آیین و زیارت

امام زاده میراحمد؛ کوهنوردی با طعم زیارت در لامرد

استان فارس بیش از هر استانی میزبان بارگاه امامزاده‌ها در ایران به‌شمار می‌آید. کنار شناخته‌شده‌ترین این امامزاده‌ها یعنی شاهچراخ، هرگوشه‌ای از فارس امامزاده‌ای در دل خاک آرمیده است. یکی از این امامزاده‌ها یعنی امامزاده میراحمد، در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس و هم‌مرز با استان هرمزگان قرار دارد. این امامزاده بر فراز کوه قرار گرفته و برای دسترسی به آن باید کوهنوردی کنید. طبیعت زیبا و جاذبه‌های گردشگری زیادی که در مسیر کوه‌پیمایی به سمت میراحمد و اطراف آن وجود دارد، آن را به یکی از قطب‌های گردشگری در منطقه تبدیل کرده است. در این مطلب با من همراه باشید تا در نابرو بیشتر با امامزاده میراحمد و مسیر کوه‌پیمایی به سمت آن آشنا شوید.

امامزاده میراحمد

میراحمد در بخش اشکنان شهرستان لامرد در استان فارس قرار دارد. این منطقه جنوبی‌ترین نقطه فارس و هم‌مرز با شهرستان پارسیان در هرمزگان است. میراحمد در کوه‌های جنوبی اشکنان در مرز فارس و هرمزگان قرار دارد. به‌طور دقیق این منطقه میان دو شهر بوچیر شهرستان پارسیان هرمزگان و اَهِل بخش اشکنان واقع شده است. باوجود اینکه اشکنانی­‌ها شیعه‌ و اهلی‌­ها اغلب سنی هستند، امامزاده میراحمد مورد احترام همه ساکنان منطقه است. در کتاب امامزادگان فارس، جد بزرگ میراحمد، امام زین‌العابدین(ع) ذکر شده است و او را فرزند میرحمزه از امامزاده‌های معروف لارستان معرفی کرده‌اند. در این کتاب گفته شده که میراحمد به همراه برادران خود میرحسن، میرمحمد مراد و میرحسین در نبردهای صدر اسلام با ساکنین و گبرهای منطقه اشکنان به شهادت رسید. البته بالای ورودی آرامگاه میراحمد، کاشی‌کاریی قرار دارد که او را فرزند امام صادق(ع) معرفی کرده است.

امامزاده میراحمد اشکنان

چگونه به میراحمد برویم

برای رسیدن به میراحمد می‌توانید از مسیرهای استان فارس و هرمزگان سفر کنید. اگر انتخاب شما هرمزگان است، خود را به بوچیر شهرستان پارسیان برسانید. سپس باید مسیری را با وسیله نقلیه طی کنید تا به پای کوه برسید. در ادامه مسیر می‌توانید با کوه‌نوردی نسبتا طولانی به امامزاده میراحمد بروید. برای سفر از مسیرهای استان فارس، می‌توانید از پایانه مسافربری شهید کاراندیش شیراز، به شهر اشکنان سفر کنید. اما درصورتی‌که قصد دارید با ماشین شخصی به سمت اشکنان حرکت کنید، می‌توانید از مسیرهای شیراز به جهرم راهی این شهرستان شوید. مسیر دیگر، استفاده از جاده فیروزآباد جم است. بعد از رسیدن به اشکنان، روبروی منطقه صنعتی اشکنان، نزدیک به منطقه نوروزآباد، جاده خاکی به سمت میراحمد را خواهید دید.

امامزاده میراحمد اشکنان

مسیر ماشین‌رو به سمت میراحمد

از جاده آسفالت میراحمد تا جایی که مسیر کوه‌پیمایی آغاز می‌شود، حدود ده کیلومتر راه است. در این مسیر و نزدیکی‌های جاده خاکی هر جا چشمه‌ای وجود داشته، اهالی اشکنان خانه تک اتاقی را بنا کرده‌اند. این چشمه‌ها در منطقه گرم و خشک اشکنان، یکی از جاذبه‌های گردشگری هستند که معروف‌ترین آن‌ها آب لِشتو، گِری سور و دیزو هستند. پس از حدود هشت کیلومتر به تنگ اهلو می‌رسید. در این تنگه سدهای تاریخی گذشتگان اشکنان و اهل قرار دارد. تا اوایل دهه ۸۰ یکی از این تنگه‌ها پر از آب بود.

امامزاده میراحمد اشکنان

سمت راست گری، آثار خانه‌هایی که با سنگ ساخته‌ شده‌، در دل کوه دیده می‌شود. این خانه‌ها مربوط به زمان گبرنشینان و اشکنانی­‌های قدیم است. پس از گذر از تنگه گری، تقریبا چند صد متر آن‌طرف‌تر خودرو خود را پارک کنید و آماده کوه‌نوردی شوید.

مسیر کوه‌پیمایی به سمت میراحمد

پس از اینکه از گری تنگ خارج شدید، سه مسیر به سمت کوه می‌بینید. جاده مال‌رو سمت راست به سمت دیزو و جاده مستقیم به دامنه غربی کوه میراحمد می‌رسد. این مسیر شیب کمتری نسبت به دامنه شرقی دارد. انتهای جاده سمت چپ، چُوَه­دِل کوشی قرار دارد که راه دوم به سمت میراحمد است. در این مسیر کوه‌پیمایی کمتر، اما شیب تندتری را تجربه می‌کنید.

امامزاده میراحمد اشکنان

اگر از قسمت غربی کوه، صعود را آغاز کنید، بین یک تا سه ساعت کوه‌پیمایی دارید. پس از رسیدن به بالای کوه و عبور از شیب، باید مسیری مستقیم را تا جایی که به آن اُشتُرآقا می‌گویند، ادامه دهید. در این نقطه هر دو مسیر غربی و شرقی صعود به میراحمد به هم می‌رسند.

جاذبه‌هایی در دل کوه

کمی جلوتر اولین جاذبه میراحمد یعنی باغ هُنو دیده می‌شود. باغ هنو ته یک دره قرار دارد و مملو از درختان نخل، سرو کوهی، انار و درختی با میوه‌ای شبیه به لیمو است. حوضی نسبتا کوچک با سیمان گوشه‌ای از باغ ساخته شده است. آب این حوض از چشمه‌ای که در دل کوه می‌جوشد، تامین می‌شود. در قسمتی از باغ هم بقایای خانه خرابه‌های کاه‌گلی دیده می‌شود‌. این مکان جای مناسبی برای استراحت و رفع خستگی است.

پیش از بالا رفتن از سربالایی با شیب تند، جاده‌ای سمت راست می‌بینید که به سمت باغ سلیمانی می‌رود. این باغ نزدیک خانه چوپانی در آن منطقه است و بقایای آثار تاریخی در آن دیده شده است.

امامزاده میراحمد اشکنان

باغ سروستان قسمت شرقی میراحمد قرار دارد و به چشمه زیبا و پر آبش معروف است. اگر به آب‌تنی و تنگه‌نوردی علاقه دارید، می‌توانید وارد تنگه پایین باغ شده و به کشف رازهای درون آن بپردازید. درون تنگه چندین گودال عمیق آب با ماهیانی زیبا همراه غار و آبشاری کوچک قرار دارد.

گشت‌وگذار در امامزاده میراحمد

دشت مسطحی که امامزاده میراحمد در آن قرارگرفته، شامل بنایی با دو آب‌انبار، زائرسرا، سرویس بهداشتی، خانه مریدان میراحمد، حوض آب، آغل گوسفندان، قبرستان و یک محوطه درخت‌کاری شده است.

در اینجا خبری از گاز نیست و باید غذا و چای را روی آتش درست کنید؛ اما با وجود کمبود امکانات امامزاده میراحمد محلی باصفا و به‌دوراز هیاهوی شهر است و می‌توان در آن خلوت کرد.

برای رفتن از زائرسرا به امامزاده باید یک مسیر کوتاه با شیب ملایم را بپیمایید. محوطه امامزاده شامل مسجد، حیاط و اتاق بارگاه است. بالای ورودی امامزاده، مجسمه بز کوهی و نقش دو ماهی قرار دارد. این بارگاه با وجود سادگی بسیار باصفا و زیبا است.

امامزاده میراحمد اشکنان

روی بارگاه ظرفی برای قرار دادن نذورات درنظر گرفته شده است. پول قرار داده شده در این قسمت، صرف مخارج نگهداری امامزاده میراحمد می‌شود. زیر بارگاه هم حفره‌ای وجود دارد که گل و پارچه متبرک شده میراحمد درون آن قرار داده شده است. اهالی منطقه مقداری از گل و پارچه را برای تبرک با خود می‌برند.

مسجد سمت راست اتاقک بارگاه قرار دارد و فضایی برای نمازخواندن و برگزاری مراسم دعاخوانی است. با استفاده از پله‌هایی که در این قسمت قرار دارد، می‌توانید به پشت‌بام امامزاده رفته و محوطه را از بالا نگاه کنید. پشت زائرسرا و نرسیده به پرتگاه جنوبی، قبرستانی قدیمی قرار دارد و کمی آن‌طرف‌تر هم باغی به نام سخْنُو را خواهید دید.

اقامت کنار امامزاده میراحمد

خانواده راستی نسل اندر نسل از مریدان میراحمد هستند که نگهداری از وسایل امامزاده را بر عهده دارند. اقامت در زائرسرا و استفاده از لوازم موجود در امامزاده با هماهنگی آن‌ها امکان‌پذیر است. این خدمات رایگان است و شما می‌توانید بعد از اقامت، مبلغی را برای کمک به بارگاه به آن‌ها اهدا کنید.

امامزاده میراحمد اشکنان

فراموش نکنید باید مواد غذایی موردنیاز را همراه خود داشته باشید؛ چراکه در این منطقه مغازه وجود ندارد. علاوه‌برآن می‌توانید با پرداخت مبلغ اندکی از خانواده راستی درخواست کنید برای شما غذاهای محلی تهیه کنند.

طبیعت میراحمد

دشت پایین‌ میراحمد از زیباترین دیدنی‌های منطقه است. این دشت اواخر زمستان و عید نوروز ازگل‌های نرگس پوشیده می‌شود. در دل کوه‌های اطراف آن هم گل‌های لاله بسیاری می‌روید.

درگذشته‌ای نه‌چندان دور، کوه‌های میراحمد از بزکوهی و شکارچیانی مانند شغال، روباه و حتی پلنگ پر بود. البته این حیوانات به‌واسطه شکار بی‌رویه رو به انقراض رفتند. کبک، تیهو و بلبل ازجمله پرندگانی هستند که هنوز در اطراف امامزاده میراحمد زندگی می‌کنند.

امامزاده میراحمد اشکنان

توصیه‌های سفر به میراحمد

پیش از سفر به امامزاده میراحمد، به تعداد افراد گروه و تعداد روزهای اقامت، موادغذایی موردنیاز خود را از اشکنان یا اهل بخرید. از خریدن موادغذایی فاسدشدنی خودداری کنید. آب کافی برای مسیر کوهنوردی به همراه داشته باشید.

در هفتاد درصد مسیر کوه‌پیمایی، آنتن‌دهی موبایل کامل است. اگر هنگام اقامت آنتن نداشتید، بالای کوه شمالی دشت میراحمد منطقه‌ای مناسب برای برقراری تماس است. پماد ضد عرق‌سوز را هم فراموش نکنید.

اگر در سفر خود به راهنما نیاز داشتید، محمد مظفری معروف به محمدیوسف بهترین گزینه است. او از کوه‌نوردان اشکنانی است که به‌صورت رایگان، مسئولیت راهنمایی گروهتان را بر عهده می‌گیرد. محمد یوسف فردی شناخته ‌شده در اشکنان است و منزلش در محله مذبهو و پایین‌تر از پمپ‌بنزین آرمان اشکنان قرار دارد.

امامزاده میراحمد اشکنان

بهترین زمان سفر به میراحمد

معمولا در همه ایام سال زائران به سمت امامزاده میراحمد حرکت می‌کنند. بهترین زمان برای سفر اواخر زمستان و اوایل بهار است. در تابستان هم هوای خنک اطراف امامزاده و آب‌تنی در باغ سروستان همراه چیدن رطب رسیده، بهانه‌های خوبی برای سفر هستند. علاوه‌برآن اوایل پاییز انارهای باغ‌های میراحمد می‌رسند. اگر از این منطقه زیبا بازدید کردید، تجربیات خود را با نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. ما که می رویم قشنگ ترین کوه تفریحی و زیارتی دوستان لطفاً به این مناطق امامزاده امیر احمد دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن