متفرقه

ویروس کرونا؛ علائم بیماری کرونا چیست؟

فهرست مطالب

سازمان بهداشت جهانی اعلام وضعیت اضطراری کرده است. میلیون‌ها نفر در چین در قرنطینه هستند. هر لحظه تعداد مبتلایان و قربانیان این ویروس افزایش پیدا می‌کند. اکثر کشور‌های جهان به حالت آماده‌باش در آمده‌اند و ورود و خروج اتباع چینی به این کشورها ممنوع شده. دلیل تمام این اتفاقات، ویروس مرموز و مرگبار کرونا است. ویروسی که سر و کله‌اش در اواخر دسامبر 2019 میلادی در ووهان چین پیدا شد و این روزها در صدر اخبار جهان قرار دارد.

کابوس جدیدی که این روزها همه جهان را درگیر کرده، شیوع ویروس خطرناکی به نام کرونا است. این ویروس، طیف وسیعی از بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی، سارس، آنفولانزا و مرس را شامل می‌شود. تا کنون، 6 نمونه از خانواده کرونا ویروس کشف شده است و با شیوع گونه جدید در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین، تعداد ویروس‌های شناخته شده از این خانواده به 7 عدد رسید. اما روش‌های پیشگیری از کرونا چیست؟ با ما در نابرو همراه باشید تا علائم بیماری کرونا را بیشتر بشناسید و با روش‌های پیشگیر یاز این بیماری آشنا شوید. (پیگیری‌ها در رابطه با تولید واکسن کرونا به کجا رسیده است؟ مقاله نابرو را از دست ندهید!)

علائم ویروس کرونا

بیماری ویروسی کرونا چیست؟

کرونا (corona) به معنای تاج یا هاله است و شکل ظاهری ویروس کرونا زیر میکروسکوپ، شبیه به یک تاج سلطنتی است. کرونا ویروس‌ها، طیف وسیعی از ویروس‌ها را شامل می‌شوند. ساده‌ترین نوع آن سرماخوردگی معمولی و پیچیده‌ترین نوع آن در حال حاضر بیماری کرونا است. شهر ووهان چین اولین شهری است که درگیر بیماری ویروسی کرونا شده. در حال حاضر تمام ساکنان این شهر در قرنطینه قرار دارند.

ویروس آنفولانزا

شکل ساده‌تر این ویروس در گذشته نیز در بیماری‌هایی مانند سارس و نوعی آنفولانزا، مشاهده شده بود اما عامل بیماری مرگباری که این روزها دنیا را به حالت اضطرار در آورده است، جدیدترین نوع ویروس کرونا است. سرعت انتقال این بیماری، بسیار بالا است به طوری که پس از حدودا دو ماه از شروع این بیماری، حدودا 11 هزار و نهصد نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند و تقریبا 260 نفر بر اثر بیماری ویروسی کرونا فوت کرده‌اند؛ البته این آمار به سرعت در حال افزایش است.

تاریخچه و منشاء بیماری کرونا

ویروس کرونا، ویروسی عفونی است که گلو، سینوس‌ها و دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند. کرونا ویروس‌ها، اولین بار در سال 1965 کشف شده‌اند. تا اواسط دهه 1980 دانشمندان در حال مطالعه و بررسی انواع کرونا ویروس‌ها بودند. تا پیش از این، دانشمندان شش نوع ویروس کرونا را کشف کرده بودند. در اواخر سال 2019 میلادی نوع جدیدی از ویروس کرونا در شهر ووهان چین مشاهده شد. سرعت بالای انتقال این بیماری و تعداد زیاد قربانیان آن، باعث شد کشور چین وضعیت اضطراری اعلام کند و 18 شهر از جمله شهر ده میلیونی ووهان را به طور کامل قرنطینه کند.

علائم بیماری کرونا

تمام کرونا ویروس‌های گذشته، منشاء حیوانی داشته‌اند. به طور مثال منشاء بیماری مرس، شتر بود و بیماری سارس نیز از خفاش به گربه و از گربه به انسان رسیده. ویروس جدید کرونا از بازار دریایی شهر ووهان چین منتقل شده، ممکن است محصولات دریایی این بازار مانند نهنگ سفید یا حیوانات زنده‌ای مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار که در این بازار به فروش می‌رسد، منشاء این بیماری باشند.

پیش از بیماری کرونا، بیماری سارس مهم‌ترین بیماری خطرناکی که منشاء آن کرونا ویروس بود، به حساب می‌آمد. سارس نیز از خاورمیانه شروع شد و پیشرفت قابل توجه‌ای داشت و قربانیان بی‌شماری گرفت. در حال حاضر (ژانویه 2020) این بیماری در سراسر جهان، پراکنده شده و در چند کشور اروپایی، در آمریکا و چند کشور آسیایی مواردی از ابتلا به بیماری کرونا مشاهده شده. تاکنون موردی از ابتلا به بیماری کرونا در ایران گزارش نشده.

علائم و نشانه‌های بیماری کرونا

کرونا در ابتدا شبیه به یک سرماخوردگی ساده است و با گذشت زمان علائم آن شدیدتر می‌شود. آبریزش بینی، گلو درد شدید، تب برای مدتی طولانی، سردرد و تنگی نفس از مهم‌ترین علائم بیماری کرونا است. کودکان و افرادی که دارای مشکلات تنفسی، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی به دلیل انواع سرطان‌ها و بیماری‌های نقص ایمنی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار دارند.

علائم

در موارد خفیف، علائم این بیماری، شبیه به سرماخوردگی است و گاهه به اشتباه، آنفولانزا تشخیص داده می‌شود؛ اما شدت بیماری پس از چند روز بیشتر می‌شود و سرفه‌های شدید، تب بالا و درد و ضعف بدن به آن اضافه می‌شود. در موارد حاد این ویروس کلیه‌ها و دستگاه تنفسی فرد را درگیر می‌کند و باعث بروز مشکلات جدی برای بیمار می‌شود.

ویروس جدید کرونا ابتدا با تب خفیف حضور خود را در بدن میزبان اعلام می‌کند. کمی پس از تب، بیمار دچار سرفه‌های خشک می‌شود. گاهی اوقات، تب انقدر خفیف است که تشخیص داده نمی‌شود، بنابراین توجه به سرفه‌های خشک بی‌دلیل، حائز اهمیت است. حدودا 7 الی 10 روز بعد از سرفه‌ها، بیمار دچار تنگی نفس می‌شود، به مرور تب و تنگی نفس، شدت پیدا می‌کند و بیمار را راهی بیمارستان خواهد کرد. لازم است به محض مشاهده علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید و از نظر ابتلا به ویروس کرونا بررسی شوید.

تاثیر و علائم بیماری کرونا در کودکان

اگرچه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان روندی صعودی دارد و شمار افرادی که علائم بیماری کرونا را در خود مشاهده می‌کنند رو به افزایش است اما خوشبختانه همین آمارها نشان می‌دهند که شمار کودکان مبتلا به ویروس کرونا در مقایسه با سایر گروه‌های سنی چندان قابل ملاحظه نیست. این در حالی است که شمار کودکانی که به سارس نیز مبتلا شده بودند بسیار اندک بود و مرگ و میری در اثر ابتلا به بیماری سارس در میان کودکان گزارش نشد. سیستم دفاعی بدن کودکان و نوجوانان در مقابل بیماری کرونا مقاوم‌تر است و کودکان و نوجوانان علائم بیماری کرونا را به صورت خفیف‌تر بروز می‌دهند. عفونت شدید که یکی از علائم جدی بیماری کرونا می‌باشد در کودکان به صورت خفیف‌تر بروز می‌کند و یا اصلا علائمی از عفونت در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. به یاد داشته باشید، نباید ظهور علائم بیماری کرونا در کودکان به صورت خفیف‌تر را چنین تفسیر کرد که کودکان از ابتلا به این بیماری کاملا مصون هستند، بلکه باید همواره آموزش‌ها و تذکرات لازم را به آن‌ها یادآوری کنیم و هرگونه نشانه‌ای از بیماری را در آن‌ها جدی بگیریم.

رعایت اصول بهداشتی در کودکان نیز باید همانند بزرگسالان انجام شود به خصوص اگر کودک شما بیماری زمینه‌ای دارد که احتمال مبتلا شدن او به این ویروس را نسبت به سایر کودکان افزایش می‌دهد. کودکان نیز با شنیدن اخبار نگران کننده همانند بزرگسالان دچار وحشت و آشفتگی می‌شوند پس بهتر است با آن‌ها در خصوص این بیماری و نحوه صحیح مراقبت و پیشگیری صحبت کنیم و به آن‌ها اطمینان بدهیم که مشروط بر رعایت کردن موارد بهداشتی خطر کمتری متوجه آن‌ها خواهد بود. ایجاد آرامش روانی در کودکان و مقابله با ترس‌ها و وحشت‌هایی که در اثر شنیدن اخبار مختلف در آن‌ها به وجود می‌آید نیز به اندازه مراقبت‌های بهداشتی حائز اهمیت است.

روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا و خطرات ویروس

ویروس جدید کرونا، هفتمین کرونا ویروس شناخته شده در حال حاضر است. این ویروس به قدری جدید و ناشناخته است که هنوز درمانی برای آن وجود ندارد. کرونا می‌تواند در ابتدا با علائمی مانند سرماخوردگی عادی بروز کند و بعد به صورت سرفه، تنگی نفس شدید، تب و مشکلات حاد تنفسی ادامه یابد. این ویروس علاوه بر مشکلات تنفسی، تأثیر مخربی هم بر کبد، کلیه و گوارش انسان می‌گذارد؛ اما پیشگیری از ویروس کرونا بسیار ساده است. بنابراین در بیماری کرونا، مهم‌ترین مسئله پیشگیری از ابتلا به ویروس است. پزشکان، مهم‌ترین عامل پیشگیری و اولین خط دفاع در برابر ویروس کرونا را شست‌وشوی صحیح دست‌ها می‌دانند. علاوه بر شست‌وشوی مرتب دست‌ها، رعایت موارد زیر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا الزامی است:

پیشگیری از ویروس

شست‌وشوی دست و صورت

اولین قدم در جلوگیری از ابتلا به کرونا، شست‌وشوی مرتب و اصولی دست و صورت و پرهیز از لمس صورت با دست‌های آلوده است. قبل و بعد از خوردن غذا، قبل و بعد از حضور در اماکن عمومی، در محیط کار و تحصیل، لازم است مکررا، دست‌های خود را با آب و صابون یا ژل ضد عفونی‌کننده حاوی الکل، بشویید.

رعایت نکات بهداشتی حین سرفه و عطسه

هنگام عطسه یا سرفه خود یا دیگران، دهان و بینی خود را با دستمال تمیز بپوشانید و پس از سرفه و عطسه دستمال را در سطل زباله دردار بیاندازید.

رعایت تعاملات روزانه

با افرادی که علائم سرماخوردگی مانند تب یا سرفه دارند به هیچ وجه تماس و برخوردی نداشته باشید و تا حد امکان از آن‌ها فاصله بگیرید و اگر مجبورید با آن‌ها در یک ساختمان باشید، حتما از ماسک استفاده کنید.

ویروس کرونا

از افرادی که به تازگی در کشور چین یا تایلند، بوده‌اند تا حد امکان دوری کنید و اگر قصد مسافرت دارید و دچار تب و سرفه شده‌اید، سفر خود را لغو کرده و به پزشک مراجعه کنید.

کاهش ارتباط با حیوانات

از لمس و نوازش حیوانات اهلی و غیراهلی خودداری کنید و اگر ناخودآگاه حیوانی را لمس کردید، بلافاصله دست خود را با آب و صابون بشویید.

پرهیز از دست دادن و روبوسی

ویروس کرونا ممکن است تا یک هفته به صورت نهفته در بدن وجود داشته باشد و پس از یک هفته علائم بیماری بروز کند در نتیجه ممکن است، افرادی که علائم بیماری را ندارند نیز، ناقل ویروس نهفته کرونا باشند، بنابراین در دوران شیوع این ویروس مطلقا از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید.

ویروس آنفولانزا

کاهش تماس با سطوح

ویروس کرونا حدودا 12 ساعت روی سطوح، فعال باقی می‌ماند. بنابراین بعد از لمس میز، صندلی، دستگیره‌های اتوبوس و … حتما دست‌های خود را ضد عفونی کنید.

بهداشت در تغذیه

گوشت و تخم‌مرغ را به خوبی بپزید و در حین تمیز کردن گوشت مرغ یا گوسفند و گوساله به هیچ وجه دستتان را به چشم، بینی یا اطراف دهان خود نزنید و حتما پس از اتمام کار دست خود را با آب و صابون بشویید.

رعایت در محیط کار با دام و طیور

افرادی که در محیط کار با دام زنده و غیر زنده، حیوانات وحشی و اهلی، مرغ و ماهی سر و کار دارند، بیشتر از سایرین در معرض ویروس کرونا قرار دارند. این افراد باید به دفعات زیاد، دست‌های خود را بشویند و دقت کنند که با دست آلوده صورتشان را لمس نکنند.

بیماری های واگیردار

استفاده از وسایل ایمنی

استفاده مناسب و اصولی از ماسک در پیشگیری از بیماری کرونا، بسیار مهم است. اگر از ماسک‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنید، دقت کنید که سمت آبی ماسک باید به سمت بیرون باشد و قسمت ضخیم‌تر ماسک نیز روی بینی قرار بگیرد. این ماسک‌ها یک بار مصرف هستند و به محض برداشتن باید دور ریخته شوند. ماسک‌های فیلتردار در پیشگیری از ویروس کرونا مناسب‌ترند، زیرا قابل شست‌وشو هستند و به دلیل ضخامت بیشتر، محافظت بیشتری از دهان و بینی دارند.

مراجعه به پزشک

اگر دچار علائم بیماری شدید به پزشک مراجعه کنید و در صورت ابتلا به بیماری کرونا تا زمان بهبود در خانه بمانید و برای انتقال ندادن ویروس از اطرافیان خود فاصله بگیرید و نکات بهداشتی را کاملا رعایت کنید.

ویروس آنفولانزا

بیماری کرونا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بیماری کرونا دارای علائمی است که توجه به آن‌ها می‌تواند برای شناسایی اولیه فرد دارای اهمیت باشد؛ ولی باید دقت داشته باشید که ممکن است این علائم با بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته شوند و فقط تست‌های آزمایشگاهی، می‌توانند بروز این بیماری را در فرد قطعی اعلام کنند.

علائم اولیه بیماری شامل تب، سرفه خشک، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است که جزو اصلی‌ترین علائم این بیماری شناخته می‌شوند. همچنین در موارد مشکلات گوارشی نیز به مرور ایجاد می‌شود. به طور کلی، ابتدا علائم ساده و معمولی هستند و به مرور شدت پیدا می‌کنند.

تشخیص این بیماری با تست‌های آزمایشگاهی انجام می‌گیرد. برای این منظور نمونه‌ای از مخاط دهان یا بینی فرد به کمک یک شی مشابه گوش پاک‌کن برداشته می‌شود. نمونه ویروس موجود در این مخاط را با ویروس‌هایی مانند سارس یا ایدز مقایسه می‌کنند و بررسی‌های لازم را بر روی آن انجام می‌دهند.

بیماری های واگیردار

نمونه‌های گرفته شده با تکنیک واکنش زنجیره‌ای پلی مراز، در آزمایش انجام شده، به توده‌ای از مولکول‌های ژنتیکی که در ویروس کرونا RNA است، تبدیل می‌شود. با توالی ژنوم که به دست می‌آید، مقایسه‌ای بین این توالی و توالی ژنوم 2019-nCoV انجام می‌گیرد که می‌توان به کمک آن نتیجه گرفت که فرد به بیماری مبتلا شده است یا نه.

البته این اتفاق در کیت تست انجام می‌گیرد و با قرار دادن مخاط بر روی این کیت‌ها می‌توان نتیجه آزمایش را مشخص کرد.

ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

هر چند این روزها بحث بیماری کرونا به یک خبر مهم در جهان تبدیل شده ولی بهتر است بدانید، خطر این بیماری آنقدرها هم که در جامعه نگرانی ایجاد کرده، زیاد نیست. این نوع از کرونا، نسبت به نسل قبلی خود مانند سارس، مرس و حتی آنفولانزا کشندگی کمتری دارد؛ اما آنچه باعث شده است تا نگرانی از بابت این ویروس زیاد باشد، شیوع سریع و راحت‌تر آن است. به گونه‌ای که ممکن است هر یک نفر، بتواند هزاران نفر را درگیر این بیماری کند.

از سوی دیگر، کرونا ابتدا با علائمی ساده شروع می‌شود که ممکن است فرد به آن بی‌توجه باشد و همین عامل سبب همه گیر شدن آن در شهرهایی مانند ووهان چین شد.

خطر ابتلا و مرگ کودکان زیر 14 سال برای این ویروس تقریبا صفر است و تاکنون هیچ کودکی بر اثر این بیماری فوت نکرده است.

به طور کلی می‌توان گفت، خطر بیماری برای افرادی جدی است که در سنین بالای 50 سال هستند و زمینه بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، تنگی نفس، بیماری‌های حاد تنفسی و قلبی دارند یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

تقریبا 70 درصد از افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و بعد از حداکثر یک هفته بهبود می‌یابند. 10 درصد از این افراد ممکن است نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه داشته باشند. تعداد بسیار کمی از افرادی که در این بخش بستری می‌شوند، بر اثر علائم تنفسی و قلبی شدید فوت می‌کنند.

بیماری های واگیردار

به طور کلی می‌توان گفت، میزان مرگ و میر در بین مبتلایان به کرونای جدید، حدود 2 تا 3 درصد است که نسبت به سایر بیماری‌های هم خانواده خود که قبلا وجود داشته‌اند، بسیار کمتر است.

در آخر…

هر چند که ترس و نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا بر تمام جهان سایه انداخته است، اما با توجه به آمار مرگ و میر نسبت به تعداد مبتلایان، می‌توان امیدوار بود که میزان خطری که کرونا برای جامعه بشری دارد، شاید کمتر از آن چیزی است که در بین مردم شایع شده. در واقع، نگاهی به آمار کشته‌های بیماری هم‌خانواده کرونا یعنی آنفولانزا، نشان می‌دهد که این ویروس، شاید آن‌چنان هم هولناک و مرگبار نباشد.

ویروس کرونا تاکنون، نزدیک به 68 هزار نفر را مبتلا کرده است که حدود 1665 نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که به طور متوسط، سالیانه حدود ۵ میلیون نفر به آنفولانزا دچار می‌شوند و آمار کشته‌های این بیماری حتی به سالی ۶۵۰ هزار نفر هم می‌رسد. همین‌طور در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیشتر از یک میلیون نفر در اثر ابتلا به سل، و حدود ۱۵۰ هزار نفر در اثر سرخک، جان خود را از دست دادند.

نوشته های مشابه

‫253 نظرها

 1. سلام ما زنان خانه دار که سرو کارمان شستشوی مرغ وماهی وسبزی وگوشت است ایا دچار ویروس کرونا می شویم

   1. باسلام من گلودرددارم وسینه ام دردمیکنه ولی قرصه گلودرددارم میخوارم درداش راکم می‌کنه

  1. خواهر من بهداشت رو رعایت کنی و روش های پیشگیری رو هم رعایت کنی نخیر کسی مبتلا نمیشه

  2. خوب خانم محترم این چند روزا خوردن حیواناتو کنسل کنید این زبون بسته هایکم نفس بکشن یکم خشکبار وماکارونی غذاهای سوپی وآش که حبوبات بدون گوشت استفاده کنید

  3. اگر بعد از این کار دستان خود را ضد عفونی کنید و دچار بیماری دیگری نشوید نخیر هیچ اتفاقی نمی افتد .

    1. البته سر و کار داشتن با گوشت و مرغ مختص همه خانمهاست نه فقط خانم های خانه دار.
     ولی کلا چرا اکثریت با مسخره کردن جواب دادن خوب سوال براشون پیش اومده.

  4. با سلام شما با دست زدن به کارت های عابر بانک شوهر یا دوست پسرتان شدیدا مبتلا میشوید و حتما میمیرید !!!

  5. سلام مراقبت های لازم و انجام بدین.ان شاالله که مشکلی پیش نمیاد.
   پس پرستارا و پزشکان پی بگن .

 2. تاحالا که گزارش رسمی از هیچ ارگانی مبنی برمرگ کودکان یاجوانان ویاتاسن ۴۰ سال بخاطر بیماری کرونا اعلام نشده پس این بیماری انقدرهاهم که میگن کشنده نیست

   1. من خیلی نگران بچم هستم,چون پدر شوهر و مادر شوهر پیر و مریض دارم,از طرفی پسر چهار سالم هر روز میره خونشون تا عصر اونجاست,بالاخره اونا که به اندازه ما رعایت نمیکنن,بالاخره پیرن,نمیدونم چیکار کنم,از طرفی جلوی بچمم نمیتونم بگیرم که نره,واقعا ذهنمو درگیر کرده,چیکار کنم؟

     1. کی گفته؟بچه9ماهه مبتلا شده بود…این ویروس کوچیک و بزرگ نمیشناسه.

    1. بچه هایت را قرنطین کن نزار که بیرن توی خونه بابا برزګش و همچنین زیاد تشویش نکن و ذهنتو در ګیر این چین مسایل نکن

    2. نگران نباش عزیزم میگن بچه های زیر هشت سال نمیگیرن بعد اگه خدایی نکرده هم بگیره انقدر خفیفه ک نیاز به درمان نداره

     1. عزیزم توهمین مقاله هم نوشته که بچه های زیر8سال مطلقامصون نیستن.

   2. بله خیلی هم کشنده هس کبد کلیه را تخریب می‌کنه فقط میخوان مردم خیلی درگیر نباشند

     1. پیشنهادمیکنم یه باردیگه مطلب بالاروبخونین…درسته درمقایسه باانفولانزاو…ضعیف تره امابه این سادگی وبی خطری که شمامیگین هم نیست.

     1. انشالله درمرحله ی اول خودمون بارعایت مواردبهداشتی پیشگیری ازابتلابه کروناکنیم.

    1. ایمان خودتون رو تقویت کنید استرس و ترس رو از خودتون دور کنید بهداشت را رعایت کنید با افراد بیمار ارتباط نداشته باشیم هیچ مشکلی پیش نمیاد با کرونا می جنگیم و مطمینن کرونا را از کشورمان با رعایت نکات بهداشتی و ایمان قوی مون بیرون میندازیم

   3. من خیلی نگران خانوادم هستم پدرو مادرم بیاری قلبی دارن
    وهمسرم
    البته دوست دخترمم بیماری تنفسی داره
    😞

  1. من احساس میکنم مبتلا شدم دو روزه سردرد خفیف دارم الانم یکم بینیم میسوزه و یه ذره گلوم خلط دار شده

   1. من هم همین علاءم رو دارم و خیلی خفیف هم آبریزش بینی دارم البته تب ندارم اصلا
    اگر شما بدنی ای رسیدید ممنون میشم اطلاع رسانی کنید با سپاس

   2. بهتره بجای اینکه بترسین به دکترمراجعه کنین…ارامش خودتون روحفظ کنین ومایعات زیادمصرف کنین وسعی بشه که غذاهایی که طبع گرم دارن روموردمصرف قراربدین. دمنوش اویشن وپونه هم خوبه.

   3. مامانم رفت دیروز آزمایش داد بیمارستان الان من دارم سکته میکنم کرونا نگرفته باشه دیروز تب داشت امروز سرفه کرد

 3. من یکی از اهالی قم هستم که از دوشب پیش داروخانه هارو میگردم که ماسک که جزیی ترین وجدی ترین راه پیشگیری از بیماری است را پیدانکردم واگر جایی هم بوده به مبلغ ۱۰۰۰۰ ده هزار میفروشن خوب بااین حساب یک خانواده ۴ نفره باید چهل هزارتومن پرداخت کنم حالا شما بگویید یک ماسک رو چند روز میشه استفاده کرد وتا آخر زمستان که همین وضع هست بهترکه نمیشود بدتر هم میشود چقدر باید هذینه کنم اونوقت آقایوزیربهداشت میگوید تمهیدات لازم برای پیشگیری از این بیماری روکرده اند

  1. متاسفانه جامعه ما اینه..از دی جی کالا ماسک را تهیه کنید داروخانه ها نرید نگردین که بیار نشین

 4. بااینکه خبر کشته شدن چند نفر درقم به مردم اعلام شده ولی مردم هیچ توجهی به این بیماری ندارند وباتوجه به شایعه پراکنی های زیادی که در بین مرم میشه خوب طبیعتامردم این خبرراشایعه ای بیش نمیدونن وبه هرکی میگی به حالت مسخره امیز برخورد میکنن وهرکسی هم که ماسک روصورتش داره میگن حتما اون ناقل بیماریه خخخخخ چون تواخبار هم به طور جدی اخطاری به مردم داده نمیشه چون امروز انتخابات واین امر برای مسعولین وکاندیداهاخیلی مهمتراز مریضی مردم

 5. ماتوی مملکتی زندگی میکنیم که مقام ومنصب مهمتر از جان انسانهاست ومن متاسفم برای مردمم که انتخاب میکنن که جانشون بی ارزش باشه ومتاسم برای مسعولین کشورم که باتوجه به اینکه این بیماری خطر ناک وارد کشور شده خیلی خون سرد هستند ومیخواهندخیلی هم خونگرم ازش استقبال کنند چونکه مهمان خارجی اووووووف براین مسعولین بی کفایت

 6. خیلی وحشتناکه وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای

  1. آبریزش بینی و سردرد و سوختن بینی نشانه سرماخوردگی هست ن کرونا منم همین علائم رو داشتم ولی خوب شدم اونا نشانه سینوزیته

 7. باسلام لطفا توی این شرایط سخت .مسئولین وزارت بهداشت.ماسک ودست کش رایگان در اختیار مردم بگذاری این کمترین کمکی است که میتوانن به مردم بکنند قیمت ماسک ودستکش سرسام اور ونایاب شده است

 8. ببینین کرونا اگر بخاهد یک فرد را مبتلا خود بکند میکند…کاری به ماسک زدن نداره…پس تنها راه نجات مبتلا نشدن به آن است یعنی خودشما خودتونو توی یه اتاقی ایزوله کنین

 9. بهترین کار پیشگیری هست ک اگه ب طور صحیح انجام بشه شاید مردمودرگیر خودش کنه ولی میشه پیشگیری کرد ک مردم بیشتری دچار نشن

 10. سرکه سیب مصرف کنین بدنتون رو تا حد زیادی در برابر ویروس واکسینه کنین . دو تا سه بار یه قاشق با آب ترکیب کنین .ایمنی بدنتون بالا میره . همه کارای پیشگبری رو انجام بدین .

 11. مسئولین بی لیاقت ما با سهل انگاری باعث ورود این بیماری به کشور شدند.انگار که قصدی در این کار بود

 12. واقعا برای مسعولین متأسفم که بخاطر اینکه مردم رای بدن و تو تظاهرات شرکت کنند که مقام و منصب اونا حفظ بشه هیچی در مورد این بیماری و ترسی که باید ازش داشته باشیم نگفتن وگرنه شاید مردم بیشتر مراقب می‌بودن و الان مبتلا شدگان کمتری داشتیم

 13. فقط رعایت اصول بهداشتی دایم دستاتونو بشورید ماسک تو مجامع عمومی و محل های پر تردد بزنید تا میتونید بشینید خونه هاتون نرید شمال تعطیل نکردن بزنید برید شمال تعطیل کردن بشینیم خونه هامون که ویروس پخش نشه عمر ویروس ١٢ساعته این چیزا رعایت بشه اشالله بر این ویروس غلبه میشه و نابود میشه تا انشالله واکسنشم ساخته میشه دستاتونو تو صورتتون نمالید وقتی بیرونید دستتون کثیفه اصلا سمت صورت نبرید تا با ژل ضد عفونی کنید و اینکه با مایع دستشویی و اب قشنگ بشورید تا میتونید صورت و دستاتونو خوب بشورید ماسکم فراموش نشه این چیزارو رعایت کنید اشالله مریض نمیشیم تا میتونید شیرو عسل و سیر مصرف کنید مقاومت بدنتونو ببرید بالا

 14. اقایون و خانوما. یه موضوعی هست که باید بهتون بگم. چین تا پارسال قدرت دوم اقتصاد دنیا بود. چین سال 2019 یعنی پارسال گفت که اواسط سال 2020 ما قدرت اول اقتصادی دنیا‌ میشیم و آمریکا رو پشت سر میذاریم و واقعا داشت این کارو انجام میداد و قدرت اول اقتصاد دنیا میشد. امریکا ازین قضیه خیلی میترسه چون وقتی چین بشه قدرت اول دنیا اونوقت دلار آمریکا سقوط میکنه و اوضاعش خراب میشه. از طرف دیگه چین بزرگترین طلبکار امریکا هست تو حوزه اقتصادی و وقتی که چین بشه قدرت اول دنیا دیگه خیلی راحت میتونه پا بذاره رو گلوی آمریکا و به امریکا حسابی ضربه بزنه. آمریکا هم از سال 2019 بوسیله کشت دی ان ای شروع کرد به آزمایشای مختلف روی چند نفرچینی که شهروند آمریکا بودن و در قبالش بهشون حقوق پرداخت کرد به اسم آزمایش های ژنتیکی. سال 2013 همین ویروس کرونا تو چین و عربستان اومد و خیلی راحت ریشه کن شد و از بین رفت. آمریکا همون ویروس رو توی آزمایشگاه هاش روی ریه خفاش و خوک پرورش داد و تبدیلش کرد به کرونای جدید یا نیو کروناویروس. بعدشم ویروس رو بوسیله خوک و خفاش بصورت کاملا محرمانه منتقل کرد به شهر ووهان چین که دقیقا همون شهری هست که کباب خفاش یکی از پرطرفدارترین غذاهای مردم اون شهره. و اینجوری قدرت دوم اقتصاد دنیارو فلج کرد. چین سه روز پیش اعلام کرد که توی 47 روز که ویروس کرونا همه گیر شده این کشور روزانه تاکید میکنم هر روز 373 میلیارد دلار داره ضرر میکنه و تا الان 47 روز که میشه 47 تا 373 میلیارد دلار ضرر کرده. خودتون ببینید چه رقم بزرگی میشه. این اتفاق جوری به چین ضربه زد که وزیر اقتصادشون دیروز اعلام کرد که “ما بالاخره این بیماری رو ریشه کن میکنیم با اینکه چین حدود دوسال از بازارهای جهانی عقب افتاد ولی بعد از عبور ازین بحران دوباره اقتصاد چین رو شکوفا میکنیم.” همین الان فرانسه و آمریکا واکسن های درمان ویروس کرونا رو در اختیار دارن و به هیچ کشوری نمیدن. زمانی که ویروس گسترشش خیلی بیشتر بشه با قیمت خیلی زیاد به کشورا میفروشن. یه فیلم سینمایی هست که آمریکا سال 2014 ساخته به نام شیوع. حتما پیشنهاد میکنم که دانلود کنید ببینید. هم آموزنده هست هم جالب. توی فیلم نشون میده که ویروس چگونه تکثیر پیدا میکنه و جالبیش اینجاست که اون ویروس که توی فیلم هست اسمش کرون هست و از چین گسترش پیدا میکنه و همه علائمش مثل همین کرونا هست و جالب تر اینکه عامل شیوعش خفاشه.
  آمریکا خیلی راحت و بدون کوچکترین هزینه و بدون شلیک حتی یه گلوله چین رو به زمین زد با این کار از دو جهت سود کرد. هم چین رو چندسال انداخت عقب هم تا چند مدت دیگه واکسن های درمانش رو به قیمت بالا میفروشه به کشورایی که درگیر کرونا هستن و کشورا مجبورن به هر قیمتی که شده واکسن ها رو از آمریکا بخرن. از طرف دیگه، آمریکا وجهه خودشو هم تو دنیا بالا می‌بره و جوری رفتار میکنه که همه کشورا بهش مدیون باشن و خواهد گفت که دنیا رو من نجات دادم. درست مثل بعد از جنگ جهانی دوم که خودشو آقای دنیا میدونست و همچنان روی این موضوع تاکید داره. همونطور که میدونید بهترین درمان پیشگیریه. به امید روزی که این مشکل هر چه زودتر حل بشه و هیچ انسانی به هیچ دلیلی جونشو از دست نده. ممنون از اینکه این یادداشت رو مطالعه کردین. قضاوت با شما.
  موفق باشید
  وحید عطائی پور کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی

  1. تورو خدا این خزعولات و مهملات رو باور میکنین؟؟؟!!!!!!!
   اصلا میدونید اقتصاد جهانی به شدت در هم تنیده هستش و سقوط اقتصاد چین، به همون اندازه هم اقتصاد آمریکا رو فلج میکنه؟؟؟ اصلا میدونید حجم سرمایه گذاری چین تو آمریکا چقدره؟؟؟
   ذهنیت جهان سومی رو به کل دنیا تعمیم ندین. ما تو جهان سوم برای پیشرفت، زیر پای رقیبمون رو میکشیم. تو کشورهای پیشرفته، پیشرفت رقیب رو محرک پیشرفت خودشون میدونن

 15. ترو خدا کرونا رو جدی بگیرید این بیماری واقعا فاجعه جهانیه دلمون برای خودمون بسوزه این بیماری ازون بیماری های نسل کشه که قدرت های جهان باز دارن با بیوجدانی بشریت رو با شیوع این بیماری نابود میکنن به منفعت خودشون ترو خدا جدی بگیرید و اینقدر راحت این اتفاقات رو به مسخره نگیرید

  1. یا ابوالفضل
   میبینی وضعیت اینطوریه حداقل دودو کم کن
   با سیخ بکش خو
   ایشالله زود بشی

 16. سلام گلبول های سفید بدنم خیلی کمه سیستم دفاعیم ضعیفه الان معده دلم از دیشب درد شدید با دارو خوب نشدم بخاطر ویروس نمیتونم برم مطب هفته ای ی بار سرم اهن میزنم کم خونی انمی دارم خیلی بیمار میشم سردرد ی طرفع و توده خوش خیم دارم الان این دردی ک دارم قابل توصیف نیس دانشجو قمم رفت امدم ب قم زیاد بوده امکان ویروس هست داشته باشم؟

 17. اسلام
  لات تناسلی کرونا است نخاعی پس ویروس کی است کارد اشپز خانه بردار…حالا سرش را بگیر حالا بزن…..جک…

 18. با سلام لطفا زیاد نترسید در طول تاریخ مریضیهای بدتر از این هم بوده خیلی هم تلفات داده ولی علت ترس زیاد مردم به خاطر ارتباطات قوی دنیای امروز است کمی رعایت کردن بهداشت فردی و اجتماعی باعث ریشه کن شدن این ویروس میشود

 19. بنده ۲۴ اسفند تب لرز معده ام کمی سرفه خشک کردم جوری شد غذا میخوردم یه لقمه درجا میاوردم بالا جوری شد چندبار دکتر رفتم کمی حالا نسبتا خوب ولی اگه کرونا بود تا الان معلوم کرده بود احساس ضعف گرسنگی میکنم معده مری هم بهم ریخته بود دوروز حالم خوبه ساکن قم هستم عایا نیاز تست کرونا بدم یا خطر طی این ۱۵ روز رفع شده

 20. حالآ هم زیر شکم از طرف شکم پایین کمی احساس درد دارم گوشها انگار خیس میکنه هر دفعه چک ریه میکنم ده ثانیه نفس خودمو حبس میکنم بعدش سرف نمیکنم ۲۴ بهمن تب لرز شدید معده درد مری داشتم دوبار دکتر رفتم حالا بعد ۱۵ روز نمیدونم احساس گرسنگی هست یا تریاک بافور هم می کشم همه علائم رفته ولی کمی احساس یا تلقین میکنم کرونا بوده یا چندروز می کشه کل این بیماری از بدن بره بیرون گرسنگی هست احساس میکنم تنگ نفس دارم خیلی کم یا شکمو پر کنم حالت ضعف بیاد بیرون بهتر بنده اعتیاد تریاک دارم امیرعلی ساکن قم هستم

 21. به نظر منم ترس اره بیماری ازخود بیماری خطرناکتره منم چندروز تب شدید باصرفه خشک داشتم ولی الان خوب خوبم با کمال تشکر

 22. سلام من یک خانم 19 ساله هستم ومتاهل وساکن خراسان شمالی شهرستان اسفراین از دیشب بدن درد دارم طوری که کل استخونام درد میکنه وکمی سردرد وگلو درد آیا من کرونا دارم یا یک سرماخوردگی سادست اینجا هنوز کرونا نیومده

   1. به حرفاش گوش نکن اخه بی عرزه تو از کجا می دونی بیشتر سرماخوردگی ها هم این علائم را دارند

  1. منم مثل شما هستم همه علایمی که شما دارید منم دارم خیلی میترسم توروخدا برام دعا کنید ساکن قم هستم

 23. سلام مادر من چند روز هست ک سرفه میکنه البته قبلا هم گاه گاهی سرفه میکردم اما اخیرا زیاد سرفه میکنه اما علائم دیگه ای نداره و من واقعا نگرانم .ب نظرتون ب پزشک مراجعه کنیم؟

 24. سلام مادر من چند روز هست ک سرفه میکنه البته قبلا هم گاه گاهی سرفه میکردم اما اخیرا زیاد سرفه میکنه اما علائم دیگه ای نداره و من واقعا نگرانم .ب نظرتون ب پزشک مراجعه کنیم؟تا حالا هم تو شهرمون کرونا وجود نداشته و اخیرا سفر هم نرفتیم . مادرمم زیاد بیرون نرفته تو این مدت.نمیدونیم ک جه کاری درسته !بریم پزشک یا ن

 25. سلام ، من از امروز صبح سینه ام مقداری سوزش داره ، بی حال هم هستم و حالت منگی دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید ممنون

  1. وای منم همینطور از صبح که بیدار شدم انگار بیحال هستم معدمم یه جوری شده میسوزه خدا کمکمون کنه ایشالله من که خیلی میترسم

 26. سلام خوب هستین بی حالی هم از علائم این بیماری هستش . برای خانوم های باردار چقد خطرناکه

  1. اگه بحث این چیزا بود یه سری بدبخت بی گناه الان رو تخت بیمارستان یا تو قبر نبودن
   ساراجون روشن فکر باش

 27. سلام….همه نظرات رو خوندم…. اطلاع رسانی مبهم و ترسناک برامون…. بارها آنفولانزا گرفتم و در تب بالای ۴۰ درجه سوختم به همراه لرز اما خیالی نداشتم و خوب شدم…. الان میگن خاطرش زیاد نیست اما میبینیم که داره آدمها رو می کشه…. میگن ریه پر از عفونت میشه و فقط خدا باید رحم بکنه به آدم….. حالا موندیم که باور کنیم خطر نداره و یا خطر داره؟!؟!

 28. وایییی تو رو خدا کرونا اونقدرا هم ک میگید خطرناک نیست اگه زود متوجه بشید ک این بیماری رو دارید علائمشم کاملا مشخصه واقعا متوجه این همه استرستون نمیشم

  1. مشکل اینجاست که علائمش کم پیش میاد زود خودشو نشون بده و۱۲روز طول میکشه که خودشو کامل نشون بده و اونوخت احتمال بهبود کمه..و اینکه زود انتقال میده واقعنم ترس برانگیزه..من به شخصه ترسی که از کرونا دارم فقط بخاطر پدر و مادرمه که نکنه بگیرن و بخاطر سن بالاشون ازدستشون بدم..این ویروس شاید خطرش از انفولانزا کمتر باشه ولی یه جهانو پوکونده

   1. این گفته تا حدی درسته.. علایم از 2 تا 14 روز در در برخی منابع تا 24 روز متغیر بوده. ولی با توجه به دوره کمون متوسط 6 روز، در این مدت فرد ناقل انتقال دهنده بیماری خواهد بود… البته مطالعات نشان داده بیماری زایی در دوره کمون و پس از برطرف شدن علایم بسیار کمتر از دوره فعال بیماری خواهد بود. افزایش مدت زمان دوره کمون نشان داده نشده که ارتباطی با شدت بیماری داشته باشد.

  1. علایم شما بیشتر شبیه به سایر عفونت هاست و مشابه با علایم کرونا نیست… کرونا بصورت سرفه خشک نمایان می شود… چون تب کمابیش پایین تر از 40 درجه است ممکن است خیلی از افراد متوجه آن نشوند که این خود شیوع ببماری را خطرناک کرده است. آبریزش بینی در شمار کمی از بیماران و کمابیش در روزهای 8 تا 10 بیماری (گذر از دو سوم بیماری) مشاهده شده است.

 29. کرونا تاحالا کجا بودی که مشتاقانت را از رنج زندگی در بحران گرانیها برهانی؟ خدایا یا گرانیها را نابود کن یا کرونا را و اگر قرار نیست گرانی متوقف شود کرونا را نیرومند ساز.

  1. وای من هم معدم میسوزه هم بیحالم سردرد هم یکم خیلی خفیف دارم
   خالت تهوع هم یه ذره خیلی نگرانم چیکار کنم؟

   1. علایم شما مشابه با کووید 19 نیست… نگران نباشید.. علایم شما بیشتر به نفع عفونت های باکتریایی گوارشی است… با داخلی گوارش مشورت نمایید تا تست هلیکوباکتر براتون انجام بشه.

 30. کلی گویی در مورد علائم کرونا سبب شده تا سرماخرودگی ساده که معمولا با سردرد و سرفه همراه است به این بیماری نسبت داده شود درحالیکه کرونا طیف وسیعی از ویرسهای سرماخوردگی و سارس و مرس و …شامل میشود اما خطر این بیماری بمراتب از انفلانزا کمتر است و نگرانی در این مورد بیمورد است اما در حالت کلی رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک در خارج از منزل مفیداست.

 31. من امید به زندگی دارم امیدوارم زود ریشه کن بشه دلم برای زندگی با آآرامشبدون تشویش تنگ شده

  1. هیچ.کسی له فکرمانیست کاش مسعولینم بگیره تامابدبختا رودرککنن؟دوروزه سرم دردمیکنه این علایم کروناست مسافرکش هم هستم

 32. دوست خوبم بیماری کرونا کاملا کشندس
  و اینایی و نماینده هایی ک گرفتن خیلی درصد کم وجود داره درمان بشه

  کرونا فقط با وجود واکسن کامل قطعی دفع میشه اونم واکسن ۴۴۰۰ پیت بعدشم ک واکسنش ۹ ماه بعد میاد اصلا ۹ ماه ولش تا همین عید خیلیا میمیرن

  و و و اینک کرونا بعد اینک درمان میشه بدون واکسن بعد ۱۵ روز ۳۰ روز بسته ب بدن فرد داره برگشت میخوره دوباره شروع میشه همراه با شادی فعالیت میکن ک احتمال ی درصد زنده موندن نداره میگم یک درصد

  کو تا ۹ ماه کو تا واکسن مونتاژ بشه بیاد ایران
  من رفیقم دامادشون ت بیمارستان پرستاره فقط امروز ۲۱ تا فوتی داشتن

  فقط و فقط میشه گفت از منزل بیرون نرید
  جون انسان شیرینع همه مردم گناه دارن حالا اینا مسولین کشورم انقد میرسن ک زنده بمونن ما ها ک ولش کن

  خدایا خودت ب داد مردم برس♥️

  1. شما از استرس دادن یه مردم چه لذتی میبرید؟ من داروساز هستم و گفته های شما رو نقض مسکنم! اگر امکانش بود شما رو تحت پیگیر قانونی بخاطر ایجاد رعب و وحشت قرار میدادم

 33. ابریزش بینی . سردرد. گلودرد شدید.بیحالی( بدن درد). حالت تهوع.تنگی نفس اینا همش علایم کروناهست خدا کمکمون کنه من چندتا علائم رو دارم ولی خیلی خفیف اما بیحالی شدیده خیلی استرس دارم توروخدا بیاین اگه بهمون ژل ضدعفونی کننده نمیدن یا ماسک هارو گرون تر از چیزی که هست میفروشن حداقل ما هوای همو داشته باشیم برا هم دعا کنیم توروخدا اونایی که نمازخون هستین برا ماهم دعا کنین

  1. استرس شما باعث میشه به شدت سیستم ایمنی بدن تون تضعیف بشه! خدایی نکرده اگر مبتلا هم شده باشید همین استرس باعث عدم موفقیت سیستم ایمنی بدن شما در مهار ویروس میشه پس سعی کنید کنترل کنید خودتون رو

  2. دوست عزیز ابریزش بینی جزو علایم اصلی و اولیه کرونا نیست بلکه در گزارشی تنها در روز 12 از بیماری دیده شده… بنابراین شروع بیماری با ابریزش بیشتر به سود سایر بیماری های ویروسی است تا کووید 19. شروع علایم در کووید 19 در بیشتر موارد با تب و سرفه خشک همراه بوده است.

 34. ماسک های فیلتر دار قابل شستشو نیستن نویسنده گرامی ضمن اینکه خود WHO توصیه کرده ماسک فیلتر دار تاثیر مثبتی نداره و ماسک طبی ساده برای افراد معمولی کفایت میکنه مگر اینکه در مواجه مستقیم با فرد بیمار داشته باشید مثل کادر درمانی

   1. دوستان خوبم تا خواست خدا نباشه هیچ اتفاقی نمیوفته ترس و استرس خودش این بیماری رو تشدید میکنه به خدا توکل کنید که خودش منبع تمام ارامشهاست قربونش برررم

 35. من الان کارمندم توی بهزیستی مددکارم/کارمونم تعطیل نکردیم داریم مرتب میایم سر کاربا همه نوع ادمی اعم از پیر/جوان /معلول/مریض داریم سرو کله میزنیم نمیترسیم چرا رعب و وحشت دارین قرار نیست اتفاقی بیوفته با ارامش زندگی کنید و نکات بهداشتی رو رعایت کنید هیچی نمیشه بیخااال باشید امروز را با خدا قدم بردارید و فردا را به او بسپارید/

  1. فقط این نکات رعایت شه = حتی با اعضای خانواده فاصله 2 متر رعیت کنه مرتب همتون دست بشورید همتون تا حد امکان تردد بیرون منزل رو به صفر نزدیک کنید و نکات کلی رعایت شه. استرس مطلقا ممنوع.و در مورد ایشون نزارید مبتلا شه و کسی که مبتلا نشه خطری تهتدیدش نمیکنه همین

 36. متاسفانه همه سعی در آسون نشون دادنه این بیماری دارن
  درسته مثله بیماریهای از این قبیل زیاد خطرناک نیست
  اما باید جدی گرفت این کرونا رو
  الآن که هیچ مسئولی مسئولیته خودشو درست انجام نمیده خودمون به فکره خودمون باشیم و و نکاته بهداشتی رو رعایت کنیم
  آرزوی سلامتی برای همه مردم کشورم

 37. میزان مرگ و میر در صورت مراقبت زیر نظر سیستم درمانی 2 درصد و در صورت خود مراقبتی در کشورهای در حال توسعه 20 درصد خواهد بود.

 38. بالاخره این ویروس حدودا 12 ساعت روی سطوح، فعال باقی می‌ماند. یا ویروس کرونا حدود ۹ روز زنده می ماند؟

 39. من چند روزه گلودرد شدیدی دارم که قویترین مسکن هم دردش کم نشده 3تا پنی سلین هم زدم الان 6روزه که این مرض رو دارم ٢روز اول که فقط تب ولرز داشتم. اشتها اصلآ ندارم ولی مایعات زیاد مصرف میکنم. هنوز گلوم خوب نشده ولی اوضاع جسمانی یکم بهترشده آخه با گلودرد هم نمیشه آدم خودشو تقویت کنه چیکارشدم کرونا گرفتم

 40. دیر یا زود همگی کرونا میگیریم هر چند هم مراقبت کنیم؛این مریضی همه گیر است و راه فراری نیست

  1. این همه ویروس اومدن و بعد از یک مدت فروکش کرد تو کل طبیعت اگه نگاه کنید هیچ چیز همیشگی نبوده پس این برداشت شما کاملا غلط و بی اساسه، گاهی لازمه به قوانین طبیعت احترام بگذاریم و با رعایت بهداشت و نکات ایمنی و اعتماد به نفس از هر بیماری یا حالا هر سختی تو زندگی گذر کنیم.

   1. شما حتما پولداری که این حرف و میگی اگه مثل ما صبح تا شب سگ دو بزنی واسه چندر غاز اون موقع میفهمی

    1. دوست عزیز به پولداری و نداری ربطی ندارد مهم این است که شما چقدر به توصیه ها توجه میکنید

   2. چرا ما ایرانیها همیشه ناامید هستیم و رعایت بهداشت نمیکنیم ،،اما کار به جای باریک کشید همه ما خداشناس میشیم ،، چرا مثل مردم چین و ژاپن فرهنگ مون رابالا نمیبرم ،چرا به توصیه های بهداشتی توجه نداریم، اگر زمان هریک ازائمه اطهار ع هم بود ،قطعا آنها مردم را به رعایت بهداشت فردی و بعد توسل و توکل بخدا توصیه میکردند ،،پس نظر الکی ندید منزل بمونید،کادر پزشکی کشور را خسته تر نکنید ،، بجای انتقاد درست عمل کنه تا این ویروس بره انشاالله ،بعدا نقد و بررسی کنیم، فعلا همه متحد باشیم مقابل ویروس کرونا،،اللهم عجل الولیک فرج،

  2. دقیقا بیماری اپیدمی اونم تا این حد سریع ب هیچ کس امون نمیده .. مخصوصا با فرهنگ پایین مردم ک در منزل نمیمونن افرادی مثل منم ک جایی نمیرن تو اتیش این بی فرهنگا خواهند سوخت .. تنها کافی ی ناقل وارد ی شهر بش با ی سرفه کل شهر ب باد میره . خدا لعنت کن ادم خودخواه بی ملاحظه رو ک واقعا درین موارد ی قاتل واقعیه

  3. هیچ کس دچار نخواهد شد این یک ویروس مثل آنفولانزا هست فقط افراد ضعیف به لحاظ سیستم ایمنی را درگیر خواهد کرد، ویروس کرونا به افراد سالم مثل کودکان نوجوانان و جوانان هیچ تاثیری ندارد ، ویروس انسان نمی کشد این ترس و وحشت و استرس هست که جان میگیرد

 41. از کرونا کثیف تر اونکسیه که لوازم بهداشتی را احتکار می‌کنه.زمانی که مابه همدیگه رحم نمی کنیم چرا باید کرونا را سر زنش کنیم.

 42. به قول مدیری یارو اونور دنیا خفاش نوش جان فرموده اونوقت ما اینور دنیا باید دستا را با ابو صابون بشوییم.قدیما مرض یه منطقه کوچکی را می‌گرفت و تمام.الان تمام دنیا تو خونه در یه جعبه جمعند

  1. دقیقا عشقو حالش مال اوناست بدبختی و مکافاتش مال ماست خدا لعنت کنه باعث وبانیشو

  2. قبل خدا با سیل عذاب و امتحانمون کرد صدامون ک در نیومد ایمان و نیوردیم مهم هم نبود جان هموطنانمون از مرگ خودمون بیش از همه میترسیم حتی جرات کوچکترین اعتراض! حال عذابی است علیم برای ماها ک لیاقتمون جز این نیس! از مظلومیت خود توبه کنید شاید خدا بخشید مارا خون خون میگیره شک نکنید

 43. سلام والا ویروس کرونا خطرناک نیست به شرطی که دولت جمهوری اسلامی رهبر عزیز کشورمون مردم را حمایت کنه اول از لحاظ مالی دوم از لحاظ روحی و عاطفی.میگن خونه بمونید خب از کجا بیاریم بخوریم با کدوم پول رهبر هزیزم خودت که پولداری فکر میکنی همه پولدارن ما یه روز نریم سره کار شب گشنه میمونیم

  1. اونهایی که کار ندارن پانشن برن بیرون نرن مسافرت شمال و….. و الا همه ما که کارمیکنیم میریم بیرون

  2. سلام واقعاویروس کروناترس زیادی به دل مردم انداخته یکی مثل من که تواین دنیایه مادرفقط داره واونم بیماریه قلبی داره بااین حال ازخونه بیرون نمیریم خواهش میکنم شمامردم کشورهم کمی ملاحضه کنیدتاباعث یتیم شدن امثالی مثل من نباشیدممنون میشم

  3. آفرین کاملا درست بیشتر مردم توانایی مالی وهزینه تغذیه درست ندارن سیستم بدنی ضعیفی دارن ومریض میشن ویه ویروسی مثل کرونا به راحتی جونشونو میگیره تورو خدا رحم کنید به حال همه نگاه کنید زندگی برا مردم سخت کنید تا خدا رحم کنه

  4. سلام رهبر نگفت شما سر کار نرین گفت اگه کسی کار واجب نداره بیرون نره متاسفم برات بی سواد ک درمورد رهبر کشورمون اینطوری حرف میزنی تو از کجا میدونی ک او پول داره مگه خونه زندگیشو دیدی بی خودی تهمت نزن

  1. چی داری میگی. آماری ک اینا میدن چرته. امارواقعی. بیش از100هزارموردفوتی.بیش از1000000میلیون هم کرونایی شدن. افتاد

 44. آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ داخل کشور ۳.۶۱ ٪ هستش.یعنی تقریبا از هر ۱۰۰ نفر کمتر از ۴ نفر امکان فوت داره. این ویروس هم مثل باقی ویروس های خانواده کرونا از بین خواهد رفت. به شرطی که فرهنگ رعایت بهداشت خصوصی و عمومی به همه تفهیم بشه.بهترین واکسن برای کووید ۱۹ ماندن توی خونه هستش..همه ی ما سر کار میریم ، اکثریت ما هم از نظر اقتصادی توی شرایط سخت هستیم. ولی ما کار میکنیم که زنده بمانیم اگه قراره که با ویروس جون خودمون رو به خطر بیندازیم کار و غیره هم مفهومی نداره. وقتی سلامتی نباشه کار هم نیست ، پول هم نخواهد آمد..اینقد جبهه نگیرین عید امسال رو جایی نریم ، با خانواده داخل خونه هم میشه تفریح شاد داشت .. خواهشا رعایت کنین مسافرت رو کنسل کنین.. دست به دست هم بدیم تا زنجیره ی این اپیدمی رو پاره کنیم… به امید روزهای خوش

 45. کاش مسولین به فکر مردم هم بودن به جای تعطیلی مجلس خبرگان ومجلس شورا که هیج مراجعه کننده ای ندارن حداقل ارگانهای خدماتی رو یاشیفتی میکردن یا تعطیل که اینقد مردم اسیب نبینن

 46. وقت بخیر .
  چند روزه ضربان قلب من زیاد شده.
  طوری که حسش میکنم.
  قبلا اینجوری نبودم.
  احساس گرما دارم ولی تب ندارم.
  از عصر امروز کمی بدن درد هم دارم..اینا علایم کرونا هستش؟!

  1. نه عزیز. تب خفیف سرفه.دردتوناحیه کبد. ریه ها. معده. خواب رفتن بی موقع از8صبح تا…. کورش و اشتها. این چیزای که شما ترین. استرس وترس وحشت کرد. محکم باش. مردهای مارو

   1. دایی من گلوم درد میکنه البته چطور درد میکنه من حس میکنم ی چیزی تو گلومه و خیلیم میترسم درحالی ک ن تنگ نفس دارم ن سرفه ن سر درد ن تب هیچی فقط گلوم درد میکنه بنظرت این علائم کروناس؟
    و بخاطر سرما و آب سرد تو گرما میتونه باشه؟؟

  2. اگه مردم حرف پزشکان گوش کنن و خونه هاشون بمونن وبی خودی بیرون وشمال نرن تفریح زودتر این بیماری مهار میشه

  3. باسلام بهتر اینه ک لوازم بهداشتی و ضد عفونی در دسترس همگان باشد تا مسایلی مانند امروز کمتر بشه و خدا این بلا ی بزرگ رفع کند

   1. سلام من دوروزه تب دارم به طوری که فقط صورتم و بدنم داغ میشه و دست و پام یخ و گلوم هم گاهی اوقات خشکه ایا این علائم مربوط به کروناست؟

 47. سر شب که اومدم خونه خوب بودم ولی الان کمی درد روی عضله پل دارم و بیحالم کمی.
  اصلا استرسی نیستم و خیلی ریلکسم‌ و ضربان قلبم هیچ وقت بالا نبوده.گلوم کمی خشکه واحستس میکنم مجرای تنفسیم بینیم خیلی باز شده و راحت نفس میکشم ولی خشکی رو حس میکنم..

 48. اقای موسوی خوابی .ویروس چینی است انها سوسک می خورند در بازار شان گوشت سگ فروش میکند تو که اطلاعات نداری چرا حرف می زنی تولید چین است مال چین است مثل تمام جنسهای بنجل چینی که کلاه سر ما گذاشته وبه ما قالب میکنند وتولید ما را از رونق انداخته اند ساده لوح نباشید کار چین است دیدید مهارش کردند اینها کافرند میانمار را نگاه کنید با مسلمانان چه کردند

 49. سلام با افزایش سیستم ایمنی بدن خیلی راحت میتوانید با این ویروس مقابله کنید#دکتر_امیر_مقربی

 50. راست میگه هم وطن ما
  مااگرتوخونه بمونیم کجا بیاریم بخوریم اگر اول وقت نرویم کارگری بنایی دست فروشی زهرمار کجابخوریم اون بچه اون خانم که توتونه منتظر تابرگردیم مگه نون وسایل خوردنی نمیخاد ن نمیخاد خاک میخوره
  اقای رهبر عزیز اقای روحانی ایای اقازاده ها شمابگید بجای این حرفها حداقل به مردم کمک کنید اگرراست میگید اول یه پولی بریزد بحاسباشان تابرای یه لفمه نون نره بیرون جانش ازدست بده بعدش یه گرو بفرستید درخونه مردم ازاون ماسک دستکش پلاستیکی که به نرخ طلا شده بین مردم بهداشت توضیح کنه جلو تونها بیاد نه بیرون که یکی ببره یکی گیرش نیاد تامردم درامان باشن نه حرف مفت پوچ توخونه بمونید😥😥😥😥😥😥😥

 51. این نیز بگذرد به شرطی که نظافت را رعایت کنیم.دولت هم ماسک و وسایل ضدعفونی ازجمله الکل در اختیار مردم بگذارد….

 52. من کرونا گرفتم الان چهار روز هست روز اول و دوم خیلى بیحال بودم الان دارم بهت میشم تقریباً به غیر از یک نفر همه در خانه ما گرفتند نگران نباشید اینقدرها هم ترسناک نیست ویتامین سى محلول جینجر و ابلیمو و عسل بهورید مرتب با اب گرم گلو رو مرطوب نگه دارید راستى من امریکا هستم💐🙏🏼

 53. سلام.مقصر اصلی خود دولته که بخاطر انتخابات حرفی از جدی بودن این ویروس نزد که مردم رو پای صندوقها بکشه.که چی که امثال آمریکا وغیره بفهمن ایرانی تاچه حدپای عقایدش وایساده مردم نادان هم همیشه کتک بیخیال بودن و جهالتشونو میخورن که امروز جون هزاران نفر بخطر افتاده.متاسفم برای مردم خودم که تااین حد پخمه هستن.اقای رهبر که مثلا خیلی به فکر مردمی همیشه مردم رو فدای رهبریت و نظامت کردی که البته حقشونه. لطف کن بقول اون هموطن یه پول درشت بریز تو حساب خانوارها.موادغذایی رو دم در ملت تحویلشون بده با بهداشت کامل.اونوقت ببینم بازم کسی میره بیرون برای خرید یا کار کردن.کسی هم اگه مریض داره انقدر کادر درمانت قوی باشه که نیاز نباشه طرف بره بیمارستان بایه زنگ دکتر بفرس پرستاربفرس ویزیت و دارو تو خونه بهش برسونن.شما اگه نگران مسافرت ملت بودی از قبلترش راه هارو میبستی بلیتهای هواپیما قطار اتوبوس رو باطل میکردی و نمیذاشتی تامردم سرخودنرن مسافرت.مقصرخوددولته که گذاشته ملت اختیاری تصمیم بگیرن.کار که به جای باریک میکشه مردم میشن مقصر.فقط متاسفم برای خودم و فرزندان آینده این مملکت

 54. به خانم محدثه
  آرش هستم از امریکا قبلاً گفتم من هم کرونا دارم من و خانواده تب نداریم البطه یک وقتهایى احساس تب داریم ولى وقتى کنترل میکنیم تب نیست چیزى که در ERبه ما گفتن این هست که براى بچه ها خطر صفر براى جوانها و مینسالها خیلى پایین ولى افرادى که نارسایى کلیه ریه قلب دیابت و ضعف ایمیونى سیستم دارن مشکل ساز خواهد شد و همچنین افراد مسن ریسکشون بالا هست ولى چیزى که خیلى روزهاى اول خواهید داشت بیحالى و بدندرد هست ولى در افراد سالم بعد از این در حد یک سرماخوردگى خواهد بود نگران نباشید با اب نمک لوزه هاتون رو تمیز کنید گلو رو مرطوب نگه دارید با اب گرم یا چایى یا قهوه و مایعات و ویتامین سى به میزان زیاد مثرف کنید به اطرافیانطون هم این رو بگید به امید گذر از این مشکل

  1. سلام وقت بخیر
   مادرم کمی تب دارن
   چیکار کنیم؟از کجا بفهمیم کروناست یا نه؟
   چه کاری باید الان انجام بدیم؟

 55. سلام من یدفعه ای به طور ناگهانی سرما خوردم جوری که خیلی حالم بد بود ولی به طرز عجیبی ۶ساعت بد حالم خوب شد هم آبریزش بینیم قطع شد هم تبم ولی الان خیلی قفسه سینه ام درد میکنه به نظرتون من کرونا گرفتم 😢

  1. اگر ایمانت به خدا قوی باشه ترسی ندارید در کل می‌خوام اینو بگم مرگ همه ی ما به دست خداست اگر روزمرگمون برسه سالم هم که باشیم می‌میریم پس مومن واقعی بخدا توکل کن خودش این بیماری رو ریشه کن میکنه

 56. سلام استرس پیش ازحد توفضامجازی ومحل کارفکروخیالات باعث شد که چندروزه گلوم خیلی اذیتم میکنه ازهمون چیزی که میترسیدم اتفاق اوفتاد ای کاش اصلا نمیرفتم سرکار البته فرقی نداره باشغل ازادمیشه توخونه موند دستمون به جایی بند نیست چشممون به چندرغازی که بارانندگی درمیاد بابیمه ازاد واجاره خونه ….. اینایی که شعار میگن ببمونین خونه منظورشون به خودشونه چون حقوق بگیر دولتن دوروزنداریم چه برسه به یک هفته

  1. سلام چه ربطی به رهبر داره برید یقه دولت آقای روحانی روبگیریداونابایدجوابگوی خونه موندن های ماروبدن رهبر هم اگه بفهمیم ساده اس به همه چیزش قانع اس

 57. سلام درد سینه دارم دهانم تلخه ودیگه چیز ولی در حمام بخاطر شتن ماسک از وایتکس و اب داغ استفاده کردم نمی دونم چیه

 58. با عرض سلام شخصی یک یا دو مورد از علائم را داشته باشد امکان ویروس کرونا است در ان شخص یا نه
  ممنون

 59. من حالم خوب نیست گلوم درد می‌کنه نفسم خوب در نمیاد دستمو یه جورزه عطسه هم میکنم سرم هم خیلی درد می‌کنه دو تا بچه دارم میترسم بگیرم شوهر بی مسولیتی دارم اگه بمیرم معلوم نیست چه بلایی سر بچه‌ها م بیاد

  1. درمملکتی که دستکش فریزری وماسک یه بار مصرف احتکارکنندگان ناکس با جسارت ازش نمی گذرند نظر دادن مردم شفاف و واضح مثل اینه !!!!! که بنده خدارو رو به ده راه نمیدن ولی اون سراغ کدخدا رو میگیره ؟؟؟؟ وای بر ما که قرنها از فرهنگ اسلام ومسلپین عقبیم ،فقط به فقط ادعامون هم خودمونو هلاک کرده وهم کسانی که مارو شنیدن ولی مارو ندیدن

  2. یه شربت دیفین هیدرامین بخورین .هر 8 ساعت یه قاشق..اب پرتقال بخورین .غذای اب پز مثل مرغ .گوشت تخم مرغ نخورین بخاطره ویروس کرونا .سیب زمینی اب پز بخورین .میوه بخورین .اگه ندارین کمتر میل کنید .سر ساعت شربت بخورین ..حتما شربت بزرگسال بگیرین

 60. دررود برشما . تو رو خدا یکی راهنمایی کنه همسرم دو روز پیش تب کرد الان قطع شده . کلافه اس . بدنش درد میکنه . سرفه خیلی کم اما داره .آبریزش داره اما زیاد نیست قرص بهش تب بر و سرما خوردگی میدم . باید کجا ببرمش . آیا تست میگیرن . آیا ممکنه کیت تست رو بهم بدن بیارم خونه و تست کنم

  1. اول نگاه کن ببین خوب شده علایمش برطرف شده .دارواشو سر موقع بدین خوب میشه ..تبش قط شده پس علایم خوبیه .اگه دارو مصرف کرد خوب نشد دوباره علایمش برگش حتما به پزشک مراجعه کنید

 61. کاش من تو دولت کاره ای بودم بمب مینداختم تو چین دهن این چینیارو سرویس میکردم اشغالای لجن هرچی میاد دستشون کوفت میکنن اونوقت مریضی شو ماها میکشیم ادم نیستن که

 62. سلام به همه دوستان چرا ترسیده اید اینم به امید خدا میاد و میره به خودتون تلقین ترس ندید که باعس ضعیف شدن سیستم بدن میشه پس ورزش کن و با حرفهای انگیزشی روحیه خودت وخانواده بالا ببرادم های با انگیزا هیچ اتفاقی نمیافته

 63. سلام دوستان شما این هرچی بگین فقط سر خودتونو درد میارین اون یا اونایی که باید بشنود توقرنطینه هستن صدایی شمارو نمیشنوندوگر که مملکت اینطوری نمیشد

 64. در این مملکت ما هر چی میکشیم از دست حاکمیت و یک عده راس کاره،اونها در خونه باغ های اشرافیشون دارن عشق و حال میکنن و این مدت هم به بهانه قرنطینه دیگه کلا گورشون را گم کردن، مگه میشه رهبر در فقر و نداری باشه وقتی کمترین آدمها و نوچه های بیت همه مولتی میلیاردرهای ایرانن؟!! چرا فکر میکنید مردم اینقدر احمقن که رهبر با صندل پاره و روی موکت میاد جلوی تلویزیون و ملت هم باور کنن؟!! تا کجا و کی فریب و با جان و مال و امید و زندگی مردم میخان بازی کنن، از خدای احد و واحد میخام این کرونا یکی یکی از مسولین بی کفایت قربانی بگیره تا بترسن از صدای مظلومی که‌جز خدا کسی را نداره…
  اکثر جوانهای ما همه افسرده و معتاد و روانی شدن، با کارگری و بیکاری چطور میتونن خرج دوا و درمان این مرض را هم جورکنن؟؟! ننگ باد بر این حکومت که اربابان روس و چین به جان و مال و ناموس و خاک کشورش تعرض میکنن و حاکمانش فقط برای خودشون سکوت میکنن….

  1. سلام علیکم این یک بلا از خداوند متعال است که بشریت تغیان کرده ودیگر خدا نشناس شدن علایم اخر الزمان بیشتر این موارد اتفاق میفته که خدا به انسان هشدار میده یکم جلوی خودت رابگیر با یک ویروس کوچیک کل دنیا را لرزاند اگر عذاب بزرگ نازل کند وروز قیامت بیاید چی میگید همه علایم نشانه است از پیامبران وامامان معصوم نقل شده بی حجابی تفرق تکبر بی احترامی ظلم فساد حرام خوردن رشوه خوردن ربا خوردن بی نماز بی دین فخر فروشی کل بشریت وانسانها عوض شدن خود شیطان شدن وباید منتظر ضربه الهی باشیم والله هر چه باشد رحمت خداست همه چیز با پول نمیشه پول پرستی مثل بت پرستی همه مثل هم دریک قبر دفن میشیم چه فقیر چه ثروتمدار چه گدا فقط عمل صالح پرونده قبولی باید داشته باشید مرگ حق است ومومن نباید بترسد اگر گناهش زیاد ترس باید داشته باشه چون فردا باید جواب پس بده دردنیا چکارهای خوب چه کارهای بد درکفه ترازو قرار میگیرن کدام سنگینتر برید مطالعه کنید علایم اخر الزمان از قران از پیامبران وامامان معصوم حقیقت ببینید همه چیزی که گفتن حالا شده ودارد میشود وخواهد شد انسان از بشریت خارج شده تغیان کرده منتظر عذاب الهی باید باشیم خدا ارحم الراحمین توبه واستقفار کنید طلب بخشش کنید طلب مغفرت خودتان اصلاح کنید که وقط قنیمت ای مردم ایران وجهان بشنوید وعمل کنید با ارزوی که درراه دین نبی اکرم وامامان واز منتظران واقعی امام عصر اراوحی الفدا باشیم من انسان فقیر خدا وهیچ درامدی ندارم وچهار بچه وبا میگرن وتعویض مفصل ویکم مشکل تنفسی از قلبم دارم هرچه باشد رحمت است بجز یارنه نمیتوانم کار کنم باورکنید وراضیم به راضای خدا مردن یکی بیشتر نیست اول اخر حق نه خانه خوب نه ماشین هیچ ندارم مال دنیا هیچ ارزشی نداره باید بنایی برای اخرت اماده کنی بفکر اخرت باشید بنده حقیر سی چهار سال دارم التماس دعا دارم وخواهشن پشت سر مومن بنده خدا غیبت وحرف نزنید فردا باید اخرت جوابش بدی با اجازه خدا حافظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن