فرهنگ و هنر

سینماهای اصفهان؛ سفر فرهنگی در شهر زاینده‌رود

فهرست مطالب

سینماهای ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار پربار و غنی است و به زیبایی تمام فرهنگ ایرانی-اسلامی را در سطح جهان به نمایش می‌گذارد. در این مقاله قصد دارم شما را با سینماهای اصفهان آشنا کنم. علاوه‌بر آنکه جاهای دیدنی اصفهان در رتبه‌ اول جاذبه‌ها قرار دارد، سینماهای این شهر نیز در میان سینماهای پرمخاطب کشور جایگاه ویژه‌ای دارند.

1- سینما سیتی سنتر اصفهان

پردیس سینمایی سیتی ‌سنتر اصفهان از تیرماه سال 1397 آغاز به کار کرده است و در شمار 14 سینمای پرمخاطب کشور است. این سینما از بهترین تجهیزات روز سینمایی دنیا برخوردار است. این مجموعه شامل هشت سالن بوده که هرکدام از این سالن‌ها تنها به یک بخش هنری تعلق دارند و به صورت تخصصی روی یک حوزه‌ هنری مشخص تمرکز می‌کنند. از این هشت سالن، پنج سالن آن به سینما اختصاص دارد که کیفیت بسیار بالایی از صدا را ارائه می‌دهد؛ به گونه ای که مخاطبان در هر قسمت از سالن که باشند، میزان مشابهی از صدا را دریافت می‌کنند.

طراحی این سالن‌ها به قدری حرفه‌ای است که بهترین و مناسب‌ترین زاویه دید را برای مخاطبان مهیا می‌سازد. کوچک‌ترین این سالن‌ها 70 نفر و بزرگ‌ترین آن‌ها 333 نفر گنجایش دارد. یکی دیگر از سالن‌های این مجموعه، مخصوص همایش و کنسرت است که یک هزار و صد نفر ظرفیت دارد.

سینماهای اصفهان

سالنی از پردیس سینمای سیتی سنتر اصفهان نیز  به هنر و تجربه تعلق دارد. برای این مجموعه یک سالن VIP در نظر گرفته شده است که سالن VIP آن چند منظوره بوده و به‌عنوان آمفی‌تئاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تهیه آنلاین بلیت برای این سینما امکان پذیر است. سینما سیتی سنتر اصفهان در بزرگراه شهید دستجردی، روبروی ورودی اصلی سپاهان شهر واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- سینما قدس اصفهان

سینما قدس اصفهان، در ابتدا شهر فرنگ نام داشت. این سینما در سی‌ام بهمن سال 1354 آغاز به کار کرد و فیلم تفنگ پر اولین فیلمی بود که در این سینما به نمایش درآمد. در زمان انقلاب این سینما در آتش سوخت که بازسازی این مجموعه در حدود یک سال زمان برد. پس از این وقفه یک ساله، این سینما با نام جدید قدس مجددا آغاز به کار کرد و فیلم نبرد الجزایر به عنوان اولین فیلم پس از انقلاب در این سینما به نمایش درآمد. این سینما دو سالن مجزا دارد که 850 نفر گنجایش دارد. سینما قدس علاوه‌بر اکران فیلم‌های روز سینما، به‌عنوان محل برگزاری کنسرت نیز استفاده می‌شود.

سینماهای اصفهان

تهیه آنلاین بلیت برای این سینما امکان‌پذیر است. سینما قدس یکی از سینماهای اصفهان است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و در خیابان مطهری اصفهان قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- سینما سپاهان اصفهان

این سینما یکی از باسابقه‌ترین و قدیمی‌ترین سینماهای اصفهان به شمار می‌رود که تاریخ احداث آن به سال 1340 باز می‌گردد. ظرفیت سالن این سینما 729 نفر است. سینما سپاهان از سینماهای چند منظوره اصفهان است که علاوه‌بر نمایش فیلم، گروه‌های موسیقی زیادی در این سالن کنسرت برگزار می‌کنند. از آنجا که این سینما، بسیار قدیمی است، در این شهر محبوبیت فراوانی دارد.

سینما سپاهان مشرف به خیابان چهارباغ است که می‌توان این خیابان را قلب اصفهان قدیم دانست. همین موضوع می‌تواند بهانه‌ای باشد تا بتوانید در این خیابان زیبا و پر از درختان سر به فلک کشیده نیز قدم بزنید. مدیریت این سینما در حال حاضر در اختیار موسسه بهمن سبز قرار دارد. تهیه آنلاین بلیت برای فیلم‌های این سینما، امکان‌پذیر است.

سینماهای اصفهان

لازم به ذکر است که سالن دوم سینما سپاهان در سال ۱۳۹۵ و با صندلی‌های جدید افتتاح شد. سینما سپاهان در دروازه دولت، خیابان چهار باغ عباسی، کوی سپاهان قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- سینما ساحل اصفهان

پردیس سینمایی ساحل اصفهان در سال 1354 آغاز به کار کرد. این سینما یکی از سینماهای اصفهان است که در دهه هفتاد برای مدتی به سینما آفریقا تغییر نام داد. در آبان سال 96 به مدت یک سال به دلیل عملیات بازسازی تعطیل شد. در ابتدای کار، سینما ساحل تنها یک سالن دارد اما با توجه به بازسازی‌ که در این سینما صورت گرفت، به پردیس سینمایی تبدیل شد. اکنون پردیس سینمایی ساحل اصفهان، نه سالن با ظرفیت هزار نفر داراست.

دو سالن از آن با گنجایش بیست و سه نفر مخصوص کودکان طراحی شده است. مهدکودکی نیز داخل این پردیس سینمایی برای راحتی والدین دیده می‌شود. از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پردیس سینمایی، وجود یک سالن روباز تابستانی با ظرفیت 150 نفره آن است. جالب است بدانید که اولین کافه سینمای روباز، مربوط به این سینما است.

سینماهای اصفهان

شما در هر زمانی از روز، می‌توانید به صورت آنلاین برای سینما ساحل بلیط تهیه کنید. این پردیس سینمایی در میدان انقلاب و ابتدای خیابان مطهری قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- سینما فلسطین اصفهان

سینما فلسطین قبل از انقلاب و در سال 1340 به نام سینما حافظ آغاز به کار کرد. این سینما از بهترین سینماهای اصفهان است که به سبک سینماهای ایتالیایی ساخته شد. به صورتی که سالن آن با ظرفیت 700 نفر، کاملا روباز بود. سینما فلسطین بعد از انقلاب به مصادره بنیاد شهید درآمد و طی یک بازسازی توسط این نهاد، مسقف شد اما در سال 1390 شاهد تعطیلی این سینما شدیم. چهار سال بعد یعنی در سال 1394 این سینما به بهمن سبز واگذار شد.

این موسسه، سینما را به طور کامل و به شکلی کاملا مدرن با ظرفیت 506 نفر بازسازی کرده و مجددا افتتاح نمود. برای دیدن فیلم در این سینما، می‌توانید بلیت آن را  آنلاین خریداری کنید. در سینما فلسطین برنامه‌هایی برای کودکان نیز تدارک دیده شده است. شما می‌توانید، برای گذران یک اوقات فراغت مناسب فرزندان خود، این سینما را برگزینید.

سینماهای اصفهان

سینما فلسطین چهارباغ عباسی، بین دروازه دولت و خیابان شیخ بهایی قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- سینما چهارباغ اصفهان

سینما چهارباغ در سال 1350 با یک سالن و ظرفیت 460 نفر با نام سینما خانواده شروع به کار کرد. این سینما توسط بخش هنری موسسه بهمن سبز در سال 95 به مدت پنج سال مورد بازسازی قرار گرفت و به‌عنوان پردیس سینمایی با پنج سالن و در ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید. سالن‌های این پردیس سینمایی شامل سالنی با ظرفیت ۴۱۱، دو سالن ۱۲۰ و ۱۱۷ نفره و یک سالن ۷۰ نفره است. این سالن‌ها به ترتیب نقش جهان، چهل‌ستون، چهارسوق و شیخ بهایی نام دارند.

این اسامی برگرفته از پایتخت فرهنگی جهان اسلام است. می‌توانید بلیت این سینما را  آنلاین خریداری کرده و لحظات خوشی را در این مجموعه بگذرانید. در این سینما، یک سالن با ظرفیت 25 نفر نیز به صورت کافه سینما و با چیدمان کافه و مبله طراحی شده است که با دوستان خود می‌توانید این بخش را برگزیده و فیلم خود را در فضایی ایده‌آل مشاهده کنید.

سینماهای اصفهان

سینما چهارباغ در خیابان چهارباغ عباسی روبروی هتل عالی قاپو قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- سینما بهمن اصفهان

این سینما در سال 1396 همزمان با عملیات بازسازی سینما ساحل توسط موسسه بهمن سبز، در منطقه خوراسگان شروع به احداث شد و در شش آذرماه سال 1397 افتتاح شد. از آن زمان تاکنون فیلم‌های روز کشور در این سینما اکران می‌شود. امکان تهیه آنلاین بلیت این سینما وجود دارد. ظرفیتی که برای سالن سینمایی بهمن اعلام شده است، برابر 320 نفر بوده که از جدیدترین تکنولوژی‌های سینمایی در آن بهره گرفته شده است.

سینماهای اصفهان

سینما بهمن در منظقه خوراسگان در منطقه ۱۵ و شرق اصفهان، خیابان جی شرقی، خیابان شریعتی قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- سینما لاله اصفهان

سینما لاله نجف آباد اصفهان یکی از بهترین سینماهای اصفهان است که در سال 1345 توسط مهندس غلامرضا کوشا در شهر نجف آباد ساخته شد. این سینما بعد از انقلاب به مالکیت بنیاد جانبازان درآمد اما بعد از چند سال مجدد به مالک قبلی خود بازگردانده شد. عملیات بازسازی سینما لاله درسال 1375 توسط مدیریت جدید شروع شد و همان سال نیز به اتمام رسید. این سینما یک سالن با گنجایش 380 نفر دارد. از سال 1383 این سالن سینمایی، توسط موسسه فرهنگی هنری شکوفا فیلم در حال فعالیت است.

می‌توانید بلیت این سینما را  آنلاین خریداری کنید. هم اکنون مدیریت سینما لاله نجف‌آباد اصفهان به عهده آقای باباییان است. برای این سینما تنها امکاناتی که ارائه شده است، بوفه و فروشگاه آن است که امکان خرید تنقلات را برای افرادی که به سینما مراجعه می‌کنند، فراهم می‌آورد. این سالن پارکینگ اختصاصی ندارد؛ لذا سعی کنید، کمی زودتر از زمان فیلم خود به مقصد برسید تا مشکل جای پارک نداشته باشید.

سینماهای اصفهان

سینما لاله در نجف آباد، خیابان امام خمینی، بعد از خیابان ۲۲ بهمن قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

اگر در هر کدام از سینماهای اصفهان به تماشای فیلم پرداخته‌اید، کدام یک را از نظر امکانات بهتر از بقیه می‌دانید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با سایت نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن