طبیعت گردی

روستای چم نور اصفهان؛ تجربه خلوتی سبز در آغوش زاینده رود

فهرست مطالب

روستاها یکی از بهترین انتخاب‌ها برای فرار از شلوغی شهر و پناه بردن به طبیعت هستند. اگر شما هم اهل طبیعت‌گردی در جایی دنج و خلوت هستید، روستای چم نور از جاهای دیدنی اصفهان می‌تواند انتخاب ایده‌آلی برایتان باشد. اگر دنبال جایی برای پیک‌نیک و استراحت آخر هفته هستید، این مطلب من در نابرو را از دست ندهید.

روستای چم نور کجاست؟

روستای چم نور در غرب اصفهان، در ناحیه کوهستانی با آب‌وهوای بسیار عالی قرار گرفته است. این روستا در دهستان چم نور واقع شده و یکی از بهترین مکان‌ها برای گردش و تفریح در طبیعت محسوب می‌شود. بسیاری از اهالی اصفهان آخر هفته‌ها یا روزهای تعطیل با سفر به این روستا و طبیعت حوالی آن، در آغوش طبیعت اضطراب و خستگی را از تن بیرون می‌کنند.

کوچه پس کوچه های روستا

طبیعت زیبای روستا

طبیعت کلی منطقه شامل درختان و رودخانه زایندرود است. رودخانه از وسط روستا می‌گذرد و از هرجای روستای چم نور می‌توانید صدای گوش‌نواز جریان آب را بشنوید. همینطور در طول مسیر چاغاله بادام‌ها شما را وسوسه می‌کنند. البته برای چیدن و خوردن آن‌ها محدودیتی ندارید، چراکه در روستا از این درخت‌ها زیاد است و همه مسافران از میوه‌های آن استفاده می‌کنند.

روستای چم نور

میوه‌های طبیعی روستا با طعم دلنشین یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعت روستاست. هلو، آلبالو، گیلاس، گردو، زردآلو، بادام، آلوچه و… از میوه‌های روستا هستند که هم در باغ‌های شخصی و هم در زمین‌های روستا به وفور وجود دارند. شغل اکثر مردم روستای چم نور کشاورزی بوده و مردم مهمان‌نواز آن باغات زیبا و سرسبزی دارند.


کافی است از مردم مهمان‌نواز و صمیمی روستای چم نور بخواهید شما را برای اقامت راهنمایی کنند. احتمالا در خانه این روستاییان به ازای مبلغی اندک به روی شما باز خواهد بود.

روستا یک حسینیه و مسجد به نام حضرت ابوالفضل دارد که با یاری و کمک مردم و خیرین ساخته شده است. اهالی روستا مراسم مذهبی، اعیاد و عزاداری‌ها را در این مسجد برگزار می‌کنند. همچنین بد نیست بدانید تمام روستا آسفالت بوده و پیاده‌روی در آن حتی برای افرادی که شرایط جسمی مناسبی ندارند، آسان خواهد بود.

کوچه پس کوچه های روستا

اغلب گردشگراتی که به روستای چم نور سفر می‌کنند، کنار رودخانه زاینده رود بساط پیک‌نیک برگزار می‌کنند که جای بسیار زیبایی است.

امکانات اقامتی روستای چم نور

با توجه به اینکه اغلب گردشگران این روستا از اهالی خود اصفهان هستند، عموما برنامه سفر خود را به گونه‌ای می‌چینند که ساعات ابتدایی روز به روستا برسیده و تا غروب آفتاب آماده بازگشت می‌شوند. بنابراین دغدغه اقامت در روستا چندان پررنگ نیست. بنابراین اگر می‌‌خواهید به این روستا بروید، پیشنهاد می‌‌کنم شما هم برنامه سفر یک روزه بچینید.

چرا که طبیعت بکر روستا برای یک روز گردش کافی خواهد بود؛ ولی اگر هم بخواهید بیشتر بمانید، کافی است از مردم مهمان‌نواز و صمیمی روستای چم نور بخواهید شما را برای اقامت راهنمایی کنند. احتمالا در خانه این روستاییان به ازای مبلغی اندک به روی شما باز خواهد بود.

روستای چم نور

بهترین فصل سفر به روستای چم نور

پیشنهاد من به شما برای رفتن به این مکان زیبا فصل بهار و مخصوصا ماه‌های اردیبهشت و خرداد است؛ زیرا در این دو ماه هوای روسا بسیار دلپذیر و خوشایند خواهد بود. همچنین با حضور در بهار روستا می‌توانید از چاغاله بادام‌هایی که در طول مسیر روییده‌اند‌، بچینید و نوبرانه آن را امتحان کنید.

روستای چم نور

مسیر دسترسی

باغ بهادران و توابع آن به دلیل رودخانه خروشان آن با صفا و سرسبز هستند. یکی از این توابع روستای چم نور است که برای رسیدن به آن از طریق اصفهان باید به طرف فولادشهر و بعد از آن به طرف زرین شهر حرکت کنید. بعد عبور از فولاد شهر به باغ بهادران می‌‌رسید که این مسیر حدود 60 کیلومتر و مسیری مستقیم و اکثرا اتوبان است.

روستای چم نور

بعد از آن از باغ بهادران به طرف سامان مسیر چم‌ها جدا می‌‌شود که یکی از آن‌ها روستای چم نور است و ادامه مسیر با تابلو‌ها مشخص می‌‌شود. کافی است راهنمایی تابلوها را پیگیری کنید تا به روستای چم نور برسید.

طبیعت روستا

تجربه شخصی من

من اوایل خرداد به این مکان رفتم و از زیبایی‌های آن لذت بردم. قدم زدن زیر درختان سرسبز، سکوتی که با صدای پرندگان و وزش باد می‌شکست کنار صدای آب زاینده رود که از وسط روستا می‌گذرد و حس و حال بسیار خوبی به آدم می‌‌دهد. هرچه هم به شب نزدیک می‌‌شدیم جنب‌وجوش آب بیشتر می‌‌شد و سر و صدای بیشتری به راه می‌‌انداخت. گویا او هم می‌خواست تا شب نشده خود را به جایی برساند.

آب زاینده رود بسیار خنک و دلنشین است. شاید شما هم دوست داشته باشید مانند من پاهایتان را در آب خنک زاینده رود فرو ببرید تا آب پاهایتان را نوازش کند. حضور در دل این طبیعت بکر و خلوت خستگی را از تنتان بیرون خواهد کرد.

روستای چم نور

دیدنی‌های روستای چم

در کوه‌های اطراف روستای چم نور بعضی گروه‌های ماجراجو امکانات پاراگلایدر را برپا کرده‌اند که می‌توانید در صورت علاقه‌مندی به چنین تفریحاتی، سری به این مناطق زده و با پرداخت هزینه تفریحاتشان را تجربه کنید. همچنین اگر پاراگلایدر سوار باشید، کوه‌های حوالی روستا مکان مناسبی برای این تفریح به نظر می‌‌رسد.

روستای چم نور

دیدنی‌های روستای چم نور در مجموع به طبیعت‌گردی خلاصه می‌شود و در آن خبری از بناهای تاریخی، اقامتگاه بوم گردی و… نیست. همین موضوع باعث شده روستا بسیار خلوت و دنج باشد. چنین مکانی برای افرادی که از شلوغی فراری هستند، انتخاب مطلوبی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن