طبیعت گردی

بهشت سبز آبشار درزو میان منطقه‌ای خشک و بی‌آب و علف

فهرست مطالب

شهرستان عسلویه، شرقی‌ترین شهر استان بوشهر و هم‌مرز با استان هرمزگان است؛ شهری صنعتی، پر از نیروگاه و پالایشگاه. مردم بومی این منطقه اکثرا عرب‌زبان هستند؛ مردمی مهربان، خون‌گرم و بسیار مهمان‌نواز که تجربه‌‌ هم‌نشینی و معاشرت با آن‌ها حتما برایتان دلچسب خواهد‌ بود. احتمالا شما هم مثل خیلی‌های دیگر، با شنیدن نام «عسلویه» به یاد یک شهر صنعتی پر از پالایشگاه، فِلِر‌های همیشه روشن، بوی گوگرد، نیروگاه‌های فراوان و نهایتا سواحل خلیج‌فارس می‌افتید.

اما نه! این‌بار می‌خواهیم کمی از شهر صنعتی دور بشویم، حتی کمی از دریا و سواحل زیبای خلیج‌فارس هم در عسلویه فاصله بگیریم؛ می‌خواهیم به دل کوه برویم، در طبیعت بکرش قدم بزنیم و از شکوه یک آبشار لذت ببریم. اگر شما هم به طبیعت بکر و تماشای آبشارها علاقه دارید، با این مطلب در نابرو با من همراه شوید تا در مورد آبشار درزو از جاذبه‌ های بوشهر بیشتر برایتان بگویم.

آبشار درزو

آبشار درزو در کجا قرار دارد؟

حدود ۱۵ کیلومتر که از عسلویه دور شوید، به روستای اخند خواهید ‌رسید. روستای اخند از توابع بخش مرکزی شهرستان عسلویه است و در استان بوشهر واقع شده است. در میان کوه‌های این روستا، چشمه‌ای زیبا با طبیعتی بکر قرار گرفته که دیدن تنها عکسی از آن کافی ا‌ست تا وسوسه شوید و مسافتی طولانی را برای دیدن تنگه و آبشار زیبای درزو طی کنید.

. ویدئو از الهام اردو

 

چگونه به آبشار درزو برویم؟

می‌توانید با پرواز مستقیم به فرودگاه عسلویه بروید. این فرودگاه، به فاصله‌ چند کیلومتری در روستای چاه مبارک، از توابع عسلویه قرار گرفته و در ‌واقع فرودگاه عسلویه مابین دو شهر عسلویه و پارسیان واقع ‌شده است. اگر می‌خواهید از راه زمینی به عسلویه سفر کنید، پیشنهاد می‌کنم حتما ساعت حرکت خودتان را طوری تنظیم کنید که در زمان تاریکی هوا، در جاده‌های منتهی به عسلویه باشید.

چراکه از سمت شیراز یا بوشهر که به عسلویه نزدیک می‌شوید، سرتاسر مسیر، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌هایی ا‌ست که چراغ‌های فراوان‌شان منظره‌ای جذاب و زیبا ایجاد کرده که با دیدنش قطعا به یاد فیلم‌های علمی-تخیلی و فضایی می‌افتید و خلاصه تماشایش خالی از لطف نیست.

آبشار درزو

بدون شک آبشار و تنگه‌ درزو یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین نقاط دیدنی بوشهر است. برای دیدن آبشار زیبای درزو که آخرین آبشار این دره هست، باید به روستای اخند بروید و مسیری را در جاده‌ای خشک و بی‌آب و علف طی کنید. در ابتدای مسیر آبشار، اتومبیل خود را پارک کنید. سپس حدود دو ساعت در مسیری نه‌چندان سخت راه­پیمایی کنید؛ مسیری که گویی قبل‌تر رودخانه بوده است. زیرا در تمام طول مسیر، کف جاده پر از سنگ‌های رودخانه‌ای است.

. ویدئو از الهام اردو

 


همین که نگاهتان را پایین بیاورید و به حوضچه‌ آبشار نظر بیاندازید، ماهی‌های کوچک و زیبایی را خواهید دید که منتظر هستند شما پا به آب بگذارید تا با ماساژ دادن پایتان از شما استقبال کنند و خستگی راه را از تنتان بیرون برانند.

بهترین زمان بازدید از آبشار

آبشار درزو در تمام فصول سال آب دارد و زیبا خود را حفظ می‌کند. ولی به ‌‌علت گرمای زیاد منطقه، در فصول گرم سال راهپیمایی در مسیر سخت و طاقت‌فرسا می‌شود. بهتر است از آبان ماه تا اردیبهشت ماه که دمای هوا در این منطقه متعادل‌تر است، به دیدن این آبشار زیبا بروید. اگر اواخر اسفند و اوایل فروردین را برای سفر به آبشار انتخاب کنید، با دشت‌های وسیعی رو‌برو می‌شوید که با گل‌های رنگارنگی از جمله گل سرخ‌رنگ ترشک پوشیده شده‌اند. هم‌چنین، درختچه‌های بادام وحشی و کندوهای زنبور عسل را نیز در مسیر خواهید دید. خلاصه بگویم که طبیعت درزو، شما را غافلگیر خواهد‌‌‌ کرد. چون قطعا در آن برهوت توقع این حجم از سرسبزی را نخواهید داشت.

آبشار درزو

. ویدئو از الهام اردو

در مسیر، حوضچه‌های کوچکی از آب زلال را خواهید دید که نشان از نزدیک شدن به بهشتی دارد که نامش آبشار درزو‌ است. آبشاری با ارتفاع 57 متر که در ارتفاع و بلندی دیواره‌هایش، نخل‌های خود‌رویِ زیبایی رشد کرده و دور‌تا‌دور آبشار را پوشانده‌اند و شما را برای مدتی سر‌ به‌‌ هوا و محو تماشا نگاه خواهند داشت.

. ویدئو از الهام اردو

همین که نگاهتان را پایین بیاورید و به حوضچه‌ آبشار نظر بیاندازید، ماهی‌های کوچک و زیبایی را خواهید دید که منتظر هستند شما پا به آب بگذارید تا با ماساژ دادن پایتان از شما استقبال کنند و خستگی راه را از تنتان بیرون برانند. اگر می‌خواهید لذت سفر برایتان دوچندان شود، دل به دریا بزنید و با شیرجه در حوضچه‌ آبشار، خودتان را از لذتی وصف‌نشدنی بهره‌مند کنید.

چه وسایلی همراه خود ببرید؟

همراه داشتن تجهیزات مناسب، قطعا سفر را برایتان راحت‌تر و دلچسب‌تر خواهد‌ کرد. کفش مناسب برای راهپیمایی در مسیر سنگی، آب آشامیدنی، کرم ضدآفتاب، عینک‌آفتابی، یک وعده غذا و میان‌وعده‌ مقوی، کیسه‌‌ زباله که هم زباله‌های خودتان را در طبیعت رها نکنید و هم اگر احیانا زباله‌ای در مسیر بود، جمع‌آوری کنید تا این طبیعت زیبا، همین‌طور زیبا و بکر باقی ‌بماند. اگر اهل شنا هستید، حوله و لباس مناسب برای شنا نیز همراه داشته‌ باشید.

. ویدئو از الهام اردو

در ضمن اگر اهل هیجان هستید و از پرش و فرود در تنگه لذت می‌برید، با تجهیزات فنی و همراهی راهنمای حرفه‌ای محلی، می‌توانید از مسیری متفاوت از بالا وارد تنگه درزو بشوید. مسیر دره‌نوردی درزو، دارای پنج فرود از 10 متر تا 57 متر و دارای حوضچه‌هایی به عمق دو متر تا 10 متر است. پس از راهپیمایی تنگه که با پرش‌ها و فرودهای هیجان‌انگیز همراه است، در آخرین فرود به آبشار درزو خواهید رسید.

آبشار درزو

پیشنهاد من به شما در سفر به عسلویه

در سفر به عسلویه، حتما به نایبند بروید و از ساحل صخره‌ای زیبای نایبند یا دماغه‌ نایبند دیدن کنید. ساحلی با صخره‌هایی مرتفع و سنگ‌هایی که بر اثر فرسایش ریزش کرده و صحنه‌ بسیار زیبایی خلق کرده‌اند. اگر اهل کمپ هستید، یک شب را به کمپ در ساحل زیبایی بنود اختصاص بدهید و از غار زیبایی که در این ساحل قرار دارد، دیدن کنید. در ضمن، از شنا و لذت دیدن غروبی زیبا نیز بهره‌مند خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن