شکم گردی

کافه دانژه سمنان؛ دورهمی با طعم هنر

فهرست مطالب

کنار تمام جاذبه‌های تاریخی و دیدنی های سمنان که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید، بد نیست به عنوان تنوع سری هم به کافه‌های زیبای این شهر بزنید. کافه‌هایی که هنر را می‌توان در آن‌ها به وضوح دید. در شهر سمنان، کافه‌ای وجود دارد که هدف اصلی آن ترویج هنر و معرفی هنرمندان است. کافه گالری دانژه از آن دسته کافه‌هایی است که همراه با عصرانه خود می‌توانید از تابلوهای هنرمندان عزیز کشورمان نیز دیدن کنید. البته به شرط این‌که در کافه، گالری در حال برگزاری باشد. با من برای آشنایی بیشتر با کافه دانژه از جاهای دیدنی سمنان همراه باشید.

کافه گالری دانژه

ویژگی‌های متفاوت و خاص کافه دانژه باعث شده است که بیشتر افراد آن را بشناسند و حداقل برای یک بار هم که شده، به آن‌جا بروند و تجربه‌ حضور در کافه دانژه را در خاطراتشان ثبت کنند. کافه‌ای که هم فال است و هم تماشا. روز خودتان را با منوی خوشمزه‌ آن خوب کنید و فقط به چیزهای مثبت فکر کنید.

قلعه سریزد مهریز

تاریخچه‌ کافه گالری دانژه سمنان

کافه گالری دانژه، در تاریخ چهار آبان 1396 توسط مهندس موسوی و مهندس فرزاد افتتاح شد. هدف اصلی آن، احترام به هنر و قدردانی از زحمات استاد بزرگ، سید اسدالله شریعت پناهی بود. همراه با هنر، سعی بر این شد که از مهمان‌ها و کسانی که به دیدار استاد، آثارشان و دیگر هنرمندان می‌آیند نیز پذیرایی شود.

به همین خاطر کنار گالری، کافه رستوران را نیز افتتاح کردند که منویی ایتالیایی دارد. کیفیت منو خوب است و مدیر کافه بر این باور است که به جای این‌که منو ارزان اما بی کیفیت باشد، منو اندکی گران، اما از کیفیت مطلوب برخوردار باشد. به‌همین خاطر از مواد درجه یک و سرآشپزهای حرفه‌ای در مجموعه خود استفاده می‌کنند و قیمت‌های منو نسبتا بالا رفته است. هدف اصلی کافه، درآمدزایی از طریق کافه نبوده، بلکه معرفی آثار هنرمندان و در معرض دید عموم قرار دادن آثار هنرمندان توانمند ایران زمین است.


برای صبحانه هم منوی ایرانی وجود دارد و هم منوی فرنگی. یعنی هر کسی هر سلیقه‌ای که داشته باشد، گرسنه از این کافه بیرون نمی‌رود و قطعا چیزی سفارش می‌دهد.

به عبارت دیگر، هدف هنر است. برگزاری این گالری‌ها به هنرمندان بستگی دارد و در کل ایام سال همیشه در کافه، گالری برگزار نمی‌شود. تابلوهایی که در گالری وجود دارند، به مدت یک الی دو ماه در کافه وجود دارند و کسانی که به کافه می‌آیند می‌توانند آن‌ها را تماشا کنند و اگر تابلویی را دوست داشتند آن را بخرند. یکی از مزیت‌های برگزاری این گالری‌ها این است که مردمی که به کافه می‌آیند، می‌توانند با هنر نقاشی آشنا شوند و درک هنری‌شان را بالا ببرند. معمولا در روز افتتاحیه گالری‌ها، مردم می‌توانند با نقاشان تابلوها گفتگو کنند و سوالاتی از قبیل هدف، سبک هنری و … را از آن‌ها بپرسند.

گاهی نیز خود استاد شریعت پناهی نیز به کافه می‌آیند و از آثار هنرمندان دیدن می‌کنند. کافه دانژه، به صورت یک برند درآمده اما در شهرهای دیگر شعبه‌ای ندارد. مدیر کافه گالری دانژه بر این باور است که اگر بخواهند در شهرهای دیگر شعبه‌هایی نیز داشته باشند، باید هدف اصلی آن‌ها، برگزاری گالری باشد و باید کافه، کنار گالری باشد. از آن‌جایی که برپایی گالری‌ها، هزینه‌های زیادی به‌همراه دارد، فعلا قصد ایجاد شعبه‌ دیگری را ندارند.

قلعه سریزد مهریز

نام کافه دانژه

برای نام‌گذاری کافه از نام هنرمند سرشناس فرانسوی «دیوید دانژه» که از مجسمه‌سازان معروف قرن 19 میلادی فرانسه است، استفاده کرده‌اند. شهرت دیوید دانژه در این بود که از هنرش برای همه‌ مردم استفاده می‌کرد و تلاش می‌کرد که از بسیاری از چهره‌های سرشناس دوران خود تصویرسازی کند و از آن‌ها حمایت کند. این کار دیوید دانژه چیزی شبیه هدف اصلی کافه گالری دانژه بود. به همین خاطر اسم کافه گالری را، دانژه گذاشتند.

از همان ابتدا گالری دانژه تلاش کرد که هنرمندان و آثارشان را در جوامع بین المللی معرفی کند. به عبارت دیگر، هدف و ماموریت اصلی کافه گالری دانژه، تبادل فرهنگی و معرفی هنرمندان سایر نقاط جهان به مخاطب‌های ایرانی است. اسم دانژه ریشه‌ای کردی دارد و به معنای غنچه‌ در حال شکفتن است.

معماری و محیط کافه گالری دانژه

کافه دانژه در گذشته آموزشگاه نقاشی زیر نظر استاد شریعت پناهی بوده و بعد تغییر کاربری داده و به کافه گالری تبدیل شد. کافه در خانه باغی به مساحت 400 متر و زیربنای 180 متر با طراحی بی نظیر، مکانی برای نمایش آثار هنرمندان عزیز کشورمان است. به کافه دانژه که می‌رسید، ابتدا حیاط تقریبا بزرگی پیش روی شما است. باغچه‌هایی که پر از درخت و گل است و به شما خوش‌آمد می‌گویند.

قلعه سریزد مهریز

باغچه‌ حیاط کافه در هر فصلی زیبا است. از بنفشه‌های آفریقایی در فصل بهار گرفته، تا شادابی درختان و گل‌ها در فصل گرم سال. صدای فواره‌ حوض کوچک میان باغچه، اگر در حیاط بنشینید، حال دلتان را خوب می‌کند. گوشه‌ای از حیاط، نخل خرمای تنومندی قرار دارد که استاد شریعت پناهی در این مکان خودشان کاشته‌اند و اگر در پاییز به این کافه بروید خرماهای آن را می‌توانید ببیند. برای نشستن در این کافه گالری زیبا هم می‌توانید در حیاط، روی نیمکت‌ها بنشینید و هم به داخل کافه بیایید و متناسب با تعداد افرادی که با آن‌ها به کافه آمده‌اید میزتان را انتخاب کنید و بنشینید.

دکوراسیون کافه ساده اما خیلی زیبا است و اصلا خسته نمی‌شوید. هر سمت این کافه از جذابیت‌های خاصی برخوردار است. مثلا در یک سمت، حیاط و طبیعت، در سمت دیگر تابلوهای نقاشی و در سمت دیگر کتاب و اشیا قدیمی وجود دارد. روی یکی از دیوارهای کافه سخنی از پیکاسو به زبان انگلیسی نوشته شده که مضمون اصلی آن این است: «هر کودک یک هنرمند است.» اما پیکاسو نگران آینده است و در ادامه می‌گوید که مساله این است که چگونه یک هنرمند پس از بزرگ شدن خود، باقی بماند. کنار این دیوار، صندلی مخصوص برای خردسالان وجود دارد، همچنین چند وسیله بازی فکری که باعث سرگرم شدن بچه‌ها می‌شود.

قلعه سریزد مهریز

منوی کافه دانژه

منوی کافه از تنوع بالایی برخوردار است و انواع غذاها و نوشیدنی‌ها را دارد. منو از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و برخورد عوامل کافه با مهمان‌ها خوب است. شما هر سه وعده‌ غذایی را می‌توانید در این رستوران میل کنید. برای صبحانه هم منوی ایرانی وجود دارد و هم منوی فرنگی. یعنی هر کسی هر سلیقه‌ای که داشته باشد، گرسنه از این کافه بیرون نمی‌رود و قطعا چیزی سفارش می‌دهد.

وعده‌های ناهار و شام در این رستوران اصلا سنتی نیست و کاملا فرنگی است و خبری از کباب و جوجه کباب با برنج ایرانی در این رستوران مدرن نیست. علاوه بر وعده‌های غذایی که می‌توانید در این کافه میل کنید، به عنوان عصرانه یا یک دورهمی دوستانه نیز می‌توانید به کافه دانژه بروید و از نوشیدنی‌ها و دسرهای کافه لذت ببرید.

قلعه سریزد مهریز

همچنین انواع دمنوش‌ها نیز سرو می‌شود و اگر روز سختی را پشت سر گذاشته باشید، می‌توانید با نوشیدن یک فنجان آرامش‌بخش با تمام دغدغه‌ها خداحافظی کنید. جالب است بدانید، در روزهای جمعه می‌توانید از منوی صبحانه آزاد استفاده کنید که شامل شیر، شیرکاکائو، آب میوه و … است. علاوه بر صبحانه‌ای که سفارش می‌دهید، می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید و روز آخر هفته‌تان را خوشمزه و شیرین کنید.

مثل همه‌ کافه‌ها که برای مناسبت‌های خاص، منوهای ویژه‌ای دارند و به شکل زیبایی از مردم استقبال می‌کنند، کافه دانژه هم در مناسبت‌های مختلف، مانند جشن شب یلدا از منوی ویژه‌ای برخوردار است و محیط کافه، رنگ و بوی یلدا را به خود می‌گیرد. شما برای برگزاری جشن‌ها و تولدهایتان می‌توانید با کافه هماهنگ کنید و عزیزانتان را غافلگیر کنید. محیط کافه را به هر شکلی که دوست دارید تغییر دهید و به کافه شادی را هدیه دهید. در ماه مبارک رمضان، افطاری‌های دانژه عضو جدانشدنی منو در ماه مهمانی خدا است و شما می‌توانید به کافه بیایید و سفارش دهید. در ماه رمضان، از زمان افطار تا نیمه شب، کافه باز است.

اگر اهل فوتبال دیدن، آن‌هم از نوع دسته جمعی هستید، با توجه به اطلاع رسانی‌های انجام شده در پیج اینستاگرام کافه، به کافه دانژه بیایید و فوتبال را با دوستانتان تماشا کنید.‎‎

قلعه سریزد مهریز

امکانات

سرویس بهداشتی، WiFi رایگان، پیک

ساعات کاری

در دو شیفت صبح و عصر و در ساعت‌های هشت صبح الی 15 و اگر مهمان داشته باشند تا ساعت 16 الی 17 بعد از ظهر باز هستند. بعد از مدت کوتاهی، مجددا از ساعت 17 الی 12 شب و گاهی نیز تا ساعت یک بامداد، کافه پذیرای حضور پر از انرژی و گرم شما است.

آدرس و راه‌های ارتباطی با کافه گالری دانژه

آدرس: سمنان، بلوار قائم، نبش خیابان شهید میر حاج

شماره تماس: 02333334041

سایت: www.dangers.gallery

آیدی اینستاگرام: dangers_cgr

ایمیل:info@dangers.gallery

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن