طبیعت گردی

مجموعه عینالی تبریز؛ تفریح و آرامش باهم

فهرست مطالب

در تبریز سراغ مجموعه عینالی را از هرکس بگیرید، شما را به‌سمت شمال تبریز راهنمایی خواهد کرد. بزرگراه پاسداران تبریز هم شما را مستقیم به مجموعه عینالی می‌رساند. عینالی مجموعه‌ای گسترده و وسیع از کوه‌ها و قله‌ها و دره‌هایی است که از همان ابتدا رنگ سرخ و برنده‌شان حال و هوایتان را عوض می‌کند. در نابرو همراهمان باشید تا با این مجموعه که یکی از دیدنی های تبریز است، بیشتر آشنا شویم.

مجموعه عینالی تبریز

معرفی مجموعه عینالی

بر فراز رشته‌کوه سرخاب در ناحیه شمالی شهر تبریز، عون ‌بن ‌علی (عینالی یا عینال‌زینال)، کوه و آرامگاهی قرار دارد. عینالی کوه و تفرجگاهی زیبا در شهر تبریز است و گردشگران و زائران زیادی را به‌هنگام سفر تبریز به خود جذب می‌کند.

به اعتقاد اهالی دفن‌شدگان در این بقعه، عون بن علی و زید بن علی هستند که عامه مردم آن‌ها را عینعلی و زینعلی می‌نامند و این امامزاده در میان مردم شهر تبریز به «عینالی» مشهور است.

این کوه از سمت شمال به رودخانه تلخه‌رود (آجی چای) و دریاچه ارومیه و دره‌های شهرستان اهر، از شرق به چشمه کهلیک (کهلیک بولاغی)، از جنوب به فرودگاه تبریز و از غرب به خیابان‌ها و شهرک‌های تبریز منتهی می‌شود.

مجموعه عینالی تبریز

بقعه عینالی تبریز

بنای بقعه سه اتاق و یک مقبره مسجدگونه، ایوان، دو مناره توپر و پنج ستون سنگی دارد. در بنای بقعه سنگی سرخ‌کوه، سرخاب و اندکی آجر به کار رفته است و ستون‌های ایوان از سنگ سفت کبود است.

مجموعه عینالی تبریز

بنای بقعه عون علی که به‌فرمان شاه عباس و به‌دست پیر بداق‌خان مرمت شده بود، در نتیجه زلزله دوران شاه حسین و زلزله سال ۱۱۹۳ ه.ق ترک برداشت و قسمتی از آن فروریخت و در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری دوباره به‌دست امین لشکر قهرمان میرزا مرمت شد و حتی راهی هموار به بقعه کشیدند. قریب به ۸۰ سال پیش نیز به‌دستور امیر لشکر اسماعیل خان، والی آذربایجان و فرمانده قشون شمال غرب، بنا اساسی ترمیم شد.


عینالی پارکینگی وسیع دارد که می‌توانید با خیال راحت ماشینتان را در آن بگذارید. چند دستگاه ون هم برای جابه‌جایی مسافران در مجموعه عینالی تدارک دیده شده است که حمل‌ونقل را راحت می‌کند.

آخرین تعمیر و مرمت بقعه در سال ۱۳۸۰ از طرف سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری انجام شد. بنای کنونی بقعه متشکل از گنبدخانه، مسجد، ایوان شمالی، ایوان جنوبی و اتاق‌های دورتادور بقعه است. بدنه قبرها با سنگ مرمر نماکاری شده است و ورودی هرکدام ضریحی آلومینیومی دارد. کف بقعه هم با فرش و پتو مفروش شده است.

دورتادور بقعه نُه اتاق قرار دارد که هرکدام ورودی مستقل از محوطه و کارایی جداگانه‌ای دارند. ایوان شمالی به‌صورت رواقی با پنج دهانه طاق‌دار ساخته شده است.

هم‌اکنون بقعه امامزادگان عون بن علی و زید بن علی از اماکن متبرکه تبریز است و محوطه‌‌اش در سال‌های اخیر تبدیل به تفرجگاه شده و دسترسی به آن از طریق مسیر آسفالته به‌سهولت امکان‌پذیر است. در ۵۰متری بقعه بنای یادبود شهدای گمنام هشت سال دفاع مقدس ساخته شده است.

مجموعه عینالی تبریز

مسیر مجموعه عینالی

در اول مسیر تندیس‌هایی وجود دارد. یکی از این تندیس‌ها، تندیس کوهنوردی حرفه‌ای است که صعودهای پی‌درپی و استثنایی‌اش شما را هم انگشت‌به‌دهان خواهد کرد. «عظیم قیچی‌ساز» مرد معاصر افتخارآفرین تبریز است که تندیسش در کنار عینالی برای هر کوهنوردی مایه دلگرمی است. تندیس استاد شهریار هم بر عرفان و زیبایی عینالی افزوده است.

علاوه‌بر تندیس‌ها، آبشاری زیبا هم در همان ابتدای مسیر چشم‌نوازی می‌کند. این آبشار مصنوعی بزرگ‌ترین آبشار مصنوعی غرب کشور است.

سراسر مسیر آسفالته و گوشه‌کنار عینالی با نیمکت و آلاچیق و لوازم ورزشی آراسته شده است. توصیه می‌کنم در طول مسیر هرازگاهی توقف کنید و بر فراز عینالی چند لحظه‌ای از آرامش و هوای مطبوع و نمای دلچسب شهر لذت ببرید.

امکانات مجموعه عینالی تبریز

شکم‌گردی در عینالی

‌کافه‌های امروزی و سنتی، رستوران و بوفه از دیگر امکانات رفاهی مجموعه است. در هوای مطبوع و نمای دلفریب آمیخته با سکوت تبریز از فراز کوه عینالی صرف یک غذایی دلچسب یا فنجانی چای حتما به جانتان خواهد نشست. سینمای شش‌بعدی عینالی هم این روزها بسیار گل کرده و طرف‌داران زیادی دارد؛ اما اگر هوس گردشی متفاوت به سرتان زده، بیایید سری به تله‌کابین مشهور و محبوب عینالی تبریز بزنیم.

تله‌کابین تبریز به‌تازگی در این منطقه راه‌اندازی شده است که از فناوری روز دنیا برخوردار است. به‌گفته مسوولان پس از تکمیل پروژه، این تله‌کابین طولانی‌ترین تله‌کابین کشور خواهد شد. با سوارشدن به این تله‌کابین می‌توان منظره بسیار زیبای کوهستان و شهر را تماشا کرد و از آرامش بی‌نظیر کوهستان لذت برد. قیمت بلیت رفت‌وبرگشت تله‌کابین ۲۰هزار تومان است. کافه‌ها و رستوران‌ها در ایستگاه دوم تله‌کابین پذیرای گردشگران هستند.

مجموعه عینالی تبریز

باد پای ثابت عینالی است و گاهی آن‌قدر قدرتمند می‌شود که کمر درختان را خم می‌کند، بنابراین اگر قصد بازدید از عینالی را داشتید حتما لباس مناسب بپوشید. وزش همیشگی باد سبب شده پای توربین‌های بادی هم به بلندای عینالی باز شود. این توربین‌ها در عینالی نمایی جذاب ایجاد کرده‌اند.

مجموعه عینالی تبریز

پارکینگ عینالی

عینالی پارکینگی وسیع دارد که می‌توانید با خیال راحت ماشینتان را در آن بگذارید. چند دستگاه ون هم برای جابه‌جایی مسافران در مجموعه عینالی تدارک دیده شده است که حمل‌ونقل را راحت می‌کند.

جاذبه‌ها و امکانات رفاهی

در سال‌های اخیر، اقداماتی گسترده برای گسترش جاذبه‌ها و امکانات تفرجگاه عینالی صورت گرفته است که با استقبال بی‌نظیر مردم و گردشگران روبه‌رو شده است. از جمله این امکانات می‌توان به منطقه صخره‌ای برای تمرین صخره‌نوردان مبتدی، یادمان شهدای گمنام، زیپ‌لاین، دریاچه، تندیس استاد شهریار و سایر نام‌آوران شهر تبریز اشاره کرد.

یادمانی بلندبالا و ۱۴متری شهدای گمنام، مزین به نقوش اسلامی و اشعار شهریار بزرگ است. این بنا به‌شیوه آذری ساخته شده است و در دلش هشت شهید گمنام دفاع مقدس را جای داده است. حضور شهدا در بام تبریز حال‌وهوا را کاملا عرفانی کرده است.

امکانات مجموعه عینالی تبریز

دریاچه «داغ گولی» مثل گوهری است که در قلب عینالی می‌درخشد. کمی پایین‌تر از زیارتگاه دریاچه‌ای مصنوعی قرار دارد که بسیار زیباست. این دریاچه مصنوعی میزبان تفریح‌های آبی هم شده است و جذابیت عینالی را چندین برابر کرده است. اردک‌های داخل دریاچه هم دیدن دارند!

امکانات مجموعه عینالی تبریز

توربین‌های بادی

در بیشتر ایام سال این منطقه وزش باد دارد که در فصل‌های بهار و تابستان شدتش بیشتر و در سایر فصل‌ها کمتر می‌شود. حتی گاهی شدت وزش باد به حدی است که درختان کاشته‌شده در تفرجگاه عینالی را به یک سمت خم می‌کند. به همین خاطر توربین‌های بادی عظیم با هدف بهره‌گیری از انرژی طبیعی برای تولید برق در چند قسمت از کوهستان نصب شده‌اند.

زیپ‌لاین، تجربه هیجان از نو

این بار سراغ طولانی‌ترین زیپ‌لاین کشور می‌رویم، زیپ‌لاینی ۵۰۰متری که اتفاقا پرشیب‌ترین و هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین منطقه است و اختلاف ارتفاع ابتدا و انتهایش ۷۵ متر است.

مجموعه عینالی تبریز

اسب‌سواری

اسب‌سواری در حاشیه دریاچه داغ گولی از دیگر تفریحات پرطرف‌دار این روزهای عینالی است. در شب‌های تابستان خنکای دریاچه در هوای مطبوع عینالی پاتوق تبریزی‌های بسیاری است که بساط شامشان را در همان نزدیکی‌ها برپا کرده‌اند.

مجموعه عینالی تبریز

از سایر جاذبه‌های تفرجگاه عینالی، وجود منطقه‌ای برای پرورش شترمرغ و آبشاری مصنوعی در دامنه کوه است. مزرعه‌ای پر از شترمرغ های بامزه در مجموعه عینالی هست که دیدنش حتما برایتان جذاب خواهد بود.

به‌علت ارتفاع زیاد عینالی، بیشتر نقاط شهر تبریز از فراز کوه دیده می‌شوند و شب‌ها دیدن شهر از این نقطه لذتی دیگر دارد و آرامش خاصی به گردشگران می‌دهد.

آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، مجموعه تفریحی کوه عینالی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن