طبیعت گردی

آشنایی با دیدنی های جاده چالوس

فهرست مطالب

سفر از شهرهای شلوغ و کم‌جاذبه به شهرهای خوش آب و هوا با جاذبه‌های فراوان طبیعی خوشایند است. جاده چالوس یکی از جاده‌های خاطره‌انگیز و جذاب در ایران محسوب می‌شود و افرادی که قصد دارند از تهران یا کرج به مازندران یا بالعکس بروند، می‌توانند مسیری 3 یا 4 ساعته پر پیچ‌وخم را با تماشای چندین و چند جاذبه طبیعی تجربه کنند. وقتی سفری همه جاذبه‌های طبیعی و گردشگری را یکجا داشته باشد، قطعا بسیار دل‌انگیز و جذاب می‌شود. با ما در نابرو همراه باشید تا کمی بیشتر با جاهای دیدنی مازندران آشنا شویم.

دیدنی‌های متنوع در جاده چالوس

سفر به مازندران و شمال کشور از طریق جاده چالوس در واقع یک تیر با چند نشان است. شما می‌توانید تمام جاذبه‌های دیدنی و طبیعی از قبیل کوه، چشمه، غار، جنگل، دریاچه، امامزاده، سد و روستاهای تاریخی را در جاده چالوس ببینید و از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

اگر شما هم مثل من عاشق طبیعت هستید، سفر به مازندران و شمال کشور بهترین گزینه محسوب می‌شود و چه بهتر که از جاده چالوس به این دیار سرسبز و خوش آب‌وهوا سفر کنید.

در این مقاله، قصد دارم تا برخی از دیدنی‌های جاده چالوس را به شما معرفی کنم تا شما را مجاب کنم به منظور سفر به شمال کشور از جاده چالوس عبور کنید؛ بنابراین توصیه می‌کنم تا انتهای این مطلب همراه من بمانید.

دیدنی های جاده چالوس

آشنایی با جاده چالوس

جاده چالوس یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین جاده‌های شمال کشور است و با نام جاده 59 شناخته می‌شود. یکی از راه‌های دسترسی مردم استان‌های تهران و کرج به شمال ایران، جاده چالوس محسوب می‌شود و یکی از زیباترین جاده‌های نه تنها ایران بلکه جهان به شمار می‌آید.


منطقه کلاردشت یکی از قطب‌های گردشگری شمال کشور محسوب می‌شود و در آن جاذبه‌های طبیعی بی‌شماری از جمله دریاچه، جنگل، مناظر گردشگری و … وجود دارد و بی‌شک از رفتن به چنین منطقه‌ای با آب و هوای مطبوع و دلپذیر پشیمان نمی‌شوید.

این مسیر از شمال شهر کرج آغاز شده و با 160 کیلومتر طول به شهر چالوس استان مازندران منتهی می‌شود. این جاده رویایی از چشم‌اندازهای طبیعی و بکر بی‌شماری برخوردار است و جاذبه‌های گردشگری بسیاری در مسیر جاده چالوس وجود دارد؛ همین موضوع سبب می‌شود تا در فصل‌های خوش آب و هوا مازندران و تعطیلات آخر هفته، ترافیک سنگینی در محور تهران به چالوس ایجاد شود.

دیدنی های جاده چالوس

بهترین فصل سفر به شمال ایران

شهرهای شمال ایران و مازندران به عنوان بهشت ایران زمین از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری برخوردار هستند و از محبوب‌ترین مقاصد مسافران محسوب می‌شوند. سفر به مازندران معمولا کوتاه و 3 یا 4 روزه انجام می‌شود و اگر شما هم مثل من قصد دارید از فضای کار خارج شوید و اوقات فراغت خوبی را در تعطیلات آخر هفته سپری کنید، توصیه می‌کنم از طریق جاده چالوس به شهرهای شمال کشور سفر کنید.

با توجه به آب و هوای مازندران که تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های بسیار سرد دارد، بهترین زمان برای سفر به شمال کشور از لحاظ آب و هوایی فصل‌های بهار و پاییز محسوب می‌شوند. شلوغ‌ترین زمان سفر به مازندران در تعطیلات آخر هفته و  تعطیلات نوروزی اتفاق می‌افتد و جاده‌های منتهی به شهرهای شمالی، ترافیک سنگینی دارند.

اگر شما هم مثل من دوست دارید در زمان مناسب از لحاظ آب‌وهوا و خلوت بودن به مازندران بروید، توصیه می‌کنم ماه‌های مهر، نیمه دوم فروردین ماه، اردیبشت ماه و خرداد را برای سفر انتخاب کنید.

یکی از بهترین مسیرهای دسترسی برای ساکنین شهرهای تهران و کرج که قصد سفر به مازندران را دارند، جاده چالوس محسوب می‌شود؛ زیرا مسیری جذاب و رویایی پر از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری را می‌توانید در این جاده مشاهده کنید.

دیدنی های جاده چالوس

10 جاذبه طبیعی و گردشگری جاده چالوس

اگر  برای سفر به استان مازندران جاده چالوس را به جای جاده هراز انتخاب کنید، بدون شک سفری بدون خستگی را سپری می‌کنید و از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بی‌شمار این مسیر، نهایت لذت را خواهید برد و می‌توانید، خاطرات خود را با چشم‌اندازهای طبیعی ثبت کنید. در ادامه می‌خواهم برخی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری جاده چالوس را به شما معرفی کنم؛ پس با من تا انتها همراه بمانید.

1. تونل کندوان

در جاده چالوس تونل معروفی به نام «تونل کندوان» وجود دارد و در سال 1317 توسط رضاشاه پهلوی افتتاح شد. نکته جالبی که تا قبل از احداث این تونل وجود دارد، این است که مسیر کرج به چالوس حدود 5 ماه در سال غیر‌قابل استفاده بود.

تونلی که با شکافتن دل کوه، سبب شده تا مسیر مرکز شهر کرج تا چالوس چند کیلومتری کاهش یابد و عبور و مرور در فصول سرد و یخبندان سال هم امکانپذیر شود.

جاذبه ها و دیدنی های جاده چالوس

2. رودخانه کرج

از زیبایی‌های مسیر کرج به چالوس که برای من بسیار جذاب و چشم‌نواز بود، رودخانه‌ای بود که به موازات جاده چالوس، جریان داشت. در مسیر جاده چالوس رودخانه‌های متعددی از آب شیرین چون رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانک وجود دارند و از رودخانه کرج سرچشمه می‌گیرند.

آن‌گونه که من متوجه شدم در گذشته از آب این رودخانه برای تامین آب مناطق مختلفی از قبیل ساوه، کرج، شهریار و برخی مناطق تهران استفاده می‌شد؛ ولی افسوس که در حال حاضر، حتی قادر به تامین آب آشامیدنی شهر کرج هم نیست.

دیدنی های جاده چالوس

3. سد امیر کبیر کرج

همین که وارد مسیر جاده چالوس شوید، چشمتان به سد زیبای کرج یا امیرکبیر می‌افتد. در کنار این سد توقفگاهی در نظر گرفته شده و علاقه‌مندان به ماهیگیری و قایق‌سواری، می‌توانند از جاذبه‌های این سد زیبا استفاده کنند. منطقه اطراف سد امیرکبیر کرج فضای ساکت و دل‌انگیزی را برای گذراندن اوقات فراغت فراهم می‌کند و شما می‌توانید از روستای زیبایی واریان که در آن طرف دریاچه قرار دارد هم، دیدن کنید.

4. آبشار نوجان

در فاصله 15 کیلومتری جاده کرج به چالوس روستای دیدنی و زیبای نوجان واقع شده و آبشار نوجان در مسیر این روستا قرار دارد. اگر شما هم مثل من به آبشار علاقه‌مند هستید، می‌توانید در مسیر جاده چالوس بعد از منطقه‌ای به نام «پورکان» و از طریق فرعی نوجان با طی کردن مسیر 8 کیلومتری پر پیچ و خم به آبشار نوجان برسید.

همچنین در ادامه این مسیر روستاهای بسیاری چون خووارس، دوروان و آتشگاه وجود دارد و می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این روستاها بازدید کنید.

5. روستای سپهسالار

در 15 کیلومتری سد امیرکبیر کرج و 5 کیلومتری غرب جاده چالوس، روستایی تاریخی با جاذبه‌های طبیعی متعدد وجود دارد و بازدید از این روستای جاده چالوس خالی از لطف نیست. در این روستا امامزاده‌ای وجود دارد که به نام «امامزاده ابراهیم» شناخته می‌شود. آن‌گونه که اهالی این روستا گفتند، این امامزاده متعلق به یکی از نوادگان حضرت علی(ع) و همسفران حضرت معصومه (س) است.

در این روستا آبشار و تنگه جذاب و دیدنی هم وجود دارد و شما می‌توانید، اوقات خوبی را در این روستا سپری کنید.

دیدنی های جاده چالوس

6. غار یخ‌مراد

اگر به تفریح‌های هیجان‌انگیز و مهیج علاقه دارید، می‌توانید در 4 کیلومتری گچسر و از طریق جاده فرعی شاهپل و کهنده به منطقه‌ای به نام «آزادبر» بروید و غار یخ مراد زیبا و دیدنی این منطقه را ببینید.

این غار به دلیل شکل و شمایل عجیب و غریبش بسیار معروف است و هرساله گردشگران زیادی از سراسر کشور برای دیدن این غار به منطقه آزادبر می‌روند. اگر دوست دارید به دیدن غار یخ‌مراد بروید، توصیه می‌کنم اوایل فصل بهار که قندیل‌های زیبایی در این غار وجود دارند را برای سفر انتخاب کنید.

اگر به کوهنوری علاقه دارید، می‌توانید از مسیر آزادبر به قله زیبای این منطقه به نام «کرچان» صعود کنید و از یک سو چشم‌انداز دریای خزر و از سوی دیگر مناظر تهران را مشاهده کنید.

دیدنی های جاده چالوس

7. منطقه تفریحی دیزین

اگر به تفریحات و جاذبه‌های ورزشی علاقه دارید، پیست بین‌المللی اسکی دیزین در 75 کیلومتری جاده کرج به چالوس از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌آید. شما می‌توانید در این پیست اسکی از تفریح‌های ورزرشی جذاب و مهیج این مجموعه نهایت لذت را ببرید.

در این پیست 3 مسیر تله کابین، 2 تله سیژ، 7 تله اسکی بشقابی و 23 پیست اسکی وجود دارد. همچنین علاقه‌مندان به ورزش‌هایی چون والیبال، تنیس و اسب‌سواری، می‌توانند در مناطق تعیین شده به ورزش مورد علاقه خود بپردازند و لحظات شاد و مفرحی را در این مجموعه ثبت کنید.

8.    منطقه سرسبز کلاردشت

منطقه کلاردشت یکی از قطب‌های گردشگری شمال کشور محسوب می‌شود و در آن جاذبه‌های طبیعی بی‌شماری از جمله دریاچه، جنگل، مناظر گردشگری و … وجود دارد و بی‌شک از رفتن به چنین منطقه‌ای با آب و هوای مطبوع و دلپذیر پشیمان نمی‌شوید.

برای رفتن به کلاردشت از طریق جاده چالوس باید به مرزن‌آباد در 25 کیلومتری چالوس به سمت غرب رفته و پس از طی کردن 20 کیلومتر به کلاردشت برسید. در ابتدای جاده عباس آباد، جنگل‌های انبوه و زیبای «مازیچال»، جنگل «آزو» و جنگل «مجل» در 2 طرف دره کلاردشت واقع شده‌اند و آبشار زیبای «آکاپل» رودبارک از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه رویایی محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر عاشق طبیعت و طبیعت‌گردی هستید، توصیه می‌کنم تجربه منطقه کلاردشت را در مسیر جاده چالوس هرگز از دست ندهید.

9. کاخ چایخوران

از ابنیه تاریخی شهر چالوس، می‌توان به کاخ چایخوران اشاره کرد. این بنا در دوره رضا شاه احداث شده است و مکانی برای استراحت‌های موقت و کوتاه مدت محسوب می‌شده که هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده. در حال حاضر این کاخ به محل اداره میراث فرهنگی چالوس تبدیل شده است.

10. روستای کندلوس

یکی از تاریخی‌ترین روستاهای شمال کشور، کندلوس نام دارد و در مسیر جاده چالوس قرار دارد. این روستا از زیبایی‌ بی‌نظیری برخوردار بوده و بافت روستایی اقلیم شمال را به خوبی به تصویر می‌کشد. برای رفتن به این روستای تاریخی باید در 5 کیلومتری مرزن آباد و دوراهی «دوآب» به سمت کجور حرکت کنید.

اگر مانند من به آثار تاریخی و فرهنگی علاقه دارید، توصیه می‌کنم بازدید از روستا و موزه کندلوس را از دست ندهید. آن‌گونه که اهالی این منطقه اظهار داشتند، قصه معروف مینا و پلنگ معروفش مربوط به یکی از خانه‌های این روستا است که همچنان پابرجاست.

کلام آخر

اگر قصد سفر از تهران یا کرج به شمال ایران را دارید، توصیه می‌کنم از مسیر جاده چالوس عبور کنید تا در جاده جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری متعددی را تماشا کنید. از دیگر جاذبه‌های مسیر جاده چالوس، می‌توان روستای تاریخی میدانک، روستا و آبشار هریجان، دریاچه ولشت، ساحل رادیودریا، مرداب کندوچال و …  را نام برد؛ بنابراین با انتخاب این مسیر یک تیر با چند نشان بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن