طبیعت گردی

تنگه چاکاویر قشم؛ ناشناخته‌ای در روستای گوران جزیره

فهرست مطالب

چاکاویر تنگه‌ای کمترشناخته‌شده در مجاورت روستای گوران است که در شمال روستای سلخ در ۹۲کیلومتری شهر قشم قرار دارد. این تنگه بر اثر فرسایش لایه‌ها با باد و آب در طی میلیون‌ها سال شکل گرفته و از آنجا که مقاومت لایه‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است، حفره‌ها و حوضچه‌های گوناگونی در این تنگه به وجود آمده است. در نابرو همراهمان باشید تا بیشتر با تنگه چاکاویر از جاهای دیدنی قشم آشنا شویم.

معرفی قشم

جزیره قشم یکی از مقاصد گردشگری رویایی ایران به حساب می‌آید و ژئوپارک قشم اولین ژئوپارک خاورمیانه است. ژئوپارک از نظر یونسکو منطقه‌ای‌ است با وسعت کافی که مرزهایی مشخص دارد و در محدوده‌اش چندین پدیده بارز زمین‌شناسی قرار گرفته باشد. به ژئوپارک «پردیس زمین‌شناسی» نیز گفته می‌شود.

حریم ژئوپارک قشم زمینی به‌مساحت تقریبی سه‌هزار هکتار تعیین شده که در غرب جزیره قشم واقع شده است و از شرق به روستای طبل و سلخ و از غرب به روستای کانی و گوران منتهی می‌شود.

جاذبه های تنگه چاکاویر قشم

چاکاویر کجاست؟

از روستای گوران حدود نیم ساعت پیاده تا تنگه چاکاویر راه است که حتما برای رفتن به تنگه باید با راهنمای محلی همراه شوید و به بازدید این منطقه بروید و قبل از حرکت به‌سمت چاکاویر آب‌و‌هوا را بررسی کنید، چون در هوای بارانی به‌سرعت مسیر منتهی به تنگه و خود تنگه پر از گِل می‌شود و رفت‌وآمدتان را مشکل خواهد کرد.

بعضی چاکاویر را با چاه‌کوه اشتباه می‌گیرند. چاه‌کوه پدیده‌ای زمین‌شناسی و تنگه‌ای معروف از عجایب هفت‌گانه قشم واقع در روستای چاهو‌شرقی است و نباید آن را با چاکاویر اشتباه گرفت.

زیبایی‌های تنگه چاکاویر

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتم، این تنگه طی میلیون‌ها سال و بر اثر فرسایش باد و آب به وجود آمده است. وقتی به دیواره‌ها و حفره‌ها و اشکال به‌وجودآمده روی سنگ‌های این تنگه نگاه می‌اندازیم، گویی هنرمندی ماهر با ظرافت هرچه تمام‌ این‌ اشکال را بر این صخره‌ها تراشیده است.

نشانی تنگه چاکاویر قشم

در این اواخر از روستای گوران تا چاکاویر تابلوی راهنما برای پیداکردن آسان‌تر مسیر نصب شده؛ ولی با این حال نیاز است با راهنمای محلی به تنگه چاکاویر بروید.


معمولا بهترین فصل سفر در اکثر مناطق و شهرهای ایران‌ فصل بهار یا پاییز است. جزیره قشم به‌خاطر آب‌وهوای گرمسیری،‌ علاوه بر بهار و پاییز، در فصل زمستان هم یکی از بهترین مقاصد گردشگری است.

اگر به‌تازگی در منطقه باران آمده باشد، می‌توانید از شنا در حوضچه‌های زیبای تنگه چاکاویر لذت ببرید که پر از آب شیرین باران شده‌اند.

از همان ورودی تنگه، برای رفتن به نقاط بالاتر و دل تنگه باید دست به سنگ شوید و با احتیاط بالا بروید و در صورت امکان از بقیه کمک بگیرید. مراقب سلامت خود و همچنین طبیعت و صخره‌های نازک‌تر و آسیب‌پذیرتر باشید.

همین‌طور که از صخره‌ها بالا می‌روید و به‌سمت دل تنگه حرکت می‌کنید، مسیر صعب‌العبورتر می‌شود و تقریبا دیگر راهی برای جلوتر رفتن وجود ندارد خصوصا اگر باران آمده باشد و حوضچه‌ها پر از آب باشند. هنگام پایین آمدن مراقب صخره‌های لیز باشید که با آب باران خیس شده‌اند.

تنگه چاکاویر قشم

در مسیر تنگه چند چاه آب شیرین وجود دارد که محلی‌ها در فصول گرم سال از آن‌ها استفاده می‌کنند‌.

قطعا زیبایی‌های این تنگه بعد از بارندگی بسیار بیشتر از فصول گرم سال است، چون تمام حوضچه‌ها پر از آب می‌شوند و صخره‌ها به‌سبب جنسشان رنگی سبزآبی و زیبا به خود می‌گیرند.

سکوت و آرامش منطقه از دیگر جذابیت‌های این تنگه است. وقتی در سکوت تنگه با تمرکز اشکال صخره‌ها را به تماشا می‌نشینید، روحتان سرشار از آرامش می‌شود و صدای آواز پرندگان محلی گوش‌هایتان را نوازش می‌دهد.

بهترین فصل سفر

معمولا بهترین فصل سفر در اکثر مناطق و شهرهای ایران‌ فصل بهار یا پاییز است. جزیره قشم به‌خاطر آب‌وهوای گرمسیری،‌ علاوه بر بهار و پاییز، در فصل زمستان هم یکی از بهترین مقاصد گردشگری است. اواسط پاییز تا اواسط بهار بهترین زمان برای سفر به قشم است. آب‌و‌هوای مطبوع و گرم‌تر از نقاط سردسیر ایران، از مزیت‌های سفر به جنوب در فصول سرد سال است.

ویژگی های تنگه چاکاویر قشم

جاذبه‌های نزدیک به تنگه چاکاویر

تنگه چاکاویر در روستای گوران واقع شده است و جاذبه‌های زیادی در روستا و اطرافش وجود دارد. روستای گوران بندری تاریخی و سرسبز است با نخلستان‌های زیبا. در نزدیکی روستا وجود لنجی باعظمت حاکی از هنر مردمان این منطقه ‌است.

این لنج‌ها با ابزارهایی ساده ولی با مهارتی بسیار به‌دست استادکارها ساخته می‌شوند. این صنعت صدها سال قدمت دارد و از صنایع ملی‌تاریخی به حساب می‌آید. این لنج‌ها عموما بدون نقشه دقیق و سه‌بعدی با صدها تخته چوب و هزاران پیچ و مهره ساخته می‌شوند. این لنج‌ها گاهی حتی تا یک قرن می‌توانند روی آب شناور بمانند.

لنج‌ها از قدیم برای صیادی و باربری استفاده می‌شده و نقشی بسیار مهم در تامین هزینه‌های خانواده‌های این روستا داشته است‌.

تنگه چاکاویر قشم

از جاذبه‌های دیگر روستا، سد گوران و بام گوران است. سد گوران در ۸۰ کیلومتری قشم قرار دارد و متعلق به دوره هخامنشیان است. بخشی از این سد هم متعلق به دوره ساسانیان است. کوهی نزدیک این سد قرار دارد که از بالای آن سد گوران و مناطق اطرافش به‌خوبی قابل‌مشاهده است و نمایی بسیار زیبا دارد که به بام گوران مشهور شده است.

پیشنهاد می‌کنم اگر به این منطقه سفر کردید، حتما سری به این کوه زده و از تماشای منظره پیش روی آن لذت ببرید.

مسیر دسترسی

می‌توانید با پرواز مستقیم به قشم بروید و از فرودگاه به‌سمت روستای سهیلی حرکت کنید. سپس مسیر را ادامه دهید تا به روستای گوران برسید و از آنجا به‌کمک راهنمای محلی به تنگه چاکاویر بروید.

تنگه چاکاویر قشم

همچنین اگر با قطار، اتوبوس یا هواپیما به بندرعباس بروید، می‌توانید از بندرعباس با شناور تقریبا ۵۰دقیقه‌ای به اسکله شهید زاکری قشم برسید. از آنجا به پارک زیتون قشم بروید و با خودروی سواری مسیر جاده را ادامه دهید تا بعد از عبور از دره ستاره‌ها و جزایر ناز و اسکله کندالو و گذشتن از روستای سهیلی به روستای گوران برسید.

جاده ساحلی بسیار زیباست و در تمام مسیر محو تماشای دریا خواهید بود و لذت خواهید برد. اگر تا به حال از این تنگه زیبا دیدن کرده‌اید، تجربه خود را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن