شکم گردی

طعم فرهنگ وتاریخ در کافه کتاب دارالخلافه

فهرست مطالب

کافه کتاب دارالخلافه در محله دولت و در بنایی ماندگار که از اوایل دوره پهلوی اول، راه‌اندازی شده است. این بنا ارزشمند متعلق به مرحوم مزینانی ملقب به میهن الملک (داماد مظفرالدین شاه و همسر اقدس السلطنه) است که در دهه 40 هجری‌شمسی توسط علی امینی وقف بر درمانگاه خیریه مهینه شده است. برای آشنایی با کافه کتاب دارالخلافه از دیدنی های تهران با من در نابرو همراه شوید.

ورودی کافه کتاب دارالخلافه

بخش‌های مختلف کافه کتاب دارالخلافه

بخش اول (عمارت جنوبی) که متشکل از نمازخانه و کتابخانه اصلی است. در این کتابخانه حدود 3000 جلد کتاب در زمینه‌های تاریخی، ادبی، فرهنگی، مذهبی، رمان دیده می‌شود.


کافه کتاب دارالخلافه از ساعت 8:30ی 11 شب باز است و تمامی روزهای هفته می‌توانید به آنجا بروید؛ اما روزهای جمعه معمولا شلوغ‌تر از سایر روزها است و امکان دارد اگر تعدادتان زیاد باشد، جایی برای نشستن نداشته باشید.

همچنین مجلات کامل دوره قاجاریه مانند صور اسرافیل، مرآت السفر، تربیت، شرف و شراف، دولت علیه، وقایع اتفاقیه و مجلات و روزنامه‌های دوره پهلوی اول و دوم را می‌توانید ببینید. روزنامه‌های اطلاعات، مجلات سپید و سیاه، یغما، اطلاعات ماهانه، یادگار، معارف اسلامی، هنر و مردم و…  نیز در اینجا موجود است.

حیاط کافه کتاب دارالخلافه

بخش دوم (حیاط و عمارت شمالی) شامل پنج اتاق است که برحسب محلات دارالخلافه نام‌گذاری شده است. طبقه اول با نام‌های بازار و چاله میدان و طبقه دوم با نام‌های ارگ، عود لاجان و سنگلج است. همچنین سعی شده، طراحی داخلی اتاق‌ها متناسب با محله‌ها انجام شود.

کافه کتاب دارالخلافه

محله بازار

در محله بازار، قدیمی‌ترین عکس از انجمن نظارت بر محله بازار، تصویر دیدار اصناف با ناصرالدین شاه در امام‌زاده زید (ع)، تصویر اصل یک سند وقفی متعلق به یک باب دکان قنادی در سال 1286 هجری‌قمری را می‌توانید ببینید.

محله چاله میدان

در محله چاله میدان نیز قدیمی‌ترین تصویر وقف نامه امام جمعه چاله میدان و تصویری خاص از علمای دارالخلافه را می بینید. طراحی و اجرای کاشی دیوارهای کافه کتاب دارالخلافه توسط استادان معاصر اصفهان است. طرح آن برگرفته از کاشی‌کاری‌های آستان امام‌زاده سید اسماعیل (ع) و آستان امام‌زاده زید (ع) در بازار است.

در راهرو مابین محلات چاله میدان و بازار می‌توانید، نقشه قراوالخانه دارالخلافه را به‌همراه اعلامیه دستگیری و تصویری از گونت دمونت بنیان‌گذار نظمیه و همچنین تصاویری از مشروطه که مربوط به صنف خیاط‌ها، بزازها و سقط فروش‌ها (خرده فروش‌ها) است را مشاهده نمایید. جهت اطلاع بعضی از دوستان که نمی‌دانند قراوالخانه چیست توضیحی مختصر درباره آن می‌دهم.

در مسیر حرکت به سمت طبقه فوقانی در راه پله‌ها علاوه‌بر صندوق روسی، قدیمی‌ترین سند وقفی طهران مربوط به ملامحمد مقیما رازی به سال 1060 هجری‌قمری مسجد جامع بلده طیبه طهران و تصویر کاشی بزم صفویه مربوط به سال 1302 هجری‌قمری را می توانید مشاهده کنید.

کافه کتاب دارالخلافه

محله ارگ

پس از رسیدن به طبقه بالا محله ارگ را خواهید دید که عکس قدیمی‌ترین اسناد تهران از عصر صفویه تا قاجار و پهلوی بر دیواره‌های آن قرار گرفته است. همچنین اتاق‌هایی با عنوان محله سنگلج و عودلاجان هستند که با اشیاع قدیمی و زینتی مانند لاله و شمعدان و آینه، چراغ‌های نفتی، دوربین و پایه آن، سماور و ظروف مسی، هاون، تفنگ، گرامافون و غیره مزین شده‌اند.  همچنین آنها با کاغذهای دیواری برگرفته از دوره ناصری آراسته شده‌اند.

در طبقه بالای کافه کتاب دارالخلافه، بلندگوهایی نصب شده که از آن موسیقی قدیمی با کیفیت ضبط گرامافون پخش می‌شود.

کافه کتاب دارالخلافه

یکی از زیباترین قسمت‌های این عمارت حوض بزرگی است که در وسط حیاط  قرار گرفته است. در وسط آن کوزه‌ای سفالی و تلمبه‌ آب قرار دارد که از آن آب به داخل حوض و کوزه می‌ریزد. همچنین دورتادور حوض مزین به انواع گلدان‌های زینتی همچون شمعدانی و رز شده است.

اگر اهل کتاب هستید، می‌توانید پس از سفارشتان کتابی بردارید و در آن فضای دلنشین مشغول مطالعه شوید. این کافه در کوچه‌ای دنج و ساکت قرار دارد که باعث می‌شود از هیاهوی شهر و سروصدای ماشین‌ها به دور باشید.

کافه کتاب دارالخلافه

ساعات کاری کافه کتاب دارالخلافه

کافه کتاب دارالخلافه از ساعت 8:30ی 11 شب باز است و تمامی روزهای هفته می‌توانید به آنجا بروید؛ اما روزهای جمعه معمولا شلوغ‌تر از سایر روزها است و امکان دارد اگر تعدادتان زیاد باشد، جایی برای نشستن نداشته باشید. پس اگر در روزهای آخر هفته با دوستان خود می‌خواهید به آنجا بروید، حتما باید از روز قبل میزتان را رزرو کنید.

منو کافه کتاب دارالخلافه چگونه است؟

منوی این کافی شاپ شامل انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم، عرقیجات، کیک و دسر، بستنی و همچنین انواع غذاها و سالادها است. درصورتی که برای صرف صبحانه به آنجا می‌روید، توجه داشته باشید که تا ساعت 12:30 سرو می‌شود. قیمت‌های منو با توجه به حجم زیاد آن مناسب است.

آدرس و شماره تماس کافه کتاب دارالخلافه

خیابان امام خمینی، خیابان شیخ هادی، کوچه مظفری خواه است.

تلفن : 66729406

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن