تاریخ و تمدن

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه با تاریخی به قدمت عیلامیان باستان

فهرست مطالب

جالب است بدانید ایذه شهری بختیاری‌نشین و دارای تاریخی به قدمت عیلامیان باستان است. شهر ایذه نه‌تنها شهری با قدمت باستانی است، بلکه طبیعتی بی‌نظیر و چشم‌نواز دارد. برای مثال هنگامی که شما رو‌به‌روی سنگ‌نگاره‌های باقیمانده از عیلامیان در کولفرح ایستاده‌اید، به‌محض اینکه روی خود را برگردانید طبیعتی خیره‌کننده شما را مسحور می‌کند. پس در این سفر شما هم تاریخ را تجربه خواهید کرد و هم طبیعت بکر را لمس می‌کنید. اما برای اقامت در چنین شهری که حتی نامش را شاید نشنیده‌اید، چه باید کنید؟ در ادامه‌ این مطلب از نابرو بهترین و برترین اقامتگاه بومگردی این شهر، اقامتگاه بوم گردی الیما از دیدنی های خوزستان را به شما معرفی خواهم کرد.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

اطلاعات و هزینه اقامت در بوم‌گردی الیما

اقامتگاه بوم گردی الیما در روستای تکاب شهر ایذه واقع شده‌ است. نام این روستا برگرفته از چشمه‌ای بالای کوه چسبیده به این روستاست که آب آن به‌صورت چکه‌چکه و قطره‌ای از آن به پایین می‌ریزد. به همین علت به آن تک‌آب می‌گویند.

اقامتگاه بوم گردی الیما در روستای تکاب، دارای هفت اتاق است و درمجموع ظرفیت پذیرش 35 نفر را دارد. اتاق‌ها هم به‌صورت دونفره و هم اتاق‌هایی با ظرفیت تعداد بالاتر وجود دارند. تمامی اتاق‌ها روزانه نظافت می‌شوند.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

در تمام اتاق‌ها سرویس خواب به تعداد کافی موجود است. سرویس خواب به‌صورت کف‌خواب و به‌طور کامل سنتی است که تداعی‌کننده دوران خوش کودکی و قدیم است. برای بهداشت بیشتر، سرویس‌های بهداشتی و حمام در بیرون اتاق‌ها و در حیاط قرار دارند. سرویس و حمام‌ها به‌صورت زنانه و مردانه جدا هستند و بسیار تمیز هستند.

هزینه اقامت برای هر نفر به همراه صبحانه‌ محلی و ارگانیک، نفری 95هزار تومان است که نسبت‌به تمیزی و کیفیت خدمات ارائه‌شده قیمت بسیار مناسب و معقولی است.

مهدی یزدانی

البته در خود روستا در فصلی که مسافران زیادی به تکاب می‌روند، بومیان خانه‌های خود را نیز در اختیار مسافران قرار می‌دهند که به‌طور تقریبی قیمت بیشتری نسبت‌به اقامتگاه بوم گردی الیما دارند و صبحانه نیز برای مسافران در این خانه‌ها مهیا نمی‌شود.

فضای اقامتگاه الیما

بیشترین مزیت این اقامتگاه در منظره اطراف آن است. در پشت سر اقامتگاه بوم گردی الیما کوه‌های بلند خودنمایی می‌کنند و به فاصله کمی از روبه‌روی اقامتگاه دشتی سرسبز دلربایی می‌کند. اگر سحرخیز باشید، تجربه دیدن یک صبح دل‌انگیز با این منظره را خواهید داشت.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

هم‌چنین صدای پرنده‌ها و خروس‌ها به این حس و حال ناب نیز اضافه می‌کنند. دیدن آسمان شب نیز فراموش نشود. به‌دلیل دور بودن از آلودگی نوری شهری، آسمان این بوم‌گردی مملو از ستاره‌های پر نور و درخشان است.


کمابیش تمام تورهای گردشگری هنگام تعطیلات عید به ایذه سفر می‌کنند و همگی در اقامتگاه بوم گردی الیما اقامت دارند. اما جالب است بدانید بهترین زمان سفر به این منطقه، از اوایل بهمن تا اواسط عید است.

خود حیاط اقامتگاه نیز بسیار زیبا و دل‌انگیز است. باغی بزرگ در انتهای حیاط قرار دارد و تعداد زیادی تخت در خود حیاط چیده شده است که می‌توانید غذای خود را بر روی آن‌ها صرف کنید یا چای محلی بنوشید. علاوه‌بر تخت‌های سنتی، سیاه‌چادری بزرگ همواره در حیاط برپاست و بسیار مناسب شب‌نشینی‌های دسته‌جمعی با خانواده و دوستان است.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

داخل سیاه‌چادر نیز شومینه‌ای سنتی و ذغالی در فصل زمستان روشن است. در حیاط این اقامتگاه حیواناتی چون مرغ و خروس، خرگوش و یک سگ نگهبان کوچک نیز هستند که برای کودکان بسیار جالب‌اند. چند عدد غاز کنار درِ ورودی در قسمت مخصوص به خودشان قرار دارند و یک اسب سفید زیبا نیز همیشه در اصطبل اقامتگاه است که می‌توانید با آن اسب‌سواری را نیز به‌صورت رایگان تجربه کنید. شب‌ها هم می‌توانید در این حیاط دور آتش جمع شوید و چای آتشی نوش‌جان کنید و با اهالی این بوم‌گردی گفت‌و‌گو کنید تا از نحوه‌ زندگی و کسب‌و‌کار بومیان مطلع شوید.

امکانات اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

غذاهای اقامتگاه بوم گردی الیما

در طول سفرتان در ایذه بهتر است که برای صرف وعده‌های غذایی خود را به اقامتگاه برسانید. علت این است که غذاهای اقامتگاه بوم گردی الیما هم سالم و تازه هستند، هم خیالتان بابت کیفیت و طعم راحت است. تمام مواد محلی و ارگانیک هستند.

صبحانه شامل کره و پنیر محلی، نیمرو، چای و انواع مختلف مرباهای لذیذ خانگی است. برای ناهار و شام می‌توانید از قبل غذای موردعلاقه‌ خود را سفارش دهید و با آشپزخانه هماهنگ کنید.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

برای مثال کباب اصیل بختیاری، جوجه محلی، سمبوسه جنوبی و استامبولی به‌روش خاصی که در ایذه طبخ می‌شون، ارزش امتحان کردن را دارند. درکنار غذاها همیشه انواع ترشیجات خانگی و دوغ محلی نیز سرو می‌شوند. اما مهم‌ترین قسمت غذا در اقامتگاه بوم گردی الیما نان آن است.

نانی محلی و بسیار نازک که از آرد خالص گندمی که از همان دشت‌های منطقه تهیه می‌شود، پخته می‌شود. هر روز بانویی محلی مواد لازم پخت نان را به آن‌جا می‌آورد و شما می‌توانید تمام مراحل پخت نان را ببینید که بسیار جالب است و بعداز پخت آن داغ داغ درکنار تنور نوش‌جان کنید.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

دیدنی‌های اطراف اقامتگاه بوم گردی الیما

نکته مثبت این بوم‌گردی در محل واقع شدن آن است. اقامتگاه بوم گردی الیما به تمام دیدنی‌های طبیعی و تاریخی شهر ایذه بسیار نزدیک است. تنگه‌ای زیبا که در بین بومیان به تنگه پولاد مشهور است، درست پشت اقامتگاه واقع شده است. با ماشین جاده‌ای خاکی را طی می‌کنید و سپس با حدود 20 دقیقه پیاده‌روی به این تنگه می‌رسید.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

میان راه هم عشایر بختیاری را می‌بینید و می‌توانید درکنار آن‌ها چای بنوشید و گپ‌وگفتی بکنید. برای دیدن تالاب بندون و قبرستان شیر سنگی نیز کافی است با ماشین شخصی حدود کمتر از پنج دقیقه رانندگی کنید.

فراموش نکنید هنگام غروب به تالاب بروید که غروبی بسیار زیبا را تجربه خواهید کرد. قبرستان شیر سنگی هم نمادی از یک قبرستان قدیمی بختیاری است که دراصل در نزد مردم غیور بختیاری شیر نماد شجاعت و دلاوری است.

می‌توانید تنها در یک روز از تمامی آثار تاریخی ایذه نظیر کولفرح و اشکفت سلمان که هر دو از زمان عیلامیان بر جا مانده‌اند، دیدن کنید.

دیدنی های اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

زمان سفر به ایذه و اقامت در بوم‌گردی الیما

کمابیش تمام تورهای گردشگری هنگام تعطیلات عید به ایذه سفر می‌کنند و همگی در اقامتگاه بوم گردی الیما اقامت دارند. اما جالب است بدانید بهترین زمان سفر به این منطقه، از اوایل بهمن تا اواسط عید است. بهار بسیار زودتر به ایذه می‌رسد و تمام دشت‌های آن سرسبز می‌شوند.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

روستای تکاب به‌دلیل قرار گرفتن در نزدیکی کوه و هم‌چنین خطه‌ای جلگه‌ای، آب‌وهوایی متفاوت از جنوب ایران دارد. پس بهترین زمان سفر به این منطقه بهمن تا اردیبهشت است که هم هوا رو به گرمی نرفته است و هم تعداد مسافران کمتری نسبت‌به عید به آنجا سفر می‌کنند و بوم‌گردی و خود منطقه نیز خلوت‌تر هستند.

اقامتگاه بوم گردی الیما ایذه

نشانی و اطلاعات تماس بوم‌گردی الیما

نشانی: استان خوزستان، شهر ایذه، روستای تکاب در جوار تالاب بندون و منطقه شهسوار

شماره‌ تماس: 09166902070 جناب آقای سعید شیخ

نشانی صفحه‌ اینستاگرام: Www.instagram.com/elima_cottage

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. چقدر عالی و کامل توضیح دادید و چه عکس های زیبایی همه آدم رو ترغیب میکند که حتما به اینجا سفر کند و فقط لذت ببرد😍😍

  2. من ایذه و این اقامتگاه رو رفتم همانطور که توصیف کردید بسیار زیباست. ممنون.اامیدوارم که دوباره بتونم برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن