آیین و زیارت

یادگار شاه عباس در مسجد فرح آباد ساری

فهرست مطالب

در کشور پهناور و زیبای ایران، آثار تاریخی به‌جامانده از دوران‌ مختلف را می‌توان در همه نقاط مشاهده کرد. در شمال کشور، با تماشایی‌های بی‌شمارش، نزدیک بزرگترین دریاچه‌ جهان، یکی از این بناهای تاریخی و ارزشمند به‌چشم می‌خورد. مسجد تاریخی فرح آباد نزدیکی شهر ساری و در منطقه‌ فرح ‌آباد با پیشینه‌ 400 ساله قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با این مسجد تاریخی و زیبا از مکان های دیدنی ساری با نابرو همراه باشید.

سرگذشت تاریخی از بنای مسجد فرح‌آباد

این بنای قدیمی و زیبا قسمتی جامانده از مجموعه‌ تاریخی فرح‌ آباد است. معمارانی برجسته با دستور شاه عباس اول مسجد فرح آباد را نزدیکی رود تجن با معماری منحصربه‌فرد و مکتب اصفهانی ساختند.

مسجد فرح آباد ساری

این منطقه درگذشته به نام طاهان شهره بود. شاه عباس دستور داد تا در این منطقه بازار، حمام، عمارت‌ عالیه، پل، کاخ‌ جهان‌نما، دولت‌خانه، کاروان‌سرا، مدرسه، خیابان‌های متعدد، آب‌انبار و مسجد ساخته شود.

مسجد فرح آباد ساری

پس از آن، این منطقه را فرح‌آباد نام‌گذاری کرد. در آن دوران این محل بندری مهم و پررونق به‌شمار می‌رفت و به‌همین دلیل القاب دارالسرور و دارالسلطنه را به آن اختصاص داده بودند.


در ایوان اصلی سقف‌هایی بسیار بلند و گنبدی‌ شکل و محرابی به‌چشمتان می‌خورد که ستون‌هایی آن‌ها را نگه داشته‌اند. دو طرف ایوان اصلی دو شبستان بزرگ تعبیه شده است.

در سال ۱۳۵۳ بنای مسجد که از میان این مجموعه‌ ارزشمند، به‌عنوان اجتماع و پایگاه مردمی‌ برپا مانده بود، به‌دست اداره‌ حفاظت از آثار باستانی تا حدودی مرمت و احیا شد. این اداره ظاهر مسجد فرح آباد را با شرایط آب‌وهوایی منطقه و به‌کمک سقف‌های شیب‌دار تطبیق داد.

در سال‌های نه‌چندان‌دور، در چندین مرحله مجددا تعمیراتی در بخش‌های مختلف مسجد مانند همه قسمت‌های شبستان، ایوان‌ها، مرمت دیوار محوطه مسجد و بخشی از حجره‌ها، احداث کانال، رواق‌ها، گنبدخانه، دوخت‌و‌دوز دیوارها، مرمت گنبد‌طاق‌ها، کف‌سازی حیاط، تأسیسات، نورپردازی و ساخت درها و پنجره‌ها انجام دادند.

مسجد فرح آباد ساری

توصیف بنای زیبای مسجد فرح‌آباد

هنگام عبور از جاده‌ سرسبز فرح‌آباد با آب‌وهوای بی‌نظیرش، مسجدی با بنای قدیمی و گنبدی بزرگ و آجری کنار جاده نظرتان را جلب می‌کند. بنایی که بقایای به‌جامانده از کاخ شاهی دوره‌ صفویه است. با ورود به این مجموعه‌ مستطیل شکل که  ۷۵ متر طول و ۶۵ متر عرض دارد و پایین رفتن از چندین پله، وارد محوطه‌ باز و حیاطی بزرگ و سرسبز می‌شوید.

مسجد فرح آباد ساری

باغچه‌های حیاط مسجد فرح آباد با انواع گل‌ها و درختان متنوع و گوناگون پوشیده و حوضی پرآب و بزرگ همراه راه‌آب‌ها، مرکز آن ساخته شده است. اطراف حیاط ایوان‌های هلالی شکل متعددی با سقف‌های شیروانی می‌بینید که همراه بازار و حجره‌های محل تحصیل طلاب هریک سه ورودی و پنجره دارد.

اتاق‌هایی که پستو و طاقچه دارند، در همه جهات محوطه قرار گرفته‌اند. ضلع شمالی مسجد فرح آباد کاروان‌سراهایی را مشاهده می‌کنید که پیش‌ازاین محل استراحت مسافران بودند. پس از عبور از محوطه‌ حیاط، وارد ایوان اصلی مسجد در قسمت جنوبی مجموعه می‌شوید که بسیار بزرگ‌تر و بلندتر از ایوان‌ها، حجره‌ها و کاروان‌سراهای دیگر است.

مسجد فرح آباد ساری

در ایوان اصلی سقف‌هایی بسیار بلند و گنبدی‌ شکل و محرابی به‌چشمتان می‌خورد که ستون‌هایی آن‌ها را نگه داشته‌اند. دو طرف ایوان اصلی دو شبستان بزرگ تعبیه شده است. مقابل مسجد نیز،حائلی قرار دارد که رواق‌های مسجد را از یکدیگر جدا می‌سازد.

درگذشته آب این مجموعه‌ بزرگ برگرفته از رودخانه‌ تجن بود که با جوی‌های تعبیه شده و شیبی ملایم در همه نقاط مجموعه گسترش می‌یافت و آب مازاد از قسمت غربی خارج می‌شد. در قسمتی از داخل ایوان اصلی، پله‌هایی ساخته‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها به پشت‌بام گنبد مسجد دسترسی پیدا کرد.

مسجد فرح آباد ساری

شما می‌توانید از ارتفاع زیاد منظره‌ تماشایی و تاریخی همه ایوان‌ها، حجره‌ها، حیاط، حوض و باغچه‌ها را در یک قاب تماشا و عظمت معماری دوره‌ صفویه را مشاهده کنید. مصالح همه قسمت‌ها از آجر‌های قدیمی و ساروج تشکیل شده که معماران کشورمان با امکاناتی کم به‌زیبایی آن را آراسته‌اند.

مسجد فرح آباد ساری

آدرس مسجد فرح‌آباد و دسترسی به آن

در شمال کشور و نزدیکی شهر ساری با زیبایی‌های متعددش، مسجد فرح‌ آباد در فاصله‌ دو کیلومتری از ساحل دریای خزر و در ۲۵ کیلومتری شهر ساری در جاده‌ فرح‌‌ آباد قرار گرفته است. برای دسترسی به این مکان تاریخی می‌توانید از جاده‌ فیروزکوه و هراز، خود را به شهر ساری رسانده و در شمال این شهر جاده‌ فرح‌ آباد را چند کیلومتر به‌سمت دریای‌خزر طی کنید.

مسجد فرح آباد ساری

همچنین از جاده‌ چالوس نیز می‌توانید بعد از عبور از جاده‌ نوشهر و بابلسر، در عرض دریاچه‌ خزر به جاده‌ فرح‌ آباد و مسجد این شهر برسید.

اگر تاکنون به این مسجد تاریخی سر زده‌اید، نظرتان را با مخاطبان نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام و احترام : به عنوان یک پدر و مهندس معمار مسجد در اقلیم استان مازندران بسیار جالبی است . با تشکر از ابوالفضل رشیدی پناه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن