طبیعت گردی

جواهری در کوه‌های بندپی شرقی بابل، روستای چلیاسر

فهرست مطالب

سفر به مناطق شمالی، تجربه‌ای مشترک بین ما سفردوست‌ها و شیفتگان طبیعت به‌حساب می‌آید. امروز در نابرو قصد داریم از منطقه‌ای در جغرافیای شمالی ایران برایتان بگوییم که کم‌تر کسی در حوزه گردشگری آن را می‌شناسد. شاید همین امر به بکربودن و زیبایی آن کمک بسیاری کرده است. روستای چلیاسر از مناطق بهشتی کوه‌های بندپی شرقی بابل محسوب می‌شود که تیم نابرو به‌قصد ماجراجویی در فضای مه‌آلود و رویایی این ییلاق دیدنی، مسافر آن شده است. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با روستای چلیاسر از دیدنی های بابل آشنا کنیم و از زیبایی‌های این منطقه افسانه‌ای برایتان بگوییم.

روستای چلیاسر کجاست؟

در شهرستان زیبا و سرسبز بابل، منطقه‌ای ییلاقی و بهشتی به‌نام کوه‌های بندپی شرقی وجود دارد. قسمت شهری این منطقه گلوگاه است، اما بیشتر بافت بندپی شرقی شامل زندگی‌های ساده روستایی و زیبایی‌های بکر این نوع زیست می‌شود. کوه‌های این منطقه سرزمینی سبز و جنگلی هستند که ابرهای آسمان را شکافته‌اند و دنیای خوش‌رنگی را پدید آورده‌اند.

مجموعه‌ای از روستاهای بکر شمالی روی این کوه‌های دیدنی و ییلاقی پدید آمده‌اند. ازجمله مناطق ییلاقی زیبا در این منطقه کوهستانی روستای شیخ موسی است که پیش از رسیدن به چلیاسر، در مسیرتان تابلوی آن را خواهید دید. چلیاسر یکی از روستاهای خوش‌ آب‌وهوای این منطقه است که در ارتفاعات کوه و در آغوش ابرها جا خوش کرده‌اند.

 روستای چلیاسر

جاده‌ای که همه لذت سفر را می‌سازد

همه لذت این سفر را جاده کوهستانی و سبز جنگلی آن می‌سازد. وقتی وارد بابل می‌شوید و گلوگاه را رد می‌کنید، باید مسیرتان را در جاده‌ای پیچ‌درپیچ و کوهستانی ادامه دهید. مسیری که حاشیه آن را درختان خوش ‌قدوقامت سبز کرده‌اند. برای رسیدن به روستای چلیاسر، حدود دو ساعت زمان لازم دارید. هیجان و لذت رانندگی در این جاده با زیبایی مقصد برابری می‌کند.

 روستای چلیاسر

جاده‌ای رویایی که در فصل تابستان و گرمای سوزان خورشید، شما را یاد روزهای خنک پاییز می‌اندازد. سرسبزی خوش‌رنگ جنگلی و طراوت جریان رودخانه، به این مسیر رونق بخشیده است. اگر شانس این را داشته باشید که جاده را آراسته با مه لطیفی ببینید، زیبایی افسانه‌ای این مسیر به اوج خود می‌رسد.

. ویدئو از فائزه میرسلطانی


بهترین زمان سفر به این منطقه بهار و تابستان است. البته اگر می‌خواهید چهره جادویی آن را ببینید، خرداد ماه مسافر چلیاسر و دیگر ییلاق‌های بندپی شوید تا اوج زیبایی و بلوغ طبیعت بهاری را از نزدیک نظاره‌گر باشید.

این جاده در بعضی از قسمت‌ها کمی ناهموار و باریک می‌شود و نیاز به دقت بسیار دارد. لذت ماجراجویی و دانستن این‌که در پیچ بعدی چه شاهکاری از طبیعت انتظارتان را می‌کشد، شما را برای ادامه مسیر هیجان‌زده می‌کند. هرچه بالاتر می‌روید، تنفس در اکسیژن خالص برایتان لذت‌بخش‌تر خواهد بود و رطوبت دلنشینی روی پوست‌تان می‌نشیند.

. ویدئو از فائزه میرسلطانی

به ارتفاعات  که می‌رسید، یکی از زیباترین قاب‌های این مسیر ییلاقی را نظاره‌گر خواهید بود. زمین‌های شبکه‌بندی شده شالیزار با نمایی فوق‌العاده جذاب توجه شما را به خود جلب می‌کند. پیش از رسیدن به این نقطه، از کنار این شالیزارها می‌گذرید. از نزدیک هم می‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید؛ اما تماشای آن از ارتفاع لذتی وصف‌نشدنی دارد. کمی که بالاتر بروید، شاهکار طبیعت شما را وسوسه می‌کند که از راندن دست بکشید و محو اقیانوس مواج ابر میان کوه‌ها شوید.

یکی دیگر از جذابیت‌های مسیر، دیدن نمایی دور از روستای کوهستانی فیلبند و تجمع خانه‌ها در نقطه‌ای از وسعت سبز کوه است. فیلبند در غرب محدوده کوه‌های بندپی شرقی قرار می‌گیرد.

 روستای چلیاسر

جذابیت‌های بخش بندپی شرقی

در بخش بندپی، جذابیت‌های دیدنی دلچسبی وجود دارد که می‌توانید پیش از رسیدن به چلیاسر در آن‌ها ماجراجویی کنید. ییلاق شیخ موسی یکی از مناطق رویایی در ارتفاعات کوه است که بی‌بدیل‌ترین مناظر طبیعت را پیش چشمتان قرار می‌دهد. سد شیاده یکی دیگر از جاذبه‌هایی محسوب می‌شود که تماشای آن برایتان لذت‌بخش خواهد بود.

 روستای چلیاسر

زیبایی بهشتی چلیاسر

بعد از پشت‌سر گذاشتن مسیری پرپیچ‌وخم و رسیدن به ارتفاعی در آغوش ابرها، بالاخره به روستای بکر و زیبای چلیاسر می‌رسید. بافت سبز و کوهستانی مسیر در این جا نیز به حیات دلچسب خود ادامه می‌دهد و اکسیژن و مه کنار هم غوغا می‌کنند.

. ویدئو از فائزه میرسلطانی

 

اقامت در کلبه‌ای رو به ارتفاعات جنگلی، فرصت تماشای هنر دست طبیعت را برایتان فراهم می‌کند. مه لطیف کوهستانی، قطرات الماس‌گون باران، قوس‌های افسانه‌ای رنگین‌کمان و نور خورشید، نمایشی فراموش‌نشدنی اجرا خواهند کرد. به‌این‌ترتیب اقامتی دلچسب در یکی از سبزترین مناطق شمالی را تجربه می‌کنید.

 روستای چلیاسر

بهترین زمان سفر به چلیاسر و روستای بخش بندپی

کوه‌های بندپی شرقی و روستاهای آن، مانند چلیاسر، از ییلاق‌های خوش ‌آب‌وهوای شمال ایران محسوب می‌شود. بهترین زمان سفر به این منطقه بهار و تابستان است. البته اگر می‌خواهید چهره جادویی آن را ببینید، خرداد ماه مسافر چلیاسر و دیگر ییلاق‌های بندپی شوید تا اوج زیبایی و بلوغ طبیعت بهاری را از نزدیک نظاره‌گر باشید.

روستای چلیاسر

چگونه به کوه‌های بندپی شرقی و روستای چلیاسر برویم؟

همان‌طورکه گفتیم، روستای چلیاسر در بخش کوه‌های بندپی شرقی واقع شده و این بخش از شمال به بابل از جنوب به رشته‌کوه البرز، از شرق به آلاشت و از غرب به فیلبند و الیمستان می‌رسد. برای رسیدن به چلیاسر باید از تهران به‌سمت جاده هراز برانید. این جاده را تا آمل طی کنید و سپس در جاده منتهی به بابل مسیرتان را ادامه دهید.

. ویدئو از فائزه میرسلطانی

بعد از رسیدن به بابل در جاده حبیبی به‌سمت بخش کوه‌های بندپی شرقی حرکت کنید. بعد از رسیدن به این بخش، گلوگاه را نیز پشت‌سر بگذارید. اکنون وارد جاده‌ جنگلی و کوهستانی فیروزجاه خواهید شد که ییلاق‌های بسیاری همچون شیخ موسی را در آن تا رسیدن به چلیاسر می‌بینید.

 روستای چلیاسر

تجربه شخصی از سفر به چلیاسر

  • در مسیر منتهی به این روستا، سطل زباله‌ای دیده نمی‌شود. برای همین هرگز زباله‌های داخل اتومبیل را گوشه جاده زیبای این ییلاق رها نکنید.
  • حتما لباس گرم همراه داشته باشید تا از اختلاف دمای این منطقه با پایین کوه، غافلگیر نشوید.
  • از آن‌جایی‌که اکثر مواقع احتمال حضور مه در این منطقه وجود دارد، هنگام اقامت لباس‌ها را روی بند رخت آویزان نکنید. کفش‌ها را نیز در تراس نگذارید تا خیس نشوند.
  • هنگام رانندگی در جاده کوهستانی، احتمال دیدن گله‌های گاو و گوسفند سر راهتان بسیار زیاد است. با بوق‌های مکرر، آرامش این حیوانات اهلی را برهم نزنید. فقط کافی است کمی صبور باشید تا عبور کنند.
  • فراموش نکنید که برای دیدن اقیانوس مواج ابرها وقت بگذارید. ماشین را خاموش کنید، روی تکه سنگی برای تماشای ابرها بنشینید و با این طبیعت دلربا وقت بگذرانید.
  • جاده جنگلی منطقه بندپی شما را جادو می‌کند؛ ولی از دقت و احتیاط در رانندگی غافل نشوید.
  • هنگام راندن در جاده کوهستانی منتهی به روستا بسیار احتیاط کنید.
  • هرگز شب را برای زمان رفت‌یابرگشت از روستا انتخاب نکنید تا از خطرهای احتمالی مسیر کاسته شود.

در آخر

رفتن به بخش بندپی شرقی بابل و روستای چلیاسر، یکی از لذت‌بخش‌ترین سفرهایی است که نقش مسیر از مقصد پررنگ‌تر خواهد بود. درواقع پیش‌ازآن‌که به مقصد برسید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید، جاده دل‌فریبی خود را آغاز می‌کند. حتما در نیمه اول سال سراغ این منطقه بکر کوهستانی و جنگلی بروید و از اکسیژن خالص، سرسبزی و زندگی جذاب روستایی لذت ببرید. اگر طبیعت‌گردی در روستای چلیاسر را تجربه کرده‌اید، نظراتتان را با نابرو درمیان بگذارید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن