شکم گردی

کافه دژاوو قزوین؛ کافه‌ای با حس خاطره‌انگیز در سرایی خاطره‌انگیز

فهرست مطالب

سرای سعدالسلطنه در استان قزوین، بزرگ‌ترین کاروان‌سرای سرپوشیده جهان است. این کاروان‌سرا در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد و به‌تازگی به مکانی بسیار زیبا و دیدنی برای گشت‎وگذار تبدیل شده است. یکی از جاذبه‌های این کاروان‌سرا، کافه‌های بی‌نظیری است که افرادی خلاق و باذوق‌وسلیقه آن‌ها را برپا کرده‌اند. اگر از حضور در کافه و هم‌نشینی و هم‌صحبتی با دوستانتان در مکانی دنج و خاطره‌انگیز لذت می‌برید، با من در نابرو همراه باشید تا شما را با دیدنی‌های قزوین یکی از کافه‌های خوب و زبیای سرای سعدالسلطنه آشنا کنم، یعنی کافه دژاوو.

درباره کافه دژاوو

آقای فرهمند به‌علت علاقه شخصی‌اش به کافه‌داری در فضا و بافت قدیمی تصمیم گرفت فضایی زیبا و صمیمی با نام کافه دژاوو ایجاد کند. اگر از ایشان دررابطه‌با علت نام‌گذاری کافه بپرسید، این‌گونه توضیح می‌دهد: «نام کافه را دژاوو انتخاب کردم تا همانند معنایش، برای کسانی که حتی برای اولین‌بار اینجا می‌آیند، خاطره‌انگیز باشد.» یک معرفی کوتاه و ساده مانند جمله آقای فرهمند، می‌تواند مخاطبش را مشتاق دیدار چنین مکان بی‌نظیری کند که از کارهای دست‌ساز برای چیدن دکور استفاده کرده‌اند.

کافه دژاوو قزوین

فضای داخلی کافه دژاوو

فضای داخلی کافه دژاوو از دو حجره کوچک با فضایی صمیمی تشکیل شده است و همان طور که گفتم، بیشتر وسایل چیدمان فضای داخلی کافه، دست‌سازند و بسیار قدمت دارند. اگر بخواهم چند نمونه از کارهای دستی قدیمی موجود در کافه را نام ببرم که فضای کافه را به گالری خاطره‌انگیزی تبدیل کرده‌اند، می‌توانم به این‌ها اشاره کنم: دستگاه اسپرسوساز که قدمت چندین‌ساله دارد، گیتار دست‎‌سازی که گوشه کافه را به فضایی هنری تبدیل کرده است و چندین‌وچند اثر بی‌نظیر دیگر که فقط دراین مکان یافت می‌شوند. تابلوهای نقاشی و قاب عکس‌های پرمعناومفهومی که به دیوار میخ‌کوب شده‌اند، حال‌وهوا را به‌نحو عجیبی عوض می‌کنند.


کافه دژاوو را می‌توان یکی از کافه‌های خاص در زمینه انواع نوشیدنی و نام‌گذاری خلاقانه‌شان محسوب کرد.

یکی از کارکنان دژاوو می‌گوید: «بیشتر افرادی که به اینجا می‌آیند، رهگذرند و با یک بار آمدن به اینجا، دیگر مشتری ثابتمان می‌شوند. این موضوع بیشتر به‌علت فضای خاطره‌انگیزی است که این کافه برایشان رقم می‌زند. کافه دژاوو کتابخانه کوچکی دارد که با کتاب‌های شعر فروغ فرخزاد، سهراب سپهری و دیگر شاعران محبوب پر شده است. یکی از دلایل جذب افراد به کافه دژاوو، همین کتابخانه است.»

کافه دژاوو قزوین

فضای بیرونی کافه دژاوو

حجره شانزدهم نام حجره‌ای از کاروان‌سرا است که به این کافه تعلق دارد. فضای بیرونی کافه دژاوو جایی بسیار دنج و بزرگ‌تر از فضای داخلی کافه است که با میز و صندلی‌های چوبی و چترهای رنگارنگ، برای افرادی که به این کافه می‌آیند، به جایی رویایی و آرام‌بخش تبدیل شده است.

گلدان‌های رنگارنگ با شمع‌دانی‌های دلبر و خوش‌رنگی که در گوشه‌وکنار فضای بیرونی کافه چیده شده‌اند، حتی نظر گربه‌های بازیگوش حیاط کاروان‌سرا را به خودشان جلب می‌کنند. صدای موسیقی سنتی و رقص باد لابه‌لای شاخه‌های درختان و گربه‌های بازیگوش و مهمان‌نواز نزدیک کافه، جاذبه این مکان را بیشتر می‌کنند.

کافه دژاوو قزوین

منوی کافه دژاوو

کافه دژاوو را می‌توان یکی از کافه‌های خاص در زمینه انواع نوشیدنی و نام‌گذاری خلاقانه‌شان محسوب کرد. انواع چای، شربت، اسموتی و دمنوش‌های گرم و سرد با نام‎‌های جذاب، در منوی این کافه به چشم می‌خورند، نظیر افوگاتو، کیک روز، ملچ‌ملوچ، مانگودریم، شربت لیمونسترن، شربت بنفشه، دمنوش‌هایی با نام پرسیکا، صلح، آرامش، پاییز، گل گاوزبان و… حتی چاشت‌هایی نظیر، بستنی سنتی، تیرامیسو، سرویس نودل و سوپ جو. همه این‌ها هر آدم گرسنه یا سیری را به‌سمت خودشان می‌کشانند.

منوی متنوع دژاوو شامل یازده عنوان است که یکی از دیگری جذاب‎‌تر و وسوسه‌انگیزترند. نامشان چنین است: کافیین جان، کیک، چای و دمنوش، اسموتی جات، کوکتل‌طوری، شربت‌آلات، گلاسه، دمنوش‌های ویژه، شیک و مک فلری، چاشت‌ها.

حتی اگر با دوستانتان به کافه می‌روید و تمایلی به خوردن و نوشیدن ندارید و فقط می‌خواهید از کافه‌نشینی با دوستانتان لذت ببرید، می‌توانید از گزینه «چیزی میل ندارم» استفاده کنید و فقط هزینه نشستن در کافه را پرداخت کنید.

ساعت کار کافه دژاوو

ساعت بازدید از سرای سعدالسلطنه ساعت 9 صبح  تا 10:30 شب است. کافه دژاوو کارش را از حدود همین بازه زمانی شروع و تمام می‌کند.

کافه دژاوو کجا است؟

قزوین- خیابان امام خمینی(ره)- کاروان‌سرای سعدالسلطنه- حیاط اصلی- حجره 16.

اگر پس از گشت‎‌وگذار در قزوین یا سرای سعدالسلطنه خسته شده‌اید و می‌خواهید در کافه‌ای خستگی به در کنید، می‌توانید به حیاط اصلی سرا مراجعه کنید و از کافه‌های دنج و منوی لذیذشان لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن