طبیعت گردی

دره اسپر دورود؛ دره‌ای رویایی با نگهبانان سنگی

فهرست مطالب

چنانچه اهل طبیعت هستید، از حالت مارپیچی، دنج و سرسبزی خاص دره‌ها لذت می‌برید، سکوت و محصور بودن دره‌ها را دوست دارید و به‌دنبال دره‌ای زیبا و رویایی و خاص هستید، دره اسپر پیشنهاد من به شما است. برای دیدن آن می‌توانید از آبشاری زیبا در مسیر بازدید کنید و از چشمه زلالی که در دیواره دره، از درون غاری بیرون می‌آید سیراب شوید. همچنین می‌توانید در دیواره‌های حصارشده با نگهبانان سنگی راه بروید، در غار‌های دنج و مشرف به دره اقامت داشته باشید و از لاله واژگون دیدن کنید. دره‌ را می‌توان منحصربه‌فرد دانست؛ دلیل آن نیز رودخانه زیبایی است که ابتدای مسیر وجود دارد. آبشار «ازنادر» در مسیر رسیدن به دره وجود دارد و آب رودخانه از این آبشار تامین می‌شود. چنانچه در مسیر به‌سمت چپ دره بروید، نرسیده به آبشار ازنادر می‌توانید از جنگل زیبای بلوط که خاص منطقه زاگرس است، نهایت لذت را ببرید.

دره اسپر

از کنار آبشار ازنا‌در تا انتهای دره دیواره‌هایی سنگی وجود دارد که هر کدام شکلی دارند و مانند نگهبانان سنگی از دره محافظت می‌کنند. دره اسپر دره‌ای زیبا و دنج با مسیرهای رویایی است. اگر در فصل بهار به این مکان زیبا بروید، انتهای دره دو آبشار فصلی را می‌توانید رویت کنید. از یال‌های مشرف به دره بالا بروید و بر بام و دیواره‌های دره پیاده‌روی کنید و انرژی محیط را جذب کنید. با من در نابرو همگام شوید تا به دره پای نهیم.

موقعیت دره و افسانه آن

دره اسپر از جاهای دیدنی لرستان، کنار روستایی به‌همین نام واقع شده است. روستای دره اسپر در 11 کیلومتری جنوب‎‌غربی دورود از شهرستان‌های استان لرستان قرار دارد. اطراف این روستا چشمه‌ها و رودخانه‌‌های دایمی و فصلی زیادی جاری است. هم‌جواری با جنگل‌های بلوط، کوه‌های بلند و دره‌های عمیق، تنوع زیستی و طبیعت بی‌نظیری را در این منطقه به‌وجود آورده است. کنار این روستا و دره، یکی از قله‌های زیبای استان لرستان به‌نام قله «پریز» واقع شده است. افسانه‌ای محلی در خصوص این قله وجود دارد: دو عاشق به نام‌های پرویز و پرستو از کوه پریز بالا می‌روند. به جای سختی می‌رسند. پرویز بالاتر بوده است و دستش را دراز می‌کند تا پرستو را بالا بکشد و می‌گوید «بگو یا علی.» پرستو این جمله را نمی‌گوید و هر دو سنگ می‌شوند. از جاده‌ای که به سمت دره و امامزاده «پیرعبدالله» می‌رود، این سمبل‌ها را می‌توان دید.

دره اسپر

جاذبه‌های دره اسپر

از جاذبه‌های زیبای این منطقه می‌توان به تالاب «پریز»، چشمه «وقت ساعت» و چاه «سازدهل» اشاره کرد. این دره محلی زیبا و امن برای کمپ در طبیعت است. در فصل بهار و تابستان گروه‌های زیادی برای اردو و شب‌مانی کنار آبشار ازنادر چادر می‌زنند. داخل دره هم محل‌های اردو وجود دارد. این دره مکانی بسیار خوب برای تمرکز، آرامش و سکوت است.

از دیگر جاذبه‌های اطراف این دره، دشت لاله‌های واژگون «رزستان» یا «زرسو» است که در 10 کیلومتری دورود لرستان، نزدیک روستای دره اسپر و در دامنه «پریزکوه» قرار دارد. برای رسیدن به این دشت باید از شهرستان دورود تا روستای دره اسپر بروید. سپس برای رسیدن به دشت لاله‌های وازگون رزستان باید حدود دو ساعت کوهپیمایی کنید. بهترین مسیر، مسیر دره رزسو است. بعد از یک ساعت کوه‌نوردی در دامنه پریز به دشت لاله‌های واژگون خواهید رسید. چشمه «راکن» در دامنه کوه پریز از جاذبه‌های زیبای این منطقه محسوب می‌شود که جای مناسبی برای صرف صبحانه و ناهار است.

دره اسپر

لاله‌های واژگون از زیباترین گل‌های زینتی دنیا محسوب می‌شوند. برای نخستین بار جهانگردان اروپایی این گل را از ایران به اتریش بردند و در باغ‌های افراد ثروتمند، پرورش آن را آغاز کردند. لاله‌های واژگون در دو رنگ قرمز و زرد وجود دارند که نوع زردرنگش کم‌تر از قرمز رنگ است. لاله‌‌های زردرنگ میان انبوه لاله‌های قرمز، زیبایی خاصی به  طبیعت می‌بخشند. بازارهای کشورهای اروپایی و آمریکایی توجه خاصی به این گیاه دارند و بیش از 100 سال است که بازارهای هلند و به‌میزان کم‌تری بازارهای آلمان، انگلستان، آمریکا، ژن و دانمارک، برای تهیه آن اقدام می‌کنند.

این دره بیشتر به‌وجود آبشار ازنا‌در معروف است که در اوایل دره وجود دارد و یک آبشار فصلی است؛ اما چنانچه انتهای دره حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید، می‌توانید از محیطی بکر، آرام و سرشار از طراوت و تازگی، نهایت لذت را ببرید. این دره و آبشار از جاذبه‌های زیبای شهرستان درود محسوب می‌شوند که برای طبیعت‌گردان و کوه‌نوردان مکانی امن و زیبا را فراهم آورده ‌است. در سفر به این دره زیبا و بکر، آشغال نریزید و از سکوت و بکربودن مسیر لذت ببرید.

دره اسپر

چگونه باید به دره اسپر رفت

برای رسیدن به این دره زیبا، از شهر دورود به جنوب‌غربی این شهر بروید. سپس از پارک جنگلی و تپه شهدای گمنام عبور کنید. بعد از حدود 11 کیلومتر، سمت راست جاده تابلو «دره اسپر» را مشاهده می‌کنید. ابتدای مسیر پیاده‌روی یک استخر پرورش ماهی وجود دارد که می‌توانید ماهی تازه تهیه و کباب ماهی لذیذی میل کنید. برای رسیدن به روستای اسپر دو راه وجود دارد: راه اول از جاده آسفالت می‌رود. در مسیر به‌سمت راست دره و روستای اسپر وجود دارد و سمت چپ به‌سمت دریاچه گهر می‌رود. مسیر دوم کنار «بام دورود» قرار دارد که خاکی است و از کنار رودخانه سزار می‌گذرد. این مسیر بسیار زیباتر از مسیر اول است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن