طبیعت گردی

طبیعت‌گردی بکر در جاهای دیدنی چالوس

فهرست مطالب

چالوس، یکی از شهرهای کهن و قدیمی استان مازندارن است. یکی از مناطقی است که زیبایی‌هایی زیادی دارد و هر روز و هر ساعت را می‌توانید به گونه‌ای متفاوت در آن تجربه کنید. این شهر، زیباترین، جذاب‌ترین و معروف‌ترین مناظر را در خود جای داده است. از جاده و طبیعت زیبای آن گرفته تا غار، آبشار، کاخ و بسیاری اماکن دیدنی و تاریخی  را می‌توانید در این منطقه مشاهده کنید. با من در این مطلب همراه شوید تا گشتی در جاهای دیدنی چالوس بزنیم.

1- شهرک توریستی نمک‌آبرود

شهرک توریستی نمک آبرود، بین چالوس و تنکابن قرار گرفته است. آب و هوایی که دارد آن چنان دل‌انگیز و دلنشین است، که شما را مجبور می‌کند تا مدت زیادی را در این شهرک اقامت کنید. نمی‌شود به نمک‌آبرود رفت و سوار تله‌کابین نشد. منظره‌ای که خط یک تله‌کابین برای شما از دریا و جنگل در زیر پایتان ایجاد می‌کند، وصف‌ناپذیر است.

اقامت در این شهرک، خود به چندین روز زمان نیاز دارد تا شما تمام مناطق تفریحی و گردشگری آن را با خیال راحت ببینید و از آن لذت ببرید. امکان ندارد بدون تجربه سورتمه‌سواری بتوانید این منطقه را ترک کنید و یا به دیدن دریاچه مصنوعی آن نروید. اگر به رانندگی نیز علاقه فراوانی دارید، کارتینگ و تجربه رانندگی در یک جاده پر پیچ و خم را از دست ندهید.

نمک آبرود

پرواز بر فراز این منطقه زیبا، در مجموعه پروازی که در این منطقه وجود دارد، لذت سفر را دو چندان می‌کند. این شهر کوچک زیبا، در 12 کیلومتری غرب چالوس واقع شده‌ است.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- کاخ اُجابت

کاخ اُجابت، از نظر بزرگی مانند آنچه که ما از بزرگی‌ کاخ‌ها شنیده‌ایم نیست. اما زیبایی وصف ناپذیر ساختمان کاخ و محیطی که در آن قرار دارد، باعث معروف بودن آن شده است. معماری آن از معماری ایرانی‌ها در آن زمان بهره نبرده و وقتی شما به نمای ساختمان نگاه می‌کنید به یاد خانه‌های اروپایی خواهید افتاد.

سکوت و آرامشی که در این کاخ وجود دارد، وام گرفته از کوه و جنگلی است که در  اطراف آن مشاهده می‌شود و هیجان کسانی که برای اولین بار به این محل می‌ایند را دو چندان می‌کند.

جاهای دیدنی چالوس

چشمانتان را ببندید و برای دقایقی تنها به صداهایی که می‌شنوید گوش دهید، موسیقی زیبایی که باد از چرخش بین شاخ و برگ درختان داخل حیاط ایجاد می‌کند، زیباترین ترانه‌ای است که تا به‌حال شنیده‌اید. این کاخ زیبا و مجلل در محله اُجابت در دو کیلومتری شهر کلاردشت قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- کاخ چایخوران

این بنا از جاهای دیدنی چالوس است که در دوره پهلوی ساخته شده و نمایی بسیار ساده اما اروپایی دارد. همان‌طور که از نام آن پیداست، به منظور گذراندن زمان‌های کوتاه این بنا ساخته شده است و به همین دلیل در احداث آن، تزیینات زیادی به کار برده نشده است. داخل بنا، آن‌چنان زیبا و شگفت‌انگیز است که نخواهید توانست از دیدن زیبایی‌هایش چشم بردارید. آیینه‌کاری‌هایی بسیار زیبا و لوسترهایی لوکس که از سقف آویزان شده‌اند محیط داخلی کاخ را به صورت وصف ناپذیری به زیبایی آراسته‌اند.

ظروف قدیمی و عتیقه‌ای که در داخل بنا وجود دارد آن چنان چشم نواز است که به کمک سادگی نمای ظاهری آن آمده و به شما می‌گوید، هیچ‌وقت از روی ظاهر به کسی یا چیزی نگاه نکنید؛ زیبایی هرچه هست در درون است. تنها ظروف باعث زیبایی این بنا نیستند؛ در این کاخ حتی از آرایش وتزیین دیوارها نیز چشم نپوشیده‌اند.

در نقاشی و ایجاد تصاویری دل‌انگیز و چشم‌نواز بر روی دیوارها، هنرمندی به زیادی به کار گرفته شده است. حوض زیبایی که در حیاط قرار دارد، هنوز هم فریاد می‌زند که اینجا ایران است و تنها نقطه‌ای که در جهان که تمام زیبایی را به تمامی در دل خود جای دهد.

کاخ چایخوران

این کاخ در مازندران، چالوس، جنوب میدان معلم، محوطه کاخ، جنب دادگستری واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- آبشار اکاپل

آبشار اکاپل از زیباترین جاهای دیدنی چالوس است. این بنا با داشتن 20 متر ارتفاع، یکی از بزرگترین آبشارهای منطقه کلاردشت است. قرار داشتن این آبشار در دل جنگل، بکر بودن و شگفتی آفرین بودن را باعث شده است. به نزدیک آن که می‌روید، قطرات آب که بر روی صورتتان می‌نشیند و باعث خنکی صورتتان می‌شود، تنها حسی است که در آن لحظه پوست شما لمس می‌کند.

تنها صدای آب است که می‌شنوید و به بالا که نگاه می‌کنید تنها خروش آب است که می‌بینید و گاهی آرزو می‌کنید که شما نیز این آب روان باشید و بدون ترس همه جا، جاری شوید  و به همه جا سفر کنید.

حتما به این آبشار زیبا و دیدنی سفر کنید و در دورهمی که با دشت‌های کلاردشت با آن چشم‌اندازهای زیبا و بی‌بدیلشان ایجاد کرده‌اند، شرکت کنید و روحتان را سرشار از آرامش و زیبایی کنید. البته دقت کنید که این آبشار تنها در فصل گرم سال زیبایی ندارد. اگر اغراق نکرده باشیم، باید بگوییم که اکاپل چهار فصل است. در هر فصلی زیبایی خودش را دارد؛ حتی در فصل سرد زمستان.

اکاپل

در این فصل، آبشار تماما یخ می‌زند و برای کسانی که یخ‌نوردی می‌کنند، بسیار دیدنی و جذاب است. آبشار اکاپل دوست‌داشتنی و بکر در جنگل کوهستانی سردی چال واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- دریاچه ولشت

یکی از زیباترین دریاچه‌های آب شیرین در دنیا، در مازندارن قرار دارد و از جاهای دیدنی چالوس است. سعی کنید قبل از آنکه به ساحل دریاچه برسید، حتما دقایقی از بالا به آن نگاه کنید تا سیراب شوید از این همه زیبایی و عظمت و خلاقیتی که در ایجاد آن به کار برده شده است.

اگر به ماهی‌گیری علاقه دارید حتما به این منطقه سفر کنید چون می‌توانید ماهیانی مثل مارماهی، اردک‌ماهی و ماهی سفید را در این دریاچه ببینید. ضمنا این منطقه به عنوان مکانی برای استراحت پرندگان نیز به شمار می‌آید و پرندگان مهاجر در آن ساعتی به استراحت پرداخته و دوباره به مسیر خود ادامه می‌دهند.

ولشت

این دریاچه زیبا و سحرآمیز در شهر مرزن‌آباد، شمال شرق کلاردشت قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- پارک جنگلی فین

یکی دیگر از جاهای دیدنی چالوس پارک جنگلی فین است که از زیباترین پارک‌های منطقه و یا کشور محسوب می‌شود. وجود درختان سرسبز و سر به فلک کشیده در این جنگل و هم‌نشینی با رودخانه چالوس، موجب شده است که این پارک زیبایی‌اش دو چندان شود. اگر به دنبال  جایی هستید که بتوانید هم از صدای آب لذت ببرید و هم از دیدن طبیعت زیبا و سرسبز، روحتان سرشار از آرامش شود، حتما به این منطقه سر بزنید و در کنار خانواده‌تان از امکاناتی که طبیعت در اختیارتان نهاده است، نهایت استفاده را ببرید. اگر به سفر در دل جنگل و تجربه هیجانات واقعی علاقه دارید، پیشنهاد می‌شود که حتما به تالابی که درون این جنگل قرار دارد سر بزنید.

در این تالاب نیلوفرهای آبی به زیبایی بر روی سطح آب در حال رقص و نمایش هستند و از دیدن آنها به وجد خواهید آمد. برای کسانی که آرزوی دیرینه‌شان یک شب اقامت در یک جنگل است، تمهیدات خوبی اندیشیده شده است. می‌توانید در کلبه‌هایی که در این جنگل برایتان آماده شده است اقامت کنید و یک شب را زیر آسمان بگذرانید و آن را به زیباترین خاطره خود در طول زندگی‌تان مبدل کنید.

بهترین ماه برای سفر به این جنگل، ماه اردیبهشت است که طبیعت آنچه در چنته دارد برای شما رو کرده تا دل‌انگیزترین و مهیج‌ترین سفر عمرتان را تجربه کنید.

جاهای دیدنی چالوس

این جنگل رویایی و سراسر رمز و راز، بین چالوس و مرزن‌آباد، در 6 کیلومتری چالوس قرار گرفته است.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- آبشار هریجان

این آبشار نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی چالوس است. علت نامگذاری این آبشار، روستایی است که در نزدیکی آن و به همین نام قرار دارد. برای دیدن این آبشار می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم از این آبشار مرتفع دیدن کنید و هم روستایی که ظاهر قدیمی خود را حفظ کرده است دیدن کنید.

در مسیر رسیدن به آبشار، از دشت‌هایی مالامال از زیبایی و گیاهان سبز، خواهید گذشت که لذت دیدار از منطقه را تکمیل می‌کند. اگر اهل پیاده‌روی و قدم زدن در طبیعت نیستید، بهتر است اصلا به این مکان سفر نکنید؛ چون برای رسیدن به آبشار و دیدنی‌هایی که دارد، حتما باید پیاده‌روی کنید و مسیر رسیدن به آبشار ماشین‌رو نیست.

سعی کنید در ماه‌هایی به این منطقه سفر کنید که طبیعت نهایت زیبایی خود را به رخ‌  می‌کشد؛ مثلا ماه اردیبهشت. در ماه‌های گرم سال آب آبشار زیاد نخواهد بود؛ اما این از زیبایی‌اش و بکر بودنش چیزی کم نمی‌کند. حضور این آبشار زیبا و اعجاب‌انگیز باعث شده است محیطی عالی و بکر برای انواع جانوران فراهم شود و بتوانند در این منطقه زندگی کنند.

در نزدیکی آبشار هریجان، یک منطقه حفاظت شده وجود دارد که بهتر است به آن جا نروید چون ممکن است با حیوانات وحشی روبرو شوید.

هریجان

این آبشار دوست‌داشتنی در روستای هریجان در منطقه کلاردشت واقع است.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- تالاب کندوچال

تالاب کندوچال یکی از منحصربه‌فردترین جاهای دیدنی چالوس قرار دارد. عمق این تالاب به پنج متر می‌رسد که تامین کننده آب این مرداب، چشمه‌های شیرینی می‌باشد که در اطراف کندوچال قرار دارد. تالاب کندوچال یک پناهگاه بسیار مناسب برای پرندگان و سایر گونه‌های جانوری است.

دیدن پرواز دسته جمعی پرندگان همراه با این طبیعت زیبایی که تالاب کندوان دارد، بسیار خیره‌کننده است. به همین دلیل می‌توانید چادرهای خود را آماده کنید و در نزدیکی این تالاب برپا کنید تا لحظات ویژه‌ای را برای خود ساخته باشید. زیبایی این تالاب به همین جا ختم نمی‌شود. گیاهان مردابی و نیلوفر آبی که اطراف و سطح تالاب کندوچال را پوشانده است چشم‌انداز محنصر به فردی را به تالاب بخشیده است.

تالاب کندوچال که انتخاب بسیار خوبی برای گذراندن تعطیلات است. همچنین بعد از  دیدن این تالاب می‌توانید به پارک جنگلی چالوس که در مجاورت تالاب کندوچال است، سری بزنید و در آن جا در کنار خانواده و دوستان خود بنشینید و یا به سوارکاری بپردازید. طبیعت زیبا، تالاب کندوچال و پارک جنگلی چالوس در نزدیکی هم باعث جذب گردشگران زیادی می شود.

جاهای دیدنی چالوس

این زیبایی‌ها برای هر فردی بهترین لحظات را به ارمغان می‌آورد. این مرداب که زیبایی خاصی دارد در بین جنگل‌های فین قرار گرفته شده است.

9- مرداب هسل

اگر بار و بندیل سفر را برای رفتن به چالوس بسته‌اید، در نزدیکی یک روستا به نام سینوا که در فاصله 10 کیلومتری از چالوس قرار دارد می‌توانید توقف کنید. علت این توقف وجود یک منطقه گردشگری بسیار زیبا است. مرداب هسل از چشم انداز بسیار فوق‌العاده‌ای برخوردار است که حواس هر فردی را به خودش پرت می‌کند.

این مرداب از جاهای دیدنی چالوس است که در فصل‌های گوناگون غیر قابل توصیف است. در بهار سرسبزی درخت‌هایی که این مرداب را محاصره کرده‌اند با سبزی خیلی کمی که مرداب هسل دارد، هارمونی خاصی را درست کرده است. در پاییز که درخت‌ها از رنگ زرد و نارنجی زیبایی برخوردار هستند، منظره فوق‌العاده و چشم انداز به خصوصی را به این مرداب داده است.

بارش برگ‌های پاییزی که بر روی این مرداب می‌افتد دارای حس و حال غریبی است؛ به خصوص اگر در نزدیکی این مرداب بود و این صحنه را به عین و به صورت کاملا طبیعی نظاره گر بود. در تابستان شاهد منظره زیبایی از  این مرداب هستید.

جاهای دیدنی چالوس

پوشش سبزی که به نام جلبک شناخته می‌شود، سطح این مرداب را به طور کامل می‌پوشاند و با رنگ درخت‌ها خود را همسان می‌کند. اندکی فاصله گرفتن از زندگی شهری و سفر کردن به منظور دیدن این مرداب می‌تواند هر فردی را از هیاهوهای مختلف دور کند. می‌توان در رو به روی مرداب هسل ایستاد و همراه با دیدن این منظره به صداهای جانوران مختلفی که به گوش می‌رسد، با دل به آن توجه کرد.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- ساحل رادیو دریا

ساحل رادیو دریا یکی از زیباترین جاهای دیدنی چالوس است. این جاذبه دیدنی یکی از ساحل‌هایی به شمار می‌رود که فاصله کمی با چالوس و تهران دارد. به همین دلیل در تعطیلات دو سه روزه می‌توان بار و بندیل سفر را بست و سری به این ساحل زیبا زد. راه رفتن دور این ساحل زیبا همراه با هوای تازه‌ای که استشمام می‌شود حال و هوای خوبی را به هر فرد می‌بخشد.

آلاچیق‌ها و پارک‌های جنگلی در این ساحل مکان مناسبی برای دورهمی‌های خانوادگی است. همچنین هتل آپارتمان‌ها، سوئیت‌ها و ویلا‌هایی که در اطراف ساحل رادیو کنار ساخته شده‌اند، اقامت مناسبی را برای توریست‌ها و مسافران فراهم کرده است. اقامت در این مکان‌ها حال و هوای ویژه‌ای را به هر فرد می‌دهد. بخصوص وقتی چشم انداز اتاق انتخابی ساحل رادیو دریا باشد. کودکانی که از دیدن ساحل لذت نمی‌برند می‌توانند به زمین بازی کودکان بروند و در آن جا بازی کنند.

در روزهایی که آلودگی هوا هر فردی را رنج می‌ دهد، رفتن به ساحل رادیو کنار برای دور بودن از این آلودگی‌ها و همچنین هیاهوهای مختلف شهر، یک انتخاب بسیار مناسب است. دیدن دریا و موج‌هایی که هر روز به دل ساحل می‌زنند از زیبایی‌های بی‌نظیر این ساحل است.

ساحل رادیو دریا

درخت‌هایی که در نزدیکی این ساحل کاشته شده‌اند، همراه با وزش باد می‌رقصند و هوای دلنشین و سردی را در نزدیکی ساحل به وجود می‌آورد. با تمامی این تفاسیر و زیبایی‌ها نمی‌توان رفتن به ساحل رادیو کنار را در برنامه‌های آینده خود جای نداد.


نشان دادن مکان روی نقشه

11- منطقه حفاظت شده چهارباغ

منطقه حفاظت‌شده چهارباغ که در مازندران قرار دارد، از زیباترین جاهای دیدنی چالوس است که می‌توان آن را جزو مقصدهای بعدی سفر قرار داد. دره‌های عمیقی که پر از آب هستند زیبایی خاصی را همراه با جنگل‌های نیمه انبوه به وجود آورده‌اند. این منطقه که از موقعیت‌ جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است توانسته است یکی از زیستگاه‌های اصلی جانوران به شمار برود.

گونه‌هایی همچون مرال، شوکا، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه وحشی، گراز، روباه، شغال و بسیاری از جانداران دیگر منطقه حفاظت شده چهارباغ وجود دارند. همچنین به دلیل مراقبت از این گونه‌های جانوری از این مکان محافظت‌های لازم انجام می‌گیرد. رودخانه‌هایی که در دل این منطقه جاری هستند زمینه‌ساز شنیدن زیبایی جاری شدن آب شده است. نمی‌توان این منطقه را بین مقاصدی که قصد سفر به آن‌ها را داریم، قرار نداد.

منطقه حفاظت‌شده چهارباغ جزو مناطق توریستی و گردشگری محسوب می‌شود که هر ساله تعداد زیادی از افراد برای دیدن اراضی جنگلی و مسیر ارتباطی جاده کندوان به این مکان سفر می‌کنند. برای رفتن به این منطقه باید از جاده چالوس عبور کنید. پس علاوه بر دیدن منطقه حفاظت‌شده چهارباغ می‌توان از مسیر زیبایی که در این جاده نیز وجود دارد به صورت کامل نهایت لذت را برد.

چهارباغ

دقایقی توقف در کنار رودهای چالوس، مکا‌ رود و انگوران که در این منطقه حفاظت شده جاری هستند، زمینه ساز حس و حال ویژه‌ای می‌باشد. در بهار که طبیعت این منطقه بیش از هر فصلی نمایانگر می‌باشد، زمان بسیار مناسبی برای رفتن به آن جا و ساخت لحظات و خاطرات فوق‌العاده‌ای است.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- کاخ ملکه مادر

اگر از جاده زیبای چالوس عبور کنید،  به مجاورت روستای ماز و پشته راهی شوید تا شاهد یک مکان زیبا و با عظمت باشید. کاخ ملکه مادر همان مکانی است که به زیبایی تمام خودش را در این شهرستان نشان می‌دهد. کاخ ملکه مادر برای اقامت مادر محمدرضا شاه پهلوی ساخته شده بود. اگر برای دیدن این کاخ بروید به غیر از کاخ ملکه مادر، درخت‌های بسیار زیادی را که به زیبایی تمام این کاخ را محاصره کرده‌اند را می‌توانید نظاره گر باشید.

این کاخ که در دل طبیعت ساخته شده است دارای منظره جذابی شده است. منظره ای که یک کاخ و طبیعت سبز باعث این چشم انداز زیبا شده است. علی رغم آسیب‌هایی که به دیواره خروجی این کاخ وارد شده است، هنوز هم توانسته است عظمت و زیبایی روزهای اولیه خود را حفظ کند. اگر در برنامه‌های آینده خود قصد سفر به یک مکان آرام و بسیار خلوت را دارید، کاخ ملکه مادر همان چیزی است که می‌تواند شما را به این آرامش برساند.

این کاخ که جزو ارزش‌های ملی ایران محسوب می‌شود از معماری فوق العاده‌ای بهره مند است. نمی‌توان این معماری زیبا را نادیده گرفت و ساعاتی نیاز است تا به این معماری و ساختار زیبا فقط چشم دوخت و عظمت آن را درک کرد. کاخ ملکه مادر که در کمربندی نمک آبرود قرار دارد با سفر به آن جا می‌توانید سازنده بهترین لحظات برای خود باشید.

جاهای دیدنی چالوس

شما به کدام یک از جاهای دیدنی چالوس سفر کرده‌اید؟ کدام یک را از نظر دسترسی و نیز زیبایی و جذاب بودن بهتر از بقیه می‌دانید؟ لطفا نظرات خود را با وبسایت نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن