شکم گردی

تجربه بازی‌های حرفه‌ای در کافه فکر تهران

فهرست مطالب

وقتی صحبت از کافه می‌شود، معمولا همه یاد شکم‌گردی می‌افتند؛ اما کافه‌هایی هم وجود دارند که هدفی کاملا متفاوت را دنبال می‌کنند و شکم‌گردی اولویت اول آن‌ها نیست. یکی از این کافه‌ها، کافه فکر است که با هدف سرگرم‌ کردن مشتریان خود و ترویج بازی‌های رومیزی، در محیطی سالم و آرام و به دور از دغدغه‌های روزمره فعالیت می‌کند. در این مطلب، کافه فکر خیابان انقلاب تهران را معرفی می‌کنیم و با جزییات بخش‌های مختلفش را شرح می‌دهیم، از سرگرمی‌ها و رویدادهای جالبش گرفته تا منوی خاصش؛ در نابرو همراهمان باشید تا بیشتر با مکان های تفریحی تهران آشنا شویم.

تاریخچه کافه فکر

کافه فکر در مهرماه سال ۱۳۹۳ فعالیتش را در خانه ریاضیات تهران آغاز کرد. این کافه، اولین کافه‌بازی تخصصی در تهران محسوب می‌شود که به صورت حرفه‌ای و ویژه به ترویج و فروش بازی‌های رومیزی پرداخته است.

کافه فکر چند ماه پیش به خیابان دانشگاه، روبروی دانشگاه تهران در خیابان انقلاب، منتقل شد و ورود به ششمین سال فعالیتش را در مکان جدید جشن گرفت. این سالگرد بهانه‌ای شد برای توسعه فعالیت کافه در سه بخش ترویج بازی‌های رومیزی، فروشگاه تخصصی بازی‌های رومیزی و خبرگاه فرهنگ و هنر. به همین علت وقتی به سایت کافه فکر سر می‌زنید، با عنوانی روبه‌رو می‌شوید که مدام تغییر می‌کند:

  • ما مرکز بردگیم هستیم؛
  • ما فروشگاه هستیم؛
  • ما خبرگاه هستیم؛
  • ما کافه فکر هستیم.

کافه فکر تهران

کافه فکر چطور جایی است؟

در انتهای بن‌بست پورجوادی ساختمانی است که درش به روی شما باز است. با بالا رفتن از پله‌های این ساختمان، به در سبزرنگ نیمه‌باز طبقه دوم می‌رسید؛ در را که باز می‌کنید با سه قفسه بزرگ روبرو می‌شوید که تا سقف پر شده‌اند از انواع و اقسام بازی‌های رومیزی برای تمام سنین.

در بدو ورود، یکی از کارکنان خوش‌برخورد کافه فکر به استقبالتان می‌آید و می‌پرسد چند نفر هستید و با توجه به تعداد نفرات، میزهای مناسب خالی را نشانتان می‌دهد تا یکی را به سلیقه خودتان انتخاب کنید. همه میز و صندلی‌ها چوبی و یکسان هستند و فقط جا و ظرفیتشان متفاوت است.


یکی دیگر از رویدادهای رایج کافه‌بازی‌ها، بازی‌های نقش‌آفرینی مانند سیاه‌چال‌ها و اژدهایان (Dungeons & dragons) است که باز هم کافه فکر با اولویت قراردادن بازی رومیزی ترجیح داده است این نوع رویداد را برگزار نکند.

در انتخاب میز نیازی نیست نگران سیگار کشیدن افراد میزهای کناری باشید، چون سیگار در محیط داخلی کافه فکر ممنوع است و افرادی که می‌خواهند سیگار بکشند باید به ایوان کافه بروند تا دود سیگارشان باعث آزار دیگران نشود.

البته این ایوان فقط مختص افراد سیگاری نیست و وقتی کسی در آن مشغول سیگار کشیدن نباشد، برای هواخوری و تماشای نمای خانه‌های قدیمی روبروی کافه، عالی است.

جاذبه های کافه فکر تهران

انتخاب بازی دلخواه

بعد از انتخاب میز، نوبت به انتخاب بازی می‌رسد. کافه فکر بیش از ۴۵۰ بازی مختلف برای تمام سلیقه‌ها و سنین، حتی بچه‌های دبستانی دارد که از بازی‌های ساده ۱۵دقیقه‌ای تا بازی‌های سنگین پنج‌ساعته را در بر می‌گیرند.

با این تنوع و گستردگی، انتخاب واقعا سخت و ترسناک می‌شود، اما اگر قبلا حتی یک بار هم بازی رومیزی را تجربه نکرده‌اید، نگران نباشید؛ کارکنان حرفه‌ای کافه فکر برای انتخاب بازی دلخواهتان به شما کمک می‌کنند. فرد راهنما اول از تجربه‌های قبلی شما می‌پرسد و سپس سراغ گزینه‌های دیگر مانند علایق و زمان و میزان سختی بازی می‌رود. تعداد کمی از این بازی‌ها، نیاز به سطح مشخصی از تسلط به زبان انگلیسی دارند که راهنما حتما به شما خواهد گفت. (به شخصه، همیشه از راهنمایی و پیشنهاد کارکنان کافه راضی بوده‌ام.)

وقتی بازی دلخواهتان را انتخاب کردید، راهنما آن را سر میز می‌آورد و نحوه بازی‌ کردن را کامل برایتان توضیح می‌دهد و در چیدن اولیه بازی کمکتان می‌کند. این پشتیبانی تا آخر بازی شما، ادامه خواهد داشت و هر سوالی داشته باشید، راهنما با روی خوش جوابتان را خواهد داد.

بازی در کافه فکر تهران

بعد از تمام این راهنمایی‌ها و توضیحات، اگر باز هم احساس کردید بازی را دوست ندارید، تعارف نکنید و با خیال راحت بازی دیگری را انتخاب کنید. چون در کافه فکر محدودیتی برای امتحان‌ کردن بازی‌ها وجود ندارد و راهنما با حوصله و خوش‌رویی درباره هر چند بازی که بخواهید توضیح می‌دهد و اگر فرصت کنید، حتی می‌توانید بیشتر از یک بازی را امتحان کنید.

هزینه بازی‌کردن در کافه فکر

معمولا کافه‌بازی‌ها هزینه بازی‌کردن را ساعتی (ساعتی ۸ تا ۱۲هزار تومان) به ازای هر نفر حساب می‌کنند و هزینه سفارش از منوی کافه هم جداست؛ اما کافه فکر دوست دارد شما با خیال آسوده و بدون نگرانی از گذر زمان بازی کنید، بنابراین ورودی ثابت ۲۷هزار تومان را در نظر گرفته است و سفارش اول خود را هم مهمان کافه هستید.

با پرداخت این ورودی می‌توانید تا وقتی کافه میز خالی برای مراجعین جدید دارد، بنشینید و از بازی لذت ببرید. با پرداخت ورودی، دو ساعت و نیم تا سه ساعت حق بازی (زمان لازم برای انجام یک دست بازی متوسط یا چند دست بازی ساده) برای شما محفوظ است و بعد از آن اگر جای خالی در کافه نبود و مراجع جدید آمد، کارکنان بسیار محترمانه از شما می‌خواهند که جای خود را به فرد تازه از راه رسیده بدهید.

در کافه فکر اولویت با افرادی است که از قبل رزرو کرده‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید بیشتر در کافه باشید، بهتر است از قبل رزرو کنید. این رزرو تلفنی برای شما هیچ هزینه‌ای ندارد و نیازی به پیش‌پرداخت نیست.

کافه فکر تهران

همان طور که گفته شد، سفارش اولتان را مهمان کافه هستید. اما اگر مایل بودید، می‌توانید دوباره سفارش بدهید. قیمت سفارش دوم شما ۱۳هزار تومان خواهد بود. شاید کنجکاو شده باشید که چطور قیمت سفارش دوم همیشه ثابت است؛ جواب این سوال را در قسمت بعد خواهیم داد.

منویی که حیوانات را اذیت نمی‌کند!

بعد از انتخاب بازی، یکی از کارکنان کافه فکر از شما سوال می‌کند که آیا در آن لحظه مایل به سفارش‌ دادن هستید یا در زمانی دیگر سفارش خواهید داد و هر زمان شما بخواهید، منو را در اختیارتان خواهد گذاشت.

اولین چیزی که در منو توجهتان را جلب می‌کند، نبودن قیمت در آن است. علت، یکسان ‌بودن قیمت تمام خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های منو است که کمی عجیب به ‌نظر می‌رسد، اما با مدیریت صحیح امکان‌پذیر شده است. البته قیمت بعضی اقلام، مانند آب و دلستر کمتر است.

همان طور که در تصویر می‌بینید، منوی کافه فکر تنوع خوبی دارد؛ اما اکثر خوراکی‌هایش سبک هستند و بیشتر اسنک به حساب می‌آیند تا غذا. شاید بتوان گفت شکم‌سیرکن‌ترین غذای این کافه، اسنک فلافل است. کیفیت غذاهای کافه فکر خوب است و زیبا و در عین حال ساده تزیین شده‌اند. ویژگی مشترک تمام غذاهای منوی کافه، گیاهی بودنشان است و برای همین کافه فکر می‌گوید: «غذایی که می‌خورید، حیوانات را اذیت نمی‌کند».

کافه فکر تهران

اسم دمنوش‌های کافه فکر از روی اسم بازی‌ها انتخاب شده و ترکیبات هر کدام داخل پرانتز روبرویش نوشته شده است. در کنار این دمنوش‌ها، معمولا یک تکه نبات و یک شیرینی کوچک هم سرو می‌شود.

در کافه فکر چه رویدادهایی برگزار می‌شود؟

معمولا کافه‌بازی‌ها رویدادهای مختلفی برگزار می‌کنند که شاید معروف‌ترینشان بازی «شب مافیا» است. اولویت کافه فکر، بازی‌های رومیزی است و برای احترام به طرفداران بازی‌های رومیزی و فراهم‌کردن محیطی آرام برای این افراد، تصمیم گرفته شده که رویداد شب مافیا را برگزار نکند.

یکی دیگر از رویدادهای رایج کافه‌بازی‌ها، بازی‌های نقش‌آفرینی مانند سیاه‌چال‌ها و اژدهایان (Dungeons & dragons) است که باز هم کافه فکر با اولویت قراردادن بازی رومیزی ترجیح داده است این نوع رویداد را برگزار نکند.

کافه فکر تهران

در عوض این رویداد‌ها، کافه فکر رویدادهای خاص دیگری دارد. دو نمونه از این رویدادها، پروموت و پروباس نام دارند که به‌ ترتیب «پروژه بازی متوسط» و «پروژه بازی سنگین» هستند و معمولا هر هفته اجرا می‌شوند.

وقتی کافه زمان برگزاری این رویدادها را اعلام می‌کند، متقضیان می‌توانند بدون نیاز به پیش‌پرداخت برای شرکت در بازی‌های تعیین‌شده، اعلام آمادگی کنند. این رویدادها در مقایسه با حالت عادی دو مزیت دارند، اول این‌که خیالتان از بابت هم‌بازی راحت است و دوم این‌که بازی‌تان هر چقدر هم که طول بکشد، کسی از پای میز بلندتان نمی‌کند.

گاهی هم رویداد معرفی بازی‌های جدید، به‌خصوص تولیدات داخلی، برگزار می‌شود که فرصت امتحان‌ کردن بازی‌های جدید را به افراد می‌دهد و از طرفی فرصتی خوب برای تولیدکنندگان است تا بازی‌های خود را به علاقه‌مندان معرفی کنند.

کافه فکر تهران

فروشگاه تخصصی بازی‌های رومیزی

اگر از بازی‌ای خیلی لذت برده باشید، شاید بخواهید خودتان هم یک نسخه از آن را داشته باشید تا با خانواده و دوستانتان بازی کنید و سرگرم شوید. در این صورت باید به فروشگاه تخصصی کافه فکر سر بزنید. خرید از این فروشگاه هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است.

قبلا هم اشاره کردیم یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت کافه فکر، فروش تخصصی بازی‌های رومیزی است؛ اما چرا فروش تخصصی؟ علتش این است که کارکنان کافه درست مانند زمان انتخاب بازی، برای خرید بازی رومیزی هم شما را راهنمایی می‌کنند و حتی اگر نسخه بازشده بازی را داشته باشند، نشانتان می‌دهند. این‌گونه مطمئن خواهید بود که بازی دلخواهتان را می‌خرید.

مزیت دیگر فروشگاه کافه فکر این است که وقتی اولین بار خرید می‌کنید، کارتی مانند کارت بانک برایتان صادر می‌شود که با هر بار خرید، درصدی از مبلغ خرید در کارت شارژ می‌شود و دفعه‌های بعد می‌توانید از این مبلغ جمع‌شده برای خرید استفاده کنید.

کافه فکر تهران

در فروشگاه کافه فکر، تعداد زیادی بازی اصل وارد‌شده به کشور و هم‌چنین بازی تولید داخل وجود دارد و خیلی احتمالش کم است که بازی شناخته‌شده‌ای را نداشته باشند. اگر بازی‌ای را می‌خواستید که در فروشگاه کافه موجود نبود، متاسفانه امکان سفارش قطعی وجود ندارد. اما می‌توانید تقاضایتان را مطرح کنید تا در صورت امکان به فروشگاه اضافه شود.

آدرس و دسترسی

کافه فکر در خیابان انقلاب و در نزدیکی دانشگاه تهران قرار دارد و دسترسی به آن از میدان انقلاب یا چهارراه ولیعصر به ‌راحتی امکان‌پذیر است، زیرا هر دوی این مکان‌ها هم ایستگاه مترو (خط زرد و خط آبی کم‌رنگ) دارند و هم ایستگاه‌های اتوبوس‌های تندرو و اتوبوس‌های شهری. با استفاده از نقشه و مکان‌یاب، راه‌های بسیاری برای رسیدن به کافه فکر خواهید یافت.

منطقه خیابان انقلاب، در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و به‌علت شلوغی بیش‌ازحد خیابان‌هایش، جای پارک به ‌راحتی پیدا نخواهد شد.

آدرس: خیابان انقلاب، ابتدای خیابان دانشگاه، بن‌بست پورجوادی، پلاک هفت، زنگ دوم

آدرس کافه فکر تهران

سایت کافه فکر

با مراجعه به سایت کافه فکر می‌توانید به سه بخش مختلف فروشگاه، خبرگاه و «کافه‌ما» دسترسی پیدا کنید. بخش فروشگاه امکان خرید اینترنتی را فراهم کرده است؛ بخش خبرگاه در زمینه‌های مختلف، به‌خصوص بازی رومیزی، تولید محتوا می‌کند؛ کافه‌ما هم مختص انتشار نوشته‌ها و داستان‌های مخاطبان کافه است.

www.cafefekr.com

اطلاعات تماس و ساعت کار

کافه فکر از شنبه تا پنجشنبه، از ساعت ۱۱ تا ۲۳ و جمعه‌ها از ساعت ۱۷ تا ۲۳ باز است و تنها در روزهای عزای تعطیل رسمی باز نیست. برای اطمینان بیشتر و رزرو، می‌توانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید.

021-۶۶۴۷۰۰۱۲

برای اطلاع از رویدادها و کسب اطلاعات بیشتر، به صفحه اینستاگرام کافه فکر سر بزنید.

www.instagram.com/cafefekr.ourcafe/

نظر شما درباره کافه فکر چیست؟ دوست دارید تجربه‌اش کنید؟ اگر به کافه فکر رفتید، خوشحال می‌شویم نظرتان را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید. منتظر کامنت‌های شما هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن