آیین و زیارت

امامزاده درب امام یا امامزاده ماستی اصفهانی‌ها

فهرست مطالب

محله سنبلستان از آن محله‌های قدیمی است که وقتی مردم اصفهان نام آن ‌را می‌شنوند یاد امامزاده‌ها و سادات می‌افتند؛ چراکه معتقدند این محله، جایگاه سادات امروز و دیروز اصفهان است. یکی از مسیرهای این محله به طرف خیابان عبدالرزاق و دیگری به طرف خیابان چهارباغ است. با دیدن تابلوی سنبلستان و عبور از چندین بازارچه و مسجد، به خیابانی فرعی می‌رسیم که انتهای آن، به دو امامزاده‌ ختم می‌گردد که مردم اصفهان به آن امامزاده ماستی می‌گویند. چون اعتقاد دارند با پخش نان و ماست در بین زائران، حاجت‌روا می‌‌شوند. ولی نام اصلی این امامزاده درب امام است. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با امامزاده درب امام از جاذبه های اصفهان آشنا شویم.

امامزاده درب امام

توصیف نما بقعه امامزاده درب امام

ورودی شرقی و غربی امامزاده درب امام تقریبا جدید است و نمای به خصوصی ندارد. ولی سردر ورودی شمالی امامزاده درب امام در دوره‌های قراقویونلو و صفوی ساخته شده است. این سردر با کاشی‌های معرق تزیین شده و کتیبه‌ای به خط ثلث سفید بر زمینه آبی بسیار زیبا روی آن حک شده ‌است.

امامزاده درب امام

در شرق این سردر، سردری دیگر از زمان شاه سلطان حسین صفوی بر جای مانده‌ است. کتیبه‌ای به خط محمدرضا امامی و خطاطی دیگر به نام عبدالرحیم بر این سردر حک شده که حاکی از تعمیرات این بقعه در این زمان دارد.

امامزاده درب امام

از درب چوبی امامزاده که بگذریم نگاه‌تان به دو گنبد زیبا می‌افتد که در بخش معماری امامزاده به آن می‌پردازید. اگر قدم زنان به راه خود ادامه ‌دهید، به حیاط مسجد «سعیدبن جبیر» می‌رسید که پر از ایوان‌ها و حجره‌هایی کوچک است که دور تا دور حیاط را فرا گرفته‌اند.


بقعه امامزاده دو گنبد دارد. یک گنبد بزرگ که در سال ۸۵۷ به دست جهان‌شاه قراقویونلو ساخته شده و روی آن کتیبه‌ای از آیات قرآن است.

یکی از این ایوان‌ها محل دفن «شهید سید عباس نبوی منش» است که فضای معنوی این امامزاده را دوچندان کرده ‌است. علاوه‌بر این، مکانی هم برای اقدامات فرهنگی مربوط به قرآن در این امامزاده در نظر گرفته‌اند که در سمت چپ ورودی خودنمایی می‌کند.

امامزاده درب امام

سنگ‌آب کوچک و شیر سنگی قدیمی که در میان باغچه حیاط امامزاده جا خوش کرده‌اند، دیدنی‌های دیگری هستند که ذهن ما را متوجه خود می‌کنند. لازم به ذکر است که در گذشته مردم معتقد بودند، شیر سنگی از امامزاده یا هر بنای دیگری که در برابر آن ساخته می‌شد، محافظت می‌کند.

امامزاده درب امام

مسجد سعید بن جبیر

پیش‌تر که بروید به ورودی مسجد سعید بن جبیر می‌رسید. سعید بن جبیر از یاران امام سجاد علیه‌السلام بود. او در قیام ابن اشعث علیه حکومت اموی شرکت کرد. با شکست قیام، تحت تعقیب ماموران قرار گرفت، پس به اصفهان فرار کرد و همان‌جا ماندگار شد.

سمت چپ حیاط امامزاده درب امام دالانی کوتاه وجود دارد که با طی آن به صحنی بزرگ که نامش را صحن امام حسن مجتبی علیه‌السلام گذاشته‌اند می‌رسید.

جاذبه های امامزاده درب امام

ورودی رواق امامزاده درب امام

وارد رواق امامزاده درب امام ‌شوید. راه نسبتا طولانی است تا به گنبدخانه برسید. وجود اتاقک‌های زیاد نشان می‌دهد این امامزاده علاوه‌بر جنبه زیارتی، کارکرد فرهنگی نیز دارد.

یکی از اتاقک‌های این مجموعه، محل دفن عالم بزرگ اصفهان آقا سید عطاالله امامی (فقیه امامی) است که هر روزه زائران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بالاخره به انتهای رواق می‌رسید و وارد گنبدخانه می‌شوید که با دربی چوبی از دیگر اتاقک‌ها متمایز شده ‌است.

امامزاده درب امام

معماری گنبدخانه امامزاده درب امام

بقعه امامزاده دو گنبد دارد. یک گنبد بزرگ که در سال ۸۵۷ به دست جهان‌شاه قراقویونلو ساخته شده و روی آن کتیبه‌ای از آیات قرآن است. گنبد دیگر کوچک‌تر است که زمان شاه سلطان حسین صفوی در سال ۱۰۸۱ بنا شد. کاشی‌های بسیار زیبا، گچ‌بری ایوان‌های غربی و قطاربندی‌ها از شاهکارهای معماری این امامزاده است.

امامزاده درب امام

نمای خارجی بقعه نیز دارای مقرنس‌های چشم‌نواز و کاشی‌های معرق موزون است. ضریح چوبی، طاق‌های کاربندی شده و مقرنس‌های بی‌بدیل، به همراه نقوش آبی بر زمینه سفید زیبا، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

امامزاده درب امام

اعتقاد مردم بر این است که علاوه‌بر این دو امامزاده، امامزاده‌های دیگری هم در این مکان دفن هستند. ولی جایگاه آن‌ها مشخص نیست. به‌علاوه شاهزادگان زیادی نیز در این امامزاده مدفون هستند که امروزه قبر آن‌ها از بین رفته ‌است. به نقل از برخی منابع، محمود افغان هم در این مکان دفن است که قبر او دیگر پیدا نیست. البته این نقل‌ها جنبه شفاهی دارد و قابل استناد نیستند.

معماری امامزاده درب امام

حرف آخر

امامزاده‌ها مکان‌هایی هستند که بیشتر مواقع، هم از جنبه تاریخی و هم معنوی قابل بررسی هستند. علاوه‌براین کارکردهای اجتماعی و فرهنگی زیادی نیز دارند که این مکان‌ها را از سایر اماکن، متمایز می‌کند. معنویت و تاریخ کنار هم، آرامش زیادی برای انسان به ارمغان می‌آورد. آرامشی که فقط با خواندن و شنیدن، قابل لمس نیست.

امامزاده درب امام

اگر شما هم به این امامزاده رفته‌اید، تجربه‌تان از حضور در این فضا را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن