طبیعت گردی

امامزاده ابراهیم شفت؛ روستای بدون دیوار

فهرست مطالب

زندگی ماشینی مدتی است که همه ما را مشغول کرده ‌است. تکنولوژی آن‌قدر در زندگی روزمره ما وارد شده، که گاهی معنا و مفهوم اصلی زندگی را فراموش می‌کنیم. حقیقت زندگی بسیار ساده است. بهتر است برای اینکه به درک درستی از حقیقت این جهان برسید، مدام سفر کنید. با سفر کردن دریچه تازه‌ای به رویتان گشوده می‌شود. اگر از زندگی در شهر خسته شده‌اید و به فکر جایی دنج و آرام برای استراحت و فرار از دنیای مدرن هستید، روستای امامزاده ابراهیم شفت همان مکان خلوت و دنجی است که شما را از دغدغه‌های این روزها جدا می‌کند. اگر تمایل دارید تا بیشتر در مورد این منطقه ییلاقی بدانید، در ادامه این مطلب همراه من در نابرو باشید.

قدم زدن در روستای امامزاده ابراهیم شفت

روستای امامزاده ابراهیم یک منطقه ییلاقی است که در استان گیلان و شهرستان شفت قرار دارد. برای اینکه به این روستا برسید، باید به 23 کیلومتری شفت و منطقه «احمد سرگوراب» بروید. برای رسیدن به روستای امامزاده ابراهیم شفت باید از جاده‌های مارپیچ و زیبایی عبور کنید. این جاده‌ها به قدری منحصربه‌فرد هستند که به خاطر زیبایی‌های بی‌نظیر این جاده در طول مسیر، زمان را فراموش خواهید‌‌ کرد. شما در این مسیر مارپیچ مدام از سطح زمین فاصله می‌گیرید و از دامنه کوه بالا می‌روید. هرچه بیشتر ارتفاع بگیرید، خنکی هوا را در این جاده جنگی بهتر و بیشتر احساس خواهید‌ کرد. پیشنهاد می‌کنم هنگام حرکت در این جاده جنگلی، کولر ماشین را خاموش کنید و شیشه‌ها را باز کنید تا بتوانید اکسیژن خالص را تنفس کنید! پس از اینکه به روستا رسیدید، صدای جریان آب به وضوح به گوشتان خواهد رسید.

روستای زیارتی – سیاحتی

همان‌طور که از نام این روستا پیدا است، قرار گرفتن یک پیکر مطهر در آن، موجب شکل‌گیری روستا شده ‌است. امامزاده ابراهیم همان شخصی است که مردم به احترام آن، روستا را تشکیل داده‌اند. افراد محلی، امامزاده ابراهیم را به نام «شازده ابراهیم» می‌خوانند. خوشبختانه شما می‌توانید در این روستا علاوه‌بر طبیعت‌گردی، به امامزاده ابراهیم شفت هم سری بزنید. این امامزاده در مرتفع‌ترین بخش روستا قرار گرفته و بنایی زیبا و نسبتا بزرگ دارد. چند سالی است که روستای امامزاده ابراهیم بیشتر شناخته شده ‌است و گردشگران بیشتری به آن سفر می‌کنند. خوشبختانه این افزایش سفرها، آسیب زیادی به ساختار اصلی روستا وارد نکرده‌ است. این روستا ساختاری قدیمی و اصیل دارد و اکثر خانه‌های آن از چوب ساخته شده است. هر خانه دو یا چند طبقه بدون دیوار دارد!

حتما وقتی که متوجه می‌شوید خانه‌های روستای امامزاده ابراهیم دیوار ندارند، حسابی شوکه خواهید شد. اما قطعا این اتفاق مهم‌ترین دلیلی است که توجه شما را به این روستا جلب و این منطقه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری گیلان تبدیل می‌کند.

به لطف معماری جالب خانه‌ها، شما می‌توانید راحت‌تر فضای پیرامونتان را ببینید و به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کنید. همه شما تمام عمر خود را در خانه‌هایی سپری کرده‌اید که با دیوار پوشانده شده‌اند. شاید بد نباشد برای تنوع هم که شده، چند روزی را در خانه‌های چوبی بدون دیوار سپری کنید! البته ناگفته نماند که برای پوشش و ایجاد حریم، پرده‌هایی دورتادور فضای خانه‌ها قرار گرفته ‌است. شما می‌توانید برای راحتی بیشتر، پرده‌ها را بکشید. اگر چه این پرده‌ها توانایی زیادی در مهار کردن باد و سرما ندارند، اما موجب می‌شود تا در خانه راحت‌تر باشید.

معماری آمیخته با فرهنگ و هنر

اغلب خانه‌های این روستا، با همین ساختار ساخته شده‌اند. حتی مسافرخانه‌های روستا هم خانه‌های چوبی بدون دیواری هستند که به‌وسیله چراغ‌های رنگی زینت داده شده‌اند. تعداد محدودی سوییت در روستا فراهم شده که البته از سوی مسافران و گردشگران چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. به‌نظر می‌رسد که روستای امامزاده ابراهیم شفت با همه تفاوت‌هایش، نظر گردشگران را به خود جلب کرده‌ است.عموما طبقات اول این خانه‌های چوبی را مغازه‌ها تشکیل می‌دهند.

بهتر است در زمان سفر به روستای امامزاده ابراهیم، دور تنقلات مضر را خط بکشید و برای چند روز هم که شده از محصولات ارگانیک روستا استفاده کنید. با این کار نه تنها لطفی به خودتان کرده‌اید، بلکه سودی هم به مردم روستا رسانده‌اید. در بازار و مغازه‌ها می‌توانید لبنیات محلی، نان تازه، تخم‌مرغ رسمی، برنج خوش عطروبو، رب‌انارهای خوشمزه و… را تهیه کنید. روستای امامزاده ابراهیم شفت را می‌توان محلی مناسب برای تلفیق رنگ‌ها دانست. در معماری این روستا رنگ‌های زنده به کار گرفته شده تا محیطی شاد برای ساکنان و گردشگران فراهم شود. چراغ‌های رنگی، پرده‌های پر نقش و نگار و گلدان‌های پرگل، همگی به زیباتر شدن فضای روستا کمک کرده ‌است.

تفریحی از جنس روستاگردی

روستای امامزاده ابراهیم شفت به دو بخش شرق و غرب تقسیم می‌شود. هر دوی این بخش‌ها از مسیرهای سنگ فرش شده به امامزاده ابراهیم منتهی می‌شود. اگر قصد بازدید از امامزاده را دارید، باید خودتان را برای یک راهپیمایی جدی آماده کنید! این راهپیمایی بیشتر به یک کوه‌نوردی شباهت دارد؛ زیرا باید برای رسیدن به فضای زیارتگاه در مسیر سر بالایی حرکت کنید. در طول مسیر بازاری را می‌بینید که در مسیر منتهی به امامزاده قرار دارد. این بازار در چند راسته ادامه یافته و در آن همه چیز پیدا می‌شود. بدین ترتیب می‌توانید از خوراکی‌های مختلف گرفته تا پوشاک را از این بازار خریداری کنید.

فضای محلی و زیبای این بازار غیر قابل توصیف است. به‌طوری که اکثر گردشگران از آن به‌عنوان یکی از جاذبه‌های مهم روستا نام می‌برند. اگر از پیاده‌روی در مسیر امامزاده خسته شدید، پیشنهاد می‌کنم سری هم به بستنی فروشی‌های بازار بزنید. اکثر این بستنی‌فروشی‌ها فضای مناسبی برای نشستن دارند. شما می‌توانید پس از سفارش دادن در محل مناسبی بنشینید و از منظره فوق‌العاده‌ای که پیش رویتان قرار دارد، لذت ببرید. همچنین در این مکان برای ادامه مسیر و رسیدن به امامزاده نفسی تازه کنید.

چه زمانی به روستای امامزاده ابراهیم شفت سفر کنیم؟

روستای امامزاده ابراهیم یک منطقه ییلاقی است. به‌همین‌دلیل اکثر ساکنان این روستا، در فصول سرد سال کوچ می‌کنند و تنها تعداد محدودی از افراد در فصل‌های پاییز و زمستان در آن باقی می‌مانند. اگر می‌خواهید از زیبایی‌های این روستا لذت ببرید، باید در فصل بهار و تابستان به آن مراجعه کنید. البته اگر از گرمای تابستان در شهر خود خسته و کلافه می‌شوید، بهتر است تا در این فصل به روستای امامزاده ابراهیم بروید. این روستا در تابستان هوای فوق‌العاده‌ای دارد؛ به‌گونه‌ای که باید برای محافظت از خود برابر سرما در شب، از لحاف و یا پوشاننده‌های ضخیم استفاده کنید.

آشنایی با رودخانه و آبشار روستا

در دل این روستا، رودخانه‌ای پرآب و خروشان قرار دارد که به رونق کشت و کار در این منطقه افزوده ‌است. شما می‌توانید در طول شبانه‌روز از شنیدن صدای جوش و خروش این رودخانه لذت ببرید. وقتی به زیارتگاه که مرتفع‌ترین بخش روستا است مراجعه می‌کنید، به چشم‌انداز بسیار زیبایی از رودخانه می‌رسید. این روستا علاوه‌بر رودخانه، یک آبشار زیبا را هم در دل خود جای داده ‌است. این آبشار که چهار متر ارتفاع دارد و نزد بومیان به نام «قتلگاه» شناخته می‌شود. بنابر گفته قدیمی‌ها، قتلگاه همان جایی است که امامزاده ابراهیم در آن به شهادت رسیده است. به‌همین‌دلیل هنوز هم پس از گذشت سال‌ها، این آبشار زیبا به نام قتلگاه معروف است.

اگر برای فرار از زندگی شلوغ ماشینی به دنبال مکانی دنج و آرامش‌بخش هستید، قطعا روستای امامزاده ابراهیم شفت انتخاب مناسبی برایتان خواهد‌ بود. با حضور در فضای روستا، با معنا و مفهوم واقعی زندگی آشنا خواهید‌ شد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن