طبیعت گردی

تنگه چیتابه کهگیلویه و بویراحمد؛ لذت تماشای آبیِ واقعی آب

فهرست مطالب

طبیعت‌گردی در مناطق دشوار برای افرادی که اهل ماجراجویی هستند، لذت و چالش خاص خودش را دارد. اگر شما هم از همین افراد هستید و می‌خواهید به دل طبیعت بروید، یکی از هیجان‌انگیزترین مناطق برای شما تنگه چیتابه است. برای آشنایی با این تنگه از جاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد با ما در نابرو همراه باشید.

تنگه چیتابه کجاست؟

برای رسیدن به تنگه چیتابه، باید به روستای چیتاب (Chitab) واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد در 38 کیلومتری شهر یاسوج بروید. پس از آن هم باید نیم ساعت راه خاکی (10-15 کیلومتری) را با ماشین طی کنید تا به محل این تنگه بسیار زیبا برسید.

طبیعت بکر و زیبا

قبل از وصف زیبایی تنگه به خودی خود، از زیبایی این نیم ساعت مسیر خاکی باید گفت؛ اشراف به رودخانه چیتاب (معروف به کبگیان) و شنیده شدن صدای آب، کوه‌های سرسبز، مراتع پای کوه، مزارع و شالیزارها، استخرهای پرورش ماهی و باغ‌های میوه در طول مسیر، آن را بسیار فراتر از تصور و تصاویر ثبت شده، دیدنی کرده است. آب‌وهوای بس مطبوع این منطقه از همان آغاز، سفر را دلچسب می‌کند.

تنگه چیتابه

حالا شاید بپرسید که آیا می‌شود این مسیر را تا رسیدن به تنگه پیاده رفت؟! البته که قاعدتا می‌شود پیاده هم رفت اما با آگاهی نسبت به زیبایی‌های مسیر به نظر می‌رسد که حداقل دو ساعت و نیم پیاده‌روی در پیش خواهید داشت. اما درصورتی‌که با این حجم از خستگی به تنگه برسید، دیگر برای ادامه مسیر کشش نخواهید داشت.


در مسیر برگشت بیشتر راهی را که در مسیر رفت، پیاده‌روی کردید، با سپردن خود به جریان آب رودخانه، به پایین خواهید رفت. اما باید با احتیاط هرچه تمام‌تر پیش بروید تا با سنگ‌های داخل رودخانه برخورد نکنید.

پس از طی مسیر خاکی روستا، به محل تنگه چیتابه خواهید رسید. اینجا برخلاف تصور نیازی نیست که پس از طی یک پیمایش طولانی به مقصد و اوج زیبایی سایت برسید؛ بلکه تنگه در ابتدای مسیر سفر قرار دارد. شما در این سفر شنا در آبِ به شدت سرد و استخوان‌سوز را تجربه خواهید کرد و از زیبای وصف‌ناپذیر و آبیِ آبی که ممکن است هرگز در دل طبیعت به چشم ندیده باشید، لذت می‌برید. شرط لذت، به جان خریدن سختی‌هاست…

تنگه چیتابه

با چه افرادی برای این سفر برنامه‌ریزی کنید؟

سفر به تنگه چیتابه گروهی از افراد را می‌طلبد که صبور، همراه، یاری‌رسان، با قوای جسمی بالا و غیر وسواسی باشند. اصلا نیت من ترساندن شما نیست، بلکه بر طبق یک تجربه واقعی است. پیشنهاد می‌کنم با افرادی همسفر شوید که با داشتن خصوصیات بالا، به طور کامل و البته بدون هرگونه خطر کردن، بتوانید از زیبایی‌های این تنگه هیجان‌انگیز لذت کافی و وافی ببرید.

تنگه چیتابه

نکات خاص این سفر

زمانی که عزم سفر به تنگه چیتابه کردید و خواستید وسایل سفر ببندید، یادتان باشد اولا در سبک‌ترین حالت ممکن کوله ببندید و دوما حتما به آب‌بندی وسایل ضروری نیازمند خواهید شد. آب‌بندی هم به این صورت است که باید وسایل را تک‌به‌تک داخل کیسه‌های پلاستیکی ضخیم مثل کیسه‌های خیاری بگذارید و با چسب کارتون به خوبی و محکم چند دور بپیچانید.

چراکه این وسایل آب‌بندی شده که در کوله‌ها قرار می‌گیرند، قرار است با شما در آب شناور شوند. جا دارد که به این نکته هم اشاره کنم که تنها می‌توانید از وسایل الکترونیکی ضد آب برای این سفر استفاده کنید که خسارت مالی به بار نیاید.

تنگه چیتابه

پوشش مناسب در سفر به تنگه چیتابه

دست شما خیلی باز نیست که هر آنچه که دلتان خواست بپوشید. در سفرهای گروهی همیشه می‌گویند خوش رنگ بپوشید؛ اما در این سفر جز آن باید لباس سبک یا لباس مخصوص شنا بپوشید. لباس‌های ورزشی از جنس نایلون که کمتر آب جذب می‌کنند و سریع هم خشک می‌شوند، انتخاب مناسبی هستند.

طبیعت بکر و زیبا

البته بهترین انتخاب برای پوشش در این سفر لباس مخصوص شنا (وت سوت wet suit) است. این لباس‌ها، مانند لباس غواصی به خاطر ضخامت و جنس خاصشان شما را گرم نگه داشته و باعث می‌شود سردی آب کمتر شما را اذیت کند. هرچند که بعد از مدتی بدن به دمای آب هرچند سرد عادت خواهد کرد و به مرور شرایط قابل تحمل‌تر می‌شود.

تنگه چیتابه

چه چیزهایی به همراه داشته باشید؟

کلاه، کرم ضد آفتاب، غذاهای کنسروی یا دارای بسته‌بندی پلمب شده، خوراکی‌های مقوی و یک دست لباس و کفش اضافی از جمله وسایل لازم و کافی برای شما هستند. وقتی می‌گویم کافی یعنی دیگر وسیله اضافه‌ای با خود همراه نداشته باشید؛ چراکه در طول مسیر برایتان آزاردهنده خواهد بود.

تنگه چیتابه

به وقت آغاز سفر اصلی

با پوشیدن لباس‌های مناسب و جلیقه نجات، با کوله‌های آب‌بندی شده بر دوش، آرام آرام دل و جان را به آب بزنید. همینطور که پیش می‌روید، عمق آب رفته‌رفته بیشتر و بیشتر می‌شود تا به نهایت خود که 15 متر است، برسد.

همین عمق زیاد آب است که باعث می‌شود رنگ آب اینقدر آبی به نظر برسد. عمق آب به شما اجازه می‌دهد اگر اهل هیجان هستید، در آب شیرجه هم بزنید. شما یک مسافت 300 متری بسیار زیبا را میان دو کوه صخره‌ای برخلاف جهت آب شنا می‌کنید.

تنگه چیتابه

به همین علت است که پس از طی این مسیر نیاز به استراحت و تجدید انرژی دارید. پس در این مسیر این افراد شنابلد و پر انرژی‌تر هستند که با خیال راحت و بدون استرس، بیشتر می‌توانند از زیبایی‌های مناظر اطراف لذت ببرند.

پس از طی این مسیر سخت اما جذاب، یک مسیر سنگلاخی (در حدود یک ساعت) کنار رودخانه خواهید داشت تا به نقطه‌ای برسید که بتوانید کنار رودخانه بنشینید و غذایتان را میل کنید. از آن پس ادامه مسیر انتخابی است تا به آبشار برسید و کمی در نقاط کم عمق و کم فشار رودخانه آب بازی بکنید، اما همیشه باید مراقب فشار آب رودخانه باشید.

آب بازی و نشاط در طی مسیر

به وقت برگشت از تنگه چیتابه

راستی به هیچ وجه فکر نکنید مسیر برگشت برایتان خسته‌کننده و تکراری خواهد بود. در مسیر برگشت بیشتر راهی را که در مسیر رفت، پیاده‌روی کردید، با سپردن خود به جریان آب رودخانه، به پایین خواهید رفت. اما باید با احتیاط هرچه تمام‌تر پیش بروید تا با سنگ‌های داخل رودخانه برخورد نکنید. البته که در برخی نقاط نیاز است از آب خارج شوید.

تنگه چیتابه

از نظر من تجربه مسیر برگشت از مسیر رفت به مراتب دوست‌داشتنی‌تر هم است. چراکه در جهت جریان آب هستید و کمتر انرژی نیاز دارید. به همان نسبت بیشتر از مناظر فوق‌العاده بهره‌مند خواهید شد. آنگاه که به تنگه ابتدای مسیر نزدیک می‌شوید، دوست دارید بیشتر بمانید اما آب شما را با خود خواهد برد. فقط یادتان بماند به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که پس از بیرون آمدن از آب، آفتاب هنوز در آسمان باشد؛ چرا که تنگه به شما با لباس‌های خیس بدرود خواهد گفت.

طبیعت بکر و زیبا

اگر تا به امروز عکس‌های خوش کیفیتی از منظره تنگه گرفته نشده، به خاطر عمیق بودن تنگه، سردی آب و صخره‌های بلند اطراف است که شرایط عکاسی را ویژه و سخت کرده است.،اما این چیزی از ارزش‌های این تنگه خارق‌العاده کم نمی‌کند.

طبیعت بی‌نظیر این منطقه، آب‌وهوا، مسیر هیجان‌انگیز، صدای گوش‌نواز آب و… همه‌وهمه سفر به تنگه چیتابه را به تجربه‌ای کم‌نظیر تبدیل می‌کند. اگر شما هم به این تنگه سفر کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن