طبیعت گردی

روستای ‌دینار ‌سرا تنکابن؛ طبیعت ‌بکر مازندران

فهرست مطالب

احتمالا جالب است این فرصت را داشته باشید خارج از تهران، دور از هرگونه آلودگی ‌و سروصدا چند روزی را در آرامش‌ سپری کنید! آیا تابه‌حال تجربه زندگی در خانه‌های چوبی و کاه‌گلی را داشته‌اید؟ بدون شک یکی از زیباترین فرصت‌های زندگی گذراندن وقت با اهالی روستا و مردمان محلی است. اگر دنبال آرامش و جایی دور از شهر هستید، روستا و طبیعت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. به‌نظر شما روستایی که میان دره‌ها آبشاری پر از عظمت را در خود جای داده، کجا است؟ در این مطلب سر‌ی به روستای دینار سرا واقع‌در تنکابن می‌زنیم. با من در نابرو همراه باشید.

روستای دینار سرا از بی‌نظیر‌تر‌ین روستاهای مازندران

همه ما دوست داریم یک روز از زندگی خودمان را در جایی دور از زندگی شهری بگذرانیم و جایی برویم که پر از قشنگی و طبیعت بکر خدا باشد. برای اینکه بتوانیم طبیت و زیبایی خدا را از نزدیک ببینیم، بهتر است یکی از روزهای زند‌گی خودمان را در روستای لات تنکابن بگذرانیم. این روستا چند کیلومتر با دریا فاصله دارد و باید یک مسیر پر‌پیچ‌و‌خم مثل جاده چالوس را رد کنیم تا به روستا برسیم. البته ناگفته نماند جاده روستا پر از قشنگی و سرسبزی است که شما را به خود جذب می‌کند. بعد از اینکه مسیر جاده تمام شد، به یک رودخانه نسبتا بزرگ می‌رسیم که برای راحتی عبور و رفت‌وآمد یک پل بزرگ و چوبی روی آن نصب شده است.

روستای دینار سرا

به‌این‌ترتیب اهالی روستا معمولا با ماشین خود از روی پل رد می‌شوند. بعد از پل به یک جنگل پهناور می‌رسیم که در دل روستا قرار دارد. سمت چپ جنگل، بوم‌گردی آوای جنگل را می‌بینید. این مجموعه را مخصوص گردشگران ساخته‌اند. آوای جنگل آلاچیق و اتاق‌های نسبتا بزرگی برای اقامت مسافران دارد. سمت چپ، جنگل پهناور را نظاره می‌کنید که می‌توانید ساعت‌ها آنجا بنشینید و طبیعت بکر خدا را ببینید. روستای لات‌ سیاه‌ مشته با طبیعت و حیات‌وحش قرابتی عجیب و شگفت دارد. وجود چشمه‎های متعدد، رود خروشانی که از میانه روستا می‎گذرد و طبیعت بکر کنار وجود آستان مقدس امامزاده «میرخُرم کیا» از آن یک مقصد منحصربه‌فرد گردشگری ساخته است.

این امامزاده که از جاهای دیدنی تنکابن است در ارتفاعات مشرف به روستا و آبشاری پلکانی و زیبا قرار می‌گیرد. روستا توسط رود خروشان «ازارود» که از میانه آن می‎گذرد، به دو قسمت تقسیم می‌شود و پنج خانوار از اهالی به‌علاوه امامزاده و آبشار زیبای روستا در سمت دیگر آن قرار گرفته‎اند.

بعد از اینکه وارد روستا شدید و خانه‌های چوبی و قشنگ روستایی را مشاهده کردید، به یک استخر ماهیگیری می‌رسید. این استخر خیلی بزرگ است و مردم روستا از آن‌ کسب درآمد می‌کنند. بعد از اینکه استخر را رد کردید، کم‌کم از مسیر اصلی روستا خارج می‌شوید. ناگهان با یک جنگل بزرگ روبرو خواهیم شد که با چشم فقط می‌توان قسمت‌های سرسبز‌ آن را دید. بعد از چند دقیقه قدم زدن رو به جلو در جنگل یک آبشار بزرگ در مقابل‌مان ظاهر می‌شود که نام آن را لات‌ سیاه‌ مشته گذاشته‌اند.

واقعا چه‌قدر می‌تواند جذاب باشد وقتی آبشاری به این عظمت و بزرگی در دل روستا نهفته است و روبروی آن جنگلی پر از زیبایی را می‌بینید. قطعا صدای سقوط آب از صخره‎ای مرتفع و زیبا که پوشیده از خزه و پیچک‎های آویز است، هر انسانی را مسحور می‎کند. لطافت آب، سبزی درختان و زیبایی صخره‎ها صحنه‎ای تکرارنشدنی می‌آفریند که توصیف آن در کلام نمی‌گنجد و فقط باید آن را دید و درک کرد. در این روستا گویی بهار مدت‎ها پیش بساط خویش را گسترانیده است. گل‎های بنفشه سر از خاک بیرون آورده‎اند و بنفش و سفید، گوشه‌به‌گوشه آمدن بهار را فریاد می‎کشند.

چرا روستای دینار‌ سرا

این روستا به‌این‌دلیل دینار سرا نام‌گذاری شده ‌است که می‌گویند زنی به یک دینار زمین‌های دینار سرای حاضر را خریده بود و بعد اسم آن را روستای دینار سرا نامید. بعضی هم به‌علت پیدا شدن گنج‌های زیاد اسم آن را دینار سرا گذاشتند. این گفته‌های زنان روستایی با لهجه ناب و شیرین روستایی بود که صدای ‌آنان در دل طنین‌انداز می‌شود.

روستای دینار سرا

آب‌وهوای روستای دینار سرا

زمانی‌که در مسیر روستای دینار سرا قرار می‎گیرید، بیش از شیب تند و پیچ‏‌های سخت و زیاد جاده چیزی دیگر توجه‌تان را جلب خواهد کرد. انبوهی از ویلاهای بزرگ و مجلل ساخته شده در ارتفاعات این منطقه را که به بام نشتارود شهرت یافته، می‌بینید. خانه خوش‌‏نشینانی که شاید در سال فقط چندبار دربشان باز‌وبسته شود. نکته شگفت‌آور تعداد آنان است که انسان را به فکر فرو می‌برد. فکر اینکه چگونه و چه زمانی این حجم از ساخت‌وساز در دینار سرا انجام ‌شده است. این روستا از دریا فاصله زیادی دارد؛ بنابراین شرجی نیست و می‌توان حس خنکی هوا را لمس کرد. روستای دینار سرا تقریبا آب‌وهوای معتدلی دارد. در این روستا حتی حیوانات مختلفی ازجمله روباه،گوزن و اسب هم پیدا می‌شود. تا جایی‌که ممکن است، شب به روستا نروید.

غذاهای محلی ‌روستای دینار سرا

مردم روستا معمولا ماهی‌های کباب‌شده، باقلاقاتق، میرزاقاسمی، کشک بادمجان و ترشی‌تره می‌خورند و این غذاها از خوراکی‌های محبوب آن‌ها محسوب می‌شود. کافی است که فقط یک‌بار امتحان کنید. آن‌جا است که عاشق شمال و مردم محلی آن می‌شوید و دیگر نمی‌خواهید به شهر خود برگردید.

روستای دینار سرا

شغل اهالی روستای دینار سرا

اکثر اهالی این روستا به‌ کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول هستند و درآمد خود را ازطریق فروش ماهی به‌دست می‌آورند. همچنین زنان روستایی کار تولید صنایع‌دستی و حصیربافی انجام می‌دهند. آن‌ها حتی در بعضی از فصول سال ترشی‌های محلی و لواشک‌های محلی درست می‌کنند و در مغازه‌های خود در روستای دینار سرا به‌فروش می‌رسانند. یک قسمت از روستا کار دامداری را انتخاب کرده‌اند. مردان صبح زود از خواب بلند می‌شوند و گله را به چرا می‌برند. وقتی گله، چوپان و حتی سگ نگهبان را می‌بینید؛ زیبایی و لذت زندگی روستایی در آن جنگل پر از درخت‌های سربه‌فلک‌کشیده شده را حس می‌کنید. دراین‌هنگام دیگر دوست ندارید به زندگی شهری بازگردید. یکی دیگر از راه‌های درآمد روستاییان مجموعه بوم‌گردی آوای جنگل است که اول روستای دینار سرا سمت جنگل دیده می‌شود. هر فصل روستاییان با اقامت از توریست‌ها، گردشگران و مسافران زیادی از این راه درآمد کسب می‌کنند.

جمعیت دینار سرا

جمعیت روستای دینار سرا را ۲۰۰ خانوار و بالغ‌بر 950 نفر تشکیل می‌دهد و معمولا خانه‌های آن‌ها چوبی و دو طبقه است.

جاذبه‌های گردشگری روستا

از جاذبه‌های گردشگری روستای لات تنکابن می‌توان به آبشار خروشان روستا اشاره کرد که منطقه سرسبزی جلوی آن قرار‌گرفته است. از دیگر جاذبه‌های روستا امامزاده میرخرم‌کیا محسوب می‌شود که این روستا را به منطقه سیاحتی و زیارتی تبدیل‌کرده و بسیار زیبا است. بام نشتارود یکی دیگر از جاذبه‌های منحصربه‌فرد این روستا به‌شمار می‌آید که مردم شهر و اهالی محل به آن‌جا می‌روند و نظاره‌گر شهر زیبای تنکابن و دریا می‌شوند. روستای دینار سرا مجموعه‎ای کم‌نظیر از جاذبه‎های گردشگری را در یک‌جا گرد آورده که باب سلیقه هر بیننده و مسافری است.

روستای دینار سرا

راه دسترسی به‌ روستا

برای یافتن این روستای جذاب باید از شهر نشتارود مسیر خیابان 15خرداد را درپیش بگیرید و در مسیر روستای رودگرمحله از روستاهای پل‎سرا و دینار سرا عبور کنید. پس از طی 13 کیلومتر از شهر نشتارود، به ابتدای جاده خاکی این روستا می‌رسید. روستای زیبای دینار سرا در ۲۱ کیلومتری تنکابن و ۹ کیلومتری بخش نشتا قرار دارد. این روستا از شمال به روستای پل‌سرا، از جنوب به روستای کنسکو، از شرق به روستای چالو و از غرب به روستای لاتف متصل شده است.

چه‌زمانی به روستای دینار سرا بروید

معمولا این روستا به‌دلیل فاصله از دریا آب‌وهوای نسبتا معتدلی دارد و هوای شرجی آن مخصوصا در فصل تابستان خیلی اذیت کننده نیست. از چهار فصل سال شما می‌توانید در فصل تابستان به این روستا بروید که بتوانید جاذبه‌ها و سرسبزی‌های آن را بیشتر ببینید.

اگر تجربه طبیعت‌گردی در روستای دینار سرا را دارید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

    1. دو نکته گفته نشد یکی انباشته شدن زباله های توریستها البته اگر لایق توریسم باشن،دوم سگهای محلی و مهربون اونجا ،یکی از سگها راهنمای ما بود و هرجا اشتباه می رفتیم بهمون راه درست را نشان میداد،لطفا کسانی ک می رن اونجا با خود آشغال مرغ ببرن چون سگها گرسنه بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن