طبیعت گردی

کوهنوردی و طبیعت‌گردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

فهرست مطالب

گاهی هم خوب است سر به کوه گذاشت! با هر قدم کلافگی‌های روزمره را زیر پا له کرد یا در ارتفاعات به آبی بی‌کران آسمان چشم دوخت و برای ساعاتی از دنیا فارغ شد. اگر اهل کوهنوردی هستید، با من در نابرو همسفر باشید و به کوه‌ دالاهو گوش جان بسپارید.

کوه‌ دالاهو کجاست؟

دالاهو شهرستانی در ۱۰۰ کیلومتری غرب کرمانشاه است که بیشتر آن را با‌ نام «کرند غرب» می‌شناسند. نام آن را از مرتفع‌ترین کوه آن منطقه که مشرف به جلگه عراق است، برداشته‌اند.

طبیعت زیبای منطقه در فصول مختلف

دالاهو یعنی چه؟

دالاهو واژه‌ای با ریشه‌ کردی است که از ترکیب «دال» و «آهو» تشکیل شده است. در گذشته عقاب و آهوان زیادی در این منطقه سکونت داشته‌اند و علت نام گذاری دالاهو نیز همین است.

کوهنوردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

آشنایی با مسیر پیمایش کوه‌ دالاهو

راجع به دالاهو باید بدانید که رشته کوه بلندی ندارد تا بخواهید آن را فتح کنید یا تالاب و چشمه فوق‌العاده‌ای که به تماشای آن بروید، بلکه طبیعتی ساده و بکر است. در دالاهو مجموعه‌ای از رشته کوه‌ها را در امتداد هم می‌بینید که از درخت، سبزه، گل‌های زیبا، حشرات تماشایی و سنگ‌هایی که به قول دیرینه‌شناسان، آثار تاریخی زیادی در آنها نهفته پوشیده است.


اگر می‌خواهید به کوه‌ دالاهو صعود کنید، پیشنهاد می‌کنم کوله پشتی سبکی بپیچید که حمل آن در مسیر کوه شما را اذیت نکند. لباس گرم، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی هم فراموش نشود.

یکی دیگر از عجایب کوه دالاهو آرامش آن است. با وجود جمعیت زیادی که برای گشت‌وگذار به این منطقه آمده‌اند، چنین آرامشی بسیار عجیب و دلنشین است. بوی خوش طبیعت، گیاهان و گل‌های رنگی، سکوت آمیخته با صدای پرندگان همه‌وهمه حس رهایی بسیار زیادی داشته و شما را دعوت به آرامشی مطلق می‌کنند.

اطراف دالاهو دیدنی‌هایی هم وجود دارد. چند منطقه کمی متفاوت‌تر دالاهو که یکی از آن‌ها بهلول نام دارد. منطقه بهلول مکانی زیارتی بوده و درواقع یک غار است که بیشتر حالت مذهبی دارد.

کوهنوردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

این منطقه نسبت به سایر نقاط دالاهو طبیعت ضعیف‌تری دارد. مسیر دسترسی به منطقه بهلول، اواخر کوه دالاهو است. اگر جاده بسته نباشد، می‌توانید تا پای غار رت با ماشین بروید.

بعد از بهلول مکان متفاوت دیگری از دالاهو سراب سیاوانه نام دارد که چشمه‌ای زیبا با تعدادی باغ است. برای رسیدن به سراب سیاوانه، باید از سمت چپ جاده اصلی دالاهو که جاده آسفالت دارد، به سمت کوه بروید تا به جاده «زرده» برسید. از آنجا که بالا‌تر بروید، به پایگاه خواهید رسید که در زبان کردی به این منطقه «قه‌لالان» گفته می‌شود.

بعد از رد کردن پایگاه، جاده سر پایینی را که به سمت منطقه سیاوانه بروید، با طبیعت فوق‌العاده زیبایی مواجه خواهید شد. پیشنهاد می‌کنم در مسیر سفر به کوه دالاهو همه این دیدنی‌های زیبا را تماشا کرده و از آن‌ها لذت ببرید.

آبشار و دیدنی های طبیعی

بهترین فصل سفر به کوه‌ دالاهو

بهترین فصل برای سفر به دامنه‌های کوه دالاهو فصل بهار (به خصوص فروردین و اردیبهشت ماه) بعد از باران و تمیز شدن درختان است، چرا که زمین جانی دوباره گرفته و سبزهای بی‌کران آن چشم‌ها را بیشتر نوازش می‌کند‌. تماشای طبیعت و استشمام عطر درختان جانی دوباره به شما عطا می‌کند و حس خوبی به شما خواهد داد که شاید تکرارنشدنی باشد.

دالاهو همچنین پاییز و زمستان‌های جذابی دارد؛ اما چون منطقه‌ای کوهستانی است، در نیمه دوم سال پوشیده از برف خواهد شد که گاهی ارتفاع آن به ۶ متر هم می‌رسد.

کوهنوردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

یکی دیگر از مزیت‌های سفر به کوه‌ دالاهو در فصل بهار استفاده از گیاهان خوراکی آنجاست که بین مردم بومی محبوبیت خاصی دارد. بسیاری از مردمانی که به این منطقه روانه می‌شوند، علاوه‌بر کوهپیمایی و لذت از مناظر زیبا‌؛ ‌دنبال چیدن این گیاهان هستند که برخی از آنها خاصیت دارویی داشته و برای سلامتی بدن مفید هستند.

این گیاهان به صورت خودرو می‌رویند؛ بدون استفاده از کود و سموم و مواد شیمیایی. وجود گیاهان خوراکی و دارویی در این مناطق فرصت مناسبی برای برخی از افراد فراهم کرده تا با تهیه و دسته‌‌بندی آنها درآمدی کسب و به سلامتی مردم هم کمک کنند.

جاذبه های کوهنوردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

وسایل و تجهیزات موردنیاز در صعود به کوه دالاهو

اگر می‌خواهید به این کوه صعود کنید، پیشنهاد می‌کنم کوله پشتی سبکی بپیچید که حمل آن در مسیر کوه شما را اذیت نکند. لباس گرم، کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی هم فراموش نشود. همچنین بهتر است کفش راحتی بپوشید و راهی این طبیعت بکر شوید. شما حتی می‌توانید نهار را هم در دل طبیعت میل کنید. البته اگر قصد چنین کاری دارید، تجهیزات لازم را بردارید. اگر هم قصد دارید شب را آنجا سپری کنید، چادر مسافرتی با خود همراه داشته باشید و دمای هوا را قبل سفر چک کنید.

گیاهان دارویی

مسیر دسترسی به کوه‌ دالاهو

اگر با ماشین از کرمانشاه حرکت کنید و به سمت جاده کرند بروید، حدودا ۲ ساعت در راه خواهید بود. از سراب کرند تا رسیدن به دو راهی منتهی به دالاهو هم تقریبا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارید. از آنجا تا اول دالاهو در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مسیر در پیش دارید که در کل حدود ۳ ساعت طول می‌کشد تا به کوه‌ دالاهو برسید.

کوهنوردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

مسیر دیگر این است که از کرمانشاه به سمت کوزران و از آنجا به گهواره و روستای توتشامی بروید که تقریبا یک ساعت و نیم طول می‌کشد. سپس از توتشامی تا رسیدن به کوه‌ دالاهو تقریبا ۳۰ دقیقه زمان نیاز خواهید داشت که در مجموع ۲ ساعت در راه هستید. بنابراین اگر از مسیر دوم راه دالاهو را پیش بگیرید در وقت خود صرفه‌جویی کرده و زمان بیشتری برای گذراندن در طبیعت در اختیار دارید.

جاده‌ای که از توتشامی به سمت دو راهی می‌رود، آسفالت است و مشکلی ندارد. اما جاده‌ای که به سمت دالاهو می‌رود جاده‌ای خاکی است و شن و ماسه دارد که احتیاط بیشتری می‌طلبد.

کوهنوردی در ارتفاعات کوه‌ دالاهو

حدود نیم ساعت که از جاده خاکی رد شدید، باید ماشین را در دشت بزرگی به‌ نام «دشت سیب» که وسعت زیادی دارد، پارک کنید و به دل کوه بروید. مسیر دیگری که می‌شود به کوه‌ دالاهو رفت، از سمت سرپل ذهاب و سراب سیاوانه است. البته این مسیر سخت بوده و دسترسی به آن آسان نیست.

اگر شما هم به این منطقه سفر کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن