طبیعت گردی

مرداب دیوک کلاردشت، مردابی گم‌نام و رویایی

فهرست مطالب

طبیعت شمال ایران، سرشار از مناطق و منظره‌های چشم‌نواز متنوعی است که بعضی از آن‌ها بی‌نظیر هستند. مرداب دیوک یا دریوک، یکی از جاذبه‌های بکر، بسیار زیبا و رویایی در مازندران است که می‌تواند گردشگران و توریست‌های زیادی را به خود جذب کند. این مرداب به حدی ناشناخته است که حتی بسیاری از افراد خود منطقه هم اسم آن را نشنیده‌اند و ممکن است نتوانند شما را در مسیریابی راهنمایی کنند. با من در نابرو همراه باشید، تا با مرداب دیوک از جاهای دیدنی کلاردشت آشنا شویم.

چگونه به مرداب دیوک برویم

می‌‌توانید تورهای یک روزه بسیاری را بیابید که امکان بازدید را برای شما فراهم می‌‌آورند؛ اما چنانچه در پی برنامه بازدید شخصی و مستقل از تورها باشید، حدود 4 ساعت رانندگی از تهران تا مقصد لازم است. برای رسیدن به این مرداب لازم است، جاده چالوس را به سمت کلاردشت طی نموده و از آنجا به سمت عباس آباد تغییر مسیر دهید.

مرداب دیوک کلاردشت

بعد از طی مسافتی حدود 5 کیلومتر در ابتدای جاده عباس آباد، در سه‌راهی پیش‌رو، مسیر سمت راست را به سمت روستای پیشنبور ادامه دهید. بعد از آن به‌سمت پیمبور رفته و وسیله نقلیه خود را در ایستگاه گاز پارک نمایید. ادامه مسیر را تا رسیدن به این مرداب زیبا باید پیاده‌‌روی کنید. البته به‌دلیل وجود جاده شوسه، امکان رسیدن به مرداب با وسیله نقلیه آفرودی یا نیسان نیز وجود دارد.

چنانچه در گوگل مپ به جستجوی لوکیشن و مسیر دسترسی به مرداب دیوک یا دریوک بگردید، جوابی نخواهید یافت. چون این مرداب در گوگل مپ به اسم مرداب داریوک مازندران یا dooruk swamp ذخیره شده است.

مرداب دیوک کلاردشت

کوله‌بار سفر چه باشد

با توجه به این‌که برای رسیدن به این جاذبه طبیعی نیاز به 2 الی 3 ساعت پیاده‌روی در جاده جنگلی دارید، توصیه می‌‌کنیم که حتما از کوله پشتی استاندارد و کفش مناسب پیاده‌روی یا کوه‌نوردی استفاده کنید. سعی کنید سبک سفر کنید تا پیمایش مسیر برای‌تان لذت‌بخش‌‌تر شود؛ اما در عین حال هر آنچه مورد نیازتان هست را با خود حمل کنید. از قبیل تنقلات، آب آشامیدنی، وعده غذایی و بارانی یا لباس گرم. چون مرداب دیوک به حدی بکر است که هیچ‌گونه امکانات رفاهی در طول مسیر جنگلی یا اطراف مرداب نخواهید یافت.


می‌‌توان چند ساعتی را به استراحت و لذت از آرامش محیط، صدای پرندگان جنگلی و منظره فوق‌العاده زیبای مرداب دریوک گذراند.

برای رسیدن به مرداب دیوک یا داریوک باید ساعاتی را در میان درختان سربه فلک کشیده و انبوه، در دل جنگل هیرکانی پیاده‌روی کرد. پیاده‌روی در این مسیر جنگلی در هر فصل، زیبایی خاص خودش را دارد. در فصل بهار منظره‌‌ای پوشیده از درختان سرسبز، سبزه و گل‌‌های وحشی متنوع، چشم را نوازش می‌‌کند.

در فصل تابستان تراکم بیشتر برگ‌‌های درختان و سرسبزی مسیر و آسمان آبی نیلی، انسان را مدهوش خود می‌‌کند. در فصل پاییز اما هزار رنگ شدن برگ‌‌های درختان و پوشیده شدن سطح جنگل و جاده از برگ‌های رنگارنگ و صدای خش‌خش برگ‌های خشک زیر پای طبیعت‌گردان مسیر را رویایی‌تر می‌کند.

جاهای دیدنی کلاردشت

درست است که مرداب دیوک در همه فصول تماشایی است، اما توصیه می‌‌شود این مرداب زیبا را در نیمه اول سال بازدید کنید. چون پیمودن سرازیری و سربالایی‌‌های مسیر جنگلی در فصل زمستان و بارندگی نیازمند آمادگی بیشتر است.

مرداب دیوک کلاردشت

احوالات رویایی مسیر مرداب دیوک

در طی پیمایش مسیر گاهی مه چنان شما را در بر خواهد گرفت که دیدن چند متر جلوتر غیرممکن می‌شود و شما هستید و مسیری رویایی پیش روی‌تان. مثل زمانی که در زندگی انتخابی می‌کنید و پا در مسیری می‌گذارید که نمی‌‌دانید جلوتر چه‌چیز درانتظار شما است و به کجا می‌‌رسید؛ اما هر قدم که برمی‌‌دارید مسیر به همان اندازه نمایان می‌شود و زیبایی پنهان تا چند دقیقه قبل شما را به ادامه مسیر مشتاق‌‌تر می‌کند. البته با این تفاوت که این‌بار شما می‌‌دانید صدها و هزاران گردشگر و طبیعت‌گرد این مسیر را پیش از شما پیموده‌‌اند و قرار است به‌زودی مردابی فوق‌‌العاده، پیش چشمان شما نمایان شود.

در انتهای پیاده‌روی، مرداب دیوک سمت چپ مسیر دیده می‌شود. آب‌گیر وسیعی، محاصره شده در بین درختان که فرشی از خزه‌های سبز‌رنگ روی سطح مرداب را پوشانده است.

مرداب دیوک کلاردشت

تنه درخت کهنسالی در میان مرداب آرمیده و مسیری را ساخته که اکثر گردشگران با راه رفتن روی آن می‌‌‌توانند کمی در مرداب پیشروی کنند و از میان مرداب نیز عکاسی نمایند. بسته به شرایط آب‌وهوایی، گاهی شعاع  نور خورشید از میان شاخه‌های درختان برروی سطح مرداب، بازی نور را به راه می‌‌‌اندازد و گاهی فرا گرفتن مه، این مرداب را وهم‌‌‌انگیز و رویایی می‌‌کند.

مرداب دیوک کلاردشت

خاطراتی به‌یاد ماندنی

می‌‌توان چند ساعتی را به استراحت و لذت از آرامش محیط، صدای پرندگان جنگلی و منظره فوق‌العاده زیبای مرداب دریوک گذراند. بعدازظهر مسیر برگشت را در پیش گرفت و پیش از تاریکی جنگل را ترک نمود. البته چنانچه دل‌تان بخواهد که سفرتان را طولانی‌‌تر کنید، می‌‌توانید چادر و امکانات کمپینگ را با خود به همراه ببرید و در کنار مرداب کمپ کنید یا این‌که از امکانات مجتمع‌‌های رفاهی و ویلاهای اجاره‌ای در کلاردشت استفاده کنید.

مرداب دیوک کلاردشت

نکته‌‌‌ای که بیان آن خالی از لطف نیست این است که چند جاذبه طبیعت‌گردی دیگر هم با نام دریوک در ایران داریم. دقت کنید که نباید آن‌ها با مرداب دیوک یا دریوک اشتباه  بگیریم.

یکی از آن‌ها دشت دریوک و آبشار بلند دریوک است که در مازندران و در 40 کیلومتری آمل در منطقه نمارستاق واقع شده است و کشیده‌‌ترین آبشار زمینی ایران است. دیگری دریاچه دریوک در منطقه البرز مرکزی و در مسیر پشت منطقه دیزین قرار دارد.

جاهای دیدنی کلاردشت

در نهایت پیشنهاد می‌‌کنم دل به سفر بدهید و از مرداب زیبای دیوک بازدید کنید و تجربه‌‌‌تان را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن