آیین و زیارت

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین گیلان؛ لحظاتی آرامش در قلب طبیعت

فهرست مطالب

در دوران خلافت عباسیان، نوادگان علویان در سختی و مشقت و شکنجه از طرف آنان زندگی می‌کردند و ازاین‌رو به مناطق امن ایران و به‌خصوص قسمت‌های کوهستانی استان گیلان پناه می‌آوردند. این روند در قرن سوم هجری که زمان خلافت متوکل عباسی بود به‌نهایت شدت خود رسید و بسیاری از علویان و سادات خود را به مناطقی امن از خطه دیلمان رساندند تا امنیت بیشتری داشته باشند. در این مقاله از نابرو به معرفی یکی از بقاع شهرستان سیاهکل یعنی بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین از دیدنی های گیلان می‌پردازیم.

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین گیلان

روستای لمش

روستای لمش یکی از روستاهایی است که مزار پاک دو تن از نواده‌های امام موسی‌بن‌جعفر (ع) در آن واقع شده است. روستای لمش از توابع شهرستان سیاهکل واقع در استان گیلان است.


طبیعت و منظره بسیار خاصی که از این امامزاده به اطراف وجود دارد باعث می‌شود افرادی که برای زیارت امامزاده صالح و سلطان حسین  به این منطقه می‌روند.

این روستای زیبا و همیشه سرسبز در بخش مرکزی سیاهکل قرار دارد. مسیر زیبا و جذاب این روستا از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای لمش، آرامگاه امامزادگانی است که در این منطقه قرار دارد: بقعه آقا سید محمد و سلطان حسین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) که ارزش معنوی این روستا را دوچندان کرده و به امامزاده صالح و سلطان حسین  شهرت دارد.

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین گیلان

قدمت و معماری

این بنا که قدمت ساخت آن به دوره قاجاریه بازمی‌گردد در تاریخ 14 مرداد 1382 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ثبت 9404 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ساختمان بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین مربع‌شکل است و بنا در هر چهار طرف دارای ایوان است. کل این بنا دارای 27 ستون چوبی و سنگی است. ورودی اصلی دری دولنگه است که روبه‌روی ضریح باز می‌شود و دو در دیگر در طرفین بنا قرار دارد.

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین گیلان

مراسم‌های مذهبی

بنابر رسم دیرینه دیلمیان، قبل از شروع ماه محرم، طی مراسمی سنتی و مذهبی، مردم علم‌ها را می‌بندند و بعد از محرم آن‌ها را جمع می‌کنند. به مراسم بستن و بازکردن علم در محرم «علم دودی» (بستن علم) و «علم واچینی» (بازکردن علم) گفته می‌شود. این مراسم هرساله در این بقعه و اکثر بقاع متبرکه استان گیلان انجام می‌پذیرد.

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین گیلان

زیبایی‌های بکر بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین ، نسبت به زمین‌‌های کشاورزی اطراف، در ارتفاع قرار گرفته است و این مساله باعث به‌وجود‌آمدن چشم‌اندازی بی‌نظیر و زیبا از هر زاویه این مکان شده است. این محوطه از سمت شمال به سیاهکل اشراف دارد و از سمت جنوب چشم‌انداز کوه‌های دیلمان با مه زیبا و همیشگی را دارا است. مکانی آرام و دل‌نشین، به‌دور از هیاهوی شهری، که از هر نظر مناسب گردشگران داخلی و خارجی است.

طبیعت و منظره بسیار خاصی که از این امامزاده به اطراف وجود دارد باعث می‌شود افرادی که برای زیارت امامزاده صالح و سلطان حسین  به این منطقه می‌روند، کنار زیارت احساس بسیار خوبی از تماشای طبیعت پیدا کنند که حس مثبت و آرامش آن‌ها را دوچندان خواهد کرد.

بقعه امامزاده صالح و سلطان حسین گیلان

مسیر دسترسی

برای دسترسی به این امامزاده و تماشای طبیعت خاص اطراف آن کافی‌ است از سیاهکل به سمت جاده دیلمان حرکت کنید. در فاصله نزدیکی از سیاهکل و در سمت چپ جاده، خیابان منتهی به امامزاده با تابلوی امامزادگان سید محمدصالح و سلطان حسین لمش مشاهده می‌گردد.

اگر شما هم به این امامزاده سر زده‌اید، نظر و تجربه خود از حضور در این منطقه را با نابرویی‌ها درمیان بگذارید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن