متفرقه

عیدی سال 99؛ میزان عیدی کارمندان و کارگران در سال 99

فهرست مطالب

با نزدیک شدن به سال نو یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها، میزان عیدی سال  99 است که البته با توجه به این وضعیت اقتصادی و نرخ تورم که با نزدیک‌تر شدن به عید افزایش می‌یابد، دغدغه بسیار مهم و به جایی است.

عیدی برای شاغلان حوزه‌های گوناگون اهمیت فراوانی دارد. یکی از رسوم ایرانیان، عیدی دادن و عیدی گرفتن است و غالبا در میان خانواده‌ها، بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها عیدی می‌دهند. از طرفی، طبق رسومی که ما ایرانیان داریم، هنگام سال نو به خانه تکانی و دید و بازدید اقوام می‌پردازیم، در این مراسم‌ و میهمانی‌ها برای پذیرایی از مواد خوراکی مثل آجیل و شیرینی استفاده می‌کنیم که در این ایام، بسیار گران‌تر می‌شود. خرید لباس نو هم از کارهای پرخرجی است که بیشتر مردم در عید نوروز انجام می‌دهند. ( دوست دارید بدانید لحظه تحویل سال 99 چه زمانی است؟)

نحوه‌ محاسبه عیدی سال 99

همه این رسوم و عادت‌ها موجب می‌شود، مبلغی که به عنوان عیدی کارمندان و کارگران در نظر گرفته شده به ویژه با توجه به نرخ تورم در سال ۹۸ بسیار مهم‌تر از سال‌های گذشته باشد. طبق قانون کار، میزان مبلغی که باید به عنوان عیدی سال ۹۹ (سنوات) پرداخت شود، در صورتی که کارکنان مربوطه مشمول قانون کار باشند، در پایان سال و با فرارسیدن سال نوی شمسی باید مبلغی  بین حداقل ۶۰ روز «حداقل مزد قانونی مصوب» و حداکثر ۹۰ روز کاری «حداقل مزد روزانه مصوب» دریافت کنند. در واقع این عیدی، بین دو تا سه برابر حقوق ماهیانه هر کارمند است.

عیدی سال 99

عیدی سال 99

عیدی سال ۹۹، مشمول بیمه و معاف از مالیات است. در واقع عیدی و پاداش به میزان یک دوازدهم، معافیت مالیاتی دارد. سوالی که برای بسیاری از افراد شاغل به وجود می‌آید این است: اگر کارکرد آن‌ها در سازمان یا شرکتی که در آن مشغول به کار هستند، کمتر از یک سال باشد، عیدی و پاداش‌شان چگونه محاسبه و پرداخت می‌شود؟

در این‌جا لازم است، نکته مهمی را یادآوری کنم؛ عیدی به میزان کارکرد به افراد تعلق می‌گیرد و به نسبت ایامی که در آن سال در آن شرکت کار کرده‌اند، حساب و پرداخت می‌شود. یعنی حداقل حقوق ماهیانه، ضرب در دو تقسیم بر ۱۲ ضرب در تعداد ماه‌هایی که مشغول به کار در آن سازمان بوده‌اند. در نهایت توجه کنید که عیدی باید معادل دو برابر مزد ثابت باشد به شرط این که عدد آن از سه برابر حداقل دستمزد کارگران سال 99 وزارت کار بیشتر نشود.


میزان عیدی (پاداش) آخر سال 99 بازنشستگان تامین اجتماعی، مبلغ دوازده میلیون ریال معادل یک میلیون و دویست هزار تومان مصوب شده و برای خانم‌هایی که به طور نیمه وقت مشغول به کار هستند نیز این عدد پرداختی لحاظ می‌شود.

عیدی کارگران سال 99

عیدی کارگران سال ۹۹ ، مطابق آن چه شورای عالی کار تصویب می‌کند، تعیین می‌شود. طبق ماده ۴۱ قانون کار برای کارگران در نقاط مختلف کشور و طبق شرایط و مطابق معیارهای گوناگون، شورای عالی کار موظف است، حداقل حقوق کارگران را تعیین کند. میزان عیدی باید طبق نرخ تورم محاسبه شود. شاید این سوال پیش بیاید که برای نرخ تورم، عددهای مختلفی توسط سازمان‌ها و نهادهای متفاوت داده می‌شود و به کدام عدد باید استناد کرد؟

در اینجا باید بگویم که عددی رسمی است که طبق آن، قانون وضع می‌شود؛ بنابراین نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسمی و دارای اعتبار است.

شورای عالی کار که متشکل از نمایندگان کارگری، نمایندگان کارفرمایی و نمایندگان وزارت کار است، حداقل حقوق کارگر و در پی آن میزان عیدی را تعیین می‌کنند.

مبلغ عیدی سال 99

عدد عیدی پرداختی به کارگران به طور دقیق (به ازای یک سال کامل کار در سازمان یا شرکت مربوطه) باید بین دو عدد ۳ میلیون و ۳۴ هزار تومان و ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۷ تومان باشد.

( مبلغ وام ازدواج سال 99 چقدر است؟ )

عیدی کارمندان سال 99

در سال ۱۳۷۴، اصول و قانون کلی برای پرداخت عیدی به کارگران و کارمندان توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده ‌ که هنوز هم همان قانون، الگویی برای پرداخت عیدی است. به موجب این قانون، دولت موظف است، عدالت را برای همه کارمندان خود در همه بخش‌های زیر نظر خود رعایت کند و عدد مشخصی را به کارکنان و کارمندان به طور مشخص و قطعی و یکسان اختصاص دهد. طبق این قانون، هیئت وزیران هر ساله باید تصویب‌نامه‌ای تنظیم کند و میزان پرداختی عیدی کارکنان را در آن مشخص کند و همه دستگاه‌های ذی‌ربط موظف به عملی کردن این قانون هستند.

عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی سال 99

میزان عیدی سال 99 بازنشستگان تامین اجتماعی، مبلغ دوازده میلیون ریال معادل یک میلیون و دویست هزار تومان مصوب شده و برای خانم‌هایی که به طور نیمه وقت مشغول به کار هستند نیز این عدد پرداختی لحاظ می‌شود. پرداخت عددی غیر از این میزان که ذکر شد، غیرقانونی و ممنوع است. این مبلغ باید همراه حقوق بهمن ماه برای بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود. در نهایت، همیشه عدد دقیق عیدی را هیئت دولت تعیین می‌کند؛ البته به احتمال قوی، تفاوت زیادی با عددی که گفته شد، نخواهد داشت و این مبلغ تغییر نخواهد کرد.

عیدی سال 99

سایر عیدی‌ها

معمولا در کنار عیدی نقدی، بعضی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، عیدی‌هایی به صورت غیرنقدی، شامل کالاهایی مثل انواع خوراکی، آجیل و … نیز به کارگران خود می‌دهند که جای تقدیر بسیار دارد.

نوشته های مشابه

‫13 نظرها

 1. بهاندازه یک کتاب درمورد رسوم عیدی دادن و بزرگترها و احترام عزت صحبت فرمودید ولی هنوز فهم اوضاع یک بازنشسته که هزار هزینه بالا تراز شاغلین را دادند از بیماری های دروان کهولت که یک روز شما هم به ان خواهی رسید نمی گویم مبلغ یکملیونو دویست هزارتومانبجز غم و افسردیگی مضاعف وسر خوردگی چیز دیگری برای ما نخواهد داشت این را خوب میدانیم که این حرفها واعتراض ها هیچ تاثیری روی مسیولین ندارد چون فقط در حال نقشه کشیدن برای پاداش گرفتن خودشان هستند حالا با قیافه حق بجانب ومومن نما دررخواست حضور در پای صندوق های رای دارند وهزار انتظار بیجای دیگر غافل از اینکه پیروزی انقلاب در۵۷ مرحون همین بازنشسته های فراموش شده و نار گذاشته شده است خداوند جای حق نشسته وشما نتیجه این بیتدبیریها را خوهید دید وسلام

 2. با سلام من خیلی برای بازنشستگان که خودم امسال بازنشسته شده ام متاسفم این مبلغ عیدی واقعا غیر منصفانه و ظالمانه هست و اصلا کارشناسی نشده است و به نظر من باید تجدید نظر شود واقعا خیلی اعصابم داغونه و اصلا نمیتوانم این درد روحی را تحمل کنم فقط یک ذره انصاف داشته باشید اینگونه با ما برخورد نمیکنید

  1. توی این مملکت اگه بازنشسته بشی بایدسرتوبزاری زمین بمیری چون اصلاباحقوق بازنشستگی نمیشه زندگی کرد

 3. مسعووووووووووین خودتونم ی روز بازنشسته میشید بعد بری خودتون 1200 واریز میشه ایااااااااا اصا اگه واریز بشه واقعا میتونید اسمشو بزارید عیدی بابا این صدقه هم نیست

 4. این مسولین اینقدر پوست کلفت هستند انواع واقسام فحش ونفرین را به جان میخرند ولی از جیبشان نمی گذرند

 5. درود و با ارزوی ایرانی اباد و ازاد
  من یک بازنشسته هستم و از اینکه سی سال برای سرزمینم تلاش کردم به خود می بالم ولی ایا این درست است که سالها وعده برابری حقوق ما با شاغلین را داده اید ولی عمل نمی کنید! میزان عیدی هم در حد بخور و بمیر است . مایه شرمساری دولت باشد که با ما بدین سان رفتار می کند
  یارب بستان داد فقیران ز امیران

 6. اخه خاععععک بر سر این دولت و حکومت که با این همه گرونی و بدبختی یه تومن پول برلی عیدی در نظر گرفته که شاید فقط بشه باهاش دو کیلو گوجه خیار خرید . اونوقت خود مزدورشون پولا رو ب میدارن و با اقازاده هاشون و اختلاسایی کع کزدن خارج ایران عشق و حال میکنن .اف بر شما

 7. من مستمری بگیر تامسن اجتماعی هستم یکی بیاد ب من بکه ۲۰۰ تومن عیدی و سیصد و ۶۰ حقوق دو نفر ادم چجوری میشه زندگی کرد اخه بعد میگن جامعه رو ب فساد نره این خودش روزنه فساده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن