خیابان گردی

چهارباغ عباسی اصفهان؛ پرسه در خیابانی به‌قدمت تاریخ

فهرست مطالب

خیابان چهارباغ عباسی ‎که به چهارباغ نیز معروف است، از خیابان‌های مشهور شهر اصفهان محسوب می‌شود. چهارباغ در حد فاصل میدان امام‌حسین (دروازه دولت) تا میدان آزادی (دروازه شیراز) واقع شده که توسط پل تاریخی ۳۳‌پل و رودخانه زاینده‌رود به دو خیابان چهارباغ بالا و چهارباغ پایین تقسیم می‌شود. با متن من در نابرو همراه شوید تا پرسه‌ای در این خیابان تاریخی از جاهای دیدنی اصفهان داشته باشید.

پیشینه تاریخی چهارباغ

دوران سلطنت سلسله بزرگ صفویان بر ایران را باید یکی از درخشان‎ترین دوره‌های پیشرفت و توسعه ایران پس از ورود اسلام به آن دانست. پادشاهان پرقدرت صفوی در دوران سلطنتشان در ایران توانستند آوازه ایران ‎را از جنبه‌های گوناگون علمی، ادبی، هنری و صنعتی به‎ گوش جهانیان برسانند و این کشور کهن‌سال را به یکی از پرقدرت‌ترین کشورهای جهان ‎آن روز تبدیل کنند. هنگامی‎که اصفهان توسط شاه‎عباس اول به‌پایتختی ایران انتخاب شد، این پادشاه بزرگ و جانشینان وی دستور دادند تا کاخ‎ها، مساجد، خیابان‎ها و پل‎هایی زیبا در این شهر بسازند و خرابی‎هایی را که پس از حمله تیمور و قتل‎عام فجیع او در اصفهان به بار آمده بود، مرمت کنند. این اقدامات به جلال و شکوه این شهر افزود؛ تا جایی که سیاحان اروپایی، آرزوی دیدار این شهر بزرگ را در دل می پروراندند و وقتی از اصفهان دیدن‎ میکردند، آن را از بزرگ‎ترین شهرهای ‎گیتی می‌دانستند.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

گردشگاه چهارباغ نیز یکی دیگر از ایده‌های شاه‎عباس اول بوده و به‌فرمان او پدید آمده است. این‎ خیابان از دروازه دولت کنونی (امام‌حسین) تا دامنه کوه صفه در قسمت جنوب شهر، امتداد داشته و فوق‌العاده عریض‎ و ‎طویل بود. درحقیقت، چهارباغ، به‌عنوان مکانی برای گردشگاه استفاده می‎شد، نه خیابان؛ چراکه در آن زمان، این شیوه عبورومرور لازم نبود. همچنین این‎ گردشگاه، در حاشیه شهر ساخته ‎شده و بیشتر ویژه تفریح خانواده‎های سلطنتی ‎و درباریان بود. افزون‌برآن، در این‎ گردشگاه زنان حرم ‎شاهی و دیگر زنان شهر هم به گردش می‎پرداختند و روزی ویژه برای ‎آن‎ها در نظر گرفته‎ شده ‎بود. در این روز حتی فروشندگان مغازه‎ها هم خانم بودند. حال به‎سراغ معرفی مکان‎های دیدنی و معروف چهارباغ‎ پایین می‎رویم و با «بازار هنر» شروع می‎کنیم.

بازار هنر

بازار هنر، یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان به حساب می‎آید. این بازار در دوره صفویه، به‌منظور رونق‌گرفتن هنر در این شهر (به‌عنوان پایتخت) و کشور ساخته می‎شود. پس از ساخت این بازار، هنرمندان توانا و بااستعداد از سرتاسر کشور را فراخواندند. برای هر هنرمند مکانی ویژه در نظر گرفته شده بود که ازآن خود هنرمند بود و هیچ پول یا حق‌الاجاره‌ای بابت آن گرفته نمی‌شد. این عمل به رونق هنر در شهر و کشور کمک فراوانی می‌کرده است. درحال‌حاضر این بازار تغییر کاربری داده و سرتاسر بازار از مغازه‎های طلافروشی تشکیل ‎شده است و اکنون این بازار به «بازار طلافروشان» نیز معروف ‎است.

خیابان آمادگاه

خیابان آمادگاه از دیگر مکان‎های معروف چهارباغ است که در آن تعداد بسیار زیادی فروشگاه ‎کتاب وجود دارد. این مکان از کامل‎ترین مجموعه‎های‎ کتاب‌فروشی اصفهان است؛ به‌طوری که می‎توانید هر نوع ‎کتابی، از کتاب‎های درسی‎ ‎‎‎‎‎‎تا انواع رمان‎ها، کتب علمی، تاریخی و کتاب‌های به زبان‌های دیگر و… را در مجموعه ‎کتاب‌فروشی آمادگاه پیدا کنید. از دیگر مکان‌های دیدنی در خیابان آمادگاه، هتل عباسی و مجموعه فرهنگی هنری حوزه هنری است که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

هتل عباسی

هتل‎ شاه‎عباس، معروف به هتل‎ عباسی، از مکان‎های معروف ‎و دیدنی ‎چهارباغ است. این مکان از جهات مختلفی (نظیر نما و محیط دلپذیر، غذاها و نوشیدنی‎های رستوران، گروه موسیقی‎ زنده، معماری بی‎نظیر، خوش‎برخوردی خدمه و…) شهرت زیادی دارد. فضای سبز این هتل، برگرفته از باغ‎های ایرانی و تزیینات داخلی ‎آن، الهام‌یافته از تزیینات موجود در کاخ‎های دوره‎ صفویه مانند «کاخ هشت‎بهشت» و «عالی‎قاپو» و… است. این هتل در زمان پهلوی ‎دوم ساخته ‎شده و ازلحاظ طراحی ‎و معماری، از بهترین ‎مکان‎های ‎موجود در خاورمیانه است. پیشنهاد می‎کنم اگر به اصفهان سفر کردید، حتما از این ‎مکان دیدن‎ کنید.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

حوزه هنری

حوزه ‎هنری چهارباغ، مجموعه‎ای فعال و پویا در زمینه‎های فرهنگی و هنری است که با برگزاری کلاس‎های هنری در زمینه‌های موسیقی‎، تئاتر، بازیگری، نقاشی، خطاطی، عکاسی ‎و… مکانی جهت آموزش علاقه‌مندان به فراگیری رشته‌های مختلف هنری است. همچنین با نمایش آثار هنرمندان در حوزه‌های نقاشی، عکاسی، خطاطی، سفالگری، مجسمه‎سازی‎ و‎ دیگر آثار هنری در گالری این مجموعه و پخش فیلم، اجرای تئاتر و کنسرت‎های موسیقی، برگزاری شب شعر ‎و… محل مناسبی برای علاقه‌مندان به رشته‌های مختلف هنری است

مکان‌های فرهنگی و تفریحی

ازجمله مکان‌های فرهنگی و تفریحی چهارباغ می‌توان به سینماهای آن اشاره کرد. سینماهای متعددی در چهارباغ‎ پایین وجود دارند که از آن‌ها می‎توان به سینما فلسطین، سینما سپاهان، سینما خانواده، سینما ساحل، سینما سوره اشاره کرد. پیشنهاد می‎کنم در فصول عاشقانه و زیبای طبیعت مانند پاییز، بهار و تابستان به کافه سینمای بدون سقف ساحل (که روی پشت‌بام این سینما وجود دارد)، بروید و از تماشای فیلم روی پرده سینما در محیطی‎ گرم و صمیمی در کنار منظره زیبای زاینده‎رود و پل تاریخی ۳۳‌پل، لذت ‎ببرید.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

رستوران شهرزاد

رستوران ‎شهرزاد، رستورانی مجلل است‎ که در ابتدای خیابان‎ کوالالامپور واقع شده است. فضای ‏داخلی این مکان با استفاده‎ از تزیینات‎ مختلف مانند نقاشی‎های مینیاتور، آینه‎کاری، گچ‎بری و سایر هنرهای ‎سنتی آراسته شده است و گرداگرد آن را پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی پوشانده‌اند. این مکان رستورانی نام‎آشنا برای گردشگرانی است که به شهر اصفهان می‏آیند و یکی از بهترین رستوران‎های شهر به حساب می‌آید. می‎توانید اوقات دلپذیری را در محیطی آرام و زیبا همراه با آوای موسیقی سنتی و غذاهایی با طعم‌های تکرارنشدنی برای خودتان رقم بزنید.

سرتاسر چهارباغ پایین مملو از فروشگاه‌ها و مغازه‌های گوناگون مانند پارچه‎فروشی، ساعت‎فروشی، لباس‌فروشی، طلافروشی و فروشگاه‎های صنایع‎دستی است که می‌توان به مجتمع‎های تجاری بزرگ «سپاهان» و ««انقلاب» در دو طرف «میدان انقلاب» نیز اشاره‎ کرد.

حال به‎سراغ معرفی مکان‎های دیدنی و معروف چهارباغ‎ بالا می‎رویم.

هتل کوثر

هتل کوثر یکی از هتل‎های لوکس و زیبای اصفهان است. اتاق‎ها دارای خدمات‎ ویژه همراه با منظره‎ زیبای زاینده‎رود و پل‎ تاریخی ۳۳‎پل هستند. می‎توانید تپش شهر را از پنجره‎های اتاقتان به تماشا بنشینید. همچنین در این‎ هتل برنامه‎های مخصوص‎ دیگری مانند مهمانی‎ها و مجالس روی پشت‌‎بام هتل ‎و… برای مسافران تدارک دیده می‌شود که این موضوع خاطراتی به‎یادماندنی برای مسافران رقم خواهد زد. وجود رستوران‌های متعدد در این هتل که به ارائه غذاهای سنتی و فست‌فود در فضاهای باز و سرسبز همراه با موسیقی زنده می‌پردازند، از ویژگی‌های دیگر این هتل است.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

مجتمع تجاری کوثر

مجتمع تجاری‎ کوثر، مکانی است که در جنب هتل کوثر واقع شده و فروشگاه‌ها و مراکز عرضه انواع پوشاک و طلا و جواهرات در سه طبقه مجلل دارد.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

هتل سوییت

هتل‎ سوییت یکی دیگر از هتل‎های چهارباغ است که به‎جز اتاق‎های اسکانش، به‎ کافه ‎و رستوران مدرن و مجللش که در آن انواع غذاها و خوراک‎ها و نوشیدنی‎ها ارائه می‎شود، نیز معروف است.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

مجتمع تجاری پارک

مجتمع ‎تجاری ‎پارک یکی ‎از مجتمع‎های بزرگ اصفهان به ‎حساب می‎آید که علاوه‎بر داشتن فروشگاه و مغازه‌های متعدد، محوطه‌ای روباز دارد. در اغلب اوقات مردم می‌توانند در فضایی ‎دوستانه بنشینند و درحالی‌که از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های خوش‌مزه میل می‌کنند، با خانواده و دوستانشان گپ بزنند. در این مجتمع انواع فروشگاه‌ها، از مغازه‌های فروش لباس و کفش تا داروخانه و آرایشگاه و کافه و رستوران را می‌توان یافت.

بستنی حاجی بابا

همان‌طور که از نامش پیدا است، تخصص این‎ فروشگاه در ارائه انواع بستنی‎ها به‎همراه طعم‎های خوش‎مزه است. علاوه‌برآن در ارائه انواع نوشیدنی‏های ‎گرم‎ و آب‌میوه‌هایی با طعم‎های ویژه نیز تبحر دارد. پیشنهاد می‎کنم حتما به ‎این ‎فروشگاه سر بزنید و خستگی ‎روز ‎را با طمع‎های خوش‎مزه و به‎یادماندنی خوراکی‌های حاجی‎ بابا از تن ‎خود بیرون ‎کنید.

شهر کتاب

شهر کتاب یکی دیگر از مکان‌های تجاری واقع در خیابان چهارباغ بالا است که عرضه‌کننده تجهیزات و لوازم فرهنگی وهنری است. در این فروشگاه انواع ‎کتاب و لوازم‎التحریر و‎ حتی وسایل ‎هنری و فانتزی ازقبیل انواع ماگ‎ها و کاپ‎های نوشیدنی، قاب‎ها و جعبه‏های‏کادویی، ساعت‎های دیواری ‎و رومیزی، انواع مجسمه‎ها و… عرضه می‌شوند. پیشنهاد می‎کنم حتما از این فروشگاه دیدن‎کنید و مطمئن ‎باشید که حتی گشت‌وگذار در این مکان حالتان ‎را خوب می‎کند.

خیابان چهارباغ عباسی اصفهان

محور خیابان چهارباغ مملو از مراکز تجاری نظیر فروشگاه‌های لباس، لوازم خانگی، کتاب‌فروشی، صنایع‎دستی، طلافروشی‎ها، طلا‎سازی‎ها، پاساژها، کافه ها، رستوران‌ها و… و مراکز فرهنگی مانند سینماها، گالری‌ها، آموزشگاه‌های هنری، نمایشگاه‎ها، نگارخانه‎ها، آثار باستانی بسیار و… است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:15