تاریخ و تمدن

کاخ چهل ستون اصفهان؛ لذت گردشی چندمنظوره

فهرست مطالب

مگر می‌شود به اصفهان سفر کرد و به کاخ چهل ستون سر نزد؟ اگر به اصفهان سفر کرده باشید، حتما کاخ چهل ستون را هم دیده‌اید. این عمارت تاریخی و زیبا که به دوره صفویه تعلق دارد، یکی از جذاب‌ترین آثار تاریخی این شهر به شمار می‌رود. با مشاهده جزییات و زیبایی‌های بی‌مثالش، می‌توان از هنر معماران و نقاشان قدیم ایرانی به وجد آمد. چیزی که بیش از همه کاخ چهل ستون را معروف کرده ‌است، آینه‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و مقرنس‌کاری‌های بی‌نظیرش است. اگر تاکنون از این عمارت جذاب دیدن نکرده‌اید، در این مقاله با من و نابرو همراه شوید تا بیشتر با دیدنی‌های اصفهان و جزییات این بنا آشنا شوید.

چطور به کاخ چهل ستون بروید؟

خوشبختانه عمارت چهل ستون در بافت شهری اصفهان قرار گرفته‌ است و شما می‌توانید بدون دردسر از آن بازدید کنید. این عمارت در منطقه‌ای اصیل به‌نام «خیابان استانداری» قرار دارد. منطقه‌ای که اطراف آن آثار و ابنیه ارزشمند زیادی قرار گرفته‌‌اند. برای بازدید از کاخ چهل ستون باید به ضلع غربی خیابان چهارباغ مراجعه کنید.

اگر در میدان نقش‌جهان حضور دارید، می‌توانید پای پیاده به کاخ چهل ستون برسید. فقط کافی است به‌سمت ضلع شرقی میدان به حرکت درآیید. با کمی پیاده‌روی، درختان سربه‌فلک‌کشیده عمارت چهل ستون را خواهید دید.

کاخ چهل ستون اصفهان

توضیحات بیشتر درمورد کاخ چهل ستون

به‌طور کلی می‌توان گفت کاخ چهل ستون قادر است هر بیننده‌ای را با هر سلیقه‌ای از خود راضی کند. پیشنهاد می‌کنم اگر به طبیعت و باغ‌های سرسبز علاقه دارید یا از طرفداران پروپاقرص آثار تاریخی هستید، حتما سری به چهل ستون بزنید. این عمارت درست میان باغی زیبا و وسیع بنا شده و وسعت آن بیش از 67000 مترمربع است. به همین دلیل وقتی پا به محوطه کاخ چهل ستون می‌گذارید، در نخستین مرحله استخری عظیم و فضایی سرسبز خودنمایی می‌کند.

این استخر که 110 متر طول دارد، محوطه عمارت را واقعا متفاوت کرده‌است. در چهار جهت اصلی استخر، چهار فواره به‌شکل شیرهای سنگی کار گذاشته شده‌اند که آب استخر را به‌سمت جوی‌هایی که اطراف محوطه عمارت قرار دارند، هدایت می‌کرده‌اند. احتمالا از همان ابتدای کار متوجه ازدحام جمعیت در جلوی استخر می‌شوید. این ازدحام به گردشگرانی مربوط است که به‌لطف چشم‌انداز فوق‌العاده استخر، باغ و عمارت در حال عکاسی‌اند.


در این موزه اشیا گران‌بها و ارزشمند زیادی جا دارند که شما را به تاریخ و تمدن این مرزوبوم پیوند می‌زنند. برای بازدید از موزه باید به ضلع جنوب شرقی عمارت مراجعه کنید.

شما هم فرصت را مغتنم بدانید و عکسی برای یادگاری بگیرید. می‌توانید برای ثبت این عکس خاطره‌انگیز، کنار شیرهای سنگی که اطراف استخر قرار گرفته‌اند، بایستید. پس از حضور در فضا و دیدن استخر و باغ، می‌توانید هیبت شکوهمند چهل ستون را در بخش انتهایی باغ ببینید. این عمارت که به‌دستور شاه‌عباس‌اول به‌شکل کلاه‌فرنگی ساخته شده ‌است، دارای اتاق‌ها و ایوان‌های مختلفی است که البته در حال حاضر تعداد زیادی از این اتاق‌ها و تالارها قابل بازدید نیستند. بنابر گفته‌ها، عمارت چهل ستون در دوره شاه‌عباس‌دوم گسترش پیدا کرده و به‌شکل کنونی در آمده ‌است.

کاخ چهل ستون اصفهان

نام چهل ستون از کجا آمده است؟

پس از ورود به محوطه عمارت چهل ستون، به احتمال زیاد برای مدتی محو زیبایی باغ و استخر خواهید شد و به‌آرامی به‌سمت عمارت خواهید رفت. احتمالا در همین زمان در حال شمارش ستون‌های عمارت هستید. این اقدامی مشترک بین تمامی بازدیدکنندگان است. بدون شک پس از شمارش ستون‌ها، به‌شدت متعجب خواهید شد، چون در عمارت چهل ستون خبری از 40 ستون نیست. به‌طور کلی تعداد ستون‌های عمارت چهل ستون از 20 عدد تجاوز نمی‌کند. اگر در همان ابتدای ورودتان به محوطه عمارت حواستان را جمع نکرده‌باشید، احتمالا در این مرحله واقعا شوکه می‌شوید و به‌دنبال پاسخی منطقی برای سوالی که در ذهنتان نقش بسته ‌است، می‌گردید.

عمارت چهل ستون، 20 ستون دارد، اما به‌لطف استخر بزرگی که روبروی عمارت قرار گرفته ‌است، تصویر این ستون‌ها در آب انعکاس پیدا می‌کند و این‌گونه می‌شود که کاخ 20 ستونه به چهل ستون تبدیل می‌شود.

بلندی ستون‌های عمارت به آن شکوه بی‌نظیری بخشیده‌ است. جالب است بدانید هر یک از این ستون‌ها، درواقع یک تنه درخت چنار است که به‌طرز هنرمندانه‌ای در ساخت عمارت به کار گرفته شده ‌است. این چوب‌ها به‌شکل هشت‌ضلعی شکل گرفته‌اند. در حال حاضر این ستون‌ها تزیین خاصی ندارند، اما اگر از افراد مسن‌تر درمورد تزیین ستون‌ها بپرسید، حتما توضیحات جالبی خواهید شنید.

درگذشته برای تزیین این ستون‌ها از رنگ، آیینه و شیشه‌های رنگی استفاده شده ‌بود، اما متاسفانه در حال حاضر خبری از آن زینت‌های گذشته نیست. اگرچه هنوز هم عمارت چهل ستون به‌خودی‌خود فوق‌العاده است؛ اما قطعا وجود تزیینات ظریف روی بدنه ستون‌ها، جذابیت این بنا را دوچندان می‌کرد.

کاخ چهل ستون اصفهان

تالار مرکزی در عمارت چهل ستون

پس از گذر از ایوان اصلی عمارت، به تالار مرکزی وارد خواهید شد. در دوره صفویه برای پذیرایی از میهمانان و شخصیت‌های مهم از این تالار استفاده می‌شده ‌است. این تالار گسترده، سقفی بسیار بلند و دیوارهای بسیار زیبا دارد. بر جداره‌های این تالار، نقاشی‌های زیادی نقش بسته‌اند که اگر بخواهید به‌دقت آن‌ها را نظاره‌گر باشید، به ساعت‌ها زمان نیاز خواهید داشت. هریک از دیواره‌ها باتوجه‌به دوره تاریخی خاصی نقاشی شده‌اند که با مشاهده آن‌ها، در جریان برخی از اتفاقات قرار می‌گیرید. اغلب نقاشی‌های این تالار به‌دستان هنرمند دوره صفوی، «رضا عباسی» بر دیوارها نقش بسته شده‌اند.

یادتان باشد حتما به گنبد این تالار هم دقت کنید. برای تزیین این گنبد از نقش‌ونگاره‌های زیبایی استفاده شده ‌است که مشاهده آن‌ها خالی از لطف نیست.

موزه عمارت چهل ستون

اگر به فرهنگ و تمدن کشورمان علاقه دارید، حتما سری هم به موزه کاخ چهل ستون بزنید. در این موزه اشیا گران‌بها و ارزشمند زیادی جا دارند که شما را به تاریخ و تمدن این مرزوبوم پیوند می‌زنند. برای بازدید از موزه باید به ضلع جنوب شرقی عمارت مراجعه کنید.

در این موزه اشیا مختلفی در معرض نمایش قرار گرفته‌اند که ظروف، انواع سکه، سنگ‌نوشته‌ها و نسخ خطی تنها بخشی از آن‌ها به حساب می‌آیند.

لحظه‌ای درنگ در محوطه عمارت چهل ستون

اگرچه زیبایی‌های این عمارت بسیار است و برای دیدن همه این جزییات به زمان زیادی نیاز دارید، اما پیشنهاد می‌کنم شانس نشستن در محوطه عمارت را هم از دست ندهید. شما می‌توانید با نشستن روی نیمکت‌هایی که اطراف محوطه و در مجاورت استخر و باغ کار گذاشته شده‌اند و با دیدن پوشش‌های گیاهی متنوع و شنیدن صدای جریان آب، خستگی را از تن به در کنید. در باغ عمارت بوته گل‌ رز، بنفشه، شب‌بو، درختان چنار، درختان کاج و… به تعداد زیادی وجود دارند که هریک به‌نوعی مسیولیت زیبایی این باغ را به دوش می‌کشند.

حرف آخر

عمارت چهل ستون مجموعه‌ای بی‌نظیر است که بخش‌های زیادی را در خود جا داده ‌است. با مراجعه به این عمارت می‌توانید علاوه‌برنشستن در میان باغ و در دل طبیعت، به صدای آب گوش دهید، از یک بنای تاریخی اصیل و شکوهمند دیدن کنید و سری هم به موزه چهل ستون بزنید. پرواضح است که انجام تمامی این کارها زمان زیادی را طلب می‌کند؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌کنم پس از سفر به اصفهان نصف روزتان را به بازدید از عمارت چهل ستون اختصاص دهید. نقاط دیدنی زیادی در این عمارت جا دارد که نمی‌توان در مدت ‌زمانی کوتاه به همه آن‌ها سر زد. بهتر است با درنظرگرفتن بازه زمانی مناسب برای بازدید از چهل ستون، سر فرصت و بدون خستگی، از بخش‌های مختلف این جاذبه معروف اصفهان دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن