طبیعت گردی

پارک چیتگر؛ گشت‌وگذاری در سرسبزی پایتخت

فهرست مطالب

اگر اهل طبیعت‌گردی و گشت‌وگذار در شهر هستید، کلان‌شهر تهران برای شما پیشنهادهای نابی دارد و نیازی نیست حتما از شهر خارج شوید. برای تجربه‌ گردشی دوست‌داشتنی، فقط کافی است وارد اتوبان تهران‌ـ‌کرج شوید تا تابلوهای راهنما، شما را به بوستانی جنگلی به‌سبک طبیعت شمال ایران دعوت کنند. اهالی نابرو امروز به پارک جنگلی چیتگر در غرب تهران می‌روند و خوش‌گذرانی لذت‌بخشی را در آغوش سرزمین سبز پایتخت، رو به دریاچه‌ زیبای آن تجربه می‌کنند. با من برای سفری کوتاه به پارک چیتگر از مکان های دیدنی تهران همراه شوید.

موقعیت جغرافیایی پارک جنگلی چیتگر تهران

پارک جنگلی چیتگر در منطقه 22 شهر تهران واقع شده و بخشی از حاشیه‌ آزادراه تهران‌‌-‌کرج را سرسبز کرده است. ناحیه‌ شمالی آن با دریاچه‌ مصنوعی چیتگر و ساختمان‌های حوالی این گستره‌ آبی عجین شده است. در شرق این طبیعت جنگلی، مجموعه‌ شهربازی پارک ارم جا خوش کرده است و در غرب آن شهرک سینمایی غزالی فعالیت می‌کند. از جنوب پارک جنگلی چیتگر تهران، به شهرک استقلال در منطقه 21 می‌رسیم. برای رسیدن به پارک جنگلی چیتگر، بعد از آن‌‌که وارد اتوبان تهران‌-کرج شدید، به‌سمت خروجی شهرک راه‌آهن مسیرتان را تغییر دهید. همچنین ازطریق متروی تهران، با پیاده‌شدن در یکی از ایستگاه‌های چیتگر یا ایران‌خودرو، می‌توان به این پارک دسترسی داشت.

جاده‌ای به‌سبک جنگل‌های شمال

پس از پشت‌سرگذاشتن ورودی پارک چیتگر باید در جاده‌ای برانید که صفی از درختان قد برافراشته‌اند و پیچ‌وخم‌های آن‌ها، شما را به‌یاد جنگل‌های بهشتی شمال ایران می‌اندازند. در بین این درختان سرسبز، هنوز می‌شود در هوای تهران امروز، نفسی پاک کشید. هرچه‌ بیشتر در این مسیر به‌سمت بالا پیش بروید، انبوه درختان جنگلی بیشتر می‌شوند و نمای روبه‌رویتان زیباتر خواهد شد. در گوشه‌وکنار حاشیه‌ این جاده‌ جنگلی، آلاچیق‌ها و سکوهایی برای گردش خانوادگی تعیبه شده‌اند. همچنین برای نشستن زیر سایه‌ درختان و تماشای آرامش طبیعت، نیمکت‌های فلزی را در این پارک جنگلی افزوده‌اند. در پیچ‌وخم جاده، آرام برانید و شلوغی‌های شهری را رها کنید و به فکر پیداکردن نقطه‌ای برای نشستن و لذت‌بردن از طبیعت باشید.

زیر سایه‌سار درختان با طبیعت خلوت کنید

نقطه‌‌ای دنج از این پارک را برای مستقرشدن انتخاب کنید. معمولا در روزهای تعطیل، آلاچیق‌ها و سکوهای بوستان جنگلی چیتگر به‌سرعت پر می‌شوند؛ اما این موضوع تاثیری در جذابیت گردشتان نخواهد داشت. زمین پهناور این پارک دوست‌داشتنی، پذیرای صدها خانواده است. فقط کافی است زیراندازی مناسب داشته باشید تا روی سطح صاف و بدون شیب جنگل، بساط نوش‌جان‌کردن غذایی خوش‌مزه را زیر سایه‌ درختان پهن کنید. پیشنهاد می‌کنم زیرانداز را نزدیک چراغ‌های پارک بیندازید تا درصورتی‌که هوا روبه‌تاریکی پیش رفت، بازهم بتوانید از زیبایی فضای پیرامون استفاده کنید. در جهتی از پارک مستقر شوید که دریاچه چیتگر روبه‌رویتان باشد. تماشای انعکاس هزاران چراغی که پیرامون این دریاچه روشن شده‌‌اند، جذاب خواهد بود و این تصویر یکی از قاب‌های دیدنی‌ شبانه‌ پارک جنگلی است.

پارک جنگلی چیتگر تهران امکانات اولیه‌ رفاهی همچون پارکینگ، سرویس بهداشتی، بوفه، کافه و رستوران دارد تا برای وقت‌گذرانی‌های چندساعته در دل این طبیعت، مشکلی وجود نداشته باشد.

پوشش گیاهی پارک چیتگر

بیش از نیم‌قرن از عمر پارک جنگلی چیتگر می‌گذرد و درختان خوش‌قدوقامت آن بر فراز شهر، در فضایی با متراژ 950 هکتار صف کشیده‌اند. این درختان از دو نوع سوزنی و پهن‌برگ‌اند و سرسبزی و طراوات این منطقه از غرب تهران را برعهده گرفته‌اند. در میان سوزنی‌برگ‌ها، درختان کاج و سرو دیده می‌شوند و از خانواده‌ پهن‌برگ‌ها نیز درختان زیبایی همچون اقاقیا، ارغوان، نارون چتری، زبان‌گنجشک، بلوط و… در پارک جنگلی چیتگر به حیات خود ادامه می‌دهند. شاخه‌‎های پرتراکم و قدهای برافراشته‌ هر نوع از این درختان، تصویری سبز از چیتگر به‌ نمایش می‌گذارند و این منطقه را به مقر اکسیژن تبدیل کرده‌اند.

نکات بازدید

آتش بزرگ‌ترین خطری است که بوستان چیتگر تهران را همچون دیگر جنگل‌ها تهدید می‌کند. معمولا شهروندان عادت کرده‌اند به‌محض رسیدن به درخت و طبیعت، آتشی برپا و گوشتی کباب کنند. اما متاسفانه این عادت رسم نادرستی است و سلامت جنگل را به‌ خطر می‌اندازد. فقط کافی است هنگام ترک جنگل، کمی در خاموش‌کردن آتش بی‌دقتی کنید و در میان خاکسترهای باقی‌مانده، تکه‌ای ذغال یا چوب، آماده‌ آتش‌گرفتن باشند؛ به‌این‌ترتیب با اندکی وزش باد، این تکه‌ها دوباره سرخ می‌شوند و جرقه‌ای برای تولد شعله‌ای خواهند شد. بعضی از شهروندان در انجام عادات منفی، پا را فراتر گذاشته‌اند و نزدیک به درخت آتش روشن می‌کنند! واضح است این کار چه عواقب وحشتناکی خواهد داشت.

پارک چیتگر

اگر در پارک جنگلی چیتگر قصد تهیه‌ کباب یا نوش‌جان‌کردن چای ذغالی را دارید، بهتر است از منقل‌های ایستاده و ثابتی استفاده کنید که دست‌اندرکاران پارک جنگلی در بعضی نقاط تعبیه کرده‌اند و تاحدامکان از روشن‌کردن آتش در جنگل پرهیز کنید. باید با طبیعت مهربان بود تا بتوان در آغوشش جایی امن و آرام پیدا کرد.

خوش‌گذرانی در پارک چیتگر

یکی از تفریحات محبوب در پارک جنگلی چیتگر که از گذشته تا به‌امروز طرفدارهای پروپاقرص خود را داشته است، پیست دوچرخه‌سواری و کانکس‌های اجاره‌ این وسیله‌ ورزشی‌اند. این تفریح مهیج و جذاب را حتما در بوستان خوش‌منظره‌ جنگلی چیتگر تجربه کنید و با رکاب‌های خود این سرزمین سبز را بپیمایید. همچنین می‌توانید بازی گروهی پینت‌بال را در باشگاه مجموعه چیتگر تجربه کنید و خاطرات خوش و لحظه‌هایی پر از خنده و هیجان را در این گردش گروهی همراه خود کنید.

همچنین امکان سوارکاری نیز در مجموعه‌ تفریحی و ورزشی چیتگر وجود دارد و برای افرادی که به این ورزش علاقه‌مندند، فرصت خوبی خواهد بود. اصلی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین تفریح در بوستان چیتگر، پیاده‌روی‌های طولانی در میان فضای سرسبز و با طراوت درختان است که دنیایی از آرامش و حس خوب را به آدمی منتقل می‌کند. پس اگر اهل هیجان نیستید و تنها برای کسب آرامش به این پارک آمده‌اید، پیاده‌روی را از دست ندهید.

بوستان ریحانه چیتگر؛ بهشتی مختص بانوان

در ضلع شرقی پارک چیتگر امکانات رفاهی خوبی برای بانوان تعبیه شده‌اند که با نام بوستان ریحانه در این منطقه از غرب تهران فعالیت می‌کنند. بوستان ریحانه فضایی در حدود 18 هکتار دارد که در دل سرسبزی خاص جنگل، نقطه‌ای امن برای تفریح و خوش‌گذرانی بانوان محسوب می‌شود. بانوان در این ناحیه می‌توانند با پوشش‌های راحت ورزش کنند و از اکسیژن و هوای مطلوب طبیعت لذت ببرند. برای استراحت در این بوستان، آلاچیق‌ها و سکوهایی نیز تعبیه شده است تا بتوانید با جمعی از دوستانتان کنارهم جمع شوید و گردشی زنانه را تجربه کنید. برای رفتن به این مجموعه باید به ضلع شرقی چیتگر بروید و بعد از میدان سرو، خودتان را به خیابان سرو برسانید.

امکانات ورزشی و سرگرمی‌های بوستان ریحانه

  • سالن بیلیارد؛
  • سالن پینگ‌پنگ؛
  • سالن بدن‌سازی؛
  • پیست دوچرخه‌سواری؛
  • فوتبال‌دستی؛
  • میز شطرنج و… .

دریاچه چیتگر؛ گستره‌ای آبی در شمال پارک جنگلی چیتگر

یکی از امکانات تفریحی که نزدیک بوستان چیتگر جا خوش کرده است، دریاچه مصنوعی هم‌نام آن است که به‌اسم شهدای خلیج فارس نیز شناخته می‌شود. این پهنه‌ آبی خوش‌رنگ با وسعتی نزدیک‌به 130 هکتار، شمال پارک را نما بخشیده است. آب آن از رودخانه «کن» تامین می‌شود. در اطراف این دریاچه امکانات خوبی همچون مرکز خرید بام‌لند واقع شده است که یکی از جاذبه‌های تهران محسوب می‌شود. این مرکز خرید با کنار هم قرار دادن برندهای نام‌آشنا، فرصت خوبی را برای خرید و استفاده از رستوران و کافه‌ها فراهم کرده است. از تفریح‌های جذاب مجموعه‌ دریاچه چیتگر می‌توان قایق‌سواری، سرسره‌های سقوط آزاد، پیست پرش در آسمان، سینمای شش بعدی و… را نام برد.

پارک چیتگر

اگر بخواهید از پارک چیتگر به این دریاچه بروید، باید وارد بلوار کوهک شوید و مسیر خود را در بلوار دانشگاه و بلوار کاج ادامه دهید. سپس وارد خیابان هوانیروز شوید. انتهای این خیابان ورودی دریاچه جا خوش کرده است. اما اگر از نقاط دیگر تهران قصد رفتن به دریاچه را دارید، باید وارد اتوبان همت‌ غرب شوید و به‌سمت خروجی دریاچه چیتگر مسیرتان را تغییر دهید.

سخن پایانی

چیتگر یکی از مناطق گردشگری محبوب پایتخت است و سهم بزرگی در خاطرات جمع‌های خانوادگی از نوع طبیعت‌گردی دارد. به این سرزمین سبز بروید. هرگز در وسایلی که با خودتان به‌همراه دارید، کیسه زباله را از قلم نیندازید. زیبایی و سلامت این بهشت قدیمی را با زباله‌هایتان از بین نبرید و تنه‌ درختان استوار این جنگل را با نوشتن یادگاری، زخمی نکنید.

فرصت خوبی است در تابستان و هوای گرم تهران با زمانی کوتاهی خود را به طبیعت جنگلی غرب برسانید و در هوای تازه‌ درختان پارک چیتگر خوش‌گذرانی کنید. با نابرو برای آشنایی بیشتر با دیگر مناطق گردشگری تهران در روزهای تابستان همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن