طبیعت گردی

اقامتگاه های بوم گردی گلستان؛ اقامت در روستاهای بکر

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر و با توجه به رشد صنعت گردشگری در ایران، موضوع گردشگری پایدار به یک دغدغه بزرگ برای بسیاری از فعالان بخش گردشگری تبدیل شده است. یکی از بهترین اقداماتی که می‌توان در جهت گردشگری پایدار انجام داد اقامت در بومگردی‌هایی است که در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری نیز داشته‌اند. شاید جذاب‌ترین ارمغان این سبک از گردشگری آشنایی هرچه بیشتر و بهتر با جامعه محلی باشد، اقامت داشتن در خانه مردم محلی، آشنا شدن با مردم منطقه، سبک زندگی آن‌ها، آشنایی با فرهنگ غذایی آن‌ها، و بسیاری از ویژگی‌های دیگر که در ذات زندگی مردم هر منطقه است به بهترین شکل از طریق اقامت در بوم‌گردی‌ها حاصل می‌شود. در این مطلب نابرو قصد دارم برترین اقامتگاه های بوم گردی گلستان که یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری هستند را به شما معرفی کنم.

1- اقامتگاه بوم‌گردی خانه دوست زیارت

«خانه دوست» یکی از اقامتگاه های بوم گردی گلستان است که به تازگی در روستای زیارت فعالیت خود را با مدیریت خانم مهستی قدسِ ولی آغاز کرده است. قصه «خانه دوست» از یک خانه قدیمی و رو به ویرانی در روستای زیارت آغاز شد. خانم قدس‌ولی که از فعالان بخش گردشگری در اداره شهرداری گرگان، با عشق عمیقی که به بحث بومگردی داشت این خانه را خریداری و آن را از مخروبه‌ای غیرقابل استفاده به یک اقامتگاه زیبا تبدیل کرد. این خانه با ایجاد کم‌ترین تغییرات در شکل و حتی مصالح اولیه به کار رفته در بنای اصلی ساخته شده است.

از مهم‌ترین اهداف بوم‌گردی، ایجاد رونق در کسب و کار جامعه محلی و ایجاد صمیمت بین صاحبان اقامتگاه‌های بوم‌گردی با جامعه محلی است. اقامتگاه بوم‌گردی «خانه دوست» نیز از اولین روزهای پیدایش خود با توجه به همین اصول پا گرفت و پیش رفت، به طوری که در بخش‌های مختلف ساخت این اقامتگاه تنها از نیروی کار محلی استفاده شده است. خانم قدس‌ولی نه تنها از ابتدا سعی بر حفظ مصالح طبیعی و اولیه بنا داشت، بلکه در ایجاد تغییرات نیز با تلفیق معماری شهر گرگان با بافت روستایی سعی بر حفظ این میراث فرهنگی و پایبندی به اصول بوم‌گردی داشت.

از خوراکی‌های طبیعی و غذاهای خوش‌طعم اقامتگاه در ابتدا باید به تازگی و سلامت مواد اولیه در جهت رسیدن به یکی دیگر از اهداف بوم‌گردی، یعنی ارائه غذای طبیعی و سالم به گردشگران و بوم‌گردان آن اشاره کرد. کلیه مواد اولیه تا حد ممکن از خود روستا و مردم محلی تهیه می‌شود و غذاهایی خوش‌طعم و لذیذ توسط خانم قدس ولی و خواهر ایشان طبخ می‌شود. این اقامتگاه یک کافی‌شاپ کوچک نیز دارد که هم برای مهمانان اقامتگاه و هم برای افراد دیگر قابل استفاده است. کلیه مواد اولیه به کار رفته در طبخ غذاهای خانه دوست دارای کیفیت بالایی هستند. دمنوش‌ها نه به صورت کیسه‌ای و مرسوم در خیلی از کافه‌ها، بلکه به صورت کاملا طبیعی آماده می‌شوند. در خانه دوست از مرغوب‌ترین سبزیجات محلی و گوشت‌ها برای طبخ غذاها استفاده و در فضایی کاملا دوستانه، گرم و صمیمی سرو می‌شوند.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

2- اقامتگاه بوم‌گردی ترکمن اوی خالدنبی

اگر در سفر خود به استان گلستان علاقه‌مند به آشنایی با غذاها و موسیقی و به‌طور کلی سبک زندگی مردم ترکمن هستید، بهتر است در یک اقامتگاه بوم‌گردی ترکمنی و در یک منطقه ترکمن نشین اقامت کنید. مردم ترکمن افرادی اهل معاشرت، موسیقی و عاشق غذا هستند. بنابراین با اقامت در کنار این مردم سفری بسیار جذاب خواهید داشت. اقامتگاه بوم‌گردی ترکمن اوی در نزدیکی منطقه خالدنبی واقع شده است؛ به این ترتیب می‌توانید در طول اقامت خود از این گورستان اسرارآمیز نیز دیدن کنید.

این اقامتگاه به‌طور دقیق روی کوه گوگجه داغ واقع شده است.  ترکمن اوی هفت اتاق دارد و سرویس بهداشتی و حمام، همانند بسیاری از بوم گردی‌های دیگر به صورت مشترک استفاده می‌شود. کلیه بخش‌های این اقامتگاه کاملا مطابق با سبک زندگی مردم ترکمن ساخته شده و بنابراین با اقامت در آن می‌توانید با بخش‌های مختلف زندگی این قوم آشنا شوید. یکی از بخش‌های جذاب اقامت شما در اقامتگاه ترکمن اوی لذت بردن از غذاها و شیرینی‌های ترکمنی است. معروف‌ترین آن‌ها چکدرمه است؛ این غذای لذیذ ترکمنی که با برنج و گوشت (گاهی نیز مرغ یا ماهی) و رب و ادویه طبخ می‌شود در کنار دوغ شتر، که بسیار مورد علاقه ترکمن‌ها است، می‌تواند جذاب‌ترین وعده غذایی شما در این اقامتگاه باشد.

البته نان‌ها و شیرینی‌های معروف ترکمنی نیز قطعا ارزش امتحان کردن را دارند. اما بخش جالب دیگر اقامت در این اقامتگاه ترکمنی لذت بردن از برنامه‌های ویژه‌ای است که مسئولین آن برای مهمانان خود تدارک دیده‌اند. یکی از آن‌ها سوارکاری با اسب‌های اصیل ترکمن در دشت‌های باز و سرسبز اطراف اقامتگاه است، سوارکاری بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم ترکمن است و آن‌ها علاقه زیادی به اسب‌ها دارند.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

شب‌های جشن و موسیقی و رقص ترکمنی از دیگر برنامه‌های جالب این اقامتگاه است. می‌توانید شب‌ها با دوستان و خانواده خود دور آتش جمع شوید و موسیقی ترکمنی گوش دهید و از رقص‌ها و آیین‌های جالب قوم ترکمن لذت ببرید. این اقامتگاه را از بهترین اقامتگاه های بوم گردی گلستان می‌دانند.

3- اقامتگاه بوم‌گردی خانه ابریشم رامیان

این اقامتگاه بوم‌گردی زیبا در شهرستان رامیان واقع شده است. رامیان منطقه‌ای از استان گلستان است که فرهنگی منحصربه‌فرد دارد، گویش، لباس‌های محلی با رنگ‌های زیبا و غذاهای رامیانی همگی بخشی از زیبایی‌های زندگی مردم رامیان هستند. اگر دوست دارید با این زیبایی‌ها از نزدیک آشنا شوید، بهتر است در یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی آن ساکن شوید. خانه ابریشم از زیباترین اقامتگاه های بوم گردی گلستان است. خانه ابریشم حیاطی بسیار باصفا دارد که میان آن حوضی فیروزه‌ای رنگ ساخته شده، در بخش‌های مختلف حیاط، علاوه‌بر گلکاری‌ها و استفاده از پرچین‌های زیبا، صندلی‌های و میزهای چوبی برای آسایش و لذت بیشتر مسافران قرار گرفته است؛ بنابراین حتی در ساعاتی که دوست نداشته باشید از اقامتگاه خارج شوید، می‌توانید در این حیاط مصفا بنشینید و لذت ببرید.

ساختمان اصلی اقامتگاه نیز که با دیوارهای کاهگلی و پنجره‌های چوبی آبی رنگ ساخته شده، زیبایی این فضا را تکمیل می‌کند. بودن در کنار صاحبان این اقامتگاه می‌تواند شما را با بخش مهمی از فرهنگ مردم رامیان آشنا کند؛ از آن جمله می‌توان به لباس‌های بسیار زیبای زنان این منطقه اشاره کرد. پوشش سنتی زنان رامیانی شامل پیراهن‌های بلندی است که اغلب به رنگ عنابی با سوزن‌دوزی‌های ساده‌ای هستند که بسیار زیبا و چشم‌نواز جلوه می‌کنند.

همچنین در این اقامتگاه می‌توانید از غذاهای مختلف استان گلستان لذت ببرید. قابل ذکر است که با اقامت در خانه ابریشم فاصله شما با جاذبه‌های گردشگری رامیان، از جمله چشم گل رامیان و آبشار خزه‌ای و غار پشمکی، آنچنان زیاد نیست؛ به این ترتیب می‌توانید در مدتی کوتاه خود را به این جاذبه‌های طبیعی زیبا برسانید.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

4- اقامتگاه بوم‌گردی سرونوش علی‌آبادکتول

برای مسافران استان گلستان، علی‌آبادکتول قطعا یکی از مقاصدی است که برای آن برنامه‌ریزی می‌شود. آب و هوای عالی این شهرستان، فرهنگ خاص مردمش و البته طبیعت و چشم‌اندازهای طبیعی معرکه آن می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. شهرستان علی‌آبادکتول در اطراف خود روستاهایی دارد که هریک به تنهایی می‌تواند یک مقصد گردشگری ارزشمند برای مسافرین باشد. پاییز و زمستان‌های سرد و برفی آن و بهار و تابستان‌های معتدل آن کنار طبیعت منحصربه‌فرد و زیبایی که این روستاها دارند، شما را ترغیب به سفر به آن‌ها می‌کنند.

یکی از اقامتگاه های بوم گردی گلستان که در روستای قریب‌آباد از توابع شهرستان علی‌آبادکتول ساخته شده، اقامتگاه بوم‌گردی سرونوش است؛ یک اقامتگاه زیبا با معماری سنتی و شش اتاق. شاید یکی از تفاوت‌ها و البته مزایای اقامت در این اقامتگاه داشتن سرویس‌های بهداشتی مجزا در هر اتاق است. برای ساخت این اقامتگاه از کاهگل و چوب استفاده شده تا هم شمایل سنتی خانه‌های محلی را داشته باشد و هم با کمترین آسیب به محیط زیست همراه باشد.

این اقامتگاه در طبقه دوم خود، بالکنی دارد که فضایی بسیار باصفا برای لذت بردن از هوا و طبیعت منطقه را فراهم کرده است. می‌توانید ساعت‌ها در بالکن بزرگ اقامتگاه بنشینید و همانطور که دمنوش گیاهی خود را میل می‌کنید، هوای تازه جنگل را در وجود خود جاری کنید. در این اقامتگاه، همچون خانه‌های محلی این منطقه، حیوانات اهلی و حیوانات مزرعه نگهداری می‌شوند و به این ترتیب شما می‌توانید خود را در فضایی کاملا مشابه با زندگی اصیل مردم منطقه ببینید. همچون سایر اقامتگاه‌های بوم‌گردی، در سرنوش نیز می‌توانید از طعم لذیذ غذاهای محلی که با سبزیجات و گوشت همان منطقه طبخ شده‌اند لذت ببرید.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

5- اقامتگاه بوم‌گردی ساسنگ مینودشت

مینودشت یکی از شهرستان‌های شرقی استان گلستان با دشت‌هایی وسیع و طبیعتی خیره‌کننده است. اگر دوست دارید با طبیعت و سبک زندگی مردم این بخش از استان گلستان آشنا شوید، از غذاها و میوه‌های خوشمزه آن میل کنید و چشم‌هایتان مسحور طبیعت آن شود می‌توانید در اقامتگاه بوم‌گردی ساسنگ در روستایی به همین نام اقامت کنید. نام روستای ساسنگ برگرفته از طبیعت آن منطقه است. ساسنگ به معنی همچو سنگ است و اشاره به سنگ‌ها و صخره‌هایی دارد که در طول سال آب چشمه‌ها و رودها در میان آن‌ها جریان دارد و بخشی از زیبایی این روستا را تشکیل می‌دهند.

اقامتگاه بوم‌گردی ساسنگ همچون خانه‌های این روستا بیشتر از سنگ ساخته شده و معنای نام خود را در جان خود دارد. اما اقامتگاه بوم‌گردی ساسنگ یک اقامتگاه جمع و جور و آرام با چهار اتاق است که هریک از آن‌ها نامی برای خود دارند؛ زیتون، ابریشم، توت، دیشو. اتاق‌هایی با دیوارهای کاهگلی، بخاری‌ها و شومینه‌هایی که برای روشن نگه داشتن‌شان به چوب احتیاج دارند، در کنار المان‌های سنتی، همچون چرخ نخ‌ریسی، زیراندازهای سنتی، سوزن‌دوزی‌های اصیل، ظروف سفالی می‌توانند تجربه‌ای از یک اقامت فوق‌العاده به شما بدهند. با اقامت در این بومگردی زیبا و با صفا می‌توانید حس زندگی روستایی را به طور حقیقی تجربه کنید.

در این اقامتگاه خوراک‌های محلی بخشی دیگر از جذابیت آن هستند. نان‌های محلی پخته شده توسط صاحبان اقامتگاه، کنار غذاهای محلی منطقه گلستان که شامل انواع ته‌چین و آش می‌شود می‌تواند لذت اقامت در ساسنگ را برای شما دوچندان کند.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

6- اقامتگاه بوم‌گردی رضا پارسیان روستای فارسیان

روستای فارسیان برای بسیاری از طبیعت‌دوستان و گردشگران نامی آشنا است. روستایی خوش آب و هوا با خانه‌های پلکانی به رنگ آبی و تنورهایی که اینجا و آنجا در معابر به چشم می‌خورند. روستای فارسیان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان گلستان است. اگر شما هم دوست دارید با مردم این روستا و معماری منحصربه‌فرد خانه‌های آن آشنا شوید، بهتر است در یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی آن ساکن شوید. اقامتگاه بوم‌گردی رضا پارسیان یک اقامتگاه زیبا با نمای سنگی و اتاق‌هایی با متراژ متفاوت و البته ایوان‌هایی بزرگ برای به تماشا نشستن طبیعت زیبای منطقه است.

در این اقامتگاه آماده‌سازی غذا به عهده مسافرین است و به این منظور یک آشپزخانه عمومی در اقامتگاه وجود دارد. این یک فرصت عالی برای گردشگران است که بتوانند به کمک صاحبان اقامتگاه و در کنار سایر مسافران به طبخ غذاهای محلی منطقه فارسیان، با سبزیجات و گوشت همین منطقه بپردازند. معروف‌ترین غذای مردم فارسیان سینه مرغ کبابی است که آن را در تنور می‌پزند، به این صورت که بعد از اضافه کردن ادویه‌های مختلف به سینه مرغ آن را به دیواره تنور می‌چسبانند و به این ترتیب یک غذای سالم و لذیذ و البته اصیل منطقه فارسیان را طبخ می‌کنند. این غذا آنقدر در بین اهالی این منطقه محبوب است که در جای جای روستا می‌توانید تنورهایی که به همین منظور ساخته شده و توسط همسایگان به صورت مشترک استفاده می‌شود را مشاهده کنید.

در این اقامتگاه نیز فرصت طبخ این غذا و سایر غذاهای محلی منطقه فارسیان فراهم است. ایوان اقامتگاه نیز جایی است که می‌توانید در آن بنشینید و از منظره خانه‌های آبی که به صورت پلکانی ساخته شده‌اند لذت ببرید.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

7- اقامتگاه بوم‌گردی شاریسه مینودشت

شهرستان مینودشت برای طبیعت‌دوستان می‌تواند یک مقصد جالب باشد. طبیعت و آب و هوای این منطقه از عواملی است که گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی جذاب در نزدیکی مینودشت، در روستای کلوکند، اقامتگاه شاریسه است که قدمتی بسیار طولانی دارد و می‌توان آن را یک بوم‌گردی واقعی محسوب کرد. بنای اولیه این ساختمان سال ۱۳۲۷ ساخته شده و در سال‌های گذشته با استفاده از مصالح طبیعی و دوست‌دار محیط زیست به سبک سنتی مورد بازسازی قرار گرفته است.

این اقامتگاه اکنون با چند اتاق دنج و آرام و حیاطی بسیار باصفا آماده پذیرایی از گردشگران است. اتاق‌های این اقامتگاه دوست‌داشتنی از کاهگل ساخته شده و جای و جای آن می‌توان یادگارانی از گذشته دید؛ تزیینات دیوارها و وسایلی که در بخش‌های مختلف اقامتگاه قرار گرفته‌اند همگی شکلی کاملا اصیل و سنتی دارند. با اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی شاریسه می‌توانید بوم‌گردی را به معنای واقعی تجربه کنید. حتی برای طبخ غذا در حیاط اقامتگاه یک تنور نیز ساخته شده است که طبخ غذا و نان پختن در آن می‌تواند یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز اقامت در شاریسه باشد.

باغ کوچک اقامتگاه که در آن انواع سبزیجات و میوه‌ها کشت شده است و از آن‌ها جهت طبخ غذای مهمانان استفاده می‌شود آن را به یکی از مهم‌تریم اقامتگاه های بوم گردی گلستان تبدیل کرده است.. لذت چیدن محصولات ارگانیک کشاورزی و مشارکت در پخت غذا می‌تواند یکی از بخش‌های فراموش‌نشدنی اقامت شما در اقامتگاه بوم‌گردی شاریسه باشد.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

8- اقامتگاه بوم‌گردی وردیمه شاهکوه علیا

شاهکوه علیا یک روستای کوهستانی در بخش جنوبی شهر گرگان است که به شهرستان‌های شاهرود و دامغان نیز نزدیک است. این روستا فرهنگی بسیار خاص و جالب و البته آب و هوایی بسیار دوست‌داشتنی دارد. در نیمه اول سال و به‌خصوص در فصل تابستان که هوا در بیشتر بخش‌های استان گلستان گرم و مرطوب است، روستای شاهکوه علیا می‌تواند مقصدی جذاب برای مسافران و گردشگران این استان باشد؛ زیرا آب و هوای این روستای کوهستانی در تابستان بسیار خنک و دلپذیر است و رطوبت آن نیز کم‌تر از سایر بخش‌های استان است.

یکی از اقامتگاه‌هایی که در این روستا می‌توانید در آن ساکن شوید اقامتگاه بوم‌گردی وردیمه است؛ یک اقامتگاه کوچک و آرام در دل کوهستان! اقامتگاه وردیمه تنها دو اتاق دارد که از این نظر می‌تواند برای افرادی که در سفر خود به‌دنبال اقامت در فضایی آرام و به دور از شلوغی‌های معمول هستند، بسیار مناسب باشد. هر دو اتاق این اقامتگاه بسیار زیبا و هنرمندانه طراحی و چیده شده‌اند. در بخش‌های مختلف آن می‌توانید اشیای جالب قدیمی یا سنتی را ببینید، انواع دستبافته‌ها و دوخت‌های سنتی، بخاری‌های هیزمی، پرده‌های سوزن‌دوزی شده زیبا و یک کرسی در وسط اتاق که در روزهای سرد و برفی روستا می‌تواند جای مناسبی برای نشستن و خوردن خوراکی‌های خوشمزه اقامتگاه و معاشرت با صاحبان اقامتگاه باشد.

اقامتگاه های بوم گردی گلستان

اقامت در حال و هوای روستا می‌تواند شما را از زندگی شهری دور کند. اگر تجربه اقامت در اقامتگاه های بوم گردی گلستان را دارید، تجربه خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن