آیین و زیارت

امامزاده ابراهیم نورآباد؛ زیارتگاهی ناشناخته در دل کوه‌ها

فهرست مطالب

استان لرستان، میزبان امامزاده‌های بسیاری است. در هر گوشه از این‌ استان امامزاده‌ای در دل خاک آرمیده است. یکی از این امامزاده‌ها، امامزاده ابراهیم است که در شهرستان نورآباد قرار دارد. این امامزاده در دل کوه و درخت قرار دارد. البته برای دسترسی به آن نیازی به کوه‌نوردی نیست. طبیعت زیبا، کوه و آبشارهایی که کنار امامزاده ابراهیم قرار دارند، آن ‌را به مهم‌ترین قطب‌ گردشگری منطقه تبدیل کرده‌اند.

شکی نیست که زیارت در اسلام به‌خصوص در فرهنگ شیعه، جایگاه والایی دارد. در اسلام به زیارت تشویق شده و پاداش‌های زیادی برای زائر بیان شده است. پیشنهاد من به شما، زیارت امامزاده ‌ابراهیم از دیدنی های لرستان است. اگر دوست دارید با امامزاده ‌ابراهیم بیشتر آشنا شوید، مطلب من در نابرو را مطالعه کنید.

آشنایی با امامزاده ابراهیم

امامزاده ‌ابراهیم از فرزندان موسی‌بن‌جعفر و برادر ‌بزرگ امام رضا(ع)، شاهزاده ‌محمد، شاه‌چراغ شیراز و کریمه‌ اهل بیت، حضرت معصوم(س) است. مقبره وی در دره‌های رشته‌کوه‌های زاگرس در استان لرستان و در۵۰ کیلومتری شهرستان دلفان قرار دارد. امامزاده ‌ابراهیم در نزد مردم لرستان به «بابای ‌بزرگ» نیز معروف است. لفظ بابا در لرستان به بزرگان و پیران محترم گفته می‌شود. از این جهت، این امامزاده برای مردم لرستان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

امامزاده بابابزرگ ابراهیم

تاریخچه و معماری امامزاده

ساختمان مقبره بابای بزرگ که در اصل شامل دو بنا است، از لحاظ معماری قابل‌توجه است. بنای اصلی، مقبره امامزاده ‌ابراهیم است که گفته می‌شود ساخت آن مربوط به دوره صفویه است و در دوره قاجاریه و دوره معاصر ترمیم‌هایی روی آن صورت گرفته است. در گذشته نیز باستان‌شناسان و شرق‌شناسان زیادی چون هنری راولینسن در سال ۱۸۳۶، فریا استارک در سال ۱۹۲۷، اشتاین در سال ۱۹۳۶، اریک اشمیت در سال ۱۹۳۸، مورتنسن و افراد بسیاری دیگر از این مقبره بازدید کرده‌اند و به ساختمان آن و ارادت و اعتقادات مردم منطقه به بابای ‌بزرگ در سفرنامه‌های خود اشاره کرده‌اند که همگی نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه صاحب بقعه و بارگاه در طول دوره‌های مختلف تاریخ است.

ارتفاع طاق گنبد امامزاده ابراهیم که مقرنس‌های جالبی هم دارد، 22 متر است و دو گلدسته آجری نیز در کنار آن چون دو مناره قد علم کرده است. تمامی بخش‌های گنبد با سنگ و آجر ساخته شده و حرم آن هشت‌ضلعی است که اندازه هر ضلع آن 230 سانتی‌متر است. دو طرف آن، دو محراب ساخته شده و داخل حرم به‌طرز بسیار جالبی کاشی‌کاری شده است. در ضلع جنوبی گنبد، گنبد کوچک‌تری وجود دارد که به‌ آن «کال نازار» می‌گویند. گفته می‌شود وی از اصحاب و بستگان یا خادمان بابای بزرگ بوده است. مردم منطقه و استان‌‌های هم‌جوار، به‌واسطه کرامات و معجزات بابای ‌بزرگ به آن اعتقاد فراوانی دارند و او را مراد و تکیه‌گاه خود می‌دانند و در ناملایمات و سختی‌های روزگار به وی متوسل شده و همواره به زیارتش می‌شتابند.

امامزاده بابابزرگ ابراهیم

فضای معنوی امامزاده

کسانی که به این آرامگاه می‌آیند، بیش از هرچیز با سکوت، معنویت و حال خوب فضای آن روبه‌رو می‌شوند. حضور در بارگاه این امامزاده شریف و مشاهده زائران که با خدایشان سخن می‌گویند، بیانگر احساس مشترک عشق و ارادت به این بزرگوار است. بارگاه این امامزاده شریف سرشار از حس معنویت و امنیت روحی و روانی است و روحانیت موجود در آن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی وارد مقبره می‌شوید، بی ‌هیچ تلاشی ارتباط عمیقی بین شما و آن حضرت شکل می‌گیرد. این ارتباط آن‌قدر ساده و دل‌نشین برقرار می‌شود که انسان احساس سبکی می‌کند. نذر و صلوات، اشک و دعا، قرآن‌خوانی و نماز کار‌هایی‌اند که اغلب مردم در مقبره به آن مشغول هستند. گویی زیارت‌کنندگان و افرادی که در مقبره نشسته‌اند، فارغ‌ترین مردم جهان از زندگی دنیا هستند؛ گویی که دیروز و فردایی وجود ندارد.

چگونه به امامزاده ابراهیم بروید؟

برای رسیدن به امامزاده‌ ابراهیم، ابتدا باید به استان لرستان سفر کنید و خودتان را به شهرستان نورآباد برسانید. از مرکز شهر تا امامزاده ۵۲ کیلومتر راه هست که تمامی آن ماشین‌رو است و حدود 5/1 ساعت طول می‌کشد با ماشین به امامزاده برسید. وقتی به مرکز شهرستان نورآباد رسیدید، کافی است دو کیلومتر به سمت شمال حرکت کنید تا به جاده امامزاده برسید و بعد کافی است مسیر جاده را طی کنید و از سرکشتی (محلی که می‌گویند کشتی حضرت نوح در آنجا فرود آمده است) هم بگذرید تا به امامزاده برسید.

امامزاده بابابزرگ ابراهیم

جاذبه‌های دیدنی اطراف امامزاده

بارگاه امامزاده ابراهیم، علاوه‌بر ویژگی‌های دینی و تاریخی، به‌سبب قرارگرفتن در منطقه‌ای جنگلی و خوش‌آب‌وهوا، از جاذبه بالایی برخوردار است. کوه بسیار زیبایی که به «مهراب ‌کوه» معروف است و ثبت جهانی نیز شده است، در کنار این امامزاده ‌شریف قرار دارد. مهراب ‌کوه با ارتفاع ۲۶۰۰ متر، شگفت‌انگیزترین کوه ایران است که حتی برای اهالی استان‌ لرستان نیز ناشناخته مانده است. مهراب کوه با وجود غار‌های تنگ، داله‌لان (لانه‌عقاب)، غار باغ سیری‌جان و ده‌ها غار‌کوچک و بزرگ دیگر از ایران باستان جایگاهی برای اختفای گنجینه سلاطین بوده است.

این کوه از دو‌ نیمه مهراب‌ کوچک و مهراب ‌بزرگ شکل گرفته است که هرکدام از درختان کهنسال سبز‌قبایی چون گردو، سماق، زالزالک، آلو، انگور، انجیر، سیب و گلابی وحشی باغ سیری‌جان و… پوشیده شده است. همچنین بلندترین آبشار این شهرستان نیز در دامنه مهراب‌ کوه واقع شده است. این آبشار که در زبان این دیار به آن داله‌لان (آشیانه عقاب‌ها) می‌گویند، با ارتفاع 100 متر زیبایی این کوه را دوچندان کرده است.

امامزاده بابابزرگ ابراهیم

بهترین زمان سفر به امامزاده ‌ابراهیم

معمولا در همه فصول زائران به امامزاده سفر می‌کنند ولی بهترین زمان برای سفر به امامزاده ابراهیم اواخر زمستان و اوایل بهار است. در تابستان هوای خنک و دل‌چسب اطراف امامزاده، آب‌تنی در کنار آبشار داله‌لان، و طبیعت چشم‌نواز و وجود انواع میوه‌های طبیعی مهراب‌کوه بهانه‌های خوبی برای سفرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن