طبیعت گردی

روستای ده چناشک مینودشت؛ بهشتی در استان گلستان

فهرست مطالب

استان گلستان شرقی‌ترین استان در حاشیه دریای خزر است. این استان به‌علت هم‌جواری با ترکمن‌صحرا اقلیم متفاوت نسبت به دیگر استان‌های حاشیه دریای خزر دارد و این اقلیم باعث ایجاد سبک زندگی و آبادی‌های متفاوتی شده است. یکی از این آبادی‌ها روستای ده چناشک است. این روستا جزو روستاهای کوهستانی، جاذبه های دیدنی گلستان و یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای ایران است. با من در نابرو همراه باشید تا با این روستای زیبا در استان گلستان بیشتر آشنا شوید.

روستای ده چناشک میان گلستان

همان‌طورکه گفته شد، استان گلستان شرقی‌ترین استان در حاشیه دریای خزر است. استان گلستان از یک طرف با رشته‌کوه‌های البرز، از طرفی با دریای خزر، و از طرف دیگر با ترکمن‌صحرا هم‌جوار است. همسایگی با کویر و دوری از رشته‌کوه‌های البرز باعث گردیده که استان گلستان نسبت به دیگر استان‌های حاشیه دریای خزر از بارندگی کمتری برخوردار باشد.

روستای ده چناشک مینودشت

روستای ده چناشک در میان رشته‌کوه‌های البرز واقع شده است. این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان است. روستا در میان دامنه کوه واقع شده و یک سمت روستا جنگل‌های انبوه و سمت دیگر روستا شالیزارها و مزارع دیده می‌شود.

روستای ده چناشک مینودشت

روستا بعد از تنگه «چهل چای» قرار دارد. تنگه چای یکی از زیباترین بخش‌های استان گلستان است. جنگل‌های انبوه این منطقه به‌مانند بهشت هستند. برای دسترسی به روستا از مینودشت به‌طرف تنگه چهل چای بروید. بعد از حدود بیست کیلومتر به پلی خواهید رسید که راه را به دو نیم تقسیم می‌کند. در این قسمت به‌سمت چپ بروید تا به روستای ده چناشک برسید. جنگل‌های انبوه در دامنه کوه و جریان رودخانه‌ها و چشمه‌های دایمی مناظر بی‌نظیری را در میان راه ایجاد کرده است.

روستای ده چناشک مینودشت

فصل سفر به ده چناشک

ده چناشک تحت‌تاثیر اقلیم کوهستانی زمستان‌های سرد و برفی دارد. اما تابستان‌ها این روستا هوا بسیار خنک و مطبوع است. پاییز و بهار روستا تبدیل به یک بوم نقاشی می‌گردد. انتخاب با شماست که کدام فصل را برای سفر به این روستا انتخاب کنید، اما اگر به‌دنبال دیدن رنگ در طبیعت هستید، بهار و پاییز را انتخاب کنید.

تابستان هوای روستا برای یک تعطیلات طولانی مطبوع و عالی است؛ علاوه‌بر این که در تابستان می‌توانید شالیزارهای سبز منطقه را نیز ببینید و در میان این شالیزارها قدم بزنید و همچنین از دیدن شاخه‌های طلایی گندم در مزارع اطراف روستا لذت ببرید. اما زمستان فصل مناسبی برای سفر به ده چناشک نیست؛ به‌ویژه اگر تجهیزات مناسب به همراه نداشته باشید.

روستای ده چناشک مینودشت

زندگی در روستای ده چناشک

مردم روستای ده چناشک به زبان فارسی صحبت می‌کنند و شغل اکثر افراد در این روستا کشاورزی و دام‌پروری است. زنان نیز به‌مانند تمامی زنان منطقه حاشیه دریای خزر در کنار مردان مشغول به کشاورزی و دام‌پروی‌اند. کار کشاورزی از اواخر زمستان شروع می‌گردد و تا اوایل پاییز ادامه دارد. اطراف روستا با مزارع گندم، برنج، گل‌گاوزبان، زعفران و بابونه احاطه شده است. مردم روستا متناسب با هر فصل مشغول به کشاورزی‌اند که در زمستان روستا در آرامش به سر می‌برد، درست مانند طبیعت.


برفچال یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی روستا است. این منطقه در چندکیلومتری روستا و در قسمت مرز گلستان و شاهرود واقع شده است. برای رفتن به این منطقه بهتر است پیاده بروید

ساختمان‌ها و خانه‌های روستای ده چناشک، ‌مانند اکثر روستاهای رشته‌کوه البرز، از گل، کاهگل، چوب، خشت، و سنگ ساخته شده‌اند. البته در میان خانه‌های قدیمی روستا، خانه‌های نوساز نیز دیده می‌شود که مصالحی مدرن ساختمان‌سازی ازجمله سیمان، تیرآهن، آجر و گچ در آن‌ها استفاده شده است. در این روستا، مانند تمام روستاهای خطه شمال ایران، حریم خصوصی در ساخت خانه‌های رعایت نمی‌شود.

درواقع دورتادور خانه‌های روستای ده چناشک حصار یا دیواری وجود ندارد و شما متوجه محدوده خانه‌ها نمی‌گردید. گاهی برای ورود به خانه خود باید از حیاط خانه دیگری عبور کنید. همچنین مزارع و شالیزارها در حاشیه روستا قرار دارند. دلیل این امر نیز اقلیم کوهستانی روستا است، زیرا روستا در دامنه کوه قرار دارد و امکان این که زمین‌های کشاورزی در داخل روستا قرار بگیرند وجود نداشته است.

روستای ده چناشک مینودشت

تاریخچه و وجه تسمیه روستای ده چناشک

در مورد قدمت روستا تاریخ دقیقی وجود ندارد، اما شواهد و بقایا نشان از تاریخ طولانی روستا دارند. نزدیک ده چناشک، قبرستانی قدیمی نیز وجود دارد که تاریخ آن به ۶۰۰ سال قبل بازمی‌گردد. البته این تنها یکی از قبرستان‌های روستای ده چناشک است. روستا ده چناشک چهار قبرستان دارد که یکی از قبرستان‌ها درحال‌حاضر مورد استفاده مردم محلی است؛ اما سه قبرستان دیگر مربوط به گذشته روستا است.

به‌گفته مردم محلی روستا، محل ده چناشک چهار بار تغییر کرده است که این جا‌به‌جایی را از قبرستان‌های قدیمی اطراف روستا می‌توان تشخیص داد. دلیل انتخاب نام روستا به‌طور دقیق مشخص نیست. به‌روایت برخی از مردم ،محلی این منطقه چنارهای بسیاری داشته و شاید نام روستا از این درختان گرفته شده است.

روستای ده چناشک مینودشت

جاذبه‌های روستای ده چناشک

طبیعت روستای ده چناشک به‌تنهایی می‌تواند جاذبه دیدنی و بی‌نظیری باشد. روستا دارای دو رودخانه است که این رودخانه‌ها از میان دره‌های عمیق گذر می‌کنند و به روستای ده چناشک می‌رسند و روستا را به سه قسمت تقسیم می‌کنند. مسیر عبور و اطراف رودخانه بسیار زیبا و دیدنی است. در کنار این‌ها، کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده که با مراتع، زمین‌های کشاورزی و جنگل پوشیده شده‌اند نیز چشم‌انداز بی‌نظیری ایجاد کرده‌اند.

روستای ده چناشک مینودشت

قبرستان تاریخی روستای ده چناشک نیز جزو جاذبه‌های دیدنی روستا محسوب می‌گردد. این قبرستان در نزدیکی محل قبلی روستا واقع شده و امروزه سنگ قبرهای قبرستان در دامنه کوه رو‌به‌روی روستا در میان درختان دیده می‌شود. این قبرستان به‌گفته مردم محلی در حدود ۶۰۰ سال قدمت دارد. با گذر از رودخانه و شالیزارها و مزارع، می‌توانید به‌راحتی سنگ قبرهایی را که در حاشیه جاده خاکی به‌سمت روستای بعدی قرار دارند ببینید.

مکان اصلی قبرستان البته در میان درختان است که ورود به آن سخت و خطرناک است. برخی از سنگ قبرها به‌شکل استوانه در میان پوشش گیاهی قرار دارند و بر روی برخی آن‌ها اشکال مختلفی دیده می‌شود. همچنین قبرستان جدید روستا نیز در میان شالیزارها و مزارع گندم قرار دارد که چشم‌انداز بی‌نظیری دارد. روستا دو قبرستان دیگر نیز دارد که یکی از آن‌ها در نزدیکی برفچال واقع شده و دسترسی به آن بسیار سخت است.

روستای ده چناشک مینودشت

برفچال‌

برفچال یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی روستا است. این منطقه در چندکیلومتری روستا و در قسمت مرز گلستان و شاهرود واقع شده است. برای رفتن به این منطقه بهتر است پیاده بروید، اما با تراکتور یا قاطر نیز به این منطقه می‌توان رفت. بعد از گذر از میان زمین‌های کشاورزی و مراتع، به میان درختان تنومند و بلند می‌رسید.

روستای ده چناشک مینودشت

با عبور از میان درختان در میان کوهپایه، برفچال را خواهید یافت. این قسمت در گرم‌ترین روزهای سال هم با یخ و برف پوشیده شده است. هوا در این نقطه بسیار سرد است و حس عجیبی را به شما منتقل می‌کند. البته قبل از ورود به منطقه برفچال مراتع زیبایی در میان راه وجود دارد که زیبایی این قسمت تنها با چشم‌ها قابل‌دیدن است و هیچ عکسی گویایی زیبایی این منطقه نیست. در این قسمت، دو چشمه وجود دارد که آب هر دو چشمه قابل‌شرب و معدنی است. بخشی از منطقه برفچال منطقه شکارممنوع و منطقه حفاظت شده است.

روستای ده چناشک مینودشت

سخن نهایی

کوه‌ها و مراتع زیبای روستای ده چناشک می‌توانند برای روزها شما را محو خود کنند. معماری و بافت زیبای روستا نیز ازجمله جاذبه‌های گردشگری روستا ده چناشک هستند که با ورود به روستا شما را جذب می‌کند. اما تمام این موارد تا زمانی در این روستا باقی می‌مانند که با حضورمان در روستا، به حفظ و حمایت این جاذبه‌ها کمک کنیم.

روستای ده چناشک مینودشت

روستا سه اقامتگاه بوم‌گردی دارد که در لحظه ورود ملاحظات اخلاقی منطقه را گوشزد می‌کنند. نوع پوشش و رفتار ما در حضور مداوم گردشگران و پذیرش از طرف مردم محلی روستا اهمیت دارد. امیدواریم از دیدن تصاویر این منطقه لذت برده باشید و در برنامه سفر بعدی‌تان، به این روستا نیز فکر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:21