طبیعت گردی

جنگل دالخانی رامسر؛ دالان بهشت ایران

رامسر علاوه‌بر ساحل زیبا، جنگل‌های چشم‌نواز متعددی هم دارد. یکی از این جنگل‌ها، جنگل دالخانی است. در این مطلب در نابرو علاوه‌بر معرفی این جنگل زیبا که به دالان بهشت هم معروف شده، شما را با روستاهای اطراف این منطقه آشنا خواهم کرد. روستاهایی که شاید کمتر کسی از وجود آنها خبر داشته باشد. اگر اهل طبیعت گردی هستید، با من همراه باشید.

جنگل دالخانی

در فاصله 300 کیلومتری جنوب‌شرقی رامسر در ارتفاع 800 متری از سطح دریا، جنگلی به مساحت 600 هزار مترمربع به نام دالخانی وجود دارد. این جنگل زیبا به‌دلیل وجود انبوه درختان به دالان بهشت هم شهرت دارد. جاده جنگل دالخانی بسیار زیبا و عاری از هرنوع زباله‌ است. پدیده‌ای که این روزها متاسفانه به‌ندرت شاهد آن هستیم. گویی پیش از شما هیچ فردی به‌ این منطقه پا نگذاشته است. دلیل این همه نظافت و زیبایی هم پاکبانان زحمتکشی هستند که وظیفه جمع‌آوری زباله‌ها را برعهده دارند. این افراد جنگل را از زشتی‌های ظاهری و آلودگی‌های درونی نجات می‌دهند.

جاده دالخانی علاوه‌بر زیبایی، امکانات رفاهی نسبی هم دارد. البته این امکانات همگی در حوزه شکم‌ گردی و رستوران‌های مختلف خلاصه می‌شود. افراد بومی آنجا هم همه توان خود را برای عرضه محصولات و خدمات مختلف به‌کار گرفته‌اند. از پخش محصولات و میوه‌های باغ گرفته تا آن خانمی که چادر شب به کمر بسته و کنار خیابان نان و کلوچه می‌پزد. همه‌ این افراد برای ارائه خدمات و کسب درآمد از حضور گردشگران روزها را در گوشه‎ای از جاده جنگلی دالخانی به شب می‌رسانند.

جنگل دالخانی

اقامت در جنگل دالخانی

برای به‌دست آوردن امکانات اقامتی و اجاره ویلا یا باید به روستاهای اطراف بروید یا در دل جنگل چادر برپا کنید. البته کمپ در این منطقه با خطراتی نیز همراه است. خطرات کمپ در جنگل دالخانی مانند گزیدگی با حشرات مختلف، یا حضور یک یا چند شغال بیرون چادرتان در طول شب می‌تواند برای اغلب گردشگران نگران‌کننده باشد. اما درصورتی‌که همیشه آتشی بیرون چادر برپا کنید، هیچ حیوانی مزاحم شما نمی‌شود. اما با این حال اگر تجربه‌ کمپینگ ندارید و تجهیزاتتان هم مناسب نیست، چادر زدن را به شما توصیه نمی‌کنم. همچنین درصورتی‌که روستاهای اطراف را برای اقامت نمی‌پذیرید، به شهر رامسر بازگردید و از هتل‎ها و مراکز اقامتی آنجا استفاده کنید.

امکانات رفاهی جنگل دالخانی

برای تفریح روزانه در این جنگل زیبا خبری از این خطرات نیست. شما می‌توانید با خیال راحت آلاچیقی از دکه‌داران اجاره و روز را با آرامش سپری کنید. اگر در فصل‌های سرد سال به اینجا سفر می‌کنید؛ بی‌شک شاهد مه غلیظی خواهید بود که جنگل را در خود فرو برده است. منظره‌ای کم‌نظیر که به‌دلیل غلظت بیش از اندازه مه فقط تنه درختان و کمی رنگ سبز مات در پس این پرده‌ طبیعی معلوم است.

جنگل دالخانی مازندران

روستاها و ییلاقات مسیر جنگل دالخانی

در بین مسیر، جاده‌های فرعی زیادی وجود دارد. مسیرهایی که انتهای آن‌ها روستاهایی ییلاقی با سنت‌های خاص واقع شده‌اند. بی‌شک تماشای این روستاها رنگ‌و‌بوی دیگری به سفر گردشگران و مسافران خواهد بخشید. از مهم‌ترین ییلاق‎های این منطقه می‌توان به گرسماسر، اکراسر، جنت رودبار، لگا و لاکتراشان اشاره کرد.

روستای جنت رودبار

بعد گذر از جنگل راز آلود دالخانی، روستای جنت رودبار پایتخت گل‌ گاوزبان قرار دارد. روستایی که مردمانش به دامداری و کشاورزی مشغول هستند. اهالی روستا با ارائه محصولاتی مانند: فندق، گردو، انواع تولیدات دامی، گل گاوزبان و… به مسافران این محصولات را به‌عنوان سوغاتی منطقه خود معرفی می‌کنند.

بازار روستای جنت رودبار

وسط روستا بازاری قرار دارد که به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است. این بازار با حفظ حالت سنتی خود محصولات مختلفی عرضه می‌کند. از مغازه‌ کوچک فروش مصالح ساختمانی، لوله و اتصالات گرفته تا قصابی، عطاری، قهوه‎خانه و عابر بانکی که در یک اتاق کاهگلی تعبیه کرده‌اند. همه چیز را می‌توانید در این بازار پیدا کنید. کنار مسجد مغازه‌ای قرار دارد که پنیر محلی، دوغ محلی و ماست چکیده عرضه می‌کند. این مغازه مواد اولیه‌ این لبنیات را از دامداران بومی می‌خرد.

دالان بهشت رامسر

همچنین عطاری موجود در این بازار گیاهان دارویی و چای‌های معطر را از کوه‌های اطراف جمع‌آوری می‌کند. این نوع خرید و فروش کمک شایانی به اقتصاد مردم روستای جنت رودبار کرده است. در این منطقه از کوچک و بزرگ همگی مشغول کسب درآمد هستند. زنان روستا با بافتن رودوشی‌های زنانه، لیف، جوراب پشمی و… سعی در کسب درآمد دارند. عده‌ای هم سبزی‎های باغ خود را برای فروش می‌آورند. گاهی هم کودکان به جمع‎آوری گیاهان دارویی می‎پردازند. این تکاپو حس زندگی کردن نه فقط زنده بودن را القا می‌کند.

امکانات جنت رودبار

روستای جنت رودبار امکانات مختلفی دارد که گردشگران و مسافران هم می‌توانند هنگام حضور در روستا از آن‌ها استفاده کنند. یک خانه بهداشت و مرکز درمانی در این روستا وجود دارد. در همه طول هفته پزشک کشیک در آنجا حضور داشته و آماده خدمت رسانی است. همچنین یک اقامتگاه بومگردی در روستا به‌چشم می‌خورد. در این اقامتگاه با توجه به تعداد افراد و نوع درخواست سوئیت، اتاق و حتی تخت در اختیار مسافران قرار داده می‌شود. انواع مغازه‎ها مانند قصابی، لوله و اتصالات، مصالح ساختمانی، لبنیاتی، سوپر مارکت، عطاری و… هم در این روستا وجود دارد.

علاوه‌براین قهوه‌خانه‌ای قدیمی درمرکز بازار توجه هررهگذری را به خود جلب می‌کند. نکته‌ای که قهوه‎خانه را جذاب کرده، حالت و فضای قدیمی آن محسوب می‌شود. این قهوه‌خانه به قصد طراحی سنتی ندارد، بلکه ماهیت آن قدیمی بوده و به همان منوال مانده است. خدا می‌داند که چه افرادی با چه داستان‌هایی، پشت آن میز و نیمکت‌های قدیمی چوبی نشسته‌اند و خستگیشان را با استکانی چای رفع کرده‌اند.

جنگل دالخانی رامسر

جاذبه‎های طبیعی روستای جنت رودبار

اگر در این روستا حضور داشته باشید، حتما صدای آب توجه شما را به خود جلب می‌کند. بنابراین متوجه کوزه‎ای که از آن آب سر ریز می‌شود، خواهید شد. این آب از چشمه‌ جنت رودبار سرچشمه می‌گیرد. آب موجود در این کوزه همیشه خنک و قابل شرب است. پشت مسجد هم دشتی مملو از گل‌هایی زیبا وجود دارد. آنجا گورستان جنت رودبار است که سر سبزی آن باعث شده بیشتر به گلستان شباهت داشته باشد.

بعد از جنت رودبار اگر به مسیر ادامه دهید و کمی صبور باشید به روستاهای دیگری در دل کوه می‌رسید. بین راه تابلوهایی هم وجود دارد که خبر از امامزاده، چشمه و آبشارهای مختلف میان کوه می‌دهد. برای رسیدن به آن‌ها باید کوهپیمایی کنید. فراموش نکنید بدون کمک یک فرد مسلط به راه و محیط، این کوهپیمایی میسر نیست.

روستای لگا و لاکتراشان

برای رسیدن به روستای لگا بهتر است از آفرود استفاده کنید. البته اگر باران یا برف نباشد با ماشین‌های معمول هم می‌توانید این جاده‌ خاکی را پشت‎سر بگذارید. در این روستا علاوه‌بر بافت سنتی و خانه‌های کاهگلی می‌توانید باغ‎های گل‎گاوزبان را هم ببنید. بوته‎های کوچک سبز رنگی که با گل‎های بنفش مزین شده‌ و همه سطح را با تراکم خود پوشش داده‌اند. بعد از روستای لگا به لاکتراشان نزدیک خواهید شد. روستایی که جاده‌ ماشین‎رو ندارد و باید با کوهنوردی به آنجا رسید. مسیر کوهپیمایی آن یک ساعت است اما نمی‌توان گفت که یک ساعت راحت را در پیش دارید! شاید برای افرادی که آمادگی‎ جسمی لازم را ندارند این مسیر کمی سخت و دشوار به نظر بیاید. اما به نظرم دیدن زیبایی‌های روستای لاکتراشان ارزش تحمل این سختی کوچک را دارد.

جنگل دالخانی

سخن آخر

مازندران مانند سایر نقاط کشور سراسر زیبایی است. اگر هر کوچه‌پس‌کوچه‌ای را دنبال کنید خدا می‌داند با چه منظره‌ای مواجه می‌شوید. اما برای ورود به هرطبیعتی به‌ویژه جنگل دالخانی همیشه مراقب باشید. چراکه هرطبیعتی در دل خود رازهایی را پنهان کرده است. گاهی در مسیر تصور می‌کنید مسافت کم یا مسیر آسانی در پیش دارید! اما این فقط تصورات است. برای کشف مکان‌های جدید و ناشناخته حتما از یک فرد وارد به جاده کمک بگیرید. تنهایی بدون اطلاعات سعی در پیمودن مسیری که از آن خبری ندارید، نداشته باشید. اگر شما هم از این روستاهای سرسبز و زیبا دیدن کرده‌اید، ما را از نظراتتان باخبر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن