شکم گردی

فضایی تماشایی در محیطی فرهنگی کافه رستوران دیژون تهران

فهرست مطالب

کافه ‌رستوران دیژون با سابقه‌ای طولانی در حوزه طعم و مزه‌ها، در فضایِ فرهنگیِ شهرکتاب‌فرشته، قرار گرفته است. وجود این کافه ‌رستوران تماشایی در دل این محیط فرهنگی، مجموعه‌ای جامع برای خلق تعاملات فرهنگی را پدید آورده است. کافه رستوران دیژون با فراهم کردن محیطی زیبا و درجه‌یک درکنار طعمی دلپذیر، توانسته نظر تمامی اقشار با تمامی سلیقه‌ها را جلب کند. در این مطلب از نابرو با ما همراه باشید تا با این کافه ‌رستوران حرفه‌ای از جاهای دیدنی تهران بیشتر آشنا شویم.

گذشته‌ای درباره شکل‌گیری کافه ‌رستوران دیژون

آقای فرشید عظیمی، مؤسس دیژون، فعالیت خود را در این زمینه بدون تجربه و سابقه‌ای آغاز کرده‌اند. ایشان ابتدا در سال 13۸۷ باتوجه‌به عدم وجود تنوع در چاشنی‌ها و مزه‌ها، تصمیم می‌گیرند که با عرضه محصولات خود به نام «رنگین‌مزه» در این کار وارد شوند.

پس‌از سه سال فعالیت در این حوزه که با سفارش‌های تلفنی انجام می‌شد، تصمیم به گسترش و معرفی ایده خود گرفتند. بنابراین با اجاره کردنِ ویترینی در خانه کیک پلاتینِ نیاوران، شروع به عرضه‌ و معرفی محصولات خود کردند.

پس از شش ماه فعالیت در این مرکز، گام و هدفِ بعدی، افتتاح کافه‌ رستورانی برای تحقق ایده‌های تخصصی بود. پس‌از مدتی جست‌وجو برای مکانی شایسته، نهایتاً شعبه اول کافه ‌رستوران دیژون در قیطریه با ۲۵ صندلی در سال ۱۳۹۱  بازگشایی شد.

کافه رستوران دیژون تهران

تاسیس شعبه پالادیوم کافه رستوران دیژون

نام دیژون برگرفته از نام معروف‌ترین خردل در دنیاست و بسیار شناخته‌شده است، همچنین همسو با فعالیت ایشان بود. چند ماه بعد از بازگشاییِ این شعبه، نظر مدیر رستوران به مرکز خرید پلادیوم که اواخر ساخت آن بود، معطوف شد.


ایده جالبی در طرح منوِ کافه رستوران لحاظ شده و شما با روزنامه‌ای مواجه می‌شوید که در صفحات اول و آخر آن پیدایش و سرگذشت کافه ‌رستوران دیژون، به همراه خصوصیات آن ذکر شده است و صفحات دوم و سوم نیز به منو اختصاص یافته است.

شعبه پلادیوم پس‌از یک سال مذاکره، نهایتاً با ارائه طرح و پیشنهادی پذیرفتنی، موافقت شد. شعبه پلادیوم در فضایی مهم و حجمی بالا بود. شعبه پلادیوم با حجمی بیش‌از چهاربرابر شعبه قیطریه و این ‌بار با ۱۱۰ صندلی افتتاح شد. دکورها و طراحی‌های داخلی به‌طور هنرمندانه‌ای لحاظ شد.

نماهای ویژه و منحصربه‌فردی که با هزینه‌ای قابل‌توجه و درخورِ این مرکز خرید، به کار برده شد. با افتتاح این شعبه و به‌دلیل حجم زیاد کار و همچنین بالا بردن اجاره شعبه قیطریه توسط مالک، تصمیم بر این شد که شعبه قیطریه متوقف و تمام تلاش بر شعبه پلادیوم معطوف شود.

کافه رستوران دیژون تهران

کافه رستوران دیژن در فرشته

با مطرح شدن مرکز خرید پلادیوم در ایران، مالکان اجاره‌های سنگین و بی‌تناسبی را برای واحدهای خود درنظر گرفتند. این افزایش اجاره‌بها به‌حدی بود که دیژون در سال ۱۳۹۶ به‌دنبال محیط جدیدی برای استقرار کافه ‌رستوران خود گشت.

منوی کافه رستوران دیژون تهران

سرانجام در مکان فعلی و در شهر کتاب‌فرشته این بستر فراهم شد. در طراحی‌های فضای داخلی کافه ‌رستوران سعی ‌شده است تلفیقی از المان‌های سنتی، صنعتی و کلاسیک استفاده شود. استفاده از داربست به همراه کانتینرهای باری، بِتُن، ظروف فلزی و… که قسمتی از المان‌های صنعتی محسوب می‌شد.

همچنین استفاده از وسایل قدیمی‌ای چون کرکره‌، گلیم، ترازوی تره‌باری، نیم‌تنه فولکس، چراغ علاءالدین و… برای قسمت سنتی لحاظ شد. هم‌زمان با افتتاح این شعبه‌ دیژون، در دو فودکورتِ مرکز خرید «سانا» و «ارگ تجریش»، شعباتی کوچک از این کافه ‌رستوران افتتاح شد که هم‌اکنون مرکز خرید سانا با ارائه فضا و منویی مشابه در حال فعالیت است.

منوی کافه رستوران دیژون تهران

گشتی در فضایِ زیبایِ کافه رستوران دیژون

در شمال ‌شهر تهران و در شمال خیابان شریعتی، یکی از شعبات کافه ‌رستوران دیژون قرار گرفته است. این کافه ‌رستورانِ شیشه‌ای، در حیاط جنوبیِ مجموعه شهرکتاب‌فرشته، با حیاطی باصفا و خوش‌منظره قرار گرفته است. درِ جنوبیِ مجموعه شما را وارد حیاطی کوچک ولی دلباز و سرسبز می‌کند که پُراز درختان و گل‌های رنگارنگ است.

کافه رستوران دیژون تهران

در وسط این محوطه سرسبز، نیم‌تنه ماشین فولکسی، با کوسن‌های نرم به‌عنوان صندلی قرار داده شده است. با عبور از این فضای تماشایی و با بالا رفتن از چند پله، کافه رستوران دیژون در سمت راست شما با دیوارهای شیشه‌ای قرار گرفته است. درِ ورودیِ کافه ‌رستوران در انتهای حیاط قرار دارد و شما می‌بایست با عبور از امتداد دیوار شیشه‌ای کافه‌ رستوران، که با درختچه‌های بزرگ و انواع میزها تزئین شده، به آن دسترسی داشته باشید.

همچنین در این مسیر با بالارفتن از چند پله می‌توانید به بالکن خوش‌منظره دیژون در ارتفاع دسترسی پیدا کنید. همچنین به ساختمان شهرکتاب فرشته نیز از این مسیر دسترسی داشته باشید. داخل کافه‌ رستوران شما با یک فضای سنتی و مدرن مواجه می‌شوید.

انواع میزها و صندلی‌ها درکنار تزئیناتِ تماشایی که تمام محیط کافه ‌رستوران را پُر کرده است. وجود یک ترازوی بزرگ در وسط کافه ‌رستوران که درون دو کفه آن میوه‌های بی‌شماری قرار گرفته، نظر شما را جلب می‌کند. درختچه‌های سرسبز و گلدان‌های زیبایی، فضای بیرون را به داخل نیز کشیده است.

کافه رستوران دیژون تهران

حیاط مجموعه دیژن

حیاط تماشایی مجموعه از داخل دیوار شیشه‌ای کافه ‌رستوران نمایان است و چشم‌انداز زیبایی را در مقابل چشمان شما فراهم می‌کند. فرش‌های سنتیِ متعدد در سایزهای مختلف بر روی زمین، وجود آباژورها در کنار علاء‌الدین‌های قدیمی و بسیاری از تزئینات تلفیقیِ دیگر، به حال‌و‌هوای کافه رستوران رنگ‌و‌بوی سنتی و مدرن داده است. در انتهای سالن میز ناهارخوریِ بزرگی با صندلی‌های مبلی قرار گرفته است.

در گوشه‌ای از کافه نیز کتابخانه‌ای کوچک به همراه وسایلی آنتیک بر روی میزی آهنی تعبیه شده است. گرمای محیط در فصول سرد سال باتوجه‌به وسایل گرمایشی، ایده‌آل است. باوجوداین، برای هر صندلی پتوهایی در نظر گرفته می‌‌شود.

کافه رستوران دیژون تهران

موسیقی زیبایی نیز در سرتاسر مجموعه به‌گوش می‌رسد که موجب آرامش و لذت بردن شما در هنگام صرف وعده خوشمزه‌تان می‌شود. نورپردازی ویژه‌ای نیز به‌هنگام شب در تمام مجموعه تعبیه شده که محیط زیبای کافه رستوران را چشمگیرتر می‌کند.

مهیا بودنِ دو فضای داخلی و بیرونی، به شما حق انتخاب‌های بیشتری می‌دهد. همچنین پرسنل کارآزموده و مهربان مجموعه همیشه برای خدمت‌رسانی به مشتریان خود آماده و مهیا هستند. کار جالب کافه ‌رستوران در قسمت هنری، ارائه کاغذ تحریر و مداد شمعی، برای طراحی کردن و کشیدن نقاشی در نظر گرفته شده است. هر ماه سه نقاشی برتر انتخاب می‌شوند و با اعطای هدیه‌ای جهت یادگاری، عکس آن‌ها نیز در اینستاگرام کافه، منتشر می‌شود.

کافه رستوران دیژون تهران

منوی متفاوت کافه رستوران دیژون

کافه ‌رستوران دیژون پیشینه‌ای طولانی در طعم و مزه غذا دارد و در این زمینه صاحب‌سبک است. همچنین ایده جالبی که هم‌اکنون شش سال است به تحقق پیوسته و در حال فعالیت است، مزرعه اختصاصی کافه ‌رستوران است. افتتاح مزرعه‌ای با شعار «از مزرعه تا سفره» که در آن انواع سبزیجات و کاهوهای مغزی را که در ایران ناشناخته‌اند، در این مزرعه‌ کشت می‌کند و آن‌ها را در منو به‌کار می‌گیرند.

از این گیاهان پُرخاصیت می‌توان به روکولا، کیل، خردل روبی، سوییس‌چارد و چندین نوع کاهو اشاره کرد. در کنار محصولاتِ این مزرعه شما با منویی که تلفیق دکوراسین سنتی و مدرن را در آن نیز می‌توان به‌وضوح مشاهده کرد، مواجه می‌شوید.

ایده جالبی در طرح منوِ کافه رستوران لحاظ شده و شما با روزنامه‌ای مواجه می‌شوید که در صفحات اول و آخر آن پیدایش و سرگذشت کافه ‌رستوران دیژون، به همراه خصوصیات آن ذکر شده است و صفحات دوم و سوم نیز به منو اختصاص یافته است.

منوی کافه رستوران دیژون تهران

در این بخش شما با غذاهای اصلیِ درجه‌یک که درکنار غذاهایی مدرن، غذاهایی با دست‌پخت‌هایی آشنا و خانگی در ظروفی قدیمی به‌همراه سالاد شیرازی، مواجه می‌شوید. همچنین انواع گوناگونی از سالادهای ویژه و مختص دیژون، صبحانه‌های مقوی و مفصل، پیش‌غذاهای مختلف و پیتزاهای ایتالیایی خوش‌رنگ همچون پیتزا مارگاریتا، سالامی و… تنها بخشی از منوِ این کافه ‌رستوران است.

انواع قهوه‌های دمی، چای‌ها و دمنوش‌های گیاهی گوارا، کوکتل‌ها و آب‌میوه‌های تازه‌، انواع گوناگونی از اسموتی‌ها و میلک‌شیک‌ها و نوشیدنی‌های سرد در این قسمت قرار گرفته است. جدا از ایده مزرعه کافه ‌رستوران، ایده‌های ویژه‌ دیگری نیز در بخش منو وجود دارد. یکی از آن‌ها ارائه بیف ریب یا همان دنده گوساله است که نوآوری کافه ‌رستوران دیژون به‌حساب می‌آید و با مدت‌زمان پختی طولانی، بسیار نرم و لذیذ می‌شود.

کافه رستوران دیژون تهران

ابتکار دیگری هم در منو و در قسمت نوشیدنی‌ها انجام شده است. عرضه قهوه ویتنامی با روش دم خاص و طعمی دلپذیر و گوارا در این کافه انجام می‌شود. این قهوه در سراسر دنیا بسیار شناخته شده و پُرطرفدار است. ابتکار بعدی در بخش سالادها با معرفی سالاد کینووا است. کینووا دانه گیاهی‌ است که در آمریکای جنوبی کشت می‌شود و به‌دلیل پروتئین و ارزش غذایی زیاد در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

پس از ارائه این سالاد، برگرِ گیاهیِ کینووا و املت کینووا نیز در منوِ جذاب کافه ‌رستوران دیژون قرار گرفته است. ایده دیگر که برای اولین بار در ایران در سال 13۹۱ صورت پذیرفت، تخم‌مرغ بروش بود. مکانیزم عملکرد این ایده به‌گونه‌ای است که سفیده تخم‌مرغ در آن به‌شکل توپ درمی‌آید و داخل آن، زرده تخم‌مرغ به‌شکل عسلی می‌ماند.

منوی کافه رستوران دیژون تهران

نشانی و شماره تماس کافه رستوران دیژون

کافه ‌رستوران دیژون در تهران، خیابان شریعتی، پایین‌تر از پل‌ صدر، درِ جنوبی مجموعه شهرکتاب‌فرشته، شماره ۱۶٧١ قرار گرفته است. رستوران دیژون از ساعات ۱۰ الی ۲۴ میزبان مهمانان خوش‌سلیقه خود خواهد بود.

تلفن کافه ‌رستوران دیژون: ٢٢۶٠٧٣۴٢ – ۰۲۱

دسترسی به رستوران دیژون با وسایل نقلیه عمومی

برای دسترسی به این کافه ‌رستوران خوش‌منظره با وسایل ‌نقلیه عمومی می‌توانید با خطِ یکِ مترو در ایستگاه شهیدصدر پیاده شوید و پیاده‌رویِ شرقی خیابان شریعتی را مقداری پیاده‌روی کنید. پس‌از عبور از پل ‌صدر مجموعه شهرکتاب‌فرشته قابل مشاهده است.

همچنین با اتوبوس‌های خط پیچ‌شمیران ـ میدان ‌قدس، پس‌از ایستگاه زرگنده درمقابل شهر‌کتاب‌فرشته پیاده شوید. در سمت‌ شرقی خیابان شریعتی کافه ‌رستوران دیژون قرار دارد. از جنوب ‌شهر نیز می‌توانید از طریق خط راه‌آهن ـ تجریش به میدان تجریش بیایید و با کمی پیاده‌روی به‌سمت میدان قدس، مجدد اتوبوس‌های پیچ‌شمیران را سوار شوید و در ایستگاه پل ‌صدر پیاده شوید.

کافه رستوران دیژون تهران

دسترسی به رستوران دیژون با خودروی شخصی

برای دسترسی به کافه ‌رستوران دیژون با خودروی شخصی می‌توانید از جنوب‌ شهر از بزرگراه نواب به خیابان توحید و سپس بزرگراه چمران برسید. در انتهای این بزرگراه وارد بزرگراه مدرس شوید و از طریق خروجی بزرگراه صدر وارد این بزرگراه شوید. سپس در بزرگراه صدر، خروجی خیابان شریعتی را وارد شوید.

کافه‌ رستوران دیژون اندکی پایین‌تر در سمت مقابل قرار گرفته است. همچنین از میدان هفت‌تیر نیز می‌توانید از طریق بزرگراه‌ مدرس وارد خروجی بزرگراه ‌صدر شوید و با توجه به مسیر ذکرشده، به‌ مسیر ادامه دهید. ازطریق خیابان ولیعصر (عج) نیز می‌توانید در انتهای این خیابان طویل به میدان تجریش و سپس میدان قدس برسید.

کافه رستوران دیژون تهران

سپس وارد خیابان شریعتی شوید و این خیابان را تا بعد از پل ‌صدر طی کنید. مجموعه فرهنگی شهر‌کتاب‌فرشته و کافه ‌رستوران دیژون در سمت ‌شرق خیابان شریعتی قابل مشاهده است. نگران محل پارک ‌کردن خودروی خود نیز نباشید. مجتمع بزرگ «پارک رویال» در مقابل شهرکتاب‌فرشته  قرار گرفته که می‌توانید از پارکینگ‌های متعدد آن به‌راحتی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن