طبیعت گردی

از روستا‌ی نمارستاق تا آبشار دریوک؛ بهشتی پنهان میان کوه‌های مازندران

فهرست مطالب

نمارستاق منطقه‌ای کو‌هستانی در کوهپایه دماوند محسوب می‌شود که در لاریجان، 40 کیلومتری آمل در استان مازندران قرار دارد. با پشت‌سر گذاشتن دو سوم جاده‌ هر‌از به این روستای زیبا می‌رسید. نمارستاق یکی از ییلاق‌های دیدنی و زیبای البرز است که دشت‌های وسیع، آبشار‌های دیدنی و چشمه‌‌های آب‌ معدنی دارد. این‌ها از جاذبه‌ های دیدنی مازندران در این منطقه به‌شمار می‌آیند. آبشار دریوک یکی از این آبشار‌ها محسوب می‌شود که به بلندترین آبشار زمینی ایران معروف است. اگر طبیعت‌گردی در ایران شما را سر ذوق می‌آورد، در این مطلب از نابرو با من همراه باشید.

روستای نمارستاق و آبشار دریوک (کوهره)

در مسیر سفر به نمارستاق تا آبشار دریوک پس از رسیدن به روستا‌ی نمارستاق و یک کوه‌‌پیمایی کوتاه، دشتی خواهید دید؛ دشتی میان کوه‌های بلند و رودخانه‌های زلالی که شاخه‌شاخه شده و در مسیر شما جاری هستند. بر‌ای رسیدن به دشت زیبا‌ی د‌ر‌یوک یک کوه‌پیمایی‌ 30 دقیقه‌ای خواهید داشت. دشت وسیع دریوک میان کوه‌های سنگی و بلند قرار گرفته و اسب‌هایی در آن حوالی پرسه می‌زنند و به‌زیبایی طبیعت می‌افزایند.

در هوا‌ی خنک و دلچسب دشت دریوک با طی پیاده‌روی 20 دقیقه‌ای به آبشار دریوک می‌رسید. آبشار دریوک یا آبشار کوهره در هفت کیلومتری روستای نمارستاق قرار دارد که آن را بلندترین آبشار زمینی ایران می‌دانند. این آبشار را به‌این‌دلیل زمینی می‌نامند که روی تخته‌سنگ‌های صاف با شیب نسبتا کم می‌لغزد و خود را به دشت می‌رساند و رودهای جاری در دشت را پرآب می‌کند. آبشار در جنوب روستا‌ی نمار (نمارستاق) و در دره شرقی دریوک واقع شده که حدود 100 متر ارتفاع دارد.

زمانی‌که به آبشار دریوک می‌رسید، آب‌های خروشان را مشاهده می‌کنید که از دل سنگ‌های سخت می‌جوشند. این آب‌ها با قدرت خارج می‌شوند و صدای دلنشین و آرامش‌بخش برخورد آب با سنگ‌ها را می‌شنوید.

تخته‌سنگ‌هایی که اطراف آبشار قرار دار‌ند، محل مناسبی برا‌ی نشستن، استراحت و لحظه‌ای خلوت کردن محسوب می‌شوند. آرامش دریوک، طبیعت زیبا و صدای آب بسیار لذت‌بخش هستند. پیشنهاد می‌کنم اگر ‌دنبال آرامش و بازسازی روح خود هستید، برای دوری از شلوغی  زندگیِ شهری هرگز این طبیعت بکر را از دست ندهید.

درضمن باتوجه به منطقه، آب‌وهوای کوهستانی و پیاده‌روی‌هایی که در پیش دارید، لباس گرم و کفش مناسب کوه‌نوردی و پیاده‌روی یک دست لباس اضافه همراه خود داشته باشید.

هر زمان‌که به نمارستاق سفر کنید، زمان مناسبی برای بهره بردن از این طبیعت زیبا است؛ اما باتوجه به منطقه ییلاقی و آب‌و‌هوای کوهستانی و بسیار خنک بهترین زمان برای سفر از خرداد تا مهر ماه به‌حساب می‌آید. بازدید از آبشار دریوک می‌تواند یک سفر تابستانی بسیار دلنشین و خاطره‌انگیز را برای شما رقم بزند.

آبشار دریوک

مسیر دسترسی به آبشار دریوک

برای رسیدن به آبشار دریوک از سمت تهران پس از گذشتن از دو سوم جاده هراز و عبور از پلور و وانا در 40 کیلومتری آمل یک جاده فرعی سمت چپ جاده شما را به مقصد می‌رساند. دو تابلو سر این جاده با عنوان‌های “شهدای نمارستاق” و ” امامزاده عبدالمناف”  نشان‌دهنده مسیر درست هستند.

از جاده هراز تا روستای نمار 25 کیلومتر جاده کوهستانی آسفالته است و پس از رسیدن به روستای نمار ادامه مسیر به‌صورت جاده خاکی و سپس پیاده‌روی خواهد بود. مسیر فرعی روستای نمارستاق مابین روستاهای هردورود و کهرود در قسمت غربی جاده هراز از سه‌راهی پنجاب جدا شده و از میان دره‌ای دیدنی و سرسبز به‌طول 25 کیلومتر می‌گذرد و به روستای نمار می‌رسد.

پیشنهاد سفر یک روزه به دریوک

اگر صبح زود از تهران به‌سمت جاده هر‌از و پلور حرکت ‌کنید، قبل از ظهر به روستای نمارستاق می‌رسید. تا دشت یک کوه‌پیمایی سبک و 20 دقیقه‌ای درپیش خواهید داشت.

زمانی‌که به دشت کوهره (دریوک) رسیدید، می‌توانید آن‌جا کمپ بزنید. باتوجه به در دسترس بودن سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی علاوه‌بر آب چشمه با مشکلی روبرو نخواهد شد.

پس از صرف ناهار و استراحتی کوتاه به‌سمت آبشار دریوک راه بیفتید. با پیاده‌روی کوتاهی به آبشار می‌رسید. در مسیر رفتن به‌سمت آبشار در دشتی وسیع میان کوه‌های سنگی قدم بگذارید. رودهای زیبا و شاخه‌شاخه در مسیر حرکت شما هستند که آب بسیار خنک و زلالی دارند. هرچه به آبشار نزدیک‌تر می‌شوید، عمق رودخانه‌ها و همچنین شدت آب بیشتر می‌شود. قبل از رسیدن به آبشار و همچنین عمیق شدن رودها حتما درون آب بروید و خنکی آن را حس کنید. در رودخانه‌های نزدیک به آبشار با توجه به شدت آب و سنگ‌هایی که کف رودخانه هستند، احتمال سُر خوردن در آب و آسیب‌دیدگی افزایش پیدا می‌کند. برای احتیاط اگر تمایل دارید درون آب بروید، قبل از رسیدن به عمق زیاد این کار را انجام دهید.

برای مسیر بازگشت پس از لذت بردن از طبیعت بکر دریوک به‌سمت تهران حرکت کنید تا قبل از ساعت 24 به تهران خواهید برسید. البته پیشنهاد می‌کنم شب را در چادر بگذرانید تا روز بعد فرصت لذت بردن از دشت‌ها و آبشارهای اطراف را از دست ندهید.

اگر تجربه گشت‌وگذار در دشت دریوک را دارید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. عااااالیه.دشت زیبا که شبیه انیمیشنه.درنهایت ابشار که غیر قابل توصیفه.عکس ها نمیتونن حس خوب و منتقل کنن.حتما از اونجا لذت ببرید ولی جااان ناموستون زباله هاتونو جمع کنید.چون طبیعت گردی مثل من وقتی این زباله های رها شده رو میبینم تنها چیزی ک ب ذهنم میرسه توهینهای رکیک به ادمای کاملا بیشعوره

  2. عااااالیه.دشت زیبا که شبیه انیمیشنه.درنهایت ابشار که غیر قابل توصیفه.عکس ها نمیتونن حس خوب و منتقل کنن.حتما از اونجا لذت ببرید ولی جااان ناموستون زباله هاتونو جمع کنید.چون طبیعت گردی مثل من وقتی این زباله های رها شده رو میبینم تنها چیزی ک ب ذهنم میرسه توهینهای رکیک به ادمای کاملا بیشعوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن