طبیعت گردی

جنگل ‎های دو هزار و سه هزار تنکابن؛ طبیعت و امکانات رفاهی کنار هم

شمال ایران به جنگل‎های زیبا و ساحل پهناور دریایش معروف است. جنگل‌ها و سواحل ایران در عین شباهت‎های زیاد، تفاوت‎های جزیی اما قابل‌توجهی با هم دارند. تفاوت‌هایی که تجربه‌ها و لذت‎های گوناگونی برای گردشگران به‌وجود آورده‌اند. یکی از جالب‌توجه‌ترین جنگل‌های شمال، جنگل‌های دو هزار و سه هزار تنکابن هستند. از نظر من درهم آمیختگی طبیعت جنگل های‎ دو هزار و سه هزار با امکانات رفاهی برای تفریح سالم و زندگی، وجه تمایز این دو جنگل با سایر جنگل‌های ایران محسوب می‌شود. این امکانات به‌گونه‌ای هستند که جنگل از حالت عادی خود خارج نشده و همان بافت طبیعی را حفظ می‌کند. کنار وجود زیبایی‌های طبیعی جنگل، امکانات درخور توجهی برای همگان در دل این جنگل‌ها جای گرفته است. اگر مایل هستید درباره این جنگل‌ها بیشتر بدانید، با من در نابرو همراه باشید.

جنگل‎ های دو هزار و سه هزار تنکابن

این دو جنگل به هم پیوسته با کوه‌های بلندی ازهم جدا شده‌ و مسیرهای متفاوت، ارتفاع و حتی در بخش‎های گوناگون آب‎وهوای متفاوتی دارند. ترکیب همه این عناصر زیبایی نابی را در این جنگل‌ها به‌وجود آورده است.

علت نام‎گذاری این جنگل‌ها

برای اغلب افراد این سوال پیش می‎آید که چرا اسم این جنگل‌ها یک عدد است؟! در اوایل نام این جنگل‎ها دو هراز و سه هراز بود. آن هم به‌دلیل تعداد رودهایی که از بالای کوه سرچشمه گرفته و در یک نقطه‎ به هم می‌رسیدند. از تقابل این رودها، در نهایت رودخانه‎ای خروشان و پرآب به وجود می‎آمد. اما درگذر زمان نقطه‎ها جابه‌جا شدند و از «دوهراز و سه هراز» به دو هزار و سه هزار تغییر پیدا کردند.

جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن

جنگل های دو هزار

در بدو ورود به جاده جنگلی کنار درختان سرسبز، رودخانه را خواهید دید. هرچه جلوتر بروید ارتفاع شما نیز بیشتر می‎شود و کم‎کم رودخانه در اعماق دره‎ها جا ‎مانده و از نظر پنهان می‎شود. اما با افزایش ارتفاع شما دید وسیع‎تری نسبت به بقیه کوه‎ها پیدا می‌کنید.

امکانات جنگل دو هزار

این جنگل امکانات رفاهی مختلفی در دل خود جای داده است. در ادامه بعضی از آن‌ها را برای شما معرفی خواهم کرد.

پارک و هتل جنگلی چالدره

این پارک فضای وسیعی از جنگل را به خود اختصاص داده است. برای ورود و استفاده از پارک چالدره باید ورودی پرداخت کنید. محلی‌ها در دل پارک کلبه‌های چوبی ساخته‌اند که همه امکانات لازم برای اقامت در آن‌ها وجود دارد. این کلبه‌ها در اصل هتلی هستند که اتاق‌هایش با فاصله از هم پراکنده‌ شده و همه در یک ساختمان نیستند! هتل جنگلی چالدره رستورانی دارد که همیشه دایر است و پرسنلی که 24 ساعته آماده‌ خدمت‌رسانی هستند. علاوه‌براین آلاچیق‌هایی با باربیکیو در فواصل مسافتی معین در این پارک و هتل جنگلی درنظر گرفته‌اند. همه این امکانات باعث شده این پارک و جنگل های‎ دو هزار و سه هزار هرسال میزبان توریست‌هایی از سایر کشورها هم باشد.

استخرهای پرورش ماهی

از دیگر جاذبه‌های این جنگل وجود استخرهای پرورش ماهی قزل‌آلا است. این استخرها فرصتی برای گردشگران فراهم کرده که درصورت تمایل همان‌جا ماهی تازه میل کنند. پیشنهاد من به شما کباب ماهی است که طعم فوق‌العاده‌ای دارد. بنابراین می‌توانید از پرسنل بخواهید ماهی قزل‌آلا تازه و کبابی برای شما آماده کنند.

هتل سیالان

این هتل از قدیمی‌ترین مجتمع‌های رفاهی جنگل دو هزار محسوب می‎شود. هتل سیالان لابی و اتاق‌هایی برای استراحت دارد. بنابراین می‌توانید بدون نگرانی از اقامت به‌راحتی در جنگل‌های دو هزار به تفریح و طبیعت گردی بپردازید.

ویلا و سوئیت‌های اجاره‌ای

یکی از جدیدترین دغدغه‌ها که در سال‌های اخیر بازار پررونقی داشته، طبیعت گردی گردشگران و مسافران است. همین امر و تقاضای زیاد برای اجاره‌ خانه یا سوئیت مستقل، مردم بومی را به این فکر واداشت که خانه‌هایی به‌همین قصد بسازند. البته در اوایل پدیده طبیعت گردی گاهی بومیان یک اتاق از خانه‌ خود را برای رفع نیاز مسافران در اختیارشان قرار می‌دادند و انتظار هیچ درآمدی هم نداشتند. زمانیکه تقاضا برای خانه‌های بهتر و مستقل بیشتر شد، محلی‌ها به فکر افتادند و راهی برای کسب درآمد از طریق ساخت و اجاره ویلا برایشان به وجود آمد.

همچنین چندین رستوران، کافه‌های سنتی، سوپرمارکت و… هم در این منطقه وجود دارد. هریک از این مراکز به‌نحوی نیاز و خواسته‌های مسافران را برآورده می‌کنند. اما درصورتی‌که شما یک طبیعت دوست واقعی هستید و علاقه‌ای به مجتمع‌های رفاهی و تفریحی ندارید، توصیه من به شما جنگل‌های سه هزار است.

جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن

جنگل های سه هزار

اگر در دو راهی مسیر این جنگل‌ها به سمت چپ بپیچید، باید از پلی بگذرید که روی رودخانه‎ خروشان و وسیع سه هزار ساخته شده است. برخلاف جنگل دو هزار شما از ابتدا تا انتهای مسیر این جنگل قادر به تماشای رودخانه‎  هستید. اوایل جاده جنگلی را مشاهده می‌کنید که درختانش چندین سال پیش با همت شهرداری کاشته شد. درحال‌حاضر هم از آن منطقه حفاظت می‌شود و اصلا مکان مناسبی برای پیک‌نیک‎ نیست. اما بهتر است صبور باشید. شما تازه اول مسیر هستید. می‎توان گفت هرچه جلوتر می‌روید در اصل تازه پا در دل طبیعت می‎گذارید.

کم‎کم درختان تنومند خودنمایی می‌کنند. درختاتی که قدمتشان به چند نسل قبل برمی‌گردد. همینطورکه پیچ‌وخم‌های جاده را پشت سر می‎گذارید، متوجه افزایش و تراکم این درختان خواهید شد. درنهایت به جایی می‌رسید که جز انبوهی درختان که شاخه‌هایشان درهم تنیده شده‌ و راهرویی سبز رنگ به‌وجود آورده‌ دیگر چیزی به‌چشمتان نمی‌آید. اما کمی که دقت کنید در گوشه‌وکنار جوی آب‌های کوچکی را می‌بینید که به آرامی صدای آب را طنین‌انداز می‎کنند. جوی‌هایی که میان این همه سبزی با زلالی آب چشمتان را جلا می‌بخشند.

از حسن‌های این جنگل که باعث تمایز آن با جنگل دو هزار هم می‎شود، وجود رودخانه و زمین‎های هموار و مسطح ویژه کمپینگ یا پیک‎نیک است. اینجا نه از باربیکیو خبری می‌شود نه آلاچیق! در هرجا که بخواهید می‌توانید زیراندازتان را پهن کنید و بساط کبابتان را به راه بیاندازید.

امکانات جنگل سه هزار

البته جنگل‌های سه‎ هزار هم مانند دو هزار هتل، پارک جنگلی، استخرهای پرورش ماهی، کافه‌های سنتی و… دارد. داشتن فضای مسطح کافی با همه این امکانات باعث شده بومیان این منطقه میزبان همیشه مسافرانی از سراسر ایران و سایر کشورها باشند. حجم گردشگران به حدی زیاد است که در فصل بهار و تابستان یا ایام تعطیل پیدا کردن سوئیت‌های اجاره‌ای کمی دشوار می‌شود. همچنین کافه‌های منطقه هم آلاچیق‌های خود را برای اقامت شبانه اجاره می‌دهند.

سه هزار از آن جاده‌هایی است که انتها ندارد! این راه درنهایت به الموت و قزوین می‌رسد. البته این جاده هنوز به‌طور کامل به بهره‌برداری نرسیده، اما مسیر باز است و تردد در آن وجود دارد. اگر کمی ماجراجو باشید، با رعایت جوانب احتیاط می‌توانید از این مسیر عبور کنید و از زیبایی‎های راه لذت ببرید.

در ارتفاعات سه‌ هزار روستاهایی وجود دارد که همچنان بافت قدیمی خودشان را حفظ کرده‌اند. با همان خانه‌هایی که می‌توانید درونشان جریان زندگی را حس کنید. خانم‌های روستا با چارقد رنگی دست بافت خود، جلوه‌ای روشن و شاداب به کل محیط می‌بخشند. صدای حیوانات و فعالیت مردان دامپرور هم سکوت کرکننده روستا را درهم می‌شکنند. همه این موارد اعلام می‌کنند که زندگی در اینجا جریان دارد.

مسیر دسترسی به جنگل ها

اگر این منطقه را در فهرست مسافرت‌های خود قرار داده‌اید، بهتر است با مسیر دسترسی به منطقه آشنا شوید. برای این کار خود را به تنکابن در غرب مازندران برسانید. در کمربندی بزرگ تنکابن تابلوهایی است که شما را به این دو جنگل‌ هدایت می‌کند. از هر مسیر که آمده باشید، درنهایت به میدان کوهنورد لتاک می‌رسید. همه مسیرها درنهایت به این نقطه خواهند رسید. از اینجا به بعد فقط به جلو ادامه دهید. شما به زیباترین جنگل‌های شمال نزدیک شده‌اید. می‌توانید از زیبایی‌ها و طبیعت بکر جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن لذت ببرید. اگر شما هم از حضور در این جنگل‌ها خاطره و تجربه‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام، خیلی جامع و کامل توضیح دادین، منطقه 2000 فوق العاده زیباست، علل خصوص رودخونه هاش تو فصل تابستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن