خیابان گردی

خیابان دانشگاه مشهد؛ لذت پرسه‌ در تاریخ شهر

فهرست مطالب

شهر مقدس مشهد شهری ‌زیارتی و تجارتی است که تاریخچه عظیمی در فرهنگ و هنر دارد. چند ‌بعدی ‌بودن این ‌شهر باعث تاثیر‌گذاری روی کارکرد و ماهیت خیابان‌ها‌ی بزرگ ‌آن شده و در اکثر ‌مواقع، با مناطقی مواجه می‌شوید که ترکیبی از چند کاربرد متفاوت هستند. در این ‌میان خیابان دانشگاه و نواحی منتهی به‌ آن، از‌جمله مکان‌ها‌یی‌اند که ترکیبی از کارکرد‌‌ها‌ی تجاری، فرهنگی و درمانی را ایفا می‌کنند. اگر تمایل به آشنایی با این ‌منطقه از شهر را دارید، با نابرو همراه ‌شوید، تا با جاهای دیدنی مشهد آشنا شویم.

خیابان دانشگاه

خیابان دانشگاه از‌جمله خیابان‌ها‌ی قدیمی و مهم شهر است. این خیابان ابتدا به‌علت وجود مراکز اساسی درمانی منطقه‌ای مهم به‌ حساب می‌آمده و رفته‌رفته با گسترش شهر و تاسیس مراکز تجاری و فرهنگی بر اهمیت‌ آن افزوده ‌شده‌ است.

خیابان دانشگاه مشهد

از ‌نظر‌ بعد تجاری، این ‌منطقه به مرکز کیف ‌و‌ کفش، علی‌الخصوص اجناس چرم شهرت دارد و دارای مغازه‌ها‌ی متعدد و متنوع است. از‌جمله مهم‌ترین مراکز چرم این ‌منطقه و شهر مشهد می‌توان به برج آلتون اشاره ‌کرد که تعدادی از بزرگ‌ترین برند‌ها‌ی چرم را در خود جای داده است. علاوه‌بر محصولات کیف و کفش، مغازه‌ها‌ی تجاری دیگری برای اجناسی مانند انواع البسه، ظروف سفالی، عینک‌فروشی و… دیده ‌می‌شود.


راسته خیابان دانشگاه و خیابان‌های منتهی به ‌آن پاتوق افرادی است که اهل مطالعه هستند و از تماشا‌ی کتاب لذت می‌برند.

اما مساله‌ای که باعث تمایز این منطقه از سایر‌ مناطق شهر شده بعد فرهنگی آن است که تقریبا باعث تبدیل این ناحیه به مهم‌ترین پاتوق فرهنگی شهر شده ‌است. دو ‌عدد از بزرگ‌ترین، مجهز‌ترین و قدیمی‌ترین سینما‌های شهر و حتی کشور سینما ‌آفریقا و سینما‌ هویزه در این ‌ناحیه قرار ‌دارند.

خیابان دانشگاه مشهد

سینما‌ آفریقا در خیابان دانشگاه

سینما‌ آفریقا در سال 1350 تاسیس ‌شد. نام پیشین آن سینما‌ شهر فرنگ است. این ‌بنا در حادثه 9 دی 1357 و طی درگیری مردم و ارتش آتش ‌گرفت و بعد ‌از انقلاب مجددا بازسازی و ترمیم شد. این ‌سینما در شهر مشهد و کنار میدان دکتر ‌شریعتی قرار ‌دارد. سینما آفریقا دارای دو سالن 561 و 302 نفری است. طی بازسازی‌ای که در سال 1394 اتفاق ‌افتاد این سینما به یکی از مرتب‌ترین و مجهز‌ترین سینما‌ها‌ی شهر تبدیل شد.

خیابان دانشگاه مشهد

سینما‌ هویزه

سینما ‌هویزه در اردیبهشت‌ماه 1347 به‌دست کامران ‌کابلی احداث ‌شد. نام سابقش سینما‌ دیاموند بوده و در آن‌ زمان مهم‌ترین سینما‌ی خاورمیانه به‌ حساب می‌آمده است. این سینما بعد ‌از ‌انقلاب به سینما ‌هویزه تغییر نام می‌دهد. سینما هویزه در سال 1391 مجددا بازسازی شده و به بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین سینما‌ی کشور تبدیل می‌شود.

همچنین در سال 1391 از‌ سوی موسسه سینما ‌شهر، لقب سومین ‌سینما‌‌‌‌‌‌‌‌ی پرفروش کشور را می‌گیرد. این‌ سینما دارای هشت سالن نمایش، به ظرفیت‌ها‌ی سالن یک (483 نفر)، سالن دو (208 نفر) ، سالن سه (128 نفر)، سالن پنج (102 نفر)، سالن شش (35 نفر)، سالن هفت (40 نفر) و سالن هشت (45 نفر) است. در حال ‌حاضر این سینما پر‌مخاطب‌ترین سینما‌ی شهر بوده و با گروه‌ هنر‌و‌تجربه هم ‌همکاری دارد.

خیابان دانشگاه مشهد

کتاب‌فروشی‌ها

راسته خیابان دانشگاه و خیابان‌های منتهی به ‌آن پاتوق افرادی است که اهل مطالعه هستند و از تماشا‌ی کتاب لذت می‌برند. مهم‌ترین و مجهز‌ترین کتاب‌فروشی‌ها‌ی شهر را هم می‌توان در این ‌منطقه دید. از کتاب‌فروشی‌هایی که هنوز ماهیت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند گرفته تا کتاب‌فروشی‌هایی که با نوشت‌افزار و اشیای تزیینی ترکیب شده و تبدیل به فروشگاه‌ها‌ی بزرگ و کوچک فرهنگی شده‌اند همه و همه در این راستا پیدا می‌شوند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انتشارات امام، فروشگاه ‌کتاب آبان و فروشگاه کتاب فلسطین اشاره ‌کرد.

به‌طور ‌مثال اگر قصد بازدید از کتاب‌فروشی‌ای قدیمی دارید (که البته کتاب‌های به‌روزی دارد)، حتما از انتشارات امام دیدن کنید. این انتشارات علاوه‌بر حفظ ماهیت کتاب‌فروشی‌های قدیمی‌تر، حس معنوی و آرامش را نیز به مخاطب منتقل‌ می‌کند؛ اما فروشگاه کتاب آبان شیوه مدرن کتاب‌فروشی‌ها را انتخاب کرده و تلفیقی از کالا‌ها‌ی تزیینی و فرهنگی را در خود جا داده است. این کتاب‌فروشی با آن که کوچک است، انواع کتاب‌ها را دارا است و برای یافتن کتاب‌‌های موردنظرتان کمک زیادی خواهد کرد.

خیابان دانشگاه مشهد

مراکز فرهنگی بزرگ

از مزایا‌ی دیگر این‌ منطقه، دسترسی ‌آن به خیابان‌های منتهی به مراکز‌ فرهنگی بزرگ است. به‌طور‌ مثال، فروشگاه پردیس کتاب که از فروشگاه‌ها‌ی ‌فرهنگی بزرگ شهر است و به‌روزترین کتاب‌ها را درکنار نوشت‌افزار، مجموعه‌ها‌ی موسیقی و… دارا است و مکان ‌بسیار خوبی برای ‌نشستن و تامل در کتاب‌ها است، در خیابان ابن‌سینا در نزدیکی خیابان دانشگاه قراردارد، همچنین پاساژ مهتاب که مجموعه بزرگی از کتاب‌ها‌ی درسی دبیرستانی، دانشگاهی، کتب غیردرسی و انواع کتاب‌ها‌ی نو و دست‌دوم را شامل می‌شود، در ابتدا‌ی خیابان سعدی بوده و فاصله چندانی با خیابان دانشگاه ندارد.

در این ‌میان مجتمع فرهنگی گلستان را نباید از‌ قلم انداخت؛ مکانی که در فصول مختلف سال اشکال مختلفی به خود می‌گیرد و شاید بازنمایی خوبی از حال فرهنگی شهر باشد. این مجتمع مجموعه‌ای از مغازه‌هایی است که کالا‌های فرهنگی را ارایه می‌دهند، از کتاب تا نوشت‌افزار گرفته تا مکان‌هایی برای تمرین مکالمه زبان انگلیسی و بحث‌ها‌ی فلسفی و… . در حال ‌حاضر دو ‌مکان در آن به فعالیت خود ادامه می‌دهند: خانه ‌تمرین زبان (پاتوقی برای افرادی که قصد تقویت زبان انگلیسی را دارند) و کافه کتاب آفتاب.

کافه‌ کتاب آفتاب کتاب‌فروشی بزرگ و زیبایی است که علاوه‌بر کتاب‌فروشی، کافی‌شاپی نیز دارد. این کافه کتاب طی سال‌های فعالیتش، به‌ویژه تا قبل از احداث پردیس ‌کتاب، نشست‌های ادبی و فرهنگی بسیاری برگزار می‌کرد و باعث پیوند فرهیختگان شهر با اهل قلم و اهل ادب بود. امید است رونق مجدد مجتمع گلستان دوباره بازگردد و شور سابق در آن ایجاد شود.

خیابان دانشگاه مشهد

مراکز درمانی خیابان دانشگاه

اما اگر بخواهیم این‌ خیابان را از بعد درمانی بررسی کنیم، باید به وجود داروخانه‌ها‌ی 22 بهمن و دکتر ‌مقربی اشاره ‌کنیم؛ دو داروخانه‌ای که تامین‌کننده داروها‌ی نایاب و بیماری‌های خاص هستند و برای کسانی که به‌جهت درمان به مشهد سفر می‌کنند مکان‌ها‌ی مهمی‌اند. علاوه‌برآن، دسترسی به بیمارستان امام رضا (یکی ‌از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بیمارستان‌ها‌ی استان خراسان ‌رضوی) و آزمایشگاه‌ها‌ی مهم و مجهزی مانند سروش و پردیس، که در خیابان‌ها‌ی مجاور قرار‌دارند، به‌راحتی از این‌ خیابان میسر است.

درمجموع خیابان ‌دانشگاه شهر مشهد جزو پر‌کاربرد‌ترین و مهم‌ترین خیابان‌های شهر است. بازدید از این ‌خیابان زیبا و سر‌سبز خالی ‌از ‌لطف نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن