طبیعت گردی

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته؛ طبعیت‌گردی در تایباد

فهرست مطالب

گاهی در یک روستای مرزی که اصلاً فکرش را هم نمی‌کنید، یک اقامتگاه بوم‌ گردی برای اقامت شبانه پیدا می‌کنید. هنگامی که واردش می‌شوید، شیفته خانه و صاحب‌خانه خواهید شد. این تجربه زیبا را می‌توانید در اقامتگاه بوم‌ گردی دِرجَه در روستای «پشته» نزدیک تایباد داشته باشید. اینجا با خانواده‌ای آشنا می‌شوید که قصد دارند، دیدنی‌های منطقه خود را تا حد امکان نه‌تنها به گردشگران داخلی، بلکه به گردشگران خارجی نیز نشان دهند. واژه «دِرجَه» از قناتی به همین نام گرفته شده و به‌معنای «رازینه» و «پِله» است. اگر قصد دارید شبی با آرامش از سکوت زیبای روستا لذت ببرید و از هیاهوی شهر و زندگی صنعتی به دور باشید، اقامتگاه بوم گردی درجه قطعا گزینه مناسبی خواهد بود. با من در نابرو همراه باشید تا از این اقامتگاه زیبا و از جاهای دیدنی مشهد، بیش‌تر برایتان بگویم.

تجربه ناب زندگی در اقامتگاه بوم گردی درجه

اگر از افرادی باشید که از اقامت در یک خانه روستایی و کاه‌گلی و سکوت روستا لذت می‌برند، این اقامتگاه شما را شگفت‌زده خواهد کرد. شب که می‌شود، صدای زوزه حیوانات را خواهید شنید و از سپری کردن زمان خود در چنین جایی حظ خواهید برد؛ به‌ویژه وقتی که در بالکن می‌نشینید و چای نوش‌جان می‌کنید یا هنگامی که در هوای سرد، زیر کرسی می‌روید و همه خاطرات کودکی برایتان زنده می‌شود.

اگر کمی دقت کنید، متوجه می‌شوید تمامی تزیینات پارچه‌ای داخل اتاق‌ها هم دست‌دوز هستند و ارزش بسیار زیادی دارند که برای علاقه‌مندان به چنین فضاهایی جالب است.

یکی از کارهای جالبی که در این اقامتگاه انجام شده، توضیحاتی است که در مورد اصطلاحات و قنات‌های مختلف منطقه بر دیوار اتاق‌ها یا راهروها نصب شده است و شما را برای یک بازدید بهتر از روستا و جاذبه‌هایش آماده می‌کند.

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

این تابلوهای کوچک اطلاعاتی دارند که در حال حاضر (سال 1398) به‌دلیل بومی بودن، به‌ندرت داخل سایت‌ها مانند آن را خواهید یافت. برای ورود به این اقامتگاه باید وسیله نقلیه خود را داخل خیابان پارک کنید و وارد دالان کوتاه و جذابی شوید که شما را به محل استراحت می‌رساند.

اتاق‌های سنگی دست‌کند در اقامتگاه بوم گردی درجه

در طبقه همکف اقامتگاه بوم گردی درجه اتاقک‌هایی به‌شکل موزه درآمده‌اند که در نوع خود بی‌نظیر هستند؛ چراکه به‌صورت دست‌کند در دل سنگ و کوه ایجاد شده‌اند.


جاذبه‌های دیدنی بسیاری در نزدیکی این اقامتگاه وجود دارند، همچون «قنات‌های ده‌گانه روستای پشته»، «میل کرات»، «مزار حاج محمد چنار»، «آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی»، «مسجد تاریخی ملک زوزن»، «مسجد جامع سنگان» و غیره.

متأسفانه به‌دلیل آگاهی پایین مسئولان منطقه، بیشتر فضاهایی که در گذشته به این شکل وجود داشته‌اند و به آن‌ها سُمب یا سُنب گفته می‌شد، از بین رفته‌اند و این یک مورد با بیش از 100 سال قدمت، از معدود مواردی است که جان سالم به در برده است.

داخل موزه اقامتگاه بوم گردی درجه یک‌سری وسایل و ابزارآلات محلی هم دیده می‌شود که جالب توجه هستند. پس‌از آن از پله‌ها بالا می‌روید تا به اتاق‌های دیگر برسید که محل استراحت مهمانان است. مطبخ و سرویس‌بهداشتی هم در همین طبقه قرار دارد و از این‌جا می‌توان نگاهی هم به بخشی از روستا انداخت؛ چون این خانه قدیمی روی بلندی تپه‌‌مانندی قرار گرفته است.

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

غذاهای محلی اقامتگاه بوم‌ گردی درجه

یکی از جذابیت‌های اصلی این اقامتگاه، غذاهای محلی است که خانم صاحب‌خانه با سلیقه زیادِ طبخ می‌کند و باید بدانید که انگیزه اصلی صاحب‌خانه، یعنی آقای جامی، از آغاز کار در چنین جایی، دست‌پخت بی‌نظیر همسرشان بوده است.

ازجمله غذاهای محلی که در اقامتگاه درجه سرو می‎‌شود، می‌توان به قورمه و نان روغنی، آبگوشت، کشک بادمجان، کشک زرد یا قلوتروش (که در آن شیر گوسفند را ماست می‌کنند و سپس با ترکیب زردچوبه خمیری درست می‌کنند که لذیذ و آب‌دار است)، بلغور شیر، عدسی، املت، آش و اشکنه عدس اشاره کرد. بیش‌تر غذاها با گوشت و شیر تازه گوسفند درست می‌شوند. حتماً یکی از این غذاهای محلی را امتحان کنید که بسیار متفاوت از چیزی هستند که در استان‌های دیگر تجربه کرده‌اید.

امکانات اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

دیگر امکانات اقامتگاه بوم گردی درجه

این خانه زیبای بومی دارای چهار اتاق است که به‌ترتیب، پنج، هفت، هشت و دَه نفر ظرفیت دارند و این اقامتگاه درمجموع 30 نفر گنجایش دارد. به‌دلیل خنک بودن این منطقه در فصول گرم، معمولاً از وسایل سرمایشی استفاده نمی‌شود، مگر به خواست مسافران.

همچنین در فصول سرد سال هم از وسایلی چون کرسی و چراغ نفتی در اقامتگاه بوم گردی درجه استفاده می‌شود. سرویس‌بهداشتی و حمام در این مجموعه به‌صورت مشترک استفاده می‌شود و اتاق‌ها فاقد سرویس‌بهداشتی مخصوص به خود هستند. علاوه‌بر این‌ها، درصورت تمایل می‌توانید با هماهنگی قبلی از شنیدن صدای موسیقی محلی تایبادی هم در این اقامتگاه لذت ببرید که به‌صورت زنده و همراه با رقص اجرا می‌شود.

اگر هم مهمان خارجی دارید، نگران نباشید که این اقامتگاه تا کنون گردشگران خارجی زیادی را با استقبال گرم خود پذیرا شده است.

امکانات اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

هم‌نشینی با صاحب‌خانه اقامتگاه بوم گردی درجه

یکی از جذابیت‌های اقامت در چنین فضاهایی، هم‌نشینی و صحبت با صاحب‌خانه است. این زن و شوهر خوش‌ذوق، هر دو تمایل زیادی به صحبت با مهمانان و شرح داستان‌های شنیدنی خود دارند که خالی از لطف نیست. بنابراین، این فرصت را از دست ندهید و حتماً گپ‌وگفتی با ایشان داشته باشید و با فرهنگ و آداب و رسوم این منطقه بیشتر آشنا شوید.

همچنین اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید در فعالیت‌های روزانه به این خانواده کمک کنید تا روستاگردی را به‌طور کامل لمس کرده باشید. برای مثال، در فصل کشت زعفران و زعفران‌چینی، می‌توانید تجربه منحصربه‌فردی از چیدن و پاک کردن گل زعفران داشته باشید.

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

اقامتگاه بوم گردی درجه کجاست؟

اقامتگاه بوم گردی درجه در استان خراسان رضوی، شهر تایباد، روستای پشته، خیابان شهید رحیمی و روبه‌روی نانوایی «شیخ جامی» قرار گرفته است. فاصله آن از شهر تایباد حدود 54 کیلومتر و از شهر مشهد حدود 283 کیلومتر است.

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

قبل‌از این روستا باید از چند روستای دیگر به نام‌های روستای «ایله»، «قلعه نو آبقه» و «کوه‌آباد» عبور کنید. مسیر رسیدن به این روستا در شب کمی تاریک است و حیوانات زیادی از جاده آن عبور می‌کنند؛ بنابراین بهتر است سرعت زیادی نداشته باشید تا به حیواناتی چون روباه که به تعدد در جاده‌ها کشته می‌شوند، آسیبی نزنید.

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

جاذبه‌های نزدیک اقامتگاه دِرجَه

جاذبه‌های دیدنی بسیاری در نزدیکی این اقامتگاه وجود دارند، همچون «قنات‌های ده‌گانه روستای پشته»، «میل کرات»، «مزار حاج محمد چنار»، «آرامگاه مولانا ابوبکر تایبادی»، «مسجد تاریخی ملک زوزن»، «مسجد جامع سنگان» و غیره. البته دقت داشته باشید که این جاذبه‌ها با توجه فواصل بسیار زیاد در استان خراسان، نزدیک در نظر گرفته می‌شوند اما ممکن است برای رسیدن به هر کدام چندین کیلومتر راه باشد.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

نکات مهم پیش‌از سفر به روستای پشته

یکی از نکات بسیار مهم در بازدید از روستاها، هماهنگ بودن با فرهنگ رایج در روستاست. این مسئله در نوع صحبت کردن، عکاسی از بانوان روستا، پوشش و هم‌چنین برخورد با افراد ساکن در روستا معنا پیدا می‌کند.

احترام گذاشتن به این اصول از شروط اولیه حضور در چنین مکان‌هایی است که موجب لذت بردن هرچه بیش‌تر شما خواهد شد. هنگامی که مردم محلی بدانند که آداب و رسومشان مورد احترام شماست، احساس راحتی بیشتری می‌کنند و تجربه بهتر و شیرین‌تری برای شما رقم خواهند زد و درواقع احساس خواهند کرد شما هم مهمان خودشان هستید.

هم‌چنین به‌دلیل نزدیک بودن این منطقه به مرز و مسائل امنیتی، حتماً در گشت‌وگذارهای خود احتیاط کنید و ترجیحاً در تاریکی هوا، اقدام به طبیعت‌گردی در منطقه نکنید، مگر با هماهنگی مردم محلی.

اقامتگاه بوم گردی دِرجَه روستای پشته

اطلاعات تماس و رزرو

شما هم می‎‌توانید ازطریق سایت‌های مختلف به رزرو آنلاین اقامتگاه بوم‌ گردی درجه اقدام کنید، هم به‌طور مستقیم هماهنگی‌های لازم را با خود ایشان صورت دهید. برای تماس می‌توانید از شماره‌تلفن 09378102643 صلاح‌الدین احمدجامی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن