طبیعت گردی

روستای دلفارد کرمان؛ نگین خوش‌آب‌وهوای کویر

فهرست مطالب

اکثر مردم تصور می‌کنند کرمان استانی گرم و خشک است، اما کرمان مناطقی مانند دلفارد هم دارد که آب‌وهوایی معتدل و دلپذیر دارند. در نابرو همراهمان باشید تا با روستای دلفارد از جاهای دیدنی کرمان ببیشتر آشنا شویم.

دسترسی به روستای دلفارد

روستای دلفارد در ۱۷۵ کیلومتری کرمان قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از شهر کرمان و ماهان عبور کرد و به‌سمت جنوب از جاده کرمان-‌بم خارج شد و به‌سمت شهر راین رفت.

بعد از راین و طی‌ مسیری زیبا، به منطقه‌ای با ارتفاع تقریبی ۲۴۰۰ متر می‌رسید. پس از آن با پشت‌سرگذاشتن جاده‌ای پر‌پیچ‌و‌خم، ۲۵ کیلومتر قبل از شهر تاریخی جیرفت، روستای دلفارد که دره‌ای کوهستانی با آب‌وهوای معتدل است، مانند نگینی زیبا نمایان می‌شود و چشم‌ها را خیره زیبایی خود می‌کند.

روستای دلفارد کرمان

آب‌وهوای روستای دلفارد

روستای دلفارد در منطقه‌ای بسیار خاص واقع شده و از شرایط اقلیمی متفاوتی برخوردار است. این منطقه پرباران‌ترین نقطه  کرمان محسوب می‌شود.


به‌محض ورود به منطقه دلفارد، تعداد زیادی رستوران‌ و سوپرمارکت‌ و اماکن اقامتی دیده می‌شوند که از کیفیت‌های متفاوتی برخوردارند و می‌توان برای اقامت چندروزه در آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

هرچقدر به‌سمت ارتفاعات پیش بروید، هوا سردتر می‌شود تا جایی که در ارتفاعاتی مانند گردنه سربیژن دمای هوا در زمستان بسیار کاهش یافته و در فصل زمستان می‌توان همواره در انتظار بارش برف و حتی بسته‌شدن جاده‌ها بود.

با کم‌شدن ارتفاع و نزدیک‌شدن به دره و رودخانه، دمای هوا معتدل‌تر می‌شود و شاهد تنوع باغ‌های زراعی و درختان هستیم. این منطقه دو بهار دارد، یکی اوایل اسفندماه و یکی فروردین‌ماه که این منطقه را به بهشتی بی‌نظیر تبدیل می‌کند.

روستای دلفارد کرمان

جاذبه‌های گردشگری و تفریحی

روستای دلفارد یکی از زیباترین روستاهای کرمان به ‌شمار می‌رود و ظرفیت تبدیل‌شدن به مقصد گردشگری طبیعی استان کرمان و حتی ایران را دارد و می‌تواند سالانه گردشگران زیادی را جذب خود کند. عبور سرشاخه اصلی رودخانه شور از این منطقه و آب‌و‌هوای معتدل آن، باعث به‌وجودآمدن طبیعتی شگفت‌انگیز شده است.

برای مثال یکی از شگفتی‌های منطقه روستای دلفارد وجود درختان سردسیری در کنار درختان گرمسیری است به‌طوری که هم‌زمان می‌توان میوه‌های درختان گرمسیری همچون خرما و زردآلو و مرکبات و درختان سردسیری مانند گردو و گیلاس و انار را در این منطقه مشاهده کرد.

روستای دلفارد کرمان

همچنین وجود جنگل‌های متراکم انارشیطان، بنه، ارچ و چنار و درهم‌آمیخته‌شدن این درختان با میوه‌های وحشی مانند تمشک و انجیر و بادام وحشی بسیار حیرت‌آور بوده و موردتوجه اهالی منطقه و گردشگران قرار گرفته است.

وجود رودخانه و سرچشمه‌های فراوانی که بالای رودخانه قرار دارد، باعث پیدایش آبشارهای فراوان و بسیار زیبا در این منطقه شده که ارتفاع بعضی از آنان به ۱۰ متر می‌رسد. لازم به ذکر است برای دیدن این آبشارها باید مسیرهای سخت و صعب‌العبور را طی کرد. حتی برای دیدن بعضی از آن‌ها نیاز به پیمایش مسیر با تجهیزات تخصصی است.

یکی دیگر از ویژگی‌های روستای دلفارد، نزدیکی این روستا به شهر جیرفت و شهر تاریخی دقیانوس (شهر قدیم جیرفت) و نیز کنارصندل (مرکز باستان‌شناسی مربوط به عصر برنز) است که می‌توان به‌راحتی و در مدت نیم ساعت و حداکثر یک ساعت به این اماکن تاریخی بی‌نظیر دسترسی پیدا کرد.

جاذبه های روستای دلفارد کرمان

اسکان و اماکن خدماتی

به‌محض ورود به منطقه دلفارد، تعداد زیادی رستوران‌ و سوپرمارکت‌ و اماکن اقامتی دیده می‌شوند که از کیفیت‌های متفاوتی برخوردارند و می‌توان برای اقامت چندروزه در آن‌ها برنامه‌ریزی کرد. البته برای توسعه فرهنگ و گردشگری روستایی و نیز توسعه کسب‌وکار پیشنهاد می‌شود خانه‌های سنتی و بوم‌گردی را برای اقامت انتخاب کنید. این امر به آشنایی با فرهنگ بومی و مردم روستا نیز کمک شایانی می‌کند.

شایان ذکر است که در صورت تمایل به اردو زدن در منطقه دلفارد، امکان برپایی چادر و شب‌مانی در طبیعت وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن