طبیعت گردی

روستای چناقچی علیا مرکزی؛ دهکده‌ای با دیدنی‌های بی‌شمار

فهرست مطالب

چناقچی علیا روستایی از توابع بخش خرقان شهرستان زرندیه در استان مرکزی ایران است و در ۴۵ کیلومتری شمال‌غرب ساوه و ۱۴۰ کیلومتری تهران قرار دارد. به‌منظور بهره‌وری از طبیعت و جاذبه‌های گردشگری روستای چناقچی علیا ابتدا لازم است با موقعیت جغرافیایی این روستا آشنا شوید، پس در این مطلب از نابرو همراه ما باشید تا سری به جاهای دیدنی اراک بزنیم.

آشنایی با شهرستان زرندیه

شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی و مرکزیت آن متعلق به شهر مامونیه است. این شهرستان از شهرستان‌های بزرگ استان مرکزی بوده و ازنظر وسعت دومین شهرستان استان به شمار می‌آید. این شهرستان در سال ۱۳۸۲ شمسی از شهرستان ساوه جدا شد.

آشنایی با روستای چناقچی علیا

این روستا در دهستان دوزج واقع شده است. آب‌وهوای این روستا در تابستان‌ها گرم و خشک و در زمستان‌ها بسیار سرد است. خانه‌های این روستا به تبعیت از شیب زمین، چسبیده‌به‌هم و در یک طبقه ساخته شده‌اند.

روستای چناقچی علیا مرکزی

در فصول سرد سال جمعیت روستا بسیار کم می‌شود و اغلب اهالی برای در امان ماندن از سرما به مناطق دیگری می‌روند.

دسترسی به روستای چناقچی علیا

مسیر دسترسی به روستای چناقچی علیا از طریق شهر ساوه و جاده‌ آسفالته به‌‌سمت رازقان است. این روستا در محدوده میانی بوئین‌زهرا، نوبران، ساوه، ناحیه آوج قزوین و رزن همدان است.

قدمت روستای چناقچی علیا

قدمت روستای چناقچی علیا به دوره صفویه بازمی‌گردد. در این روستا ترک‌ها، فارس‌ها و ارامنه سکونت دارند و عمده اهالی ساکن این روستا مسلمان شیعی هستند؛ اقلیتی نیز مسیحی هستند. گرایش مسیحیان این روستا ارتدکس است.

نکته جالب توجه درباره این روستا همین است که با وجود جمعیت کم، دین و مذاهب مختلفی در آن وجود دارد.

جاذبه های روستای چناقچی علیا مرکزی

جاذبه‌های گردشگری روستای چناقچی علیا

از عمده‌‌ترین جاذبه‌ها و زیبایی‌های این روستا می‌توان به طبیعت کوهستانی، آبشار تاریخی، کلیسای سرکیس مقدس و تفرجگاه‌های کوهپایه‌ای در آن اشاره کرد که می‌تواند این روستا را جزو مقاصد گردشگران قرار دهد. مناظر این روستا بسیار بدیع و کم‌نظیر هستند و فصل بهار برای این روستا از زیباترین فصول سال به شمار می‌رود.

اغلب در دو ماهه اول بهار در روستای چناقچی علیا هوا سرد و بارانی است؛ اما این سرما بسیار خوشایند است، چراکه در مناطق دیگر چنین آب‌وهوایی را نمی‌توان شاهد بود.

تنفس در روستای چناقچی علیا روح را صیقلی می‌کند و ریه‌ها را طراوت می‌بخشد. اگر در بهار به این روستا سفر می‌کنید، فراموش نکنید لباس گرم را جزو لوازم ضروری قرار دهید.

جاذبه های روستای چناقچی علیا مرکزی

طبیعت کوهستانی این روستا زمینه‌ای برای انجام ورزش‌های کوهستانی را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. اگر قصد کوه‌پیمایی در این منطقه را دارید، وسایل و تجهیزات مناسب کوه‌پیمایی را به همراه داشته باشید.


در روستای چناقچی علیا امکان تهیه غذای آماده وجود ندارد و اگر قصد سفر به این روستا را دارید، باید مواد غذایی موردنیازتان را به همراه داشته باشید.

از درون این روستا رودخانه‌ای عبور می‌کند که اطراف آن مزین به درختان و گیاهان بوده و مناظر دلنشین و مطبوعی را به وجود آورده است.

کوچه‌های روستای چناقچی علیا بسیار زیبا هستند و بستر مناسبی برای گردش‌های فردی و دسته‌جمعی ایجاد کرده‌اند. همچنین درختان گردو دامنه کوه‌های اطراف روستا، به این روستا زیبایی بیشتری بخشیده‌اند. در فصل بهار جویبار‌ها که به‌دلیل بارش‌های زمستانه به وجود آمده‌اند، طبیعت این روستا را درخشان‌تر می‌کنند و گاهی چند جویبار به یکدیگر می‌پیوندند و آبگیر‌های کوچک و بزرگ به وجود می‌آورند که به خودی خود خیره‌کننده هستند.

در قسمت شمالی روستا خانه‌ای قدیمی روی لبه صخره بنا شده است که بسیار مهیج، شگفت‌آور و کمیاب است. به‌نظر می‌رسد این بنا خیلی مستحکم نیست و مصالح به‌کاررفته در آن خشت‌ و چوب‌های قدیمی است؛ اما همین بنا یکی از دیدنی های روستای چناقچی علیاست.

روستای چناقچی علیا مرکزی

آبشار تاریخی چناقچی

آبشار روستای چناقچی علیا که منظره بسیار چشم‌نوازی ایجاد کرده از فراز بستر صخره‌ای دره منتهی‌الیه شمالی روستا از میان جلبک‌ها، شاخه درختان، سنگ‌ها و سبزه‌ها به پایین سرازیر می‌شود، به داخل حوض بزرگی می‌ریزد و در ادامه به باغات این روستا می‌رسد.

آبشار در زمستان‌ها به‌دلیل وجود قندیل‌ها و آویزه‌های یخی بسیار دلپذیر می‌شود و جلوه خاصی به روستا می‌بخشد. برای دیدن آبشار چناقچی باید از پله‌های تعبیه‌شده پایین رفت. انتظار پایان یافتن پله‌ها شور را در دل گردشگران دوچندان می‌کند.

دیدنی های روستای چناقچی علیا مرکزی

 کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس در روستای چناقچی علیا باتوجه‌به تاریخ حضور گسترده ارامنه در ایران، مربوط به سال ۱۰۱۳ قمری است. در آن زمان صفویان بر ایران حکومت می‌کردند. کلیسای سرکیس مقدس ۱۳ سال پس‌از مرگ آخرین شاه صفویه، یعنی شاه‌سلطان‌حسین صفوی، بنا شده است. تاریخ بنای کلیسای سرکیس مقدس را ۱۷۳۵ میلادی نوشته‌اند، بنابراین این کلیسا بیش از سه قرن یا نزدیک به ۴۰۰ سال قدمت دارد.

بنای حال‌‌ حاضر کلیسای سرکیس مقدس را در سال ۱۳۴۱ معماری به نام سرکیس دهباشیان روی باقی‌مانده کلیسای قدیمی ساخته است.

کلیسای روستای چناقچی علیا دو در دارد که برای بازدید عموم از درِ داخل کوچه استفاده می‌شود و درِ دیگر به‌دلیل استفاده مسکونی از حیاط کلیسا قابل استفاده نیست. قسمت فوقانی بنا شامل یک گنبد و یک صلیب روی آن می‌شود.

روستای چناقچی علیا مرکزی

در کلیسا با تعدادی نیمکت چوبی برای نشستن و دیوارهای پوشیده از تابلوهایی از نمادها، علائم و مظاهر مربوط به حضرت مسیح مزین شده است. محراب این کلیسا از فضای داخلی مرتفع‌تر است؛ روی این محراب علاوه‌بر تصاویر نقاشی‌شده از مسیح مقدس، تعدادی شمعدان و کتاب مقدس مسیحیان، انجیل مقدس نیز وجود دارد.

در محدوده اطراف این کلیسا خانه‌ها و اتاق‌هایی در روستای چناقچی علیا وجود دارد که متروکه و مخروبه‌اند و روی برخی در‌ها که چوبی‌اند یک صلیب کشیده شده که نشان می‌دهد در قدیم در این خانه‌ها ارامنه زندگی می‌کرده‌اند. در ورودی روستا آرامستان دو اقلیت مذهبی ساکن این روستا به‌صورت مجزا قابل مشاهده است.

صلیب‌های روی مزارها نمایانگر اقلیت مسیحی در این روستاست. روی بعضی سنگ‌مزارهای آرامستان ارامنه، نقش‌هایی از ماه و خورشید به چشم می‌خورد و روی برخی دیگر نقش صلیب و همراه نام و نشان متوفی حکاکی شده است.

کوسه‌گلین یکی از مراسمات مذهبی است که به مراسم باران شهرت یافته که در مواقع خشکسالی در این روستا برگزار می‌شد.

روستای چناقچی علیا مرکزی

مسیر بازدید

مسیر را تا نزدیکی آبشار روستای چناقچی علیا با وسیله نقلیه می‌توانید طی کنید، ولی برای تماشای آبشار لازم است مسافتی را به‌سمت پایین بروید. افرادی که توانایی جسمانی کمابیش مناسبی دارند، می‌توانند این مسیر را از طریق پله‌های تعبیه‌شده طی کنند، اما برای افراد کم‌توان طی مسیر پله‌ها به‌سمت آبشار به‌مراتب سخت‌تر است. برای دسترسی به کلیسا مسیر کمابیش هموار است و مانعی برای تردد وجود ندارد؛ اما در فصول بارانی ممکن است مسیر آب‌گرفته باشد.

طبیعتی برای عکاس‌ها

طبیعت این روستا برای عکاسان، طبیعت بسیار جذاب و جالب توجهی است؛ چراکه مناظر بکر، چشم‌اندازها، گیاهان متنوع و رنگارنگ، حشرات مختلف و اجزای ریز طبیعت در این روستا بسیار به چشم می‌آید و به‌لحاظ زیبایی‌شناسی بسیار ارزشمند است.

روستای چناقچی علیا مرکزی

این محدوده می‌تواند سطح وسیعی از مناظر قابل عکاسی را پوشش دهد. چنین مناظری می‌تواند روح و روان عکاسان را جلا دهد و باعث خلاقیت بیشتر آنان شود. این خودنمایی هزاررنگ چناقچی علیا هر فردی را به ذوق وامی‌دارد.

نکات لازم در سفر به روستای چناقچی علیا

۱) در روستای چناقچی علیا امکان تهیه غذای آماده وجود ندارد و اگر قصد سفر به این روستا را دارید، باید مواد غذایی موردنیازتان را به همراه داشته باشید.

۲) در این روستا اقامتگاهی وجود ندارد و برای کمپ زدن باتوجه‌به فصلی که در آن سفر می‌کنید تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن