خیابان گردی

محله چهارصد دستگاه کرج؛ حس سرزندگی در محله‌ای آرام و دلنشین

فهرست مطالب

کرج یکی از شهرهای زیبا و جوان‌پسند ایران است. این شهر دیدنی جاذبه‌های خاص خودش را دارد. یکی از محله‌های دیدنی این شهر چهارصد دستگاه است که برای گشت‌وگذار درکوچه پس‌کوچه‌های این محله قدمی می‌زنیم و از هر ثانیه نهایت لذت را می‌بریم. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با جاهای دیدنی کرج آشنا شویم..

محله چهارصد دستگاه کجای کرج است؟

محله چهارصد دستگاه نزدیک مرکز شهر چهارراه طالقانی است. برای رفتن به این محله دنج می‌توانید هم از چهارراه طالقانی و هم از هفت تیر به این محله بیاید.محله چهارصد دستگاه کرج

تاریخچه چهارصد دستگاه

محمدصادق فاتح یزدی مؤسس منطقه چهارصد دستگاه و جهانشهر کرج و کارخانه‌جات بسیاری چون «جهان‌چیت» و «روغن نباتی جهان» بود. حدود نیم قرن پیش، که یزد درگیر خشکسالی، قحطی و بیکاری شد، گروه‌هایی از یزد برای یافتن مکانی مناسب برای اسکان و سرمایه‌گذاری به منطقه کرج مهاجرت کردند. حضور برخی سرمایه‌گذاران خیّر همچون «حاج محمدصادق فاتح یزدی» باعث رونق اقتصاد و بازار کار در کرج پیش‌از انقلاب شد.

محله چهارصد دستگاه کرجاین مرد با داشتن سرمایه انبوه و ساخت کارخانه جهان‌چیت از تجارت به صنعت روی آورد که به تأسیس کارخانه‌جات متعددی در کرج با نام تجاری «جهان» منجر شد.


وقتی از ورودی‌های بافت قدیمی چهارصد دستگاه عبور می‌کنید و پای در کوچه پس‌کوچه‌های باریک می‌گذارید، مانند آن است که سوار بر ماشین زمان در فاصله‌ای کوتاه، از خیابان‌های پر از خودرو در مرکز شهر، به دنیایی وارد می‌شوید که تفاوت زیادی با جاهای دیگر کرج دارد.

فاتح به موازات فعالیت‌های صنعتی، با کمک یک مهندس خارجی شروع به قطعه‌بندی زمین‌های اطراف و خیابان‌کشی آن‌ها کرد که درنهایت دو محله چهارصد دستگاه و جهانشهر ایجاد شد. چهارصد دستگاه به‌عنوان یک مجموعه چهارصدواحدی برای سکونت کارگران در نظر گرفته شده بود که تنها دویست واحد آن اجرایی شد. این تقسیم‌بندی در خود، نوعی از قشربندی اجتماعی را رعایت کرده است.

بخش جنوبی یا چهارصد دستگاه کوچه‌ها و خیابان‌ها باریک‌تر و خانه‌ها با متراژ کمتر طراحی شده‌اند، اما در بخش شمالی، خیابان‌ها و کوچه‌ها پهن‌تر است و متراژ قطعات مسکونی بزرگ‌تر می‌شود.

محله چهارصد دستگاه کرج

دو کوچه شش دستگاه و هشت دستگاه در جهانشهر، خانه‌هایی بودند که در اختیار کارمندان کارخانه‌های جهان قرار داشتند.

درمانگاه راست‌روش فعلی و مسجد جامع چهارصددستگاه نیز از دیگر ساخت‌وسازهای خدماتی او در چهارصد دستگاه است.

معماری خانه‌های محله چهارصد دستگاه

خانه‌های این محله دنج بافت قدیمی دارند، با کوچه‌‌های باریک و درختان بلند، ولی امروزه مردم خانه‌های خود را تخریب و به ساختمان‌های بلند و مدرن تبدیل کرده‌اند.

بعضی از مغازه‌ها به حالت سنتی مانده‌اند، با وسایل قدیمی با فروشنده‌هایی که گویش یزدی دارند و با مهربانی رفتار می‌کنند. کوچه‌های قدیمی را باریک می‌ساختند تا آدم‌ها به هم نزدیک‌تر شوند، حتی در یک گذر کوتاه.

جاذبه های محله چهارصد دستگاه کرج

خوراکی مخصوص این محله

در گوشه‌ای از خیابان ملک‌زاده در چهارصد دستگاه نان یزدی وجود دارد که به‌راستی خوش‌طعم است و سبوس فراوانی دارد، بی‌شک امتحانش کنید. در قسمتی دیگر فالوده یزدی و شیرینی یزدی وجود دارد. گویی به شهر زیبای یزد سفر کرده‌اید. در سر بیشتر کوچه‌ها چرخی ایستاده است و شب‌های سرد زمستان باقالی می‌فروشد.

جاذبه های محله چهارصد دستگاه کرج

کوچه پس‌کوچه‌های چهارصد دستگاه

وقتی از ورودی‌های بافت قدیمی محله عبور می‌کنید و پای در کوچه پس‌کوچه‌های باریک می‌گذارید، مانند آن است که سوار بر ماشین زمان در فاصله‌ای کوتاه، از خیابان‌های پر از خودرو در مرکز شهر، به دنیایی وارد می‌شوید که تفاوت زیادی با جاهای دیگر کرج دارد.

بیشتر افرادی که در این محله سکونت می‌کنند قدیمی هستند و افراد مسن‌تر لهجه شیرین یزدی را فراموش نکرده‌اند. در خیابان‌ها و کوچه‌های باریکش اوج لذت را می‌توان برد.

محله چهارصد دستگاه کرج

وقتی از پیاده‌‌روهای باریک عبور می‌کنید، بیشتر افراد همدیگر را می‌شناسند؛ سلام و احوال‌پرسی می‌کنند و به هم انرژی می‌دهند. محله‌ای است بسیار آرام و دلنشین که حس سرزندگی به آدم می‌دهد.

جاهای دیدنی چهارصد دستگاه

پارک نژادفلاح، مراکز خرید، استخر دانش، کافه،رستوران، پارکینگ، درمانگاه و هرچیزی که فکرش را کنید.

امکانات محله چهارصد دستگاه کرج

سخن آخر

اگر تابه‌حال امکان رفتن به یزد را نداشته‌اید، یک بار حداقل به این محله سری بزنید و کوچه‌های این محله زیبا را بگردید و انرژی خوب از این محله دنج بگیرید تا حس حضور در کرج را به شما بدهد.

اگر شما هم از حضور در کوچه‌پس‌کوچه‌های محله چهارصد دستگاه کرج تجربه‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن