طبیعت گردی

اکوکمپ دورنا و اقامت به سبک ارباب حلقه‌ها در مشگین‌شهر

فهرست مطالب

اگر دوست دارید به منطقه‌ای سفر کنید که برنامه کامل سفر را خودتان طراحی کنید و لذت اقامت در اکوکمپ را بچشید، می‌توانید به مشگین‌شهر بروید. خنکای فصل تابستان و فرار از گرمای طاقت‌فرسا می‌تواند بهار را در این منطقه برایتان زیباتر کند. تجربه اسکی در زمستان، استخرهای آب‌گرم باکیفیت و تمیز، تماشای عشایر شاهسون، اقامت در کلبه‌های هابیتی، برگرفته از فیلم ارباب حلقه‌ها و اقامت در اکوکمپ دورنا که کاملا با مصالح بومی ساخته و با سبک معماری کوهستانی آمیخته شده است، همه‌وهمه شما را به آرامشی مطلق دعوت می‌کند.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

دامنه‌های زیبای سبلان و چشم‌انداز دشت‌های سرسبز و بکر کنار اجرای موسیقی زنده عاشقلر لذت دوچندانی برایتان به همراه دارد. در این نوشتار از نابرو با سفری از جنس طبیعت به اکوکمپ دورنا از جاذبه های گردشگری اردبیل با ما همراه باشید.

آشنایی با اکوکمپ دورنا

برای اقامت در مجموعه اکوکمپ دورنا دستتان باز است. این مجموعه پنج هکتاری، با ترکیب معماری سنتی آمیخته با مدرنیته، با مصالح بومی و سنگی و الهام از تاریخ و فرهنگ ترکان آذربایجان و عشایر شاهسون طراحی و ساخته شده است.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

مسیر رسیدن به این مجموعه بسیار زیباست و در راه عشایر، آبشارهای پلکانی کوتاه و کندوهای زنبور عسل را خواهید دید. اینجا می‌توانید مانند هایدی در دامنه‌های سبلان با طبیعت همراه شوید.


برای رزرو و هماهنگی هم می‌توانید از سایت‌های رزرواسیون آنلاین اقدام کنید و هم به صورت مستقیم با آژانس گردشگری و هتل دورنا تماس بگیرید.

همچنین در راه رسیدن به این مجموعه، مجتمع‌های آب‌گرم بسیاری وجود دارند. کافی است تنی به آب بزنید تا آرامش را در دل کوه لمس کنید. مجموعه گردشگری و اقامتی اکوکمپ دورنا در دامنه‌های سرسبز سبلان و ۸۰۰ متری آبشار گورگور و آب‌گرم ملک‌سویی قرار گرفته است.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

این مجموعه شامل کاروانسرای سنگی، سوئیت‌های اقامتی به سبک قلعه هابیتی، رستوران و چای‌خانه سنتی و آلاچیق‌های عشایری است.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

با هماهنگی قبلی می‌توانید رقص و موسیقی زنده عاشقلر را هم از نزدیک ببینید و دوچرخه‌سواری و اسب‌سواری را تجربه کنید.

موقعیت جغرافیایی اکوکمپ دورنا

اکوکمپ عشایری دورنا بین منطقه گردشگری قینرجه و موئیل، بالاتر از روستای دیزو (ناصرآباد) قرار گرفته است. این مجموعه نزدیک آبشار گورگور ملک‌سویی، چشمه آب گرم آن و دره شگفت‌انگیز دره‌سی (موئیل) قرار دارد.

چشم‌انداز این مجموعه گردشگری، کوه سبلان و دره زیبای جهنم‌دره است که با پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری به راحتی قابل دسترس خواهد بود.

موقعیت اکوکمپ درنا در مشگین شهر

این زیبایی به قدری به شما نزدیک است که وقتی درب خانه‌های هابیتی را باز می‌کنید، چشم‌انداز روبه‌روی شما روستای موئیل است.

انواع اقامت در اکوکمپ دورنا

وقتی به این منطقه سفر می‌کنید، دغدغه اقامت ندارید. در این مجموعه برای طیف وسیعی از تجارب گردشگران، انواع اقامت در نظر گرفته شده است. از اقامت به سبک عشایر گرفته تا هتل.

امکانات اکوکمپ درنا در مشگین شهر

مجموعه اقامتی اکوکمپ دورنا بخش‌های زیر را دارد:

  • سوئیت‌های اقامتی (کلبه‌های کوهستانی و خانه‌های هابیتی)
  • رستوران و چای‌خانه سنتی (همراه برنامه موسیقی زنده سنتی عاشیق)
  • استخر آب‌درمانی و حمام ترک (استخر روباز و بسته)

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

  • هتل کاروانسرا
  • آلاچیق‌های عشایر شاهسون
  • امکانات اسب‌سواری، دوچرخه‌سواری و اسکی

دیدنی های اکوکمپ درنا در مشگین شهر

این منطقه در فصل زمستان، معمولا میزبان جشنواره ورزش‌ها و تفریحات زمستانی است و با هماهنگی قبلی، اگر تور گردشگری در حال برگزاری باشد، می‌توانید همراه آنها در تور شرکت کنید.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

عاشیق، فرهنگ شفاهی سبلان

عاشیق‌ها افرادی هستند که شغل آنها نوازندگی است. ساز و نغمه‌هایشان با سوز و گداز است. هر عاشیق درواقع عارف و نغمه‌سرایی است که ساز می‌نوازد و آواز می‌خواند؛ آن‌ها اغلب در بداهه‌خوانی مهارت دارند و شعر و آهنگ تصنیف‌ها را گاهی خودشان می‌سازند.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

عاشیق‌های خطه آذربایجان با نام‌های دیگری همچون عاشوق، بامسی، باکسی و بخشی مشهور بوده‌اند؛ بخشی‌ها و بخشوهای جنوب ایران نیز از آن جمله‌اند.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

سفر از بهشت به سوی جهنم‌دره

جهنم‌دره‌سی (دره جهنم)، در یک کیلومتری اکوکمپ دورنا یکی از جاذبه‌های مشهور این منطقه است که با روستای موئیل فاصله کمی دارد.

امکانات اکوکمپ درنا در مشگین شهر

این منطقه به دلیل وجود آبراه باریک و تنگ که در زمستان با تشکیل قندیل‌های یخی، شکل بسیار خاص و زیبایی به خود می‌گیرد، به این نام شناخته می‌شود.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

آبشار گورگور در ییلاق سامانلی

از دیگر جاذبه‌های این منطقه، می‌توان به آبشار گورگور ملک‌سویی که در مسیر رودخانه خیاوچایی شکل گرفته اشاره کرد.

آبشار گورگور مشکین‌چایی یکی از زیباترین و پرآب‌ترین آبشارهای مشگین‌شهر است که در دامنه شمالی کوه سبلان در مسیر رودخانه مشکین‌چایی و در منطقه ییلاقی سامانلی قرار دارد.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

این آبشار نزدیک اکوکمپ دورنا تقریبا ۲۰ متر ارتفاع و ۲۰۰ مترمربع محوطه گردشگاهی دارد. در بالادست این آبشار ییلاقات سامانلی واقع شده و در فصول گرم سال میزبان عشایر دامدار است. این آبشار در اکثر فصول همچنین میزبان طبیعت‌گردان و کوهنوردان است.اکوکمپ درنا در مشگین شهر

در مسیر رودخانه مشگین‌چایی و بالاتر از آبشار گورگور (فاصله‌ی حدود دو و نیم کیلومتری)، آبشار دیگری وجود دارد که نسبتا ارتفاع کمتری داشته، اما پهنای بیشتری دارد.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

آبشار مشگین‌چایی از نزدیک‌ترین روستا، یعنی روستای اندزق، تقریبا ۶ کیلومتر فاصله داشته و به علت کوهستانی بودن مسیر و وجود پستی‌ها و بلندی‌های زیاد، فاقد مسیر ماشین‌رو است، لذا دسترسی به آن از روستای اندزق تنها با پای پیاده امکان‌پذیر خواهد بود. طی این مسافت با پای پیاده در کمتر از ۳ ساعت میسر نمی‌شود.

آبشار زیبا و چشم نواز

دسترسی به آبشار از طریق جاده ییلاقی ماشین‌رو هم شدنی است. برای عبور از این مسیر باید جاده خاکی ییلاقی بالادست روستای چتز (خورشیدآباد) را طی کنید.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

پس از مسافتی حدودا ۱۰ کیلومتر به تپه بالای آبشار می‌رسید. البته از رسیدن به تپه‌ی مذکور، طی مسافتی حدود نیم ساعت با پای پیاده برای تماشای آبشار ضروری است.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

راه دسترسی به اکوکمپ دورنا

این اقامتگاه در ۱۸ کیلومتری مشگین‌شهر واقع شده و فاصله آن با اردبیل ۱۱۶ کیلومتر است. از مشگین‌شهر تا این اقامتگاه ۲۰ دقیقه در راه خواهید بود.

اکوکمپ درنا در مشگین شهر

برای رسیدن به اکوکمپ دورنا ۱۸ کیلومتر به سمت جنوب شهر حرکت کنید. نرسیده به مجتمع آبدرمانی قینرجه، به سمت فرعی روستای دیزو (ناصرآباد) بروید. بالاتر از مجتمع آبدرمانی قاینار ساوالان به اقامتگاه خواهید رسید.

حوض زیبا و طبیعت

برای رزرو جا در اکوکمپ دورنا و هماهنگی هم می‌توانید از سایت‌های رزرواسیون آنلاین اقدام کنید و هم به صورت مستقیم با آژانس گردشگری و هتل دورنا تماس بگیرید.

شماره‌های تماس: ۰۴۵۳۲۵۲۵۷۱۶- ۰۹۳۳۹۵۴۷۲۱۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن