ماجراجویی

همه چیز درباره پیست اسکی دیزین

فهرست مطالب

پیست اسکی دیزین، یکی از اماکن تفریحی بسیار پرطرفدار ما ایرانی هاست. پیست دیزین واقع در شهرستان کرج، مهم‌ترین پیست اسکی ایران و خاورمیانه است. در این روزها برای دیدن جذابیت‌ها و دیدنی‌های زمستانی، فقط کافی است چند کیلومتر از شهر دود گرفته و پرترافیک تهران دور و با پیست اسکی دیزین و امکانات تفریحی آن روبه‌رو شوید، دلیلی که باعث شد من به این پیست اسکی بروم. جایی که علاوه بر زمین پوشیده از برفش، سفیدی کوه‌هایش چشم نواز است و شما را مجذوب خود می‌کند. در این مقاله از نابرو می‌خواهم از تجربه سفر خودم به این مکان با شما صحبت کنم.

آشنایی کلی با پیست

پیست اسکی دیزین از بزرگترین و مجهزترین پیست‌های ایران است و همچنین در بین چهل پیست مرتفع و وسیع جهان، مجموعه اسکی دیزین جای دارد که 6 ماه سرد سال، محل مناسبی برای اسکی بازان ایرانی و خارجی است. در این پیست همه نوع امکانات رفاهی مورد نیاز را قبل از شروع فصل سرما برای تامین رفاه و امنیت مراجعه کنندگان فراهم می‌کنند.

دسترسی به پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین ظرفیت بالایی دارد و برای انواع ورزش‌های زمستانی مناسب است. در مسیر رفتن به پیست متوجه می‌شوید که مسیر جاده چالوس به این پیست، خیلی سرراست است. به طوری که اگر هتل گچسر را رد کنید و وارد ورودی ولایت رود شوید، به دیزین می‌رسید.

برف بازی

اگر به ترافیک بر نخورید، 2 ساعت و نیم این مسیر را طی می‌کنید؛ اما می‌توانید همین مسافت را نصف کنید، به شرطی‌که مسیر شمشک به دیزین (معروف به جاده بالا) باز باشد؛ چرا که این مسیر با یک برف بسته می شود.

کیفیت و استانداردهای بالای پیست

پیست اسکی دیزین اگرچه در دهه 40 تاسیس شده؛ اما استانداردهای آن همچنان توسط فدراسیون جهانی تایید می‌شود. به همین دلیل با وجود پیست‌های دیگر در تهران، باز هم هیچکدام به پای پیست دیزین نمی‌رسد؛ بنابراین توصیه می‌کنم حتما امتحانش کنید!

با دیدن این پیست قطعا شگفت‌زده می‌شوید، چرا که می‌فهمید در دیزین تهران 23 پیست وجود دارد و از مزایای آن، این است که پیست حرفه‌ای‌ها از مبتدی‌ها جداسازی شده؛ زیرا شیب این پیست‌ها برای مبتدی‌ها خطر دارد؛ اما به ‌طور کلی موارد ایمنی در اینجا کاملا رعایت شده است.

امکانات فنی و ویژه مانند طول مسیر، شیب مسیر مناسب، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی بالای پیست دیزین در حد پیست‌های بین المللی هستند. پیست اسکی دیزین بلیط ورودی دارد به این ترتیب که روزهای شنبه تا چهارشنبه برای هر نفر حدود 80 هزار تومان و روزهای پنجشنبه و جمعه برای هر نفر حدود 100 هزار تومان است.

چیزی که من تجربه کردم این بود که برای تهیه بلیط بهتر است به صورت آنلاین اقدام کنید. پس از رزرو آنلاین از طریق سایت، به وسیله پیامک به تلفن همراه شما یک کد رهگیری ارسال می‌شود که هنگام مراجعه به پیست دیزین با ارائه این کد می‌توانید بدون اتلاف وقت در صف، بلیط خود را دریافت کرده و از تفریح خود نهایت لذت را ببرید.

برف بازی

امکانات تفریحی پیست اسکی دیزین

پیست دیزین از امکانات تفریحی و جذابیت‌های بسیاری برخوردار است، به طوری که اگر مثل من بار اول به آن‌جا بروید، آنقدر سرگرم می‌شوید که احتمالا سرما را حس نمی‌کنید! در آن‌جا همه نیازها و تفریحات مناسب برای کسانی که برای اسکی آمده‌اند وجود دارد.

امکانات تفریحی پیست دیزین عبارتند از: هفت تله کابین بشقابی، سی چال، دوبل مایر، پشت ویل، گوزنی، مبتدی، چمن و یک تله اسکی، چکشی و چهار تله کابین به نام‌های شاله و قله. به علاوه برای رفتن به بالای کوه، دو تله سیژ قله و چمن وجود دارد.

فرق تله سیژ با تله کابین در این است که فقط یک نیمکت و محافظ دارد و دیگر شباهتی به اتاقک‌های کابین ندارد. از دیگر امکانات پیست دیزین می‌توان از دو پارکینگ مجزا (یکی بالا از مسیر لشکرک و دیگری از پایین مسیر کندوان)، اینترنت، بوفه، کارتخوان، سرویس بهداشتی، امانتداری، 19 کلبه (شاله)، پنج نوع رستوران، بیمه، چهار خط تله کابین و تله اسکی، هتل (هتل های جهانگردی دیزین و شمشک) و … نام برد.

در پیست دیزین، وجود پیست‌های متنوع حق انتخاب را به ورزشکاران می‌دهد؛ به طوری که پیست مبتدی با کارکنانی صبور، مکانی امن را برای یادگیری این ورزش برای هر سنی فراهم می‌کند.  همچنین پیست، محیطی دلپذیر را برای ورزشکاران حرفه‌ای اسنوبرد فراهم می‌کند تا از فعالیت خود در آنجا لذت ببرند. اگر مثل من مبتدی هستید، از دیدن این همه توجه و امکانات به مبتدی‌ها احساس خوبی به شما دست می‌دهد!

پیست اسکی دیزین

نکته دیگری که توجه من را به خودش جلب کرد، وجود یک پیست چمن بود که برای تابستان‌ها در نظر گرفته شده است. با پرس و جو متوجه شدم که هر ساله در این پیست، مسابقات اسکی کشوری برگزار می‌شود. بنابراین با شروع مسابقات کشوری می‌توانید برای دیدن مسابقات اسنوبرد یا چمن به پیست دیزین بروید! به همین منظور هم در اینجا یک مدرسه برای آموزش اسکی ساخته شده که در آن هم اسنوبرد و هم آلپاین آموزش داده می‌شود.

در پیست دیزین علاوه‌بر برف بازی می‌توانید تا 430 متر با تله کابین از قله بالا بروید یا می‌توانید از دفتر مدیریت تا شمال شرقی پیست را با تله کابین دره بالا بروید: تجربه‌ای تکرار نشدنی که کمی هم خوف‌انگیز است. بد نیست بدانید این تله کابین مسافت بیشتری را نسبت به تله کابین‌های دیگر بالا می‌رود تا و به ارتفاع 510 متری کوه می‌رسد،  در حالی که مثلا تله کابین چمن از رستوران چمن شروع می‌شود و تا ارتفاع 380 متری کوه می‌رسد.

یک آمبولانس در پیست دیزین همیشه آماده به کار است تا اگر اتفاق ناگواری پیش آمد، جای نگرانی نباشد. همچنین پمپ بنزین تا پیست اسکی دیزین 18 کیلومتر فاصله دارد که نگرانی راننده‌ها را درباره تمام شدن بنزین برطرف می‌کند.

همچنین در پیست اسکی دیزین هتل‌هایی با امکانات بالا ساخته شده‌ که همه نیازهای عمومی گردشگران مانند پارکینگ، سرویس بهداشتی ایرانی و فرهنگی، رستوران و کافی شاپ، تاکسی سرویس شبانه روزی، سالن جلسات و همایش، باغچه و فضای سبز، امکانات تفریحی و ورزشی، امکانات مدیا و دیجیتال را برطرف می‌کنند.

پیست اسکی دیزین

جذابیت‌ها و دیدنی‌های پیست دیزین

پیست اسکی دیزین فضایی دیدنی و مجذوب کننده است که با منظره‌ای سفید پوش زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد. آرام آرام با بارش برف در ارتفاعات تهران، ورزش اسکی در پیست اسکی دیزین پرطرفدار می‌شود. از جذابیت‌های پیست دیزین دیدن دامنه‌های البرز است که به نیمی از روز طول می‌کشد، تجربه‌ای که پیشنهاد آن توسط کسی که انجامش داده، اکیدا توصیه می‌شود.

همچنین دیدن روستاهای سرسبز اطراف جاده بالا مانند میگون و فشم بسیار تماشایی هستند. در این مسیر برای صرف صبحانه و ناهار رستوران‌های زیادی ایجاد شده که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. علاوه بر آب و هوای مناسب، قابلیت دسترسی به امکانات و اقدامات رفاهی و تفریحی پیست دیزین به دهکده‌ای دلپذیر برای گردشگری زمستانی و تابستانی در خاورمیانه تبدیل شده است.

پیست دیزین از اول آذر ماه باز می‌شود و تا اردیبهشت می‌توان در آن اسکی کرد که بیشترین زمان را برای اسکی بازان ایران فراهم کرده است. شما می‌توانید با رفتن به آنجا فصل سرد شادتری را برای خودتان رقم بزنید.

پیست اسکی دیزین

همان‌طور که می‌دانید باید برای رفتن به پیست با خود لباس گرم ببرید، هرچند می‌توانید با مبلغی بالغ بر 100 هزار تومن، از آن‌جا لباس اسکی کرایه کنید. همچنین برای تهیه تجهیزات و وسایل مورد نیاز می‌توانید از خود پیست اسکی دیزین یا روستای ولایت رود در پنج کیلومتری پیست خرید کنید. در ضمن بهترین زمان بازدید از پیست دیزین، زمستان‌ها شنبه تا چهارشنبه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن