فرهنگ و هنر

موزه استاد فرشچیان تهران؛ گنجینه هنر در سعدآباد

فهرست مطالب

اگر دنبال مکانی پر از رنگ و نقاشی هستید، موزه استاد فرشچیان در کاخ موزه سعدآباد بهترین گزینه برای شما خواهد بود. استاد محمود فرشچیان از نقاشان چیره دست مینیاتور معاصر ایرانی محسوب می‌شود. استاد با وام گرفتن از گنجینه دیرپای هنر سنتی ایرانی آثاری خلق کرد که ذهن و خیال آدمی را با واقعیت‌های هستی آشنا می‌سازد. واقعیت‌هایی که تصویرگر آنان استاد محمود فرشچیان است. در این مطلب با نابرو همراه باشید تا سری به موزه استاد فرشچیان در کاخ موزه سعدآباد بزنیم و کمی بیشتر با دیدنی های تهران آشنا شویم.

موزه استاد فرشچیان تهران

محمود فرشچیان

محمود فرشچیان در بهمن 1308 در اصفهان به‌دنیا آمد. پدرش از بازرگانان به‌نام فرش بود و وی را با هنردوستی آشنا کرد. نقش‌ونگار فرش‌ها و کاشی‌های پرمایه زادگاه استاد فرشچیان، او را مجذوب  هنر کرد و به‌مرور از طرف‌داران پروپاقرص آموزش هنر شد.


در موزه استاد فرشچیان کتابی وجود دارد که استاد فرشچیان این کتاب را در مقدمه به 36 زبان به همه‌ انسان‌های خوب روزگار تقدیم کرده‌اند. کتاب برگزیده آثار استاد فرشچیان مربوط به 50 سال پیش را در این موزه خواهید دید که چاپ، ترجمه و نشر این کتاب ازجمله آثار نایاب است.

در سن هفت سالگی به یادگیری هنر نقاشی زیر نظر استاد حاج میرزا آقا امامی پرداخت. در سال 1324 به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان رفت و تحت تعلیم استاد عیسی خان بهادری، یکی از شاگردان کمال الملک، قرار گرفت و به رنگ‌ها و ابزار نقاشی آشنایی پیدا کرد. با اضافه کردن موهای گربه سفید به انتهای پر کبوتر، قلم‌موهایی ساخت که تا امروز در نقاشی و ظریف‌کاری از آن استفاده می‌کنند.

از مهارت‌های چشم‌گیر استاد رنگ است؛ نوع رنگ‌ها تا اواخر دهه 40 آبرنگ و گواش بود و اوایل دهه 50 از رنگ آکرلیک به‌دلیل شفافیت، دوام بالا و خشک شدن سریع استفاده شد. بستر نقاشی‌ها از مقوای ماکت، مقوای دودی، فیبر، اشتنباخ و مقوای موزه است که از الیاف پارچه ساخته شده‌اند و قابلیت بالایی در جذب رنگ دارند.

موزه استاد فرشچیان تهران

موزه استاد فرشچیان

موزه مینیاتور استاد فرشچیان در بنایی با ویژگی‌های معماری قاجاری در یکی از ساختمان‌های رضا شاه به‌وسعت 600 متر تاسیس شده است. این ساختمان محل سکونت رضاخان بود و زمانی‌که به ‌سمت سرداری منصوب شد، با ملکه عصمت، همسر چهارم و نوه فتحعلی شاه، در آن زندگی می‌کرد.

در دوران پهلوی به‌مدت کوتاه محل سکونت برادر شاه و پس از آن محل سکونت سرآشپز مخصوص شاه بود.  این ساختمان بعدها به انبار اینانلو شهرت پیدا کرد. این موزه سه گالری مهم دارد؛ گالری اول شامل 13 تابلو، گالری دوم شامل 10 تابلو و گالری سوم شامل 14 تابلو می‌شود. تابلوی نفیس «سحر» نیز در این گالری به‌چشم می‌خورد.

استاد فرشچیان کلیه طراحی‌های ضریح امام رضا را به‌صورت افتخاری انجام داد. چند اثر مذهبی استاد فرشچیان در موزه آستان قدس رضوی به‌صورت دایم به‌نمایش گذاشته است. موزه در تاریخ 26 مهرماه 1380 با حضور آقای سید محمد خاتمی، استاد فرشچیان و جمعی از مقامات کشوری گشایش یافت.

آثار استاد فرشچیان در بیش از صدها نمایشگاه فردی و جمعی در ایران و سایر کشورها برپا و با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است. برگزاری نمایشگاه‌های ‌پی‌در‌پی شهرت ایشان را در پهنه جهانی نشان می‌دهد. به‌گونه‌ای که موزه‌ها، کتابخانه‌ها، مجموعه‌داران شخصی و عاشقان به داشتن قطعه‌ای از آثار او مباهات می‌کنند.

موزه استاد فرشچیان تهران

نمایشگاه‌ها

استاد فرشچیان در فاصله سال‌های 1327 و 1373 در 83 نمایشگاه گروهی شرکت و پنج نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است. او به مناسبت خلق آثار برجسته هنری در سراسر جهان موردتجلیل قرار گرفت. آثار استاد در شهرهای زیر به‌نمایش درآمده‌اند:

الجزایر، فلورانس، مونیخ، سالک لیت سیتی، پکن، کراچی، نیویورک، شانگهای، شیکاگو، کی اف، پاریس، تهران، استانبول، لاهور، راولپندی، وین، اصفهان، میلان، رم و واشنگتن دی سی.

استاد محمود فرشچیان جوایز زیادی نیز گرفته است که تعداد کمی از این جوایز به‌شرح زیر است:

دیپلم لیاقت از دانشگاه هنر ایتالیا، انضمام نام هنرمند در فهرست روشنفکران قرن بیست و یکم، نشان درجه یک هنری، تندیس طلایی اسکار ایتالیا و…

موزه استاد فرشچیان تهران

آثار موجود در موزه استاد فرشچیان در مجموعه کاخ سعدآباد

در موزه استاد فرشچیان کتابی وجود دارد که استاد فرشچیان این کتاب را در مقدمه به 36 زبان به همه‌ انسان‌های خوب روزگار تقدیم کرده‌اند. کتاب برگزیده آثار استاد فرشچیان مربوط به 50 سال پیش را در این موزه خواهید دید که چاپ، ترجمه و نشر این کتاب ازجمله آثار نایاب است.

کتاب برگزیده آثار استاد به‌عنوان آخرین کتاب نفیس استاد توجه شما را جلب خواهد کرد. چاپ این کتاب به انتشارات گویا تعلق دارد و در پنجم دی ماه 1387 رونمایی شد. کتاب آثار برگزیده یونسکو چاپ ایتالیا در سال 1382 (97 نقاشی از آثار استاد) با مقدمه‌ای از مدیرکل یونسکو (آقای کویچیرو ماتسورا) و نقاشی‌های جذاب و ماهرانه‌ دیگری از این استاد ازجمله جذاب‌ترین آثار موزه استاد فرشچیان هستند. همچنین تابلوی ظهر عاشورا که معروف‌ترین اثر این هنرمند محسوب می‌شود، اولین تابلویی است که چشم بیننده را به‌خود خیره می‌کند.

موزه استاد فرشچیان تهران

بهای بلیت: 2000 تومان

ساعت بازدید: نیمه اول سال همه روزه از ساعت 9 تا 16:45 فروش بلیت تا 160

نیمه دوم سال همه روزه از ساعت 9 تا 17 فروش بلیت تا 16

اگر از موزه‌گردی در موزه استاد فرشچیان لذت برده‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن