طبیعت گردی

باغ دلگشای شیراز؛ الحق که دلگشاست

وارد باغ دلگشای شیراز که شوید، شک نکنید دلتان حسابی باز می‌شود. فضای این باغ در بهار و به‌ویژه فروردین و اردیبهشت به قدری دل‌انگیز است که با ورود به آن دیگر دلتان نمی‌خواهد از باغ خارج شود. شیراز باغ‌های تاریخی مختلفی دارد که همگی از جاهای دیدنی این شهر دوست‌داشتنی محسوب می‌شوند. این مطلب روایت بازدید صحرا باختری از باغ دلگشا برای نابرو است. اگر از طرفداران گردشگری در شیراز هستید، آشنایی با باغ دلگشای شیراز برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

باغ دلگشا در شیراز

باغ دلگشا کجاست؟

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی و زیبای شیراز است که در بلوار بوستان و نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد. برای رسیدن به این باغ باید به  سمت شمال شرقی شهر شیراز بروید. باغ دلگشا در تقاطع بلوار بوستان و خیابان دلگشا قرار داشته و درِ ورودی آن در خیابان دلگشا واقع شده است. اگر از خیابان بوستان قدم‌زنان به سمت در ورودی باغ بروید، در پیاده‌رو بین درختان توت و دیوار باغ که درخت‌هایش از بیرون هم پیدا هستند، محاصره می‌شوید. درصورتی‌که اوایل بهار را برای بازدید از این خیابان انتخاب کرده باشید، دیگر حرفی برای گفتن نمی‌ماند. بوی بهار نارنج هوش از سرتان می‌پراند. علاوه بر لذت از بوی خوش بهار، از یک طرف می‌توانید از درخت ها توت بچینید و از طرف دیگر از بوی خوش گل‌های باغ سرمست شوید. البته این تازه اول ماجرا است، شما هنوز وارد باغ نشده‌اید.

باغ دلگشا در شیراز

باغ دلگشای شیراز، روح‌نواز و دلگشا

اگر در بهار به باغ دلگشای شیراز سر زده باشید، بی‌شک‌ مقابل درب پارک فروشندگانی را می‌بینید که مشغول فروختن پرطرفدارترین نوبرانه بهاری شیراز هستند که در این فصل گردشگران زیادی را به شیراز می‌کشاند. بهار نارنج!

بلیط ورودی به باغ دلگشا حدود هزار و پانصد تومان است. شکل و شمایل کلی باغ مانند دیگر باغ‌های اصیل ایرانی است. وارد که می‌شوید روبه‌روی یک حوض کوچک قرار خواهید گرفت. بعد از حوض مسیری طولانی در پیش دارید که انتهای آن به یک عمارت ختم خواهد شد. در طول مسیر هم جوی آب با کاشی‌های آبی رنگ و آبنما شما را همراهی خواهد کرد. همچنین از دو سمت مشیر درختان سرسبز و سربه‌فلک کشیده باغ شما را محاصره خواهند کرد. شکل کلی باغ دلگشا، مستطیلی به طول سیصد و نود و عرض صد و شصت و هشت متر است. این باغ هم مانند سایر باغ‌های شیراز در فصل بهار مملو از گل‌های رنگارنگ می‌شود. بیشتر درختان باغ را مرکبات و به‌ویژه نارنج تشکیل می‌دهد. میان درختان ردیف‌های زیبایی گلکاری دیده می‌شود. گل های رنگارنگ شمعدانی و بنفشه بیشتر از انواع دیگر گل وسط باغچه‌ها خودنمایی می‌کنند.

باغ دلگشا در شیراز

گریزی به گذشته باغ دلگشا

در گذشته‌های نه‌چندان دور، آب قنات سعدی در جوی‌های فراوان این باغ جاری بود. باغ دلگشا به دلیل وجود جوی‌های آب خنک یکی از تفریحگاه‌های تابستانی اصلی برای مردم شیراز بود. عصرهای تابستان بسیاری از اهالی شهر بساط پیک‌نیک را برمی‌داشتند و به باغ دلگشا می‌آمدند تا زیر سایه درختان نارنج و کنار جوی‌های آب دور هم بنشینند، گل بگویند و گل بشنوند. حالا دیگر از هیچ‌کدام این‌ها خبری نیست. در همان ورودی پارک نوشته‌اند بردن بساط پیک‌نیک به داخل باغ ممنوع است. اگر هم ممنوع نبود، دیگر از آن آب خنک و زلال جاری در جوی‌های باغ هیچ ردی باقی نمانده است. اگر از باغبان سراغ آب جوی‌ها را بگیرید می‌گوید: “خشک شد! حالا همین درختان و گل ها را هم با آبیاری قطره‌ای و آب چاه سرپا نگه می‌داریم. آبنماها هم که یکی در میان روشن هستند.”

داخل عمارت باغ دلگشای شیراز

تاریخچه مختصر باغ دلگشا

قدمت این باغ  به دوران پیش از اسلام و زمان حکمرانی ساسانیان برمی‌گردد. این باغ هم مانند باغ جهان نما در زمان حضور تیمور گورگانی در شیراز اوج آبادانی خود را تجربه کرده است. در دوران صفویه هم وضعیت خوبی داشته و مورد توجه جهانگردان بسیاری قرار گرفته است. بعد از آسیب‌هایی که در طول تاریخ به این باغ وارد شد، کریم‌خان‌زند دوباره باغ دلگشا را آباد کرد. حاج قوام‌الملک شیرازی در سال 1245 این باغ را خرید، ساختمان آن را تعمیر کرد و باغ را گسترش داد.

عمارت کلاه فرنگی شیراز در باغ دلگشا اولین عمارت کلاه فرنگی به ثبت رسیده در ایران است. این عمارت سه طبقه بوده و یک ایوان بزرگ هم در طبقه میانی رو به ورودی باغ دارد. عمارت کلاه فرنگی که در زمان کریم‌خان‌زند ساخته شده یک تالار و چهار شاه‌نشین دارد. یک حوض بزرگ روبه‌روی ساختمان ساخته شده و در امتداد آن جوی آب و آبنماها دیده می‌شوند.

باغ دلگشا در شیراز

بازدید از موزه باغ دلگشا

همچون دیگر باغ‌های شیراز که عمارت کلاه فرنگیشان به موزه تبدیل شده، در عمارت باغ دلگشا هم موزه‌ای دایر است که برای بازدید از آن باید بلیط جداگانه‌ای به مبلغ هزار و پانصد تومان تهیه کنید. موزه عمارت کلاه فرنگی دو ورودی در دو طرف ساختمان دارد که در حال حاضر ورود به آن فقط از طریق یک در امکان‌پذیر است. وارد عمارت که ‌شوید یک حوض هشت ضلعی پیش رویتان خواهید دید. دورتادور تالار اشیای قدیمی به نمایش گذاشته شده است. از قالیچه‌های بافت دوره قاجار گرفته تا روغندان صفویه، آفتابه لگن قجری، اسکناس و سکه‌های دوره‌های مختلف و نقشه امپراطوری ایران در زمان مختلف تاریخی در گوشه و کنار تالار به چشم می‌خورند. تالار پنجره‌های مشبک رنگی زیبایی رو به باغ دارد. یکی از اتاق‌های طبقه پایین، تالار آینه است که دورتادور آینه‌کاری شده و درهای چوبی با شیشه‌های رنگی دارد. در سقف تالار اصلی هم قسمت‌های آینه کاری شده‌ای دیده می‌شود.

باغ تاریخی دلگشا در شیراز

از قسمت جلویی تالار می‌توان به سمت ایوان عمارت رفت. دو طرف ایوان فروشگاه سوغاتی‌فروشی فعال است و جلوی ایوان شیشه کشیده شده است. تخت‌هایی هم برای نشستن مهمانان در ایوان گذاشته وجود دارد. از سوغاتی فروشی باغ دلگشای شیراز می‌توانید عرق‌های شیراز، انواع مسقطی‌ها و دیگر سوغاتی‌های خوشمزه شیراز را تهیه کنید. از نقاشی‌های سقف ایوان و گچ بری‌های دور دیوارها غافل نشوید. همچنین عکس آخرین مالک باغ، خانم خورشید کلاه قوامی روی طاقچه‌ای در ایوان عمارت گذاشته شده است.

در طبقه دوم عمارت سقف، نرده‌ها و پله‌ها همگی چوبی هستند. یک سری تابلو به دیوار آویزان است که روی آن‌ها عکس‌های قدیمی شیراز دیده می‌شود. عکس‌های قدیمی بناهایی مثل دروازه قرآن و عکس‌های پهلوانی که در دروازه اصفهان شیراز دو نفر را با دستانش بلند کرده است.

باغ دلگشای شیراز

طبقۀ آخر، موزه رادیو

از نظر بسیاری افراد طبقه سوم که همان طبقه آخر عمارت است، جذاب‌ترین قسمت موزه محسوب می‌شود. اینجا موزه رادیو دایر شده است. یک تالار وسط و دو اتاق قرینه دو طرف آن ساخته شده است. روی سقف تالار نقاشی‌هایی کشیده شده و از آن قسمت‌هایی که باقی مانده نقاشی گل و بته و چهره زن و چند طرح دیگر قابل تشخیص است. پنجره‌های چوبی بزرگ تالار رو به باغ هستند و می‌توانید نمای خوبی از شهر را از پشت آن ببینید.

داخل این تالار دو تلویزیون درب‌دار قدیمی برای بازدید گذاشته‌اند. علاوه‌برآن چند رادیوی قدیمی هم در تالار به نمایش درآمده است. در هر دو اتاق این طبقه موزه رادیو برپا شده است. دور تا دور اتاق‌ها هم پنجره با شیشه‌های رنگی وجود دارد که دید بسیار خوبی به باغ دارند. رادیوهای قدیمی از دوران مختلف در اینجا به نمایش درآمده اند. در هر اتاق ده دوازده رادیو وجود دارد.

باغ دلگشا در شیراز

باغ دلگشا یعنی بهار واقعی

در باغ دلگشای شیراز که قدم بزنید بوی گل‌ها و بهار نارنج حسی غیرقابل‌توصیف در شما ایجاد می‌کند. صدای پرنده‌ها و پرواز پروانه‌های رنگارنگ و زنبورهایی را که هر چند ثانیه روی گلی می‌نشینند را هم به این حس‌وحال اضافه کنید و خیالتان راحت باشد که می‌توانید یک بهار واقعی را در این باغ دلباز تجربه کنید. می‌توانید زیر سایه درختان روی نیمکتی در باغ دلگشا بنشینید و از هوای دلپذیر شیراز لذت ببرید. شب‌ها هم نورپردازی باغ در نوع خود دیدنی است و در شب‌های بهاری تا ساعت یازده شب امکان بازدید از باغ مهیا شده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم گردشگران و مسافران بهار شیراز را از دست ندهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن