طبیعت گردی

فرحزاد تهران؛ طبیعتی روستایی در شمال تهران

فهرست مطالب

اغلب ما تهران را شهری تنها از ترافیک، آلودگی هوا و شلوغی می‌شناسیم. اما هنوز هم در بخش‌هایی از این شهر پر رفت و آمد، مناطق بکر و زیبایی یافت می‌شود که به یک تفرجگاه برای اهالی آن تبدیل شده است. فرحزاد یکی از این مناطق خوش آب و هوایی است که تقریبا همه اهالی تهران با آن آشنایی دارند. هر تهرانی قطعا شب‌های فرحزاد را می‌شناسد و خاطرات خوشی از آن در ذهن دارد. با من همراه شوید تا گشتی در فرحزاد زیبا از جاهای دیدنی تهران بزنیم.

فرحزاد کجاست؟

فرحزاد یکی از قدیمی‌ترین مناطق شمیران تهران است، که در بخش شمالی این شهر واقع شده. در قدیم مسیر منتهی به منطقه فرحزاد، در واقع مسیر جاده امام‌زاده داوود بود. از این رو یکی از مسیرهای پر رفت و آمد به ویژه در ایام خاص به‌شمار می‌رفت. این منطقه تفریحی هم از سمت دامنه کوه البرز و هم از سمت بزرگراه یادگارامام، قابل دسترسی است. البته رودخانه فرحزاد در سمت غرب و امام‌زاده داوود از سمت شرق نیز راهی ارتباطی به این ناحیه را فراهم می‌آورند.

فرحزاد

تاریخ فرحزاد و وجه تسمیه آن

در اولین برخورد با نام فرحزاد، به وجه تسمیه آن فکر می‌کردم. به گفته اهالی قدیم این منطقه و همچنین بر اساس شواهد تاریخی، نام اصلی این ناحیه، فره‌زاد به معنی توشه عظیم است، اما بعدها به دلیل آب و هوای خوشی که این مکان در مقایسه با هوای آلوده مرکز شهر دارد، با نام فرحزاد یعنی مکان خوش آب و هوا خوانده شد.

در قدیم، فرحزاد روستایی در شمال تهران بود که اهالی آن اصیل و زاده این منطقه بودند، اما به تدریج با گسترش شهر، فرحزاد نیز رونقی دو‌چندان یافته و گسترش پیدا کرده است.

گردشگری فرحزاد

بر اساس آن‌چه که در گفت‌وگو با اهالی قدیم این منطقه متوجه شدم، فرحزاد در گذشته بیشتر به این دلیل پر رونق بود، که محل عبور زوار امام‌زاده داوود شناخته می‌شد. در واقع اغلب مسافران پس‌از گذراندن مسیری طولانی، شب به فرحزاد رسیده، استراحت می‌کردند و روز بعد با اجاره الاغ و قاطر، مسیر خود را به سمت امام‌زاده ادامه می‌دادند.

روستاهای تهران

به تدریج اقامت موقتی مسافران در این مکان به‌عنوان منطقه‌ای زیبا و سرسبز باعث شد تا کسب‌وکار در آن گسترده شده و کاسبان در پی کسب درآمد از جاذبه‌های تفریحی فرحزاد باشند. و همین امر باعث شد تا فرحزاد به‌عنوان استراحتگاه و منطقه‌ای تفریحی در میان اهالی تهران شناخته می‌شود.

شب‌های فرحزاد

در میان اهالی تهران، شب‌های تابستان فرحزاد بسیار معروف و پرطرفدار است. بعداز یک روز کاری پر مشغله، برای دوری از فضای آلوده شهر و سرمای مصنوعی وسایل سرمایشی، نشستن کنار خانواده در فضایی سرسبز و زیبا، خستگی را از تن به‌در کرده و انرژی لازم برای آغاز فعالیت در روز بعد را فراهم می‌آورد.


فرحزاد هم چون دیگر مناطق معروف تهران مثل درکه و دربند، نه کوهی دارد نه جنگل چندان انبوهی. اما زیبایی خاصی دارد که در کنار امکانات تفریحی دیگر، مسافران و اهالی شهر را بر سر ذوق خواهد آورد.

فرحزاد هم چون دیگر مناطق معروف تهران مثل درکه و دربند، نه کوهی دارد نه جنگل چندان انبوهی. اما زیبایی خاصی دارد که در کنار امکانات تفریحی دیگر، مسافران و اهالی شهر را بر سر ذوق خواهد آورد. اکنون در گوشه به گوشه این منطقه، رستوران‌ها و کافه‌هایی را می‌توان دید که همگی برای جذب مسافر و رونق کسب‌و‌کار دایر شده‌اند و انصافا بهره خوبی از این کار خواهند برد. به ویژه در شب‌های گرم تابستان که گاهی حتی فضا برای پارک خودرو در فرحزاد یافت نمی‌شود.

فرحزاد

فرحزاد هم برای سالمندان و هم برای جوانان

تفریح در فرحزاد برای پیر و جوان تفاوتی نخواهد داشت. در واقع با هر سن و سالی می‌توان فضایی دل‌انگیز در این منطقه پیدا کرد و ساعاتی را در آن خوش بود. جوانان اغلب فضای رستوران‌ها و کافه‌ها را می‌پسندند. در مسیر راه اصلی تفرجگاه فرحزاد، قدم‌به‌قدم کافه و غذاخوری یافت می‌شود، به‌گونه‌ای که هر جوان با هر سلیقه می‌تواند فضایی مناسب برای خود پیدا کند.

از طرفی، اینجا تفرجگاه سالمندانی است که روزی در ایام جوانی، این ناحیه محل دورهمی‌ها و تفریحاتشان بود و اکنون نیز گاهی برای گذراندن اوقات به آن سری می‌زنند. سالمندان معمولا فضای سفره‌خانه‌ها با تخت‌های چوبی، گلدان‌های سرسبز و حوضچه‌های آبی و زیبا را ترجیح می‌دهند و قطعا در این منطقه به وفور می‌توان این دست مکان‌ها را پیدا کرد.

اما قطعا فرحزاد نیز همانند دیگر مناطق تفریحی، به نسبت گذشته تفاوت‌های عمده‌ای داشته و ورود فن‌آوری و تکنولوژی، از صمیمیت آن کاسته است. برخی از اهالی از این گله‌مندند که امکانات رفاهی این منطقه رشد چندانی نداشته و شهرداری منطقه 2 توجه چندانی به آن ندارد. قطعا کمک به سرسبزی و احیای این فضاها، نیازمند یاری مسافرانی است که به قصد تفریح به این مکان‌ها آمده و قصد لذت از آن را دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن