طبیعت گردی

روستای فریزهند نطنز؛ نگینی در دل طبیعت

فهرست مطالب

نطنز یکی از شهرهای سرسبز استان اصفهان به شمار می‌رود که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این شهر در دامنه کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده کرکس و در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا در 120کیلومتری شمال اصفهان قرار گرفته است. نطنز آثار و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی دارد که حدود 120 اثر از این شهرستان به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است. در ادامه به معرفی یکی از مطرح‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روستای این شهرستان به نام روستای فریزهند از جاهای دیدنی اصفهان می‌پردازی. با نابرو همراه باشید.

روستای فریزهند

فریزهند از لحاظ واژه‌شناسی از دو جزو تشکیل شده است: «فری + ز» + «هند» (معادل «اند»). واژه «فری» در لغت فارسی به‌معنای زیبا و خرم و آراسته آمده است و همچنین از ادات تحسین به‌معنای آفرین و احسنت است. دورتادور این روستا را کوه‌های بلندی فرا گرفته و بیشتر زمین‌های آن با پوششی از درختان کهن‌سال مزین شده است.

درختان خودرو مانند انجیر کوهی، بادام کوهی، بید، زرشک و گیاهانی همچون انواع گون و مرزن جوش را می‌توان در این مناطق پیدا کرد. لازم به ذکر است که شهرت فریزهند به‌علت چشمه آب سرخ آن است.

روستای فریزهند نطنز

فصل

پاییز فوق‌العاده فریزهند آرامش‌بخش جسم و روح است. صدای خش‌خش برگ‌های پاییزی، هنگامی که در کنار جوی آبی در میان درختان سربه‌فلک‌کشیده قدم می‌زنید، روحتان را صیقل می‌دهد. فصل تابستان نیز گردشگران زیادی را به‌سمت خود می‌کشاند. اگر برف کوه‌ها آب نشده باشد، فرصت خوبی برای عکاسی خواهید داشت.

. ویدئو از فاطمه پادویی

مردم روستا

جمعیت این روستا از مردمانی تشکیل شده است که به‌علل مختلف از شهرهای خود کوچ کرده و به این مکان آمده و این روستا را بنا نهاده‌اند، که گفته می‌شود از طایفه ایل بختیاری و صفویه بوده‌اند.

گویش مردم منطقه نطنز یکی از گویش‌های کهن زبان‌های ایرانی است. در روستاهای نطنز و بخش‌های مختلف آن شاهد هستیم که مردم در تلفظ کلمات و بیان جملات هر کدام کش‌وقوس‌های خاص و مختلفی در تلفظ کلمات دارند.

روستای فریزهند نطنز

قدمت

این روستا قدمتی کهن دارد. طبق روایات و آثار باقی‌مانده، قدمت آن به قبل از اسلام برمی‌گردد. مسجد جامع چیمه، که در محل ده واقع است، قبل از اسلام معبد زرتشتی‌ها بوده که با ظهور اسلام به مسجد تبدیل شده است. قدمت مسجد، طبق نوشته‌ای که بر روی در چوبی آن حک شده است، حدودا به ۷۳۰ سال پیش برمی‌گردد. در مسیر رسیدن به چشمه آب سرخ، این مسجد را مشاهده خواهید ‌کرد که درختی قدیمی در کنار آن وجود ‌دارد.

روستای فریزهند نطنز

چشمه آب سرخ

در واقع عمده شهرت روستای فریزهند مدیون وجود چشمه آب معدنی به‌نام آب سرخ است. چشمه‌ای در بالای تپه‌ای کوچک که آب آن از دسته آب‌های بی‌کربناته مخلوط با گاز بوده و برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی، معده و روده بسیار مؤثر است.


برای رسیدن به آن، صبح زود اصفهان را ترک کنید و به‌سمت نطنز حرکت کنید. بعد از رسیدن به نطنز و حرکت به‌سمت کاشان و بعد از 25 کیلومتر به چهار‌راهی می‌رسید که پاسگاه نیروی انتظامی کنار آن قرار‌ دارد.

راه دسترسی به چشمه خیلی سخت نیست. مسیر کوتاهی تا بالای تپه است، که داشتن کفشی مناسب کفایت می‌کند. وقتی به بالای تپه می‌رسید، با دو حوضچه مواجه می‌شوید که یکی از دیگری بزرگ‌تر است. نکته‌ای که توجه شما را به خود جلب می‌کند جوشان‌بودن چشمه‌ها است. این چشمه به‌عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

روستای فریزهند نطنز

. ویدئو از فاطمه پادویی

تفریح

تفریح در روستای فریزهند فقط شامل پیاده‌روی درون روستا و لذت‌بردن از مناظر بی‌نظیر آن است. این را در نظر داشته باشید که اکثر باغ‌ها شخصی است و امکان کمپ‌زدن وجود ندارد. وقتی وارد روستا می‌شوید، ماشین را همان ابتدا پارک کنید و پیاده مسیر مستقیم را به‌سمت چشمه پیش بگیرید. بعد از بازدید از چشمه، مسیر خشک را برگردید و وارد جنگل‌ها و باغ‌ها شوید و از مسیر لذت ببرید. انتهای روستا به یک امامزاده ختم می‌شود که به تکیه سادات معروف است.

اکثر تورهایی که از کاشان و اصفهان برگزار می‌شود به این صورت است که از صبح تا ظهر مسیر را طی می‌کنند و در تکیه سادات ناهار را صرف می‌کنند. سرویس‌بهداشتی در ابتدای روستا و همچنین در مسیر رسیدن به چشمه وجود دارد. روستا دو لبنیاتی نیز دارد. جدای از باغ‌ها، حتما داخل روستا را هم بازدید کنید. بافت قدیمی آن حس خوبی را به شما خواهد داد.

روستای فریزهند نطنز

تکیه سادات

شجره‌نامه آقا سید جلال الدین مهدی، که مدفن آن در روستای تکیه سادات است، باتوجه‌به زیارت‌نامه، نسب آن حضرت به امام نهم حضرت امام محمد تقی (ع) می‌رسد. داخل این بنا خانه محقر و کوچک از سنگ و گل که به دست خود امامزاده ساخته شده قرار گرفته که بعد از مدتی زندگی موقت در این خانه گلی به روستای تکیه سادات که در قدیم این روستا یکی از مزارع روستای فریزهند بوده مراجعت کرده است. بعد با دختر صاحب مزرعه ازدواج کرده و در آنجا ساکن شده و تشکیل خانواده داده و تا پایان عمر در این روستا خدمت نموده است.

هم‌اکنون مدفن این بزرگوار زیارتگاه خاص و عام است. در میانه راه روستای تکیه سادات، در کنار جوی آب، جای پایی وجود دارد که قدیمیان آن را متعلق به سید جلال الدین مهدی (ع) می‌دانند.

جاذبه‌های اطراف

  • آبشار طامه در فاصله هفت‌کیلومتری از شهر نطنز در روستایی خوش‌آب‌وهوا به همین نام خودنمایی می‌کند. در بالادست روستا و غرب آن، مسیر صعود به قله با دره‌هایی زیبا و باغاتی که عمده درختان آن گردو است وجود دارد. در یکی از دره‌ها و در منطقه‌ای به‌نام «پاپل»، آبشاری زیبا با ارتفاع تقریبی ۲۳ متر قرار دارد که عظمت خلقت خداوند را در منطقه‌ای بکر به گردشگران هدیه می‌دهد. اوج شکوه و زیبایی آبشار طامه در فصل بهار است.
  • یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی کوهستان کرکس غار «کلهرود» است. روستای کلهرود در مسیر جاده قدیم نطنز به اصفهان است. این غار جزو غارهای گلی و غیرآهکی است. طول غار کلهرود ۱۲۰۰ متر و عمق آن ۵۰ متر است. این غار ازجمله غارهای طبیعی است. در گذشته در یکی از تالارهای آن آب وجود داشته است که حالا خشک شده.
  • کوه کرکس از جمله کوه‌های بلند در ناحیه مرکزی ایران به شمار می‌رود. به همین علت، همه‌ساله در تمام فصول پذیرای ورزش‌کاران و کوهنوردانی است که از نقاط مختلف ایران و به‌خصوص استان اصفهان به قصد فتح این قله عازم نطنز می‌گردند. وجود پناهگاه مناسب در مسیر قله این کوه یکی دیگر از دلایل افزایش اشتیاق برای صعود به این قله حتی در فصول سرد سال است. لازم به ذکر است در ایام زمستان، سرمای بسیار شدیدی در این منطقه حاکم می‌شود و صعود به این قله نیاز به تجهیزات زمستانی دارد.

روستای فریزهند نطنز

اقامت

این روستا برای سفرهای یک‌روزه مناسب است. اگر از راه دوری می‌آیید و قصد اقامت دارید، بهتر است در روستاها و شهرهای اطراف اتراق کنید.

اقامتگاه بوم‌گردی ورشیو در روستای طار شهر نطنز ساخته شده است. این خانه بومی دارای سه باب سوییت محلی با امکانات مجزا است. سوییت آسمان آبی با ظرفیت اسکان چهار تا هشت گردشگر دارای سرویس‌بهداشتی ایرانی و فرنگی، سرویس خواب کف‌خواب و یک آشپزخانه جهت پخت‌وپز مستقل گردشگران است.

سوییت میانی دارای ظرفیت دو تا چهار گردشگر، حمام، سرویس‌بهداشتی فرنگی و یک آشپزخانه است. سوییت رو به آسمان شامل یک تخت خواب دبل، یک اتاق که دارای سقف شیشه‌ای با شش تا هشت گردشگر است، آشپزخانه و سرویس ایرانی و فرنگی است. یک تراس زیبای 24متری که مشرف به روستا است نیز به‌صورت مشترک بین تمامی اتاق‌ها قابل‌استفاده است.

همچنین از اقامتگاه‌های دیگر می‌توان اکوکمپ متین آباد نطنز، هتل قصر جهان نظنز، و اقامتگاه سنتی خانه توسلیان نظنز را نام برد.

روستای فریزهند نطنز

راه دسترسی

یافتن این روستا کار سختی نیست. برای رسیدن به آن، صبح زود اصفهان را ترک کنید و به‌سمت نطنز حرکت کنید. بعد از رسیدن به نطنز و حرکت به‌سمت کاشان و بعد از 25 کیلومتر به چهار‌راهی می‌رسید که پاسگاه نیروی انتظامی کنار آن قرار‌ دارد. البته اگر از آزادراه آمده باشید و نطنز را طی نکرده باشید، به این چهارراه می‌رسید. بعد از رسیدن به این نقطه، که جاده ابیانه یک طرف آن قرار‌ دارد، یک جاده سراشیب وجود دارد که تابلوی فریزهند در ابتدای آن است و بعد از 15 کیلومتر شما را به فریزهند می‌رساند. انتهای مسیر کمی پرپیچ‌و‌خم و شیب‌دار است، پس قبل از سفر از سلامت ماشین خود مطمین شوید.

سخن آخر

به نظر می‌رسد چشمه آب سرخ فریزهند نیز درست مانند چشمه‌های باداب سورت در معرض خطر است و نیازمند توجه فوری به‌منظور جلوگیری از نابودی بیشتر است؛ چراکه بی‌اعتنایی نسبت به وضعیت موجود زیانی جبران‌ناپذیر به همراه خواهد‌ داشت.

بهتر است هنگام راه‌رفتن روی رسوبات چشمه، حداقل کفش خود را دربیاوریم و این موضوع را به بقیه نیز گوشزد کنیم، زیرا بسیاری از مردم از این موضوع اطلاعی ندارند. همچنین از بردن ماشین به فضای جنگل خودداری کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن