خیابان گردی

محله دردشت تهران؛ از شکم‌گردی تا خرید در شرق پایتخت

فهرست مطالب

اگر اهل قدم زدن، خیابان‌گردی و محله‌گردی هستید یا نزدیک محله دردشت زندگی می‌کنید، حتما پیشنهاد می‌کنم سری به خیابان آرام و سبز دردشت بزنید. این خیابان برای پیاده‌روی و قدم زدن به‌خصوص قدم زدن‌های شبانه، آن هم در هوای خوش پاییز یا یک شب تابستانی بلند مناسب است. اگر دوست دارید بیشتر با این خیابان از دیدنی های تهران آشنا شوید، مطلب من درباره محله دردشت در نابرو را از دست ندهید.

با تاریخچه‌ خیابان دردشت آشنا شوید

دردشت از آن خیابان‌های قدمت‌دار است. محله‌ای مناسب برای زندگی در شرق تهران. قدمتش برمی‌گردد به زمانی که نارمک یک ده بود. حدودا قبل از سال‌های ۱۳۳۰ زمانی که از محله‌های معروف تهران بزرگ به حساب نمی‌آمد.

دردشت خیابان اصلی است که در ده نارمک قرار داشت. منطقه‌ای خوش آب و هوا با درخت‌های بلند چنار، توت، انار و … . هنوز هم که هنوز است در این زمانه‌ ماشینی، محله دردشت همچنان به درخت‌‌های بلند قامت و سرسبزش معروف است. بی‌شک یکی از دلایل نام‌گذاری این محله نیز همین بوده.

محله دردشت تهران

موقعیت محله دردشت

این خیابان در منطقه هشت تهران است و بین دو محله‌ پر رفت و آمد و معروف، سرسبز و تهران پارس قرار گرفته. از غرب به خیابان مهر، از شرق به بزرگراه باقری، از شمال به بزرگراه رسالت و از جنوب به میدان شقایق و خیابان شهید ثانی، متصل ‌است. اتوبان دماوند با فاصله کمی از میدان شقایق قرار گرفته ‌است. از خیابان‌های مهم و موازی با آن می‌توان به خیابان‌های رودباری، مدائن و خیابان دکتر آیت (سرسبز) اشاره کرد.

محله دردشت تهران

راه دسترسی

وجود ایستگاه مترو علم و‌ صنعت، ایستگاه مترو باقری و سرسبز در فاصله کمی از خیابان دردشت و پایانه اتوبوسرانی شمال خیابان دردشت، دسترسی این محله را بسیار راحت کرده‌. در این‌ پایانه جدا از اتوبوس‌هایی برای نقاط مختلف، دو خط مهم بی‌آرتی هم وجود دارد که در زیر به آن اشاره شده:

محله دردشت تهران

1- خاوران-علم و صنعت که مسیر جنوب به شرق را به هم متصل می‌کند. محل گذر این خط از اتوبان بسیج و خیابان‌های شرقی مثل نیروی هوایی، امامت و … است.

2- خط بیهقی-علم و صنعت که مسیری از سمت شرق به سمت غرب است. محل گذر این خط از اتوبان رسالت است.

محله دردشت تهران

شروع خیابان گردی

از ابتدای خیابان که شروع کنیم به قدم زدن، اولین چیز‌هایی که جلب توجه می‌کند وجود ایستگاه مترو و پایانه‌ همیشه شلوغ است. از آن‌جا که ابتدای خیابان دردشت در اتوبان رسالت واقع شده، این قسمت به نام چهارراه دردشت معروف است. جالب است که خیابان دردشت با مسجدی محلی و قدمت‌دار در شمالی‌ترین نقطه چهارراه دردشت شروع می‌شود.


تهیه غذا‌های متعددی در محله دردشت وجود دارد که از بین آن‌ها می‌شود به تهیه غذای «گلستان» اشاره کرد. تنوع غذای محدود اما با کیفت عالی، حجم زیاد و قیمت مناسب‌ نسبت به نمونه‌های مشابه از امتیازات این کترینگ است.

از آن به بعد هر چند قدم که پیش می‌روید یک مسجد دیگر پیدا می‌کنید. مسجد‌هایی با تاریخ احداث‌های مختلف که قدیمی‌ترین آن‌، مربوط به سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰ است. جدیدترین آن‌ کمتر از پنج سال است که بنا به خواست مردم محله بنا شده‌ است.

این مساجد با معماری زیبا، بسیار تمیز و مرتب ساخته شده‌اند. هرکدام به نوبه خود در روز‌های سال پر رفت و آمد و فعال در حوضه‌های مختلف هستند. هرکدام برنامه‌ها، مراسم خاص و زیبای خود را دارند؛ به‌خصوص در روز‌های خاصی مثل ماه مبارک رمضان و محرم.

مسجد الرضا، مسجد قائم (عج)، مسجد امام حسن عسگری (ع)، مسجد امام حسن مجتبی(ع)، مسجد سید الشهدا، مسجد باقریه و مسجد الساجدین از نام‌های مساجد این محل هستند. از شمال خیابان دردشت که به سمت جنوب آن حرکت می‌کنیم در سمت راست و چپ، می‌توانید هر آن‌چه که یک محله مسکونی نیاز دارد را در دسترس داشته ‌باشید.

محله دردشت تهران

از فروشگاه‌های اسباب بازی سر چهارراه بگیرید تا لوازم ورزشی، لوازم آرایشی، لوازم برقی، تعمیرگاه، نانوایی‌های مختلف، فرش، کاغذ دیواری، ظروف یک‌بار مصرف، گل فروشی، قنادی، کافه و بستنی فروشی، رستوران، تهیه غذا، فست فود‌، میوه فروشی‌، سوپر مارکت‌های متعدد، تره بار و … . خلاصه این‌که برای خرید‌های ضروری و نیمه ضروری خانه نیازی نیست از محل خارج شوید.

محله دردشت تهران

اگر قصد سکونت در این خیابان را دارید خیالتان از این بابت تخت باشد، به‌خصوص که وجود فروشگاه‌های بزرگ و متعددی مثل اتکا، فرهنگیان، جانبو و کورش با چند شعبه، کار را برای اهالی راحت‌تر کرده‌ است‌. مثل هر خیابان دیگری در سمت راست و چپ دردشت کوچه‌های فرعی وجود دارد.

محله دردشت تهران

از نکات متمایزکننده محله دردشت این است که داخل هرکدام از آن‌ها چند قدم پیش بروید با یک محوطه یا میدان سبز رو به رو خواهید شد. اکثر این میادین وسایل ورزشی و نیمکت‌هایی برای نشستن دارند. وجود حوض آب‌نما و آلاچیق در برخی از آن‌ها  و به‌علاوه وجود سه بوستان و دو زمین چمن مصنوعی جدای از سرسبزی این منطقه باعث شده تا محیط مناسبی برای تفریح افراد با سنین مختلف فراهم شود.

اگر عصرها به محله دردشت سر بزنید، گروه‌های مختلفی را خواهید دید. خانم‌هایی که دور یک میز گرم صحبت هستند، پیرمردهایی که مشغول گپ یا بازی شطرنجند، کودکانی که مشغول بازی با هم دیگر هستند و … . در این بین وجود مجموعه‌های ورزشی دولتی و خصوصی، آموزشگاه‌های درسی، غیر درسی و هنری متعدد و همین‌طور فرهنگسرا و سرای محله، شرایط را برای ساکنین منطقه و ساکنین مناطق مجاور به جای مناسبی برای زندگی تبدیل کرده است.

محله دردشت تهران

لازم است بگویم این محل از نظر دسترسی به درمانگاه و داروخانه هم امتیاز نسبتا خوبی دارد. به انتهای خیابان که نزدیک می‌شویم میدان شقایق مشخص می‌شود. تقاطعی که دردشت را به اتوبان شهید باقری و خیابان شهید ثانی و به نزدیکی‌های اتوبان دماوند می‌رساند. وجود یکی از بوستان‌های دردشت در این‌جا، نمای زیبایی به خیابان داده ‌است.

محله دردشت تهران

بوستانی که در آن محیطی امن برای شهروندان در همه فصل‌ها فراهم شده. وسایل بازی برای بچه‌ها، میدان تره بار مهر، یکی از دو کتابخانه‌ محله دردشت نیز در این‌جا قرار دارد. کمی آن طرف‌تر هم زمین چمن مصنوعی را می‌شود دید که پذیرای آقایان در ‌ساعت‌های مختلف برای ورزش‌های گروهی است. این‌جا خیابان تمام می‌شود. ولی امکانات پایان خیابان باعث شده حس کنیم دردشت پایان خوشی دارد.

محله دردشت تهران

شکم گردی در خیابان دردشت

در این‌جا از این بابت بهتر است نگران‌ نباشید. چون محله دردشت کمتر مهمان افراد غیرمحلی است و یک منطقه مسکونی است. در نتیجه افراد محلی دفعات بیشتری از رستوران‌ها، تهیه غذا‌ها و فست‌فود‌های این‌جا غذا تهیه می‌کنند. صاحبان این صنف خوب می‌دانند برای حفظ مشتری هم که شده باید کیفیت را در حد قابل قبول و حتی عالی نگه دارند.

از جمله مکان‌های خوبی که برای تهیه خوراکی می‌توان به آن اشاره کرد، فست فودی با یک نام آشنا است که این نام روی تابلو با رنگ نارنجی نوشته شده. این نام در پیاده‌رو‌ کم رفت و آمد محله دردشت، خودنمایی می‌کند. فست فودی با نام علیرضا منصوریان شعبه شرق که سر زدن به آن‌خالی از لطف نیست و در یک شکم‌گردی به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

محله دردشت تهران

تهیه غذا‌های متعددی در محله دردشت وجود دارد که از بین آن‌ها می‌شود به تهیه غذای «گلستان» اشاره کرد. تنوع غذای محدود اما با کیفت عالی، حجم زیاد و قیمت مناسب‌ نسبت به نمونه‌های مشابه از امتیازات این کترینگ است. گلستان سال‌های سال حتی در اوج گرانی‌ها با فروشی چشم‌گیر پابرجا بوده.

فست‌فود شمس با ظاهری خاص، دلپذیر و دکوراسیونی زیبا با فضایی دنج در خیابان دردشت قرار دارد. در این فست‌فود برای شب‌های خنک تابستان و عصرهای بهار یا پاییز در پیاده‌‎رو فضایی خاص درنظر گرفته شده.

محله دردشت تهران

فست فود آتیش هم اواسط خیابان دردشت قرار گرفته که معمولا هر ساعتی از آن‌جا عبور کنید بی مشتری نخواهد بود. کباب ترکی‌ آتیشی و خوشمزه‌اش هم همیشه به راه است.

اگر به هر دلیلی نیاز به خرید شیرینی پیدا کردید، قنادی‌های مختلفی از ابتدا تا انتهای خیابان دردشت وجود دارد. اما قنادی توتک در اوایل خیابان، یکی از قدیمی‌ترین‌ها است. توتک صاحبی مشتری‌مدار و همیشه خوش برخورد دارد. به دلیل تنوع محصول، توجه به کیفیت و بهداشت باعث شده تا مشتری‌های خاص و ثابت خودش را داشته باشد.

اگر اغذیه فروشی‌های محله دردشت انتظار شما را برآورده نکرد، نگران نباشید. تقاطع گلبرگ (خیابان جانبازان) و دردشت به سمت راست یا چپ بپیچید. آن‌جا تعداد زیادی اغذیه فروشی برای سلیقه‌های مختلف وجود دارد‌.

محله دردشت تهران

کلام آخر

نکته قابل ذکر این‌که محله دردشت نزدیکی خیابان سرسبز قرار دارد و با مترو یا بی آر تی یک ایستگاه فاصه دارد. از اتوبان رسالت هم می‌توانید یک مسیر تاکسی سوار شوید، یا حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به آن ‌سمت پیاده‌روی کنید.

محله دردشت تهران

به‌همین دلیل شما می‌توانید با آمدن به دردشت با یک تیر دو نشان بزنید و سری هم به بازار پر رونق سرسبز بزنید. اگر تاکنون به خیابان دردشت سر نزده‌اید آن را امتحان کنید و اگر در این محل خیابان‌گردی داشتید، تجربیاتتان را با نابرو و مخاطبان خوب نابرو به‌ اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن