ماجراجویی

لنج‌ سازی کوهین دریا و تجربه‌ تماشای تعمیر لنج در بندر کنگ

فهرست مطالب

تجربه بازدید از صنعت لنج ‌سازی، شاید نگاه تازه‌ای به سفرهای دریایی به جنوب کشور باشد، جایی برای گپ زدن با سازندگان اثر زیبایی به نام لنج. در این مطلب از نابرو همراه ما باشید تا با لنج و ساخت آن در لنج‌ سازی کوهین دریا بیشتر آشنا شوید.

لنج‌ سازی کوهین دریا یا لنج‌سازی جداف، بندر کنگ

تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که لنج‌های کوچک و بزرگی که در بندرهای جنوبی می‌بینید، کجا و چگونه ساخته می‌شوند؟ بازدید از نحوه ساخت این لنج‌های زیبا که قصه‌های فراوانی از دریا و دریانوردان دارند، می‌تواند سرگرمی بسیار جالبی برای شما باشد. در لنج‌ سازی شرکت کوهین دریا بندر کنگ می‌توانید صفر تا صد ساخت و تعمیر را از نزدیک نظاره‌گر باشید (درواقع نام اصلی این شرکت، لنج‌ سازی کوهین دریا است اما مردم محلی از واژه جداف هم برای آن استفاده می‌کنند).

نمایی از زیر لنج در حال تعمیر

هنری که بسیار زیباست و ذوق مردم این منطقه را نشان می‌دهد، اما به‌تدریج در حال فراموشی است. این هنر که قدمت بسیار زیادی دارد، با نام «گلافی» هم شناخته می‌شود. البته خبر خوب این که این هنر در سال 1388 به ثبت ملی رسیده و حتی پیشنهادهایی هم برای ثبت آن در فهرست یونسکو داده شده است.

شاید با بازدید از نحوه ساخت لنج و جهازهای بادی در لنج‌ سازی کوهین دریا به نحوی در حفظ این سنت زیبا دستی داشته باشیم و چه‌بسا افرادی که هم‌اکنون در تلاش هستند تا لنج‌سازی و تجربه سفر با لنج‌های بادبانی قدیمی را به گردشگران معرفی کنند تا هم درآمدی برای مردم بومی باشد و هم خاطره‌ای دل‌انگیز برای گردشگرانی که به‌دنبال تجربیات تازه هستند.

لنج‌ سازی کوهین دریا

نحوه تعمیر لنج‌ها در لنج‌ سازی کوهین دریا

البته بیشتر افرادی که در لنج ‌سازی کوهین دریا می‌بینید، در حال تعمیر لنج‌ها هستند و تعداد کمی کشتی در حال ساخت خواهید دید. به‌علاوه، شاید اولین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این باشد که لنج‌های به آن بزرگی را چطور به ساحل می‌آورند و در خشکی تعمیر می‌کنند.

برای این کار از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود و یکی از آن‌ها استفاده از داک است که نمونه آن را در لنج‌ سازی کوهین دریا می‌توانید ببینید. شاید در هنگام بازدید شما، داک عظیم‌الجثه در محلی ثابت قرار گرفته باشد، اما این وسایل حرکت می‌کنند و با قدرت بالای خود، لنج‌ها را از آب به ساحل می‌آورند. ولیکن داک‌ها هم تا حدی ظرفیت تحمل وزن دارند و اگر کشتی خیلی سنگین باشد، مجبور می‌شوند به جای جابه‌جا کردن آن، خشکی را به دریا ببرند.

به این ترتیب که حوضچه‌های بزرگ و عمیقی تشکیل می‌دهند که لنج‌ها به‌آسانی وارد آن شوند، سپس آب را با مکش بیرون می‌کشند تا افراد بتوانند تعمیرات خود را انجام دهند. یکی از روش‌های تعمیر در لنج‌ سازی کوهین دریا به این ترتیب است که میخ‌های بدنه را با چکش زدن خارج می‌کنند تا بتوانند رویه بدنه را نو کنند. دیدن افرادی که زیر بدنه نشسته‌اند و چکش می‌زنند بسیار جالب است.

تعمیرکاران در حال تعمیر لنج ها

باتوجه‌به اینکه لنج‌ها در خشکی و روی زمین هستند، برای وارد شدن به آن‌ها نردبان‌های درازی گذاشته می‌شود که شاید هر کسی جرات بالا رفتن از آن را نداشته باشد. اما اگر از ارتفاع هراسی ندارید، از کارکنان اجازه بگیرید و وارد فضای داخلی کشتی شوید. قسمت‌های مختلف را از نزدیک ببینید و با روش کار در دریا آشنا شوید. اینجا همان جایی است که به هر گونه سؤالی که درباره کشتی‌سازی یا تجهیزات داخل کشتی داشته باشید، پاسخ می‌دهند.

نکاتی درباره لنج و لنج‌ سازی

هنگامی که با لنج‌سازان لنج‌ سازی کوهین دریا یا ناخدایان قدیم گفت‌وگو و از قسمت‌های مختلف هر لنج بازدید کنید، نکات بسیار جالبی فراخواهید گرفت. برای مثال، باتوجه‌به اینکه بدنه لنج‌ها همیشه در داخل آب قرار می‌گیرد، خطر خزه بستن آن را تهدید می‌کند، برای همین از رنگ‌های ضدخزه استفاده می‌شود که بسته به کیفیت تا شش ماه یا بیشتر دوام می‌آورند.

جاذبه های لنج‌ سازی کوهین دریا

برای جلوگیری از نفوذ آب از لای درزهای تخته‌های افقی کشتی‌های چوبی، آن را از بیرون کَلفات می‌کنند. کَلفات یک نوع پنبه است که به‌صورت رشته درآمده است؛ البته درحال‌حاضر از رشته‌های آماده استفاده می‌شود. یکی از نکات جالب توجه، همین دست‌ساز بودن لنج‌هاست که بیننده را شگفت‌زده می‌کند.


به‌طورکلی برای رسیدن به بندر کنگ یا باید از خودرو شخصی استفاده کنید، یا با قطار، اتوبوس و هواپیما به نزدیک‌ترین شهر بروید و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس خود را به مقصد برسانید.

ساختن چنین سازه عظیمی نیازمند دقت و فکر زیاد است و همه این‌ها را می‌توان در لنج ‌سازی جداف دید. مهارتی که نسل به نسل منتقل می‌شود. مردم خون‌گرمی که از دیدن گردشگران بسیار خوشنود می‌شوند و با لذت و حوصله زیاد، همه چیز را موبه‌مو توضیح می‌دهند.

ابزار تعمیرات لنج

اینکه چه بلایی سر لنج‌های مستهلک می‌آید هم شاید برایتان جالب باشد. برخی از افراد، لنج‌های کهنه را می‌خرند و جایی در دریا می‌اندازند تا محل امنی برای ماهی‌ها باشد که به آن پناه ببرند، و بعداز آن باقی ماهی‌گیران سعی می‌کنند در این مسیر ماهی‌گیری نکنند تا همه این ماهی‌ها نصیب کسی شود که با خرید کشتی فرسوده برایش هزینه کرده است.

بسیاری از این لنج‌ها هم اگر در ماجراجویی‌های دریایی از بین نروند، سالیان دراز در ساحل باقی می‌مانند و زیر نور آفتاب می‌پوسند.

جاذبه های لنج‌ سازی کوهین دریا

لنج سازی کوهین دریا کجاست؟

لنج سازی کوهین دریا در استان هرمزگان، بندر کنگ و محله کوهین قرار گرفته است. شما می‌توانید با خودروی خود به لنج سازی کوهین دریا بروید و پس‌از پارک کردن وارد محوطه لنج‌ سازی شوید. به‌طورکلی برای رسیدن به بندر کنگ یا باید از خودرو شخصی استفاده کنید، یا با قطار، اتوبوس و هواپیما به نزدیک‌ترین شهر بروید و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس خود را به مقصد برسانید.

تعمیر زیر لنج

اقامت در نزدیکی لنج‌ سازی کوهین دریا

اگر مشتاق بازدید از لنج ‌سازی کوهین دریا هستید، می‌توانید برای اقامت از اقامتگاه‌های بوم‌گردی بندر کنگ همچون اقامتگاه بوم‌گردی یونسی و اقامتگاه بوم‌گردی یوسفی استفاده کنید، در یک محیط امن چادر بزنید یا اتاقی در هتل‌های مختلف شهرهای اطراف رزرو کنید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن