شکم گردی

کافه عمارت روشنان؛ یک فنجان قهوه با طعم کتاب

تا همین چندسال قبل تعداد خانه‌های باصفا و حیاط‌دار تهران و کوچه‌باغ‌هایی که حال اهالی‌شان را خوب می‌کردند، خیلی بیشتر از حالا بود. درحال‌حاضر بهترین کاری که می‌توان کرد، این است که قدر تعداد اندکی خانه‌های باصفا را بیشتر بدانیم. یکی از این خانه‌های قدیمی و ناب، عمارت روشنان است. این خانه قدیمی مدتی می‌شود که درهایش را به روی همه باز کرده است. آن‌ها که به کیفیت ساعت‌ها و حال‌واحوال خود اهمیت می‌دهند،‌ از زمانی که در اینجا می‌گذرانند لذت خواهند برد. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با کافه عمارت روشنان آشنا شوید.

عمارت روشنان، در پس‌کوچه‌های دزاشیب

مسیر کافه عمارت روشنان از دل محله دزاشیب تهران می‌گذرد. همین اتفاق مانند یک مقدمه برای دوری از شلوغی بلوار اندرزگو و رسیدن به فضایی آرام و دلنشین در پایتخت است. این عمارت در بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، خیابان نوری قرار گرفته است. برای رفتن به عمارت دسترسی با خودروی شخصی بسیار راحت است و پیدا کردن جای پارک نزدیک عمارت روشنان و کوچه‌های اطراف آن (البته بسته به ساعت مراجعه) کار چندان دشواری نیست. همچنین می‌توانید از ابتدای خیابان سلیمی در خیابان اندرزگو با ۱۵ دقیقه پیاده‌روی به عمارت روشنان برسید. تابلوی عمارت روشنان با قلمی خوش بر دیوار نصب شده و برگ‌هایی سبز آن را احاطه کرده‌اند.

کافه عمارت روشنان

محیط عمارت روشنان

این کافه بخش‌های مختلفی در حیاط و داخل عمارت دارد. هریک از این قسمت‌ها را به شما معرفی خواهم کرد.

حیاط سایه

هنگام ورود به روشنان ابتدا با حیاط بزرگی مواجه می‌شوید. حیاطی زیبا با درختانی بلند! همان‌طورکه پیش می‌روید، دفتر انتشارات به‌نگار را سمت راست خواهید دید. سمت چپ هم به‌دلیل تراکم بیشتر درخت‌ها اغلب اوقات سایه خنکی افتاده است. اینجا زیر سایه درختان میزها و صندلی‌های کافه چیده شده‌اند. نام کافه، بوفه روشنان است.

کافه عمارت روشنان

بار قهوه و نوشیدنی‌ها هم در همین قسمت قرار دارد؛ اما آنچه که گفتم همه بوفه فضای روشنان نیست. اینجا فقط حیاط کافه است که حیاط سایه نام دارد. میزها و صندلی‌های این بخش جلوی ساختمان زیبایی به نام عمارت آفتاب قرار دارند که بخش کتاب‌فروشی عمارت روشنان است. در راه رسیدن به حیاط سایه ممکن است لاک‌پشت عمارت روشنان را  هم ببینید.

کافه عمارت روشنان

کتاب روشنان

مجموعه‌ای از کتاب‌های ایرانی و خارجی،‌ لوازم‌التحریر، وسایل تزیینی و بدلیجات در کتابفروشی روشنان گردآوری شده‌اند. طراحی داخلی کتابفروشی به‌زیبایی انجام شده است. همین باعث می‌شود گشت زدن میان محصولات مختلف به فعالیتی لذت‌بخش تبدیل شود. مسئولین کتاب‌فروشی برای راهنمایی مشتریان آنجا حضور دارند. ازآنجاکه این فروشگاه مربوط به انتشارات به‌نگار است، می‌توانید اطلاعات مربوط به کتاب‌های این انتشارات را از فروشندگان بپرسید. همسایگی این کتابفروشی با بوفه روشنان و محیط دلپذیر کافه عمارت روشنان اتفاق بسیار مثبتی است؛ چراکه بسیاری از علاقه‌مندان به کتاب و محصولات فرهنگی، عمارت روشنان را علاوه‌بر خرید، برای مطالعه هم انتخاب می‌کنند.

کافه عمارت روشنان

عمارت آفتاب (ساختمان کتابفروشی)، دروازه‌ای برای رسیدن به حیاط آفتاب هم محسوب می‌شود. حیاط آفتاب برخلاف حیاط سایه، بخشی از عمارت روشنان به‌شمار می‌آید که در بدو ورود دیده نمی‌شود؛ اما بسیار دیدنی است.

حیاط آفتاب

عمارت آفتاب دو در دارد. یک در ورودی از حیاط سایه و فضای باز بوفه روشنان، و یک در که از داخل کتاب‌فروشی به سمت حیاط پشتی یا همان حیاط آفتاب باز می‌شود. این حیاط بزرگ با سه حوض قدیمی و زیبا محیطی چشم‌نواز به وجود آورده است. حوض‌های حیاط آفتاب حس بسیار نابی را به شما القا خواهند کرد. ایوان سرپوشیده این عمارت زیبا با چشم‌اندازی رو به حیاط، جزیی از بوفه روشنان است. البته باید بگویم داخل حیاط آفتاب امکان نشستن وجود ندارد. تنها بخش پشتی عمارت که در آن میز و صندلی چیده شده، همین ایوان عمارت آفتاب است. بنابراین شما می‌توانید در ایوان نشسته و از تماشای زیبایی حیاط لذت ببرید.

کافه عمارت روشنان

در هر دو حیاط هم تهویه مناسب با فصول مختلف سال وجود دارد.

به‌دلیل تعداد نسبتا کم صندلی‌ها (به‌ویژه در حیاط آفتاب) بهتر است پیش از مراجعه به کافه، رزرو تلفنی انجام دهید. همچنین باتوجه به اینکه در ایام تعطیل تعداد مراجعین زیاد است، روشنان از یک روز قبل رزرو را انجام می‌دهد و امکان رزرو در همان روز مراجعه وجود ندارد.

کافه عمارت روشنان

منوی بوفه (کافه) روشنان

کافه عمارت روشنان علاوه‌بر قهوه، نوشیدنی و دسرها، صبحانه و غذا هم سرو می‌کند. طراحی این منو کاری از علی مروی معروف به فیل سرآشپز است. بسیاری از افراد او و سبک‌وسیاق غذاهایش را از فضای مجازی می‌شناسند.

بخش‌های اصلی منوی بوفه روشنان عبارت هستند از:

قهوه و نوشیدنی‌های گرم که انواع نوشیدنی‌ها با پایه قهوه، شیر گرم و چای ماسالا را دربر می‌گیرد. همچنین امکان اضافه کردن سیروپ به نوشیدنی‌ها وجود دارد. علاوه‌براین طرفداران قهوه‌های سرد هم می‌توانند در این کافه نوشیدنی‌های دلخواهی پیدا کنند.

ماکتیل‌های کافه عمارت روشنان شامل نوشیدنی‌های ترکیبی مانند زنجبیل-لیمو و موهیتو است. همچنین شیک‌هایی با طعم‌های متفاوت مانند ماسالا، ارئو و پشمک را می‌توانید در این کافه امتحان کنید. چای و دمنوش‌های عمارت روشنان شامل چای دمی، چای سبز و دمنوش‌هایی مانند آویشن، به‌لیمو و میوه‌ای هم طرفداران خاص خود را دارند. در آخر عرقیجات و شربت‌ها مانند شربت قیصی یا خیارسکنجین و اسموتی کاسه‌ای هم از دیگر نوشیدنی‌های کافه عمارت روشنان هستند. علاوه‌براین انواع کیک و دسر مانند وافل، کروسان و رول دارچینی را هم می‌توانید کنار این نوشیدنی‌ها سفارش دهید.

کافه عمارت روشنان

صبحانه در کافه روشنان از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ سرو می‌شود. غذاهایی مانند املت کلاسیک، صبحانه به سبک فیل سرآشپز (ترکیبی از تخم مرغ، بیکن گوساله، گوجه خشک و…)، صبحانه ویژه روشنان (ترکیبی از سوسیس، تخم مرغ، سس پنیر و گشنیز و…)، کراسان شیرین (خامه، کره بادام‌زمینی و مربای آلبالو)، کراسان شور (سس پنیر و زیتون، خیار سبز، گوجه فرنگی و ریحان) و کراسان بیکن (سس پنیر و پیازچه،‌ بیکن، تخم مرغ،‌ گوجه خشک، روکولا) در منوی صبحانه کافه عمارت روشنان وجود دارد. روی هر سفارش صبحانه یک لیوان چای هم سرو می‌شود.

برای ظهر و زمان ناهار هم سالادها، پیش‌غذاها و غذاهای کافه عمارت روشنان از ساعت ۱ بعد از ظهر سرو می‌شوند. از ساعت ۱۲ تا ۱ فقط منوی مربوط به کافه سرو می‌شود!

سالادهای این کافه شامل سالاد روشنان (سینه مرغ مزه‌دار شده، روکولا، نان باگت، گوجه گیلاسی، سس پنیر و زیتون، سس سبز)،‌ سالاد مرغ و سالاد آووکادو است. برای پیش‌غذا هم می‌توانید سیب‌زمینی، سیب‌زمینی روشنان (با بیکن گوساله)، بروسکتای مرغ و بروسکتای سبزیجات سفارش دهید.

کافه عمارت روشنان

همچنین غذاهایی مانند بشقاب روشنان (سینه مرغ، پنیر بوترکیزه، گوجه، اسفناج، سیب‌زمینی و …)، اسپاگتی با سس پنیر و ریحان، ساندویچ مرغ و ساندویچ رست بیف برای وعده ناهار کافه عمارت روشنان درنظر گرفته شده‌اند.

کافه عمارت روشنان

تزیین سفارشات به زیبایی و دقت انجام می‌شود. این موضوع روی اشتهای شما و احساس بهتر نسبت به غذاها و وعده‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. آخرین سفارش در ساعت ۱۰:۴۵ گرفته می‌شود؛ اما بوفه برای نشستن تا ساعت ۱۲ شب باز است.

رویدادهای فرهنگی در عمارت روشنان

در فضاهای مختلف عمارت روشنان، در طول سال رویدادهای گوناگونی برگزار می‌شود. کارگاه‌های ادبی، فلسفی و تربیتی، هنری و نشست‌های مختلف از جمله این رویدادها هستند. اطلاعات مربوط به این رویدادها داخل کتابفروشی دیده می‌شود. علاوه‌براین در صفحه اینستاگرام روشنان (roshanan_mansion) اطلاعات کامل زمان و نحوه برگزاری رویدادها وجود دارد.

کافه عمارت روشنان

عمارت روشنان برای همه علاقه‌مندان به خانه‌های قدیمی و محیط‌های فرهنگی و کافه‌روها مکانی دیدنی‌ است. کافه (بوفه) عمارت برای مراجعه فردی یا قرارهای دونفره و دوستانه می‌تواند انتخاب خوبی باشد. درهای عمارت روشنان هر روز از ۹ صبح تا ۱۲ شب به روی مراجعین باز است و چند ساعت وقت‌گذرانی در آن شما را از شلوغی شهر دور خواهد کرد. اگر شما هم به این کافه رفته‌اید، نظرتان را درباره آن با نابرویی‌ها به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن