طبیعت گردی

سنگ سوراخ فردوس؛ در آغوش کویر و کوه

فهرست مطالب

طبیعت شگفت‌انگیز و بکر فردوس، همیشه چیزی برای هیجان‌زده کردنتان دارد. وقتی در کویر پلوند قدم می‌زنید یا روی تپه‌های نرم ماسه‌ای گام برمی‌دارید، باورش سخت است که در چندمتری‌تان کوه و تپه‌های سنگی قرار داشته باشد. در فردوس در چشم‌برهم‌زدنی می‌توانید از کویر بکر به کوهستان، از کوهستان به باغ‌های انبوه، از باغ‌ها به سبزه‌زار‌ها و از سبزه‌زارها به چشمه‌های آب معدنی بروید. سنگ سوراخ هم یکی از مصداق‌های همین تنوع شگفت‌انگیز و خیره‌کننده ‌است که امروز در نابرو بیشتر با آن که یکی از دیدنی های خراسان جنوبی است؛ آشنا می‌شویم.

سنگ سوراخ فردوس

معرفی سنگ سوراخ

در میانه کویر پلوند و بر سر راه جاذبه طبیعی «دم‌یوز» به کوه می‌رسید. از میان آن سنگ‌های زیبا با رنگ‌های خیره‌کننده که نشانه غنای مواد معدنی منطقه‌اند، به‌سمت بالا حرکت می‌کنید.


سنگ سوراخ بدون شک نه فقط یکی از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبای فردوس یا ایران، بلکه یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده زیبا و منحصربه‌فرد تمام دنیاست. این سوراخ به‌سبب فرسایش‌های آبی سنگ‌های آهکی به وجود آمده است. و قطرش حدود ۲۰ متر است.

کمی که جلو می‌روید آن‌قدر در زیبایی طبیعت کوهستانی غرق می‌شوید که فراموش می‌کنید همین چند دقیقه قبل در کویر قدم می‌زدید. در همین فراموشی غوطه‌ور هستید و به‌سختی از صخره‌ها بالا می‌روید که ناگهان سنگ سوراخ را از دور می‌بینید.

سنگ سوراخ در همان اولین لحظات زبانتان را با زیبایی‌هایش بند می‌آورد. انگار کسی خواسته در بلندای کوه وسط سنگی سخت، پنجره‌ای رو به دشت باز کند.

جاذبه های سنگ سوراخ فردوس

کوه سوراخی بزرگ در میان خود دارد که درختی در میانش است. آسمان آبی از آن‌طرف سوراخ خودنمایی می‌کند و همین‌که جلوتر می‌روید و رد آسمان را می‌گیرید، به کویر می‌رسید. انگار در افق کویر و آسمان یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند و یکی شده‌اند.

شاید فکر کنید رویا می‌بینید، اما همین‌که رو برگردانید پشت‌سرتان کوه‌های سنگی و صخره‌های زمخت را می‌بینید؛ همان‌هایی که چند لحظه قبل موقع بالاآمدن ازشان به نفس‌نفس افتاده بودید.

جاذبه های سنگ سوراخ فردوس

سنگ سوراخ بدون شک نه فقط یکی از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبای فردوس یا ایران، بلکه یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده زیبا و منحصربه‌فرد تمام دنیاست. این سوراخ به‌سبب فرسایش‌های آبی سنگ‌های آهکی به وجود آمده است. و قطرش حدود ۲۰ متر است.

فردوس هنوز با انبوه گردشگر پر نشده است؛ هنوز بکری و تمیزی و زیبایی‌اش را به‌دست گردشگران و رفتارهای غیرمسوولانه نسپرده است؛ هنوز که هنوز است می‌توانید سنگ سوراخ را در سکوت مطلق طبیعت و بدون ذره‌ای زباله تجربه کنید، پس فرصت را برای دیدن این طبیعت بکر از دست ندهید.

سنگ سوراخ فردوس

نکته مهم

برای رفتن به سنگ سوراخ نمی‌توانید به نقشه‌ها و برنامه‌های مسیریاب اتکا کنید. اگر از محلی‌ها نیستید، پیداکردن این جاذبه در میان کوه‌ها برایتان ساده نخواهد بود چون نه این محل به‌طور کامل و دقیق در نقشه ثبت شده است و نه اینترنت و شبکه همراه در این منطقه جوابگوی نیاز شماست.

سعی کنید برای رفتن به سنگ سوراخ از راهنماهای گردشگری محلی کمک بگیرید.

آدرس: ۳۵کیلومتری غرب شهرستان فردوس، منطقه حفاظت‌شده مظفری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن